ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE, 15 NOVEMBER. Nieuwstijdingen fcu39 iEERSTE JAARGANG. I 844. Het ABONNEMENT is S^gCts.iu de week. Enkele nummers 2 Cents. VRIJDAG De uitgave geschiedt op maandagwoensd. en vrijdagdes voor middags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Amsterdam zijn twee personen veroordeeld tot gevangenis en boete wegens het op zondag geven van publieke vermakelijkheden. Huizen van ontucht blijven ook des zondags geopend maar 't is waar die ver makelijkheden zijn niet publiek. De snorkende rodomontades der goe deren uitventers gaan alle verbeelding te boven zij maken, hoe gedurig nietparia/iien herhaald, echter nog indruk bij de ligt geloovige menigte, die veelal voor slecht of middel matig geweven goed, in het denk beeld, dat het goedkoop is peel meer geld besteedt dan waarvoor zij het in gevestigde winkels kunnen bekomen. Zoo men slechts verge leek en onderzochtzou dit terstond zonneklaar blijken. In Silezie is, door een polilie-die- naar eener goedsheérlijkheideen arbeider doodgeranseld, en een meer, dan GOjarige koeherder ter zake van een onbeduidend vergrijp der mate gepriegeld, dat de stukken vleesch bij zijnen rug afhingen. Niet lang geleden, werden aldaar binnen het gebied van eene enkele heerlijkheid, in eenen enkelen winter, niet minder, dan 10 wilddieven door de boschwachters doodgeschoten, en vervolgens op houtstapels perlrand. Over Engeland heeft men het berigt ontvangen dat het eiland Cuba, in den nacht van 4 op 5 October, door eenen vreeselijken or kaan is geteisterd geworden. Een groot gedeelte van de Havanah is verwoest gewordenen van die fraaije voorsteden dier stad waren niet veel meer, dan puinhopen, over* gebleven. Een zestigtal menschen was daarbij om het leven geko men, eu een groot aantal schepen (volgens sommigen 75) in de haven en op de reede verongelukt. Dezelf. de orkaan had ook op Jamaica groote schade aangerigt. Te Maintz klaagt men, dat de geldbezitters moede worden, hunne kapitalen te verstoomen. Men leze het wel geschreven artikel in het Handelsblad van den 5 Nov. over de Delfsche Academie- die voor grofgeld nutteloos daargestelde aca demie, in een' tijd dat men van 'slandswegenaauwelijkseen' penning veil heeft, om het noodzakelijkste op onze Hooge scholen in stand te houden: alwaar men zich niet eens verwaardigt, de vacatures van de leerstoelen in de i vijsbegeerte te vervullen. Acht politie-dienaren zijn noodig geweest, om Paij'ne ééne der vrouweboksersvan de kampplaats te slepen. Een maand lang mag zij achter slot en gren del van hare vermoeijenis uitrusten. Te Zierikzee, worden de vette varkens op wigt verkochtjammer dat dezelve aan onderwigt onderhe vig zijn,Men doodverwt Jonkh. pan Akerlaken als aanstaanden Bur gemeester van Hoorn en verhaalt, dat zijn Hoog Welgeboren aldaar, als eeue hulde aan het beroep, dat vroeger zijne zalige vrouw moeder uitoefende en in navolging van eene diergelijke inrigting, onlangs in Engeland tot stand gebragt eene pereeniging tot ondersteuning pan arms naaisters zal slichten. r- In Silezie ziet de Politie onbe taalde kleermakers-rekeningen voor paspoorten aan. De runderpest die sedert eenigen tijd in Mora- vie en Oostenrijksch-Silezie sterk heerschtheeft zich inden laatsten tijd ook in Hongarije vertoond. Het adres van antwoord der Staten- Generaal op de koninklijke troon rede is nog altijd aanhangig hoe zal die misgeboorte nog een maal tot eene voldragene vrucht opgroeijen Gedurende de res tauratie werden in Parijs verschel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1844 | | pagina 1