VOOR M U vroeg tijdens het SE V-Journaal, Accountantsunie ZLM Vol goede moed 1994 in!! aian imi SUIKERBIETEN Van oud naar nieuw Sociaal Voorlichting Holrl on nnarl kiem vee** feiOólUeit Presentatie SEV-Journaal MacSharry en olievlas DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 De stemming die we tijdens de be drijfsbezoeken waarnemen onder de leden is in de afgelopen periode ge lukkig iets verbeterd. Ook tijdens de presentatie van de SEV-journaals heerst er een rustige sfeer. Een re delijke afloop van de werkzaamhe den, de veelal goede kg-opbrengsten en de kleine verbe tering van de prijs van enkele pro- dukten bepalen in belangrijke mate dit beeld. Dit betekent echter niet dat alle pro blemen de wereld uit zijn. Verre van dat. Als SEV-afdeling blijven we re gelmatig geconfronteerd worden met financiële problemen, al zijn de ze aanzienlijk minder in aantal dan bij collega-afdelingen in andere re gio's in het land. Met name ten op zichte van gebieden waar de glastuinbouw en de varkenshouderij sterk vertegenwoordigd zijn. Onderken u eigen situatie Gebruik de komende weken eens om uw liquiditeitspositie tot bijv. 1 januari 1995 eens op een rijtje te zetten. Ga na wanneer u eventueel "krap bij kas" komt te zitten. Ga na hoe groot het tekort is. Onderzoek waar mogelijkheden liggen om de problemen zo goed mogelijk op te lossen. Als SEV willen wij u hierbij graag terzijde staan. Samenwerking Ga de komende weken ook eens na waar nog mogelijkheden liggen om de inkomenssituatie te verbeteren. Een greep uit mogelijkheden zijn: samenwerking met collega's, verla ging van de privé-uitgaven, subsi dies, IOAZ en andere uitkeringen, bedrijfsaanpassingen, werk buiten het bedrijf en optimalisering van de financieringen. Voor meer informa tie kunt u ook hiervoor bij de SEV terecht. Speciaal wil ik nog eens wijzen op de mogelijkheden van samenwer kingen. De kosten voor arbeid, ma chines en loonwerk, de zgn. bewerkingskosten, vormen op veel bedrijven ca. 50% van de kosten. Samenwerking kan besparingen op de kosten opleveren. Bedenk dat bijv. een besparing van 5% op de kosten gemakkelijker is te realiseren op een kostenpost van 50% dan op een kostenpost van 10%. Berekeningen en bedrijfsregistraties leren dat bij een goede en intensieve samenwerking een besparing van enkele honderden guldens per ha mogelijk is. Bedrijfsopvolging In het afgelopen jaar is er een sterke afname geweest in de vraag naar voorlichting over bedrijfsovername. Begrijpelijk gezien de situatie in de land- en tuinbouw. De keuze van wel of geen bedrijfsoverdracht dient weloverwogen en goed gefundeerd te worden genomen. Ook in minder goede tijden. De keuze is niet alleen een keuze van de ouder-opvolger maar van het gehele gezin. Door de SEV wordt daarom in ZMO- verband een aantal bijeenkomsten georganiseerd over dit thema. Hierin komen als onderwerpen o.a. aan de orde: opvolgen ja of nee, schoolkeu ze, geleidelijke of direkte overname en de positie van de opvolger en de ouders. De deelnemers krijgen een brochure waarin het geheel is opge nomen. Het is en blijft een belang rijk onderwerp. Start 1994 goed en meldt u nog aan als deelnemer. Door de huidige omstandigheden maken vele leden en hun gezinnen een moeilijke tijd door. Een aantal lichtpuntjes zorgt er voor dat weer iets optimistisch naar de toekomst kan worden gekeken. Door de ZLM/ZMO wordt getracht de situa tie te verbeteren door akties richting overheid, Landbouwschap e.d. Ech ter u dient zelf ook aktie te onderne men. Als SEV willen we u daarbij graag terzijde staan, zodat u weer vol goede moed aan het nieuwe jaar kunt beginnen. Het gehele SEV-team wenst u en uw gezinsleden prettige feestdagen en het allerbeste voor 1994 toe. J.A.M. Withagen, hoofd SEV/ZLM Zl RIMA CCEBECO ZADEN B.V. Tel. 04108-88555 CEBECO VAN ENGELEN- IN PARTNERSHIP Ik heb 11 ha tarwe aangegeven voor akkerbouwsteun in het kader van MacSharry. Nu blijkt dat er maar daadwerkelijk 10 ha is geteeld. Antwoord: U hebt 10% teveel aan gegeven. Dit houdt in dat u 20% wordt gekort op de totale premieuit betaling op basis van 10 ha. Dat wil zeggen 2 maal zoveel. Tussen de 2 en 10% afwijking krijgt u een kor ting van 2 maal het vastgestelde verschil. In dit geval dus 2 ha. U krijgt dus premie voor 8 ha. Is het verschil groter dan 10% en minder dan 20% dan is de korting 30%. Is het verschil groter dan 20% wordt in het geheel geen premie uit betaald. In de aangifte braak heb ik 16 ha aangegeven en daadwerkelijk ge braakt. Vereist is slechts 15 ha (is 15%). Heeft dat gevolgen voor de compensatie? Antwoord: Tot 10% extra braak wordt de braakvergoeding betaald met een maximum van 1 ha. U krijgt dus voor 1 ha extra braakver goeding. Het heeft geen invloed óp de steun voor de andere gewassen. Ik heb in de aangifte braak 14 ha vermeld en ook daadwerkelijk ge teeld. Ik had echter 15 ha moeten braken voor bepaling van de 15%. Wordt ik dan gekort? Antwoord: U wordt naar rato van minder braak ook gekort op de com pensatie van de andere gewassen. Dus 5% te weinig braak betekent 5% minder totale premie. De maxi mum afwijking is 10% met een maximum van 1 ha. Hoe controleert men in maart dat een perceel vanaf 15 januari braak ligt? Antwoord: Middels teledetectie. Zijn de stierenpremie's gequoteerd? Antwoord: Neen, er is wel een maximum van 90 stuks per klasse per jaar. Is het eigen vermogen van invloed op een AAW-uitkering? Antwoord: Neen, direkt niet. Wel zal een hoger eigen vermogen in een landbouwbedrijf een hogere fiskale winst geven en daarmee indirekt de uitkering beïnvloeden. Is er een koppeling tussen de fiskale boekhouding en de mineralenboek- houding? Antwoord: Nee, ons inziens is er geen enkel verband tussen beiden. Afdeling Noord-Beveland Maandag 10 januari 1994 Café Restaurant "Zeelandia", Voor straat 42 te Colijnsplaat Aanvang 19.30 uur. Afdeling Walcheren Noord West Maandag 17 januari 1994 "Verenigingsgebouw Amicitia", Agathastraat 1 te Aagtekerke Aanvang 19.30 uur. De titel van dit artikel is op dit mo ment in velerlei opzicht te gebrui ken. U zult dit zo aan het eind van een jaar wel herkennen. De over gang van het ene naar het andere jaar roept veelal op tot enig naden ken. Maar er is meer. Dit nummer van de ZLM-krant is in feite het laat ste welke onder die naam wordt uit gebracht. De ZLM-krant gaat over en verder als ZMO-krant en onder die naam krijgt u wekelijks het ver trouwde nieuws. Ook de schrijvers van deze rubriek gaan veranderen. De rubriek blijft maar het aantal schrijvers wordt groter. De fusie tussen Accountants unie ZLM en Accountantskantoor Gelderland heeft de mogelijkheid geopend het aantal schrijvers te ver hogen. Dit komt de variëteit ten goede en maakt het mogelijk meer dan'tot dusver de onderwerpen van uit verschillende vakgebieden te be lichten. Het vertrouwde viertal die u in de achterliggende tien jaren hebt leren kennen zullen deels maar wel in een lagere frequentie als schrijver aanblijven. Ik reken erop dat deze rubriek, die tot het meest gelezen deel van het landbouwblad mag worden gerekend, ook in de komen de periode de zelfde interesse van u als lezer zal weten te behouden. Aan de kwaliteit van de schrijvers zal het niet liggen. Veranderingen Van oud naar nieuw is voor een ieder weer anders. Velen zullen voor het achterliggende jaar andere ge dachten hebben gehad dan het nu heeft gebracht. De uitkomst van ons handelen is vaak niet in te schatten. Temeer wanneer anderen in feite deze uitkomst kunnen beïn vloeden of zelfs in sterke mate be palen. Het inschatten van de veranderingen die noodzakelijk zijn is bijna onbegonnen werk. Want bij elke positieve verandering is ook wel iets negatiefs te onderkennen. Het lijkt er soms op dat elke aanpas sing die wordt beoogd bij voorbaat als een niet haalbare wordt bestem peld. Dit gegeven van positieve en negatieve kenmerken maakt het voor de ondernemer van vandaag zo bijzonder lastig om daaruit keu zen te maken. Daarbij zal ook niet voor een ieder bij een zelfde keus een gelijke uit komst opleveren. De ondernemer moet dan ook zelf een afweging maken tussen de adviezen en aan bevelingen die hem van verschillen de zijden worden gedaan. Zelf betekent gelukkig niet in zijn een tje, omdat het van groot belang is dat de overwegingen mede door de partner en/of kinderen worden ge maakt en gedragen. Als gezin wor den de bakens uitgezet en als gezin ook wordt invulling gegeven aan de gekozen taken, een ieder vanuit zijn eigen plaats. Samen kan dan ook re gelmatig worden beoordeeld of het geen is bedoeld ook in uitvoer is gekomen. Aan het eind zal dan blij ken of de uitkomst ook geworden is van wat het zou moeten zijn. Dat daarbij de huidige regelgeving een bijzondere handicap vormt zal dui delijk zijn maar is niet te omzeilen. Je zou dan het liefst met Toon Her mans willen verzuchten: ik zoek al dagenlang het rood voor deze roos maar het rood dat Hij gebruikte heb ik niet in mijn doos Ik wens U tenslotte goede feestda gen toe en voor uw gezin en onder neming een voorspoedig 1994. B. Veerbeek Wat zijn de verjaringstermijnen in dien iemand reclameert bij bodem vervuiling ingeval van koop en verkoop? Antwoord: U moet als koper binnen 2 jaar na koop of ontdekking door u van de bodemvervuiling, reclameren bij de koper, anders gaat uw recht verloren. Kan ik een schonegrondverklaring eisen van slib dat ik moet ontvan gen uit een sloot van het Water schap? Ben ik verplicht chemisch vervuild slib te ontvangen? Antwoord: De Zeeuwse Water schappen hebben als beleid dat ze verdachte lokaties bemonsteren en bij vervuiling de bagger afvoeren. Als een ontvanger meent dat bag ger vervuild is, zal hij aan het Water schap moeten vragen of zij een monster willen nemen. Doet het Waterschap dit niet, dan moet de ontvanger de bagger zelf bemonste ren. Als nadien de bagger deson danks vervuild is zal het Waterschap de bagger alsnog afvoeren op hun kosten. U kunt dus niet te allen tijde een schonegrondverklaring eisen. Evenmin bent u verplicht vervuild slib te ontvangen. Wat koste een milieuvergunning in Tholen? Antwoord: De basisleges is f 700,-. Daarbij komt nog een bedrag per koe en per KWatt. Daarmee komt de totale leges op ca. f 1.800,- a f 2.000,-. Als de gemeente mijn milieuvergun ning intrekt, krijg ik dan mijn leges terug? Antwoord: Neen, men kan uiteraard niet zo maar een vergunning intrek ken. Daarvoor moeten gronden zijn. Ik wil meedoen aan vaste braak en leg 20% braak, zijnde 15 ha. Het kan volgend jaar zo zijn dat 20% niet precies 15 ha is. Hoe moet ik dan handelen? Antwoord: U kunt de oppervlakte vaste braak dan wijzigen voor de resterende termijn van 5 jaar. Bij de AAW-uitkering wordt rekening gehouden met verdiensten van o.a. uit bedrijf. Maar wordt er ook reke ning gehouden met een uitkering van een partikuliere arbeidsonge schiktheidsverzekering? Antwoord: Nee, dit heeft geen enke le invloed op de hoogte van arbeids ongeschiktheid of op de hoogte van de uitkering. Wie draait er bij pachtbedrijven voor bodemvervuiling op? Antwoord: In eerste instantie zal de pachter verantwoordelijk zijn, als gebruiker van de grond. Voorts moet hij de grond "schoon" hou den, als zijn verplichting als pachter. Ik heb een boete gehad van f 1000,- Ik ben van plan deze niet te betalen en in plaats daarvan te gaan "zitten" in de wat slappere wintertijd. Mag dat? Antwoord: Nee, indien u een boete niet wenst te betalen, zal Justitie al lereerst beslag leggen op uw in komsten en bezittingen ten einde het bedrag binnen te krijgen. Des noods worden uw bezittingen open baar verkocht. Mocht dit niet baten, dan moet u de gevangenis in. Zoals u ziet is het niet zo eenvoudig als u denkt. In het SEV-artikel van vorige week (Akkerbouwregeling gewijzigd) is melding gemaakt van het feit dat de braakleggingsverplichting voor het seizoen 1993/94 niet geldt voor olievlas. Voor alle duidelijkheid: hier wordt bedoeld het verkoopseizoen 1993/94 (dus oogst 93). Voor oogst '94 geldt wel een braak leggingsverplichting voor olievlas. U dient hiermee met uw bouwplan 1994 dus rekening te houden als u mee wilt doen aan de braakregeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4