«@n Gedenkboekje geeft goed beeld van 150 jaar IMoordbevelandse landbouw In evenwicht met de natuur EEN BIET MET INHOUD Van achtste afdeling via ZLM-kring naar ZMO-afdeling Jacht gaat voor vergadering Fusies in sierteelt moeten kosten besparen DONDERDAG 23 DECEMBER 1993 l\ 11Q1 1 I IO Tijdens de decembervergadering in 1913 van de kring Noord- Beveland waren zowel de vice-voorzitter, de penningmeester als de secretaris afwezig. Omdat de begroting opgemaakt moest worden betreurt de voorzitter vooral de afwezigheid van de penningmeester. Deze was het vorige jaar ook al afwezig geweest, en wel vanwege het "bijwonen ener jachtpartij". De voorzitter had daarom het daar opvolgende jaar de penningmeester de dag der vergadering zelf laten bepalen. Desondanks was hij afwezig, en ook dit keer was de jacht aanleiding voor het belet. Het kringbestuur anno 1993. Staan (v.l.n.r.): Aart Marcusse, Simon v.d. Berg, Adriaan Hartog, Ko Diele- man, Josje de Koning, Adrie van Maldegem, Kees Davidse. Zittend (v.l.n.r.): Aly Wisse, Rinus Breure, Ge rard de Kater secretaris-penningmeesterFrans Dees (voorzitter), Marius van Oeveren, Max Hoveijn. Tijdens de laatste vergadering van de ZLM-kring Noord-Beveland, op 9 december J., is het gedenkboekje "Over commissies, fokberen en veerdiensten" gepresenteerd. Dit boekje beschrijft de geschiedenis van de ZLM op Noord-Beveland van 1844 tot en met 1993. Samenstel ler S.J. van Langeraad en schrijver J.S.C. Wiskerke zijn daar bijzonder goed in geslaagd. Volgens kring voorzitter F.A. Dees is het gedenk boekje een belangrijk naslagwerk voor Noord-Beveland geworden. "Wat we getracht hebben te berei ken is het weergeven van de tijd geest", aldus de schrijvers. Wat waren de belangrijkste onderwer pen op de bestuurs- en algemene vergaderingen, hoe en waardoor veranderen deze onderwerpen in de loop der jaren en hoe werd daarover gedacht door de leden, dit soort vragen vormde de leidraad bij het schrijven. Er is geen volledigheid na gestreefd, omdat het aantal pagi na's dan een veelvoud zou zijn geworden van het huidige aantal van 92. De kring Noord-Beveland is in 1844 opgericht als "achtste afdeling van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zee land". Het aantal leden bedroeg in dat jaar 35. Het kringbestuur be stond lange tijd uit notabelen - de eerste voorzitter was J.H.L. Vader, burgemeester van Wissenkerke. Naarmate de twintigste eeuw vor derde kwamen er steeds meer boe ren in het bestuur. Overigens is voor het beschrijven van de eerste zestig jaar in hoofdzaak gebruik gemaakt van een lezing uit 1948 van de heer A. Hartog (kringvoorzitter van 1945 tot 1948), omdat de notulen uit de periode 1844-1903 ontbreken. In 1918 werd de afdeling Noord- Beveland omgezet in de kring Noord-Beveland, met de aangeslo ten dorpsverenigingen als afdeling. Het ledenaantal vertoonde in de loop der jaren grote schommelin gen, door de afscheiding van som mige dorpsverenigingen, zoals de Vereniging Landbouwbelang uit Kamperland (40 leden) in 1924. In een ander jaar traden deze vereni gingen eventueel na fusie met een andere dorpsvereniging weer toe met als gevolg een sterke toename van het ledenaantal. ZLM- tentoonstellingen werden door gaans gevolgd door een sterke aan was van nieuwe leden. Het aantal leden van de kring in 1993 bedraagt ongeveer 300. Fokberen en veerdiensten De titel van het gedenkboek "Over commissies, fokberen en veer diensten", is geïnspireerd op enkele van de meest voorkomende agen dapunten op de kringvergaderingen. Dat het over commissies gaat is wellicht niet uniek voor Noord- Beveland, want ook in andere krin gen werd er voor het oplossen van specifieke problemen nogal eens een commissie benoemd. De beide andere punten, fokberen en veer diensten, waren in een groot aantal jaren vaste agendapunten, zo lijkt het. De veerdiensten op Noord-Beveland zorgden regelmatig voor groot on gerief. Dit had onder meer betrek king op de dienstregeling en dan met name het uur van de laatste af vaart, de tarieven, het ontbreken van bepaalde bootverbindingen of aanlegplaatsen, etc. Citaat uit het gedenkboekje: "In 1926 was er weer volop reden tot klagen over de verschillende veerdiensten, zo blijkt uit de notulen. Door den heer Van der Zande, Klompe en Langeraad wordt geklaagd dat de boot 's avonds uit Zierikzee niet te Kortgene aanlegt, door den heer Zuijdweg wordt over het veer te Cortgene ge klaagd, door den heer de Dreu over het wachthuis te Katsche veer en door den heer van Langeraad over het veer te Camperland". In 1931 werd op Noord-Beveland een brugcomité opgericht dat ijver de voor een vaste oeververbinding over de Zandkreek. Na veel vijven en zessen zou de aanbesteding hier van plaatsvinden op 8 mei 1940, maar het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zorgde ervoor dat er nog gedurende ruim 20 jaar reden tot klagen bleef over de veer diensten. Pas in 1961 was de Zand- kreekdam een feit. Ook het introduceren van een fok- beer op het eiland hield de gemoe deren danig bezig. In 1906 trachtte men op Noord-Beveland zo'n dier te installeren, maar dat lukte niet met een, want in 1910 gaat een verzoek hierom naar het hoofdbestuur. Eind 1917 wordt er nog steeds geklaagd over het ontbreken van een beer, maar toen was er al wel iemand ge vonden die berehouder wil zijn. Uit de notulen van 1919 blijkt dat er dan inmiddels een beer is aangeschaft, "maar deze wordt te groot voor zijn stalling en bovendien eet hij niet goed". De veearts adviseerde het dier op te ruimen, maar men had onvoldoende geld in kas om een nieuwe beer aan te schaffen. In 1920 wordt "het vervangen van den ouden beer door een kleineren" aan de orde gesteld. In dat jaar wor den er afspraken gemaakt over een vergoeding voor de berenhouders. Uiteraard worden in het gedenk boekje aan tal van andere zaken aandacht besteed, zoals de ruilver kaveling, de toenemende milieu- eisen, de akkerbouwacties, recrea tie, en de tentoonstellingen. Vooral de tentoonstelling in 1961 zal velen nog heugen, niet alleen omdat het de grootste ZLM-tentoonstelling was tot dan toe, maar meer nog vanwege het onvergetelijke open luchtspektakel "verleden, heden en toekomst van Noord-Beveland" dat onder leiding van Carel Briels in de duinen van Kamperland werd opge voerd, met 1.200 figuranten. Er is een speciaal hoofdstuk gewijd aan de ontwikkeling van de land bouw en het landbouwbeleid vanaf 1850. Hieruit blijkt onder meer dat vanaf 1850 periodes van hoog- en laagconjunctuur elkaar met enige regelmaat afwisselden. Voor de Tweede Wereldoorlog greep de overheid alleen in tijdens crisisperio den, en ook tijdens de Eerste We reldoorlog. Na WO II nam de overheidsinterventie sterk toe en bleef het ingrijpen niet beperkt tot crisisperioden. Overigens, de huidi ge crisis is net als de vorige begon nen met een drastische daling van de graanprijs. In hun nawoord spreken de schrij vers de wens uit dat de ZMO geen doel op zich is, maar een tussenstap op weg naar één centrale land bouworganisatie met sterke regio nale steunpunten. Verspreiding leder ZLM-lid op Noord-Beveland heeft of krijgt het gedenkboekje in zijn bezit. De verspreiding verloopt via de afdelingen. Voor de overige belangstellenden zijn nog enige tientallen exemplaren beschikbaar, verkrijgbaar voor 15,— bij het se cretariaat van de ZLM te Goes. De sierteeltsector moet door sa menwerking kosten besparen. Zo zou er voor het jaar 2000 één promotie-instelling moeten komen waarin het Internationaal Bloembol lencentrum, Bloemenbureau Hol land en Plant Publiciteit Holland samenwerken. De drie bureaus kun nen de ruim 50 miljoen gulden pro- motiegeld als één organisatie beter benutten. Dit zei de voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, J. van der Veen, 17 december in Gar deren op de Bondsconferentie van de Bond van Bloembollenhandela ren. Ook de keuringsdiensten in de sierteeltsector zouden in één organi satie kunnen opgaan. °h WINNER In den beginne, was er de aarde, wild en prachtig. Toen kwam de mens. Eerst leefde hij zoals de dieren en voedde zichzelf met dieren en planten uit de naaste omgeving. De mens was "in evenwicht met de natuur". De mens vermenigvuldigde zich ondanks oorlog en geweld. Hij werd moe van de onophoudelij ke jacht op voedsel. Hij bouwde huizen, dorpen en steden. Wilde planten en dieren waren voor huishoudelijk gebruik. Sommige mensen werden boer, zodat an dere mensen industrieel, dokter of artiest konden worden. En zo ontstond een maatschappij. De mens en de maatschappij boekten vooruitgang. Met de door God gegeven genialiteit leerde de mens zich efficiënt te voeden, kleden, beschermen en verplaatsen, zodat hij van het le ven zou kunnen genieten. Hij maakte wolkenkrabbers, auto's, machines en nylon. Het leven bood steeds meer genot. De mensen die men boer noemde werden steeds efficiënter. Eén boer maakte voedsel voor veer tig industriëlen, doktoren en ar tiesten. En ook voor schrijvers, ingenieurs en leraren. Om gewassen en dieren te be schermen produceerde de boer middelen tegen schadelijke in- sekten, plantenziekten en scha delijke onkruiden. Ze werden pesticiden genoemd. Eveneens werden middelen aangewend door doktoren tegen menselijke ziekten. Deze werden medicijnen genoemd. De eeuw der weten schap was aangebroken. Daar mee kwam betere voeding en een langer gelukkiger leven voor nog meer leden van de maat schappij. Weldra kon het gebeuren dat sommige weldoorvoede leden van de samenleving de weten schappelijke boer met afkeuring beoordeelden. Ze spraken met afkeer over de technische kennis betreffende voedselvermeerde- ring en beschermingsmiddelen voor dieren en planten. Ze ver weten hem verstoring van het natuurlijk evenwicht. En verlang den naar de goede oude tijd. Dit had een emotionele uitwerking op de rest van de maatschappij. Tegen die tijd waren de boeren zo efficiënt geworden dat de sa menleving hen een nieuwe naam gaf: "Onbelangrijke minderheid". Omdat de maatschappij zich geen voedseltekorten meer kon voorstellen, werden wetten ver nietigd omtrent pesticiden, kunstmest en voedselconserve- ring. Insekten, ziekten en onkrui den floreerden, gewassen en dieren gingen ten onder, goed voedsel werd schaars. Om te overleven waren industrië len, doktoren, artiesten, inge nieurs en leraren genoodzaakt hun eigen voedsel te verbou wen. Maar ze waren niet effi ciënt. Mensen en regeringen voerden oorlog om meer land te bemachtigen. Miljoenen mensen werden uitgeschakeld. De kleine groep overlevenden leefde a/s dieren. Zichzelf voedend met dieren en planten uit de naaste omgeving. Ze waren weer: in evenwicht met de natuur! Dr. John Carew Uit: The American Fruit Grower Journal en Farming Guide (met dank aan P.W. Sneep, Dinteloord)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 17