Cursus agrarische waterschapsbestuurders "Op U steunt het vaderland" NIEUWE TEELTEN TE KUK Geschiedenis van de ZLM In kader verkiezingen Op 2 maart 1994 worden de verkie zingen gehouden voor de sa menstelling van de Zeeuwse waterschapsbesturen. De kandi daatstelling is inmiddels gestart. De landbouworganisaties vinden het van groot belang, dat in de nieuwe waterschapsbesturen de landbouw belangen goed behartigd blijven. De agrarische vertegenwoordigers zul len nog meer dan in het verleden goed beslagen ten ijs moeten ko men, óók vanwege het feit, dat de waterschappen een aanmerkelijke verbreding van het takenpakket hebben gekregen. Het ILKV heeft daarom in samen werking met Zeeland Studiecen trum besloten in het kader van de verkiezingen twee cursussen aan te bieden voor kandidaat-agrarische waterschapsbestuurders. De cur sussen duren elk 3 dagen. De cur susplaats is Zeeland Studiecentrum te Aardenburg (voorheen Volksho geschool). De eerste is voor cur sisten uit Noord- en Midden-Zeeland en wordt gehouden op 25 en 26 ja nuari 1994 met de afsluiting op 16 februari 1994. De tweede is voor cursisten uit Zeeuws-Vlaanderen en wordt gehouden op 1 en 2 februari 1994 met de afsluiting op 22 fe bruari 1994. De eerste 2 cursusda gen zijn aansluitend. Er is een avondprogramma. Er wordt over nacht in het Studiecentrum. Inlei ders zijn: ir. C.J. Almekinders, dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis, drs. A.J. Mouton, grif fier van Het Vrije van Sluis, dhr. C.J. Boeije, hoofd algemene zaken van het waterschap van het waterschap De Drie Ambachten en ir. S. van Dijk, secretaris van de commissie Waterbeheer van het Land bouwschap. Op de afsluitende dag zullen er een aantal praktijkgevallen worden be handeld, waarbij als klankbord een forum zal fungeren bestaande uit een aantal prominente regionale bestuurders van de 3 Zeeuwse landbouworganisaties. Als bewijs van deelname ontvangt de cursist een certificaat, dat erkend is door de bij het ILKV aangesloten organi saties. Kosten De cursuskosten bedragen f 325,- per persoon inclusief overnachting. De doelgroep bestaat uit de perso nen, die zich ten behoeve van de agrarische sector kandidaat willen stellen voor de waterschapsbestu ren. Andere personen met een agra rische achtergrond kunnen zich evenwel ook aanmelden. Aanmelding kan bij het secretariaat van het IKLV, dhr. T. Elzinga, post bus 46, 4460 BA te Goes, tel. 01100-47700 of bij Zeeland Studie centrum, dhr. J. Roumen, Postbus 16, 4527 ZG Aardenburg, tel. 01177-2292. Bij bovengenoemde personen kunt u ook nadere infor matie verkrijgen. Aanmelden kan tot 16 januari 1994. Vrijdag j.l werd voor het derde achtereenvolgende jaar de Infomarkt Nieuwe Teelten gehouden in de Prins van Oranje te Goes, georganiseerd door de Stichting Stimulering Plantaardige Produktie. Opnieuw was er een goede belangstelling, hoewel wat minder dan vorig jaar. De contacten waren niettemin intensief. De 26 standhouders kunnen dan ook tevreden terugzien op dit evenement. Er is veel informatie uitgewis seld en er is een goede basis gelegd voor verdere contacten. Tijdens de informatiemarkt werden tevens drie inleidingen verzorgd over de marktpositie van agrarische produkten. Ook dat initiatief beantwoordde volledig aan het doe! van de informatiemarkt. Als een vuur lekt het beginsel van tweedracht aan het maat schappelijk gebouw. In zelfzucht trekt anderzijds menigeen zich terug. Daarin zit een der groote oorzaken der menschelijke ellen- da Vandaar mede het maat schappelijk kwaad. Dat neemt men niet weg door allerlei wet ten. Vermenigvuldiging van wet ten is gevaarlijk. Het duidt op zedelijken achteruitgang, op ab sentie van eigen kracht en zelf- beheersching en is vaak kenmerk van afhankelijkheid, de gewisse voorlooper van verval bij personen en natiën. Ernstig moeten de leidende personen in onze dagen hierop letten. Geen wetten ook die de persoonlijk heid dooden. De menschen zijn nu eenmaal niet te gieten naar een model. Uit reactie tegen het gedesorganiseerde onzer Maat schappij tengevolge van het individualistisch-kapitalistisch stelsel heeft men thans te veel willen regelen en daardoor de variëteit in het leven doodelijk bedreigd. Alles van den Staat! is een verkeerde leuze. Zoo weinig mogelijk van den Staat. Slechts dat wat noodzakelijk is. Een bestaan, waarbij de menschen opstaan en naar bed gaan op het geluid van den Staatsgong, waar zij ontbijten met Staatsvleesch, werken naar de Staatsklok, di- neeren aan de Staatstafel en hun rust of ontspanning nemen op Staatscommando, vertegen woordigt geen hoog levens ideaal. "Het maakt alles gelijk!" is uit den booze en doodt de persoon lijke vrijheid. Het lijdt tot gelijk heid ja, maar in slavernij. Vereenigt U vrij, als vrije mannen en ook vrouwen. Waarom zou de Z.L.M. onder haar algemeene le den niet alle onze vrouwen op nemen? Vrijelijk in de Z.L.M. opdat Gij daar door samenwer king in een gezond altruïsme Uw Deze laatste aflevering over de geschiedenis van de ZLM is tevens de epiloog van de jubileum rede, die voorzitter mr. P. Dieleman uitsprak ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de ZLM, dat in 1923 op Tholen werd gevierd. In boeiend>proza steekt hij de boeren een hart on der de riem: gij zijt het zout der natie, op u steunt het vaderland. De jubileumrede, die vier uur in beslag nam, werd met een langdurig applaus beantwoord. belangen kunt behartigen en mede kunt beraadslagen in hoe verre de persoonlijke vrijheid be grensd moet worden om het algemeen belang te dienen. In de vereeniging ligt een groot moreel goed. Het ontwikkelt de verant woordelijkheid. Het voedt op. Men is dan vereenigd door een moreelen band. Men wordt zich bewust, dat men boven en bui ten zich heeft een andere moree- le persoonlijkheid die boven ons is en ons schraagt: de solidari teit. Onze eeuw karakteriseert zich door de solidariteit, speciaal de solidariteit in de praktijk. Soli dariteit staat in verband met soli diteit en dat is afgeleid van een woord dat op eenheid, het vor men van één geheel duidt. Weest één, vereenigt U, dan zijt Gij solide en vormt een degelijke kern in ons volksleven. Isolement is voor ieder mensch noodlottig. Samenleven, samenwerken, as sociatie, geeft het beste onder wijs, de beste opvoeding aan een mensch. Zij geeft sociaal meegevoelen, zonder welke Gij een heiden blijft midden in de beschaafde wereld. Zij vormt verstand en hart beiden. Zij al leen maakt ook van onze platte landsbevolking, van onze landbouwers, personen waardig den tijd, waarin zij leven. Vergeet het niet, dat uit Uw midden de mannen telkens weer moeten voortkomen, die het Nederland- sche leven moeten versterken en leiden. In U zit de kracht, bij U is het reservoir, waaruit vlieden nieuwe frissche waterstroomen, die den vaak dorren maatschap- pelijken bodem vruchtbaar ma ken. Bij U schuilen de krachten, die kunnen regenereeren en ver levendigen die levenskrachten, welke een overrijpe beschaving of een der excessen en misbrui ken van een te intens leven noodzakelijk hebben moeten ver zwakken. Gij moet het zout der natie zijn en blijven. Gij brengt voort de mannen en vrouwen van karakter en onafhankelijks- zin. Gij vormt het geweten der Maatschappij. Op U steunt het vaderland. Niemand toch is zoo aan zijn land gehecht als de landbouwer. Ziet hem daar staan voor zijn rijpenden oogst, alsof hij er in lezen wil. Hij bemint zijn grond, die hem voedt, die hem beschermt, die hem onderwijst. Die bodem, zij is ook zijn arbeid. zijn goed, zijn schepping, want hij bebouwt hem, hij kneedt hem, hij maakt hem vruchtbaar. Zijn arbeid en zijn zweet is daar aan gewijd. Hij legt hem zijn wil op. Hij straft hem, hij bemint hem. Ja, waarlijk de landman is het zout van een volk. De ziel en de kracht. Brengt zulk een per soonlijkheid in vereeniging. Laat hem met behoud zijner persoon lijkheid, zijn individualistisch bestaan prijs geven en met an deren samenleven en samen werken en er is een on weerstaanbare kracht ten leven ontwaakt. Ik smeek U, landbouwers van Zeeland, besef dat toch. Brengt Mr. P. Dieleman, voorzitter van de ZLM van 1920 tot 1942. daarmede Uw schoone provincie tot den grootst mogelijken bloei, bevordert daardoor Uw welvaart en die van het algemeen. Dat zij Uw levensdoel. Keert terug tot plichtsbesef, tot geloof aan een levensdoel. Dat hebt Gij noodig. Dan zullen straks Uw velden weer weergalmen van blijde klanken, dan zal met vreugde en niet al zuchtend en morrend, maar het hoofd omhoog en het vurig oog trouwziend in dat des anderen Uw arbeid worden ge daan en U welgelukken. Dan zal de Z.L.M. het heerlijk vereenigingspunt zijn, waar aller krachten en gaven van geest en intelligentie zich concentreeren. Dan zal Zeeland gediend worden zooals nooit te voren; wij zingen blijde: Holland prijz' zijn klaverweiden, Roeme op 't zuivelrijke gras. Zeeland, van dat erf gescheiden. Door een woeste waterplas. Uit Uw slibben, uit Uw stroomen, Beurt Gij, a/s Neptunus' bruid, Die de baren kan betoomen, 't Hoofd ter groene golven uit. En ook op het schoone Tho- len/and. Hier, waar eens vloed en ebbe viel, Bij 't ruischen van de breede baren. Daar schiep de kunst, door 's menschen hand. Een zee van gouden korenaren, Rond golvend over 't vruchtbaar land. God bescherme dat land en ze- gene dat volk. Mr. P. DIELEMAN Voorzitter der Z.L.M. Juni 1923.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11