De Wisseling Laatste loodjes wegen het zwaarst HERFSTDRADEN Groene hoofdstructuur laten prevaleren boven verstedelijking Een jaar met allemaal lichtpuntjes Brochure "Meest gestelde vragen over asbest" VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 De donkere dagen aan het einde van het jaar nopen velen tot bezin ning. Daarbij al genietend van de gezelligheid rondom de feestdagen en de jaarwisseling. Uiterlijk vertoon voert daarbij veelal de boventoon, want het innerlijke wordt slechts getoond aan de intimi. Zo ook bij uw praktijkschrijver uit het WEST ZUID-BEVELANDSE, welke voor de laatste maal zijn bijdrage levert aan de column "Uit de Praktijk". De reden is daartoe genoegzaam bekend, door de vorming van de ZMO welke door positieve stemmin gen van de respectievelijke ledenra den der fusiepartners vanaf begin 1994 zijn beslag gaat krijgen. Oude structuren en culturen zullen nieu we vorm moeten krijgen, één en an der gestoeld op het oude met het vizier op de toekomst. Echter af scheid nemen van de ZLM doet pijn, maar nuchter genoeg dient men te constateren dat het moet. De duide lijke, eerlijke en soms ferme taal van de algemeen voorzitter der ZLM deed ons goed. Zeker zijn jaarrede op de laatste algemene ledenverga dering kan worden bijgezet als historisch verslag van de bijzonder moeilijke omstandigheden waaron der alle agrarische geledingen mo menteel vertoeven. Nu het landschap er dor en verlaten bij ligt, blijft voor uw praktijkschrij ver de vraag hoe lang de donkere dagen voor de agrariërs nog zullen blijven voortduren. Immers het bestaansrecht van boer en tuinder ligt momenteel tussen moed en wanhoop. Kansen en bedreigingen worden geëvalueerd door iedere on dernemer. Feitelijk zijn het vanuit de landelijke en mondiale ontwikkelin gen alleen maar bedreigingen. Ech ter, moed verloren is al verloren. Het werk voor de nieuwe bestuurders en medewerkers van de ZMO zal een zware taakstelling worden. "Werken aan morgen" moet daarbij vanaf de drempel van het oude naar het nieuwe jaar letterlijk en figuurlijk inhoud krijgen. Over de nieuwe ZMO-voorzitter wordt gesproken dat hij een tomelo ze energie en een grote inzet bezit. De basis is bereid hem daarbij, zoals voorheen bij anderen te steunen. Er wordt veel van hem verwacht. Ho pelijk zal hij de kracht daartoe krij gen en weet hij zich waar te maken, ook voor het voormalige werkge bied van de ZLM. De vermaatschappelijking van agra rische belangen en het handelen daarbij van bestuurskracht uit de geledingen van de landbouworgani saties vraagt daartoe nu vandaag al om antwoord. Kalendrisch gezien zullen de donkere dagen, gevolgd door de jaarwisseling zeker weer voorbij gaan. Dat de overgang over de drempel van het oude naar het nieuwe bin nen de samengaande standorgani saties ook moge leiden tot het voorbij gaan van de donkere dagen voor boer en tuinder, is de wens voor het nieuwe begin uitgesproken door uw terugtre dende praktijkschrijver uit het West Zuid-Bevelandse werkgebied der ZLM. Ook in SCHOUWEN-DUIVELAND is het rond half december geworden. Na een vorstperiode zijn we weer in de nattigheid terecht gekomen. De vorstschade aan de gewassen die nog op het land stonden, valt over het algemeen mee. Diegenen die in de vorst gerooid hebben, zitten met de meeste problemen. Door het natte weer valt het echter niet mee om de laatste gewassen van het land te krijgen, vooral de oogst van cichorei (er staan nogal wat hecta- Mag asbest nog steeds worden toe gepast? Hoe kom ik er achter of een bepaald produkt asbest bevat? Wat kan ik gebruiken in plaats van as best? Wat moet ik weten als werk gever/werknemer? Dat zijn enkele van de ruim dertig vragen die in de nieuwe brochure "De meest gestel de vragen over asbest" worden beantwoord. De brochure is een ge zamenlijke uitgave van drie mi nisteries. De brochure is verkrijgbaar bij: het Distributiecentrum VROM, tel. 079 - 449 449, Min. van SZW, Afdeling Informatie, tel. 070 - 33 4455, Min. van WVC, Afdeling Publieksvoor lichting, tel. 070 - 340 6015. Herfstdraden op een perceel pas opgekomen wintertarwe, weerspiegelend in het aangena me middagzonnetje van afgelo pen dinsdag. res in de grond), witlof en winter peen brengt de nodige problemen met zich mee, terwijl de structuur van de grond veel geweld wordt aangedaan. De ploegwerkzaamheden vlotten slecht, het vergt zeer veel trek kracht en menigeen krijgt het idee dat z'n trekker een 20 pk te licht is. Twee trekkers voor elkaar is dit jaar zeker geen uitzondering. De winter tarwe komt nog maar sporadisch de grond uit, door de slechte structuur ziet men door verslemping veel piasvorming. Ook is er veel te wei nig wintertarwe gezaaid. Velen zul len overgaan op zomertarwe of gerst, wat met deze graanprijzen toch weinig verschillen in saldo's laat zien. Al met al een moeilijke zo mer en nat najaar, wat de nodige problemen met zich meebrengt. Met de prijzen is het weer slecht gestemd. Uien en aardappelen gaan in snel tempo achteruit en de volle- grondsgroenten doen het ook slecht. Terwijl ook de kwaliteit van de meeste gewassen te wensen overlaat: aardappels met veel rooi- beschadiging, nog steeds zijn er verschillende partijen niet droog te krijgen; uien zitten gemiddeld (20%) met zeer hoge tarrapercenta- ge en de meeste vollegrondsgroen- ten hebben van de vorst geleden. In de veehouderij gaat alles z'n gan getje, al levert het mest uitrijden ze ker in een nat najaar de nodige problemen op, vooral op de wat zwaardere gronden wordt door het inwerken de structuur volledig ver pest. Verschillende veehouders zit ten nog met veel te veel mest in de kelders. Op vorst behoeft men niet te wachten want dan mag men ook niet uitrijden. Bij slecht uitrijden kan men over het algemeen stellen dat door structuurbederf de winst van de mest ruimschoots verloren gaat. De nieuwe ZMO-organisatie is deze week min of meer een feit gewor den. Het schijnt dat de hedendaag se tijd steeds grotere eenheden noodzaakt, wat zeker voor de belan genbehartiging naar de politiek en naar buiten toe noodzakelijk is. Toch zie ik het voor de boer op zijn bedrijf als een verschraling, zeker omdat we het als ZLM-leden zo goed ge wend zijn geweest. We hopen dat het niet zo gaat als bij vele grote be drijven in Nederland, bedrijven zoals DAF, Philips, Cebeco Handelsraad en Suiker Unia Deze zijn in de jaren 1975-1985 explosief gegroeid, alles wat te koop was, werd opgekocht. Het tegenovergestelde ziet men nu gebeuren, in snel tempo worden BV's afgestoten of gaan failliet en de moedermaatschappij mag dik wijls het gelag betalen. Hieruit blijkt maar weer eens dat groot ook wel eens te groot kan worden. Hetzelfde beeld heeft men ook in de akker bouw gezien, in de jaren 1970-1980 was de algemene tendens: "Hoe groter, hoe beter", want per eenheid produkt kon men goedkoper produ ceren. Wat nu blijkt, is dat hoe gro ter het bedrijf is hoe groter het verlies. En men ziet dat bedrijven die in 1975 grond kochten voor f 50.000,— per ha diezelfde grond nu voor 25 tot 30.000 gulden te koop aanbieden. "Het kan verke ren", zei Brederode al. Eén ding is een feit, het is te hopen dat de nieuwe bestuurders in de ZMO-organisatie de zaken goed op een rijtje zetten, want bij het totale kostenplaatje zet ik als leek en prak tijkschrijver toch wat vraagtekens. Maar ja, de tijd leert alles! In MIDDEN- en OOST-BRABANT loopt het ook tegen Kerstmis aan. Nu zitten we in de donkere dagen ervoor. Afgelopen week heeft de politiek zich hopelijk duidelijk uit gesproken over het mestakkoord. Wat de uitslag ook wezen mag, het zal geld en werkgelegenheid kosten. Vooral de rundveehouderij zal er de komende jaren aan moeten geloven. Zo is de afgelopen week het defini tieve bedrag bekend gemaakt, wat betaald zal moeten worden voor de overschotheffing. Voor de meesten onder ons zal dit het begin zijn van een lange reeks te betalen posten milieukosten. Meerdere mensen be ginnen nu dan ook te denken aan verplaatsing naar elders. Maar dat valt niet meer mee, afrekenen met de fiscus, overdrachtsbelasting, mestreferentie, etc. Gelukkig dat de overheid daar ook achterkomt, dat men door hun eigen ingewikkelde wetgeving elkaar tegenwerkt. Het is voor een ieder vanuit elke sector te hopen dat door de per ja nuari ontstane ZMO de belangen duidelijker en sterker boven de tafel komen. Ook door de grootte sta je sterker. Al zal men het eerste jaar hard nodig hebben om op elkaar in te spelen en eikaars gedachten aan te voelen. Voor ons als lid vervalt hopelijk het op-grote-afstand gevoel door er tijdig aan de bel te trekken en je eigen plaatsje te vinden, leder een veel succes en sterkte. Zo het zich nu laat aanzien, is er voor de intensieve veehouderij en dan met name voor de varkenshou ders een lichtpuntje te zien. De prij zen van de biggen stijgen licht, door een verwachte prijsverhoging. Hier hebben velen naar uitgekeken. Al zou het alleen maar een kerstge dachte zijn om volgend jaar te over leven in deze harde wereld vol onzekerheden. Veel grote leveran ciers of toeleverende bedrijven uit de agrarische sector hebben het ook moeilijk. In de meeste van deze bedrijven is er veel reserve opge bouwd, maar die raakt ook een keer op. Maar laten we hopen dat de al gehele recessie echt op z'n eind is en we vol goede moed volgend jaar er weer tegen aan kunnen met de nieuwe organisatie ZMO, nieuw GATT-akkoord, nieuw mestbeleid, nieuw kabinet, etc. 1994 wordt echt een nieuw jaar met allemaal lichtpuntjes. Je kunt goed merken dat we naar de kortste dag van het jaar gaan in de LANGSTRAAT, 's Morgens lang donker en 's avonds valt rond vijf uur de duisternis weer in. Er moet nog behoorlijk wat geploegd wor den. Na de vorst heeft men hier en daar nog een poging gewaagd om wat te ploegen en graan in te zaai en, doch veelal bleek de vorst nog niet uit de grond of het was te nat op het land. Aan het eind van het jaar is het altijd een goed moment om eens terug te kijken. 1993 was een jaar met nogal wat verschillen: een goed voorjaar, waar we op tijd onze landerijen kon den bewerken en bemesten; de maïs werd onder goede omstandig heden gezaaid en groeide dat het een lust was; er werd kuilgras ge wonnen van prima kwaliteit, zowel de eerste als de tweede snede. Kort om, alles ging van een leien dakja Tot medio juli, toen het weer is om geslagen en het is blijven door kwakkelen tot het einde van het jaar. Er is wel behoorlijk veel blijven groeien, maar onder zulke omstan digheden ging er ook nogal wat ver loren. De oogst van alle gewassen ging gemiddeld onder vrij moeilijke omstandigheden, hetgeen ook ge paard ging met nogal wat verliezen. Soms was het een gemokkel van je welste, om over structuurbederf maar niet te praten. Als rundveehouders, denk ik dat we over 1993 redelijk tot goed tevreden moeten zijn. De vleesprijzen hielden zich afgelopen jaar redelijk staande, melkkoeien en kalfvaarzen zijn goed aan de prijs en nuchtere kalveren bleven ook vrij goed aan de prijs. Ondanks dat de "handel" een lage re prijs wilde betalen, doch door het geringere aanbod en de staande vraag lukte dat vrijwel niet. De ef fecten van het feit dat er minder koeien afkalven, werd dit jaar mijns inziens duidelijk. Eén en ander is ze ker niet het geval in de varkenssek- tor, waar de produktie van biggen onverminderd doorgaat, hetgeen een oververzadigde biggenmarkt en lage prijzen tot gevolg heeft. Alleen het verbieden van omwisselen van mestvarkens naar zeugen kan een oplossing betekenen voor de var kenscrisis en mogelijk het mestpro bleem verminderen. Laten we in elk geval hopen - doch ik vrees dat het wel gebeurt of gebeurd is - dat het overschotprobleem van varkens en dientengevolge de varkensmest niet wordt uitgewerkt over de hoofden van de rundveehouders. Aan het eind van het jaar kan je terugkijken, maar het is zeker zo belangrijk voor uit te kijken. Wat verwacht je van het volgende jaar. Bedrijfsmatig denk ik dat elke rund veehouder er voor wil tekenen als het financieel zo zou blijven gaan als het afgelopen jaar. Maar de kosten zullen in 1994 zeker verder stijgen, denk maar aan het milieuvriendelijk verwerken van drijfmest op alle gronden. Kunnen we op dezelfde melkprijs rekenen of daalt die ver der, blijft de rente dalen of komt ook daar een kentering in. Blijven er zo veel boeren die hun melk verkopen, stoppen met boeren of wordt er nog meer melk geleasd dan nu al. Kort om, willen we nog risico's nemen als ondernemer of kiezen we voor een "vast" inkomen! Vragen te over, maar wat je ervan mag ver wachten zal het nieuwe jaar ons leren. Laten we in elk geval hopen dat Sprang-Capelle in de toekomst niet verder bestuurd zal worden onder het "juk" van Waalwijk. Volgens de politiek moet er een groene hoofd structuur komen in vele gebieden van het land. Dat moet ook en agra riërs kunnen daar een goede bijdra ge aan geven, doch niet meer als men alles maar vol wil bouwen met huizen en fabrieken. Dan praat men niet meer over groene hoofdstruc tuur, maar dan gaat het er alleen om hoe een m2 grond het meest op kan brengen. Sprang-Capelle is van oudsher een prachtige op zichzelf levende gemeenschap geweest, de ze gemeenschap mag niet verstede lijken doordat we bij Waalwijk gevoegd worden. Eerst werd er van uit de provincie gesuggereerd dat 's Gravenmoer en Waspik en Sprang- Capelle een groene gemeente zou den gaan worden. Het arme Waal wijk moest zonodig aan de bel trekken bij de provincie om verwar ring te stichten en niet tevreden te zijn met alleen een bouwlokatie. Doch provinciale bestuurders, luister naar de praktijk dan kunnen wij erop vertrouwen dat u het u voorgelegde karwei op een verant woorde manier kunt afmaken. Vier jaar geleden was "Laat Lubbers zijn karwei afmaken" de verkiezingsslo gan. Nou, zeker als agrariër hebben we geweten dat we hem het karwei lieten afmaken. Maar politiek in Bra bant, zorg ervoor dat u het karwei Sprang-Capelle op een verantwoor de manier afmaakt en de groene hoofdstructuur letterlijk gaat preva leren boven verstedelijking. Dit is het laatste stukje "Uit de praktijk" vanuit de kring Langstraat. In de toekomst komt de praktijkbij- drage uit de kring Brabant, dit be hoeft waarschijnlijk een nieuwe invulling, afwachten maar. Dit is dus ons laatste stukje voor de ZLM, een organisatie waar we als Brabantse veehouders veel vertrouwen in heb ben gehad. In 1994 gaan we verder als ZMO en ook daar zullen we ver trouwen in moeten hebben, maar de start in Brabant is niet gladjes verlopen. Het zal toch niet waar zijn dat van de 6 te leveren hoofd bestuursleden vanuit de ZLM deze allemaal akkerbouw als achtergrond hebben. Dit geeft geenszins de ver houding weer, want veehouderij is toch geen ondergeschoven belang vanuit de ZLM. Zo hebben we ons nooit gevoeld, laat dat nu en in de toekomst meewegen, maar laat men met het hoofd kiezen en besturen. ZLM adieu! ZMO zorg dat je een be langenorganisatie bent voor al uw leden! De kring/regio de Langstraat wenst al haar leden prettige kerst dagen en een voorspoedig 1994.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9