Waar moet je nog van inleveren Meningen gebruik GFT-compost verdeeld De beste wensen Een avondje Noord-Beveland 8 VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 it Ho i nral/tii il/ PJKIml Het zal de oplettende lezer niet zijn ontgaan dat met het fuseren van de GMvL, het ULG en de ZLM, de ZLM-krant in haar huidige vorm met ingang van 1994 niet meer zal ver schijnen. Wanneer dit nummer in de bus valt, zal het de één na laatste keer zijn. Daarna wordt het een ZMO-blad of hoe het blad ook mag gaan heten. Maar wel met een dui delijke ZLM-achtergrond en dat be tekent dat de rubriek "Uit de Praktijk" zal blijven. Een goede tra ditie wordt zodoende op zijn waarde getoetst. Maar het betekent ook dat als gevolg van de opschaling van kringen het aantal praktijkschrijvers vanuit Zeeuws-Vlaanderen van drie naar één zal gaan. We krijgen im mers één kring Zeeuws-Vlaanderen. En dat betekent ook dat dit de laat ste bijdrage is vanuit de kringstoel of zoals dat jarenlang in deze ru briek verwoord is geweest "HET LAND VAN AXEL". Het is een goede zaak dat de rubriek blijft bestaan, zoals eerder aangege ven. Immers, vanuit de praktijk kun nen signalen en frustraties maar ook positieve geluiden via deze weg het bestuur en funktionarissen be reiken. Maar niet alleen intern in de organisatie, ook daarbuiten kan een groot aantal mensen kennis nemen van de problemen en de wensen en van de zienswijze en de gedachten zoals die in de praktijk, op het be drijf leven. Of daar wat mee gedaan wordt, zullen we moeten af wachten. De laatste jaren zijn we er in ieder geval niet beter van geworden. Inte gendeel zelfs, de realiteit is dat er volgens berichten elke dag zo'n tien agrariërs hun bedrijf moeten beëin digen. De media besteden er de laatste tijd ruime aandacht aan. Het lijkt er nu toch op dat het hier en daar begint door te dringen dat het fout gaat. Niet alleen met de agra riërs zelf, maar met het platteland zelf ook. Wanneer we enkele jaren terug kijken, zien we hoeveel colle ga's er al zijn afgehaakt of een baan erbij hebben, en daarnaast het be drijf er nog wat bijdoen. Wanneer je enkele jaren vooruit probeert te kij ken, dan realiseer je je hoeveel be drijven er staan waar geen opvolger voor is. Dan zie je verpauperde en verpauperende boerderijen. Voor onderhoud is geen geld meer of het heeft geen zin meer. En dan vraag je je af, wanneer het beleid niet veran dert, is dit dan het toekomstbeeld van het Zeeuwse platteland. Helaas is dat beeld in andere landen zoals in Frankrijk en Duitsland al vele jaren aan de gang. Dus wat dat betreft is de toekomst inderdaad niet zo hoopvol. De GATT-onderhandelingen zitten op dit ogenblik in de eindfase. Ovër enkele dagen moet het er op of er onder gaan. Wanneer u dit leest moet er een overeenkomst zijn. Dankzij het stugge standpunt van Frankrijk heeft Amerika water bij de wijn moeten doen. Zelfs gesteund door onze minister-president en dat wordt vlak voor de verkiezingen dan ook breed uitgemeten. Landbouw akkoord pakt gunstig uit voor de Europese boeren, stond er met een grote kop in een krant. Ja, het pakt zo uit, dat we minder in moeten le veren dan vorig jaar was overeenge komen. Maar het blijft inleveren en dat kan ik maar moeilijk gunstig noemen. En waar moet je op den duur nog van inleveren. Toch zeker in ons land, waar we in feite op een duurte-eiland wonen en onze con currentiepositie steeds ongunstiger wordt. En dit dankzij de collectieve lastendruk en de overdreven milieu- eisen. Maar ook dit besef begint toch langzaam in het Haagse door te dringen. Dat de moeilijke concur rentiepositie niet alleen onze sektor parten speelt is duidelijk, het hele bedrijfsleven zit ermee. De hele materie, de hele malaise in de landbouw leidt er toe dat steeds minder leden van onze organisatie ook werkelijk nog geïnteresseerd zijn in de problematiek. Veel voorna melijk jongere leden hebben elders een job. De behoefte om nog verga deringen of andere aktiviteiten bij te wonen is klein. Hun belangen liggen dikwijls ergens anders of men komt alleen doelgericht naar een bijeen komst van bijvoorbeeld de cichorei- telersvereniging of van de aardappeltelersgroeperingen. En zo zien we in de vergaderingen van on ze afdelingen de vergrijzing enorm toenemen. Het invullen van bestuursvacatures lukt dan nog enigszins, maar moeilijk, dikwijls ontbreekt de tijd of de motivatie. Vandaar dat ook onze drie afdelin gen toewerken naar één grote afde ling. Degenen die zich daarvoor als bestuurders willen inzetten zullen dan mijns inziens ook recht hebben op een acceptabele vergoeding. De tijd van erebaantjes is voorbij. Wat niet wil zeggen dat het geen eer is om door de achterban goed genoeg bevonden te worden om in een bestuursfunktie gekozen te worden. Dat gegeven blijft nog steeds over eind. Het opheffen van de oude ei gen vertrouwde afdeling kan gevoelig liggen. Er zullen wellicht emotionele gevoelens opwellen bij de wat oudere leden. Toch denk ik dat we dat gevoel moeten overwin nen. Ik herinner me nog hoe men vroeger toeleefde naar de "polder rekening", éénmaal per jaar. Uit so ciale oogpunten een goede en gezellige bijeenkomst, maar als we nu nagaan hoe na de polderconcen tratie de wegen zijn verbeterd, de waterhuishouding is en wordt geop timaliseerd dan wil ook niemand te rug naar de oude situatie. Hoewel niet helemaal vergelijkbaar, denk ik toch dat we ook de fusie van onze afdelingen in het kader zo moeten zien. Alle lezers alvast prettige kerstdagen en een voorspoedig 1994 toegewenst. Vervallen boerderij in de omgeving van Hoek. Niet iedere land- en tuinbouwer in WEST BRABANT ZUID is ermee in genomen dat groente-, fruit- en tuin afval als compost op land bouwgronden wordt afgezet. Ondanks dat GFT, als structuurver beteraar, met succes te gebruiken is, vinden verschillende landbou wers enige gereserveerdheid op zijn plaats. Aan de ene kant komen er steeds meer beperkingen richting land bouw die de nodige centen gaan kosten. Vooral de afzet van mest, sorteerafval, planteresten uit sloten en kroos gaat in de papieren lopen. In plaats van als natuurlijke organi sche mest gaat de overheid rest- en afvalprodukten steeds meer zien als chemisch afval dat met zorg afge voerd en verwerkt moet worden. Landbouworganisaties en water schappen voeren al jaren strijd met beleidsmakers om het tegendeel te bewijzen. Wat doet de overheid zelf? Om de stroom huishoudelijk afval in te per ken is gekozen voor een gescheiden inzameling. Groente-, fruit- en tuin afval apart in de container. Deze steeds maar groeiende afvalhoop moet een bestemming hebben, want opslagruimte of verbranden kost teveel. Onderzoek heeft uitge wezen dat compostering van dit soort produkten goed mogelijk is en dat er een hoogwaardige meststof als structuurverbeteraar overschiet. Een produkt dat geen onkruidzaden, ziektekiemen of aaltjes bevat. De meningen hierover zijn overigens verdeeld. Over het al of niet bevat ten van residuen van zware metalen is de berichtgeving vaag. Handel en coöperaties bieden het hun klanten/leden aan. Afhankelijk van de analyse krijgt de afnemer en kele guldens per ton toe. Dit is mis schien wel de strategie achter het verhaal. Een meststof ontvangen en geld toe krijgen spreekt veel land bouwers aan. Dat zij aan de andere kant een veelvoud moeten betalen voor waterschapslasten en heffin gen komt op dat moment niet in hen op. Het is juist deze handelwijze die bij veel boeren in het verkeerde keelgat is geschoten. Waarom stel len handelshuizen en vooral coöpe raties zich ook niet solidair op met de landbouwbelangenbehartigers en waterschappen? Zolang overheid afval van land- en tuinbouw als schadelijk blijft zien en huishoudelijk afval niet, moet de landbouw een eensgezind standpunt innemen, vin den velen. Overigens worden er vraagtekens gezet bij het zoge naamde zuivere produkt. Om bier dopjes, plastic en harde stukjes in de gemalen massa te vinden hoef je niet lang te zoeken. De veehouderij is niet gelukkig met GFT-compost. Het is voor hen een regelrechte con current. De door wederverkopers alom geprezen structuurverbeteraar valt onder het Besluit Overige Orga nische Meststoffen. Fosfaat en stikstof tellen mee voor de mestre- gelgeving. Tijdens de ledenraadsver gadering in de Prins van Oranje te Goes stond de klok stil op een mi nuut over twaalf. "Een voorteken", merkte een ledenraadslid op. "De juridische fusie is een feit". Dat de klok even over twaalf stond heeft wellicht betrekking op de Prins van Oranje. Dit gebouw staat op de no minatie om een andere bestemming te krijgen. Deze bijdrage voor Uit de Praktijk is de laatste in ZLM- verband. Een kleine 10 jaar is het wel en wee uit West-Brabant Zuid met regelmaat verschenen. Met de ze laatste weergave wens ik alle trou we lezers een voorspoedig 1994 toe. Nu het jaar 1993 bijna ten einde is, is er ook in het land van ALTEN A EN BIESBOSCH tijd voor een beetje be zinning op de totale landbouw. Te rugkijkend op het afgelopen jaar vallen vooral de extremen op. Het weertype was in het voorjaar al meteen goed, veel zon en weinig neerslag. Er kon vroeg gezaaid en gepoot worden. Het gras inkuilen in mei ging ook vrij goed. Maar toen kwam de zomer, weinig zon en veel neerslag, waardoor de graanoogst moeizaam is verlopen. De maïs ontwikkelde zich erg goed, maar achteraf is de maïsoogst te gengevallen. Niet de kwantiteit maar de kwaliteit, de tegenvallende VEM-gehaltes in de snijmaïs, die be duidend lager zijn dan de afgelopen jaren. De oogst van de aardappelen is moeizaam verlopen, niet alleen de tijdsduur, maar ook de struktuur- schade aan het land en de rooischa- de van de aardappelen. Het was eigenlijk te koud om te rooien, waar door toch veel aardappelen blauw zijn geworden. Ook het drogen van de aardappelen met vrij veel grond in de schuren geeft nogal wat pro blemen. De suikerbieten is helemaal een verhaal apart. In het begin van de campagne een hoog suikergehal te, later veel grondtarra. Maar vooral door het vroege vriezen in novem ber, is het bietenrooien maar ge deeltelijk gelukt. Het onderdekken van de bieten is vrij goed gedaan, daar is de vorstschade meegevallen, maar van de bieten die nu half de cember nog in de grond staan, is een goede afloop tochjtwijfelachtig. De nieuwe landbouworganisatie ZMO krijgt geleidelijk meer gestalte. Dat moet ook, want het is bijna 1 januari 1994. Er wordt nu overal in het ZLM-gebied afscheid genomen van boerenbestuurders. Dat af scheid nemen valt op sommige plaatsen vrij zwaar. Niet alleen in de leeftijdsgrens dan wel in het krijgen van een andere funktie in de ZMO- organisatie zit de keerzijde van de medaille. Vooral als de bestuuren uit verschillende kringen tegen elkaar worden uitgewisseld. De beste wensen voor de ZMO en voor de landbouw in 1994. Donderdagavond 9 december jl. was het zo ver: de laatste algemene vergadering van de kring Noord-Beveland van de ZLM. Deze avond stond in het teken van de 149-jarige geschiedenis van de kring. In zijn openingstoespraak keek kringvoorzitter F.A. Dees in vogelvlucht te rug op 149 jaar Noord-Beveland. Later op de avond waren er toespra ken van een drietal oud-bestuursleden alsmede van de huidige kringvoorzitter over "hun periode". Daarna volgde de presentatie van het gedenkboekje over de kring Noord-Beveland, samengesteld door S.J. van Langeraad en geschreven door ondergetekende. Alhoewel er in de na-oorlogse periode vaak geklaagd werd over de Nederlandse en Europese prijspolitiek, concludeerden de eerste drie inleiders dat het, achteraf bekeken, tijdens hun periode allemaal nog wel mee viel. Kringvoorzitter Dees, die in zijn slotwoord nog even stilstond bij de onzekere toekomst, hield echter een somberder be toog. Een zelfde teneur viel te bespeuren in de gesprekken na afloop van de vergadering onder het genot van menig glas bier. Het is echter niet geheel verwonderlijk dat de Noord-Bevelandse boereh teleur gesteld en kwaad zijn. Decennialang, hebben zij gehoor gegeven aan de vier peilers van het landbouwbeleid - intensivering, schaalvergro ting, specialisatie en mechanisatie - en dachten daardoor over de be drijven van de toekomst te beschikken. Noord-Beveland, met zijn grote bedrijven en goede verkaveling, werd jarenlang gezien als hét voorbeeld op akkerbouwgebied in Zeeland. Het tegendeel lijkt momenteel waar te zijn, want het zijn juist deze gespecialiseerde en grootschalige bedrijven die de hardste klappen krijgen. Door de complexe en vaak tegenstrijdige regelgeving zien de Noord-Bevelandse boeren door de bomen het bos niet meer. "Je kan tegenwoordig niet meer fatsoenlijk plannen; wat je vandaag goed doet, doe je morgen weer fout", zo vertelde één van de aanwezigen. Vanuit beleid en wetenschap wordt er zeer regelmatig geopperd dat men de bedrijfsvoering en bedrijfsontwikkeling over een andere boeg moet gooien. Er zal inderdaad iets moeten veranderen, maar be leidsmakers en wetenschappers gaan nogal eens gemakkelijk voorbij aan het feit dat een ontwikkeling die 40 jaar terug in gang is gezet, niet van het ene op het andere jaar gewijzigd kan worden. De Noord-Bevelandse boeren hebben geen duidelijk toekomstbeeld en hebben het gevoel dat, alle demonstraties van de afgelopen jaren ten spijt, de politiek niet alleen niet naar hen luistert maar bovenal hun problemen niet serieus neemt. Dit heeft tot gevolg dat er een ge laten stemming onder de Noord-Bevelandse boeren heerst. En gela tenheid is in crisistijden gevaarlijk. Juist nu is het noodzakelijk om de eigen organisatie kritisch te volgen. Het belang van een gezonde do sis kritiek werd onderstreept door kringvoorzitter Dees in zijn slot toespraak. Noord-Beveland wordt met ingang van 1 januari een afdeling van de kring Midden-Zeeland van de Landbouwmaatschappij ZMO. Deze nieuwe kring zal een aanmerkelijk heterogener landbouwgebied bestrijken dan de kring Noord-Beveland. Verscheidenheid hoeft een adequate belangenbehartiging echter niet in de weg te staan, zolang de bestuurders zich terdege bewust zijn van het feit dat er tussen en binnen de verschillende regio's aanmerkelijke verschillen in bedrijfs voering en bedrijfsontwikkeling bestaan. Langs deze, enigszins onpersoonlijke weg wil ik het kringbestuur Noord-Beveland bedanken voor het geschenk - het woordenboek der Zeeuwse dialecten - dat ik kreeg als blijk van waardering voor het schrijven van het gedenkboekje over de kring Noord-Beveland. Ik henote van 'n aevendje Noord-Beveland. En ok a weun ik a 'n êle tied nie mi op Noord-Beveland, ik voe/e m'n d'r nog altied thuus. Han Wiskerke

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8