Nieuwe Ziet Van Gelder het wel helder? Akkerbouwers kunnen meedoen aan project bodembescherming Aardappelhandel gebr. Hoekman stopt handelsactiviteiten Landbouwschap verheugd over regelgeving wrakke dieren Jonge boeren in gesprek met CdK in Zeeland Rond Zuiddorpe en ten westen van Goes VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 Een tiental jonge agrarische onder nemers, deelnemers aan de Topka dercursus van het ILKV, heeft vorige week vrijdag een gesprek gehad met de Commissaris van de Konin gin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder. Dit naar aanleiding van de visie van de Commissaris op de toekomst van de Zeeuwse landbouw, welke visie hij onlangs in Goes tijdens een discussie-avond van het ILKV uit eenzette. Volgens de cursisten ziet Van Gel der het niet helder. De jonge agra riërs vinden dat er zoveel mogelijk boeren moeten blijven om te voor komen dat het platteland ontvolkt. Dat zou het uitgangspunt van het landbouwbeleid moeten zijn. "De alternatieven die Van Gelder aan draagt, bieden voor een enkeling of een kleine groep boeren wel een opleiding, maar niet voor de hele sector", aldus Wim Westerbeke uit Vogelwaarde, een van de topkader cursisten. "De Commissaris noemt bijvoorbeeld intensieve teelten en beloond landschapsbeheer als mo gelijkheden. Maar de markt voor tuinbouwprodukten is al verzadigd. En wat betreft landschapsbeheer, kan ook Van Gelder geen zekerheid over de continuïteit geven. Feit is dat de overheid zich steeds meer te rugtrekt van de landbouw". In het gesprek is ook de omstreden uitspraak, dat akkerbouwers maar 1.000 uur per jaar (20 uur in de week) werken aan de orde geko men. De overige uren zijn volgens de Commissaris beschikbaar om meerwaarde aan de produkten te geven. De jonge boeren hebben hem duidelijk gemaakt dat er bijna geen gangbare 1.000-uurbedrijven te vinden zijn. Wim Westerbeke: "Misschien zijn er wat oudere boe ren met niet al te veel hectares en veel loonwerk, die aan 1.000 uur per jaar komen. Maar de jonge boer zeker niet. Die maakt veel meer uren, want die doet er het nodige bij. En dat ziet Van Gelder over het hoofd. Hij is op dit punt niet goed geïnformeerd". Verpaupering De jonge boeren hebben de Com missaris duidelijk gemaakt dat zijn alternatieven er toe zullen leiden dat veel boeren zullen verdwijnen. En daarmee verdwijnt veel werkgele genheid in de toelevering en verwer king en zal het platteland verder verpauperen. De cursisten hebben de Commissa ris op een andere oplossing gewe zen: het uit produktie nemen van akkerbouwareaal om zo een even wicht op de Europese markt te creëren. De overschotten zullen ver dwijnen en de prijzen gaan omhoog. Dit alternatief is wel een oplossing voor de hele akkerbouwsector. De cursisten zitten daarmee op de lijn van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond. Overigens willen de jonge boeren de discussie met de Zeeuwse Commis saris graag voortzetten. "Hij neemt tenminste de moeite om zich in de problematiek te verdiepen en wil er over praten. We zijn het weliswaar niet eens met zijn stellingname, maar we vinden het positief dat hij meedenkt en mee zoekt naar oplos singen", aldus Wim Westerbeke. Brief Aly Wisse Aly Wisse, die naar aanleiding van de uitspraken over de "1000 uren" een brief aan de Commissaris De Schenge bij sluis de Piet. In twee akkerbouwgebieden in Zee land wil de provincie Zeeland over eenkomsten aangaan met akker bouwers over bodembeschermende maatregelen. Het betreft een pro ject in de omgeving van Zuiddorpe en een project rond de Schenge op Zuid-Beveland. In Koewacht is afge lopen donderdagavond al een voor lichtingsavond gehouden voor de boeren, in Heinkenszand wordt a.s. maandag 20 december een infor matie-avond gehouden in Ontmoe tingscentrum De Stenge. Aanvang 19.00 uur. De bodembeschermingsprojecten worden uitgevoerd dankzij een sub sidie van f 420.000,- van het mi nisterie van VROM. Het provinciaal beleid in de bodem- beschermingsgebieden is er op ge richt de kwaliteit van onder andere kreken te verbeteren. Door uitspoe ling van meststoffen uit landbouw gronden zijn veel kreken in Zeeland te voedselrijk geworden. Gewasbe schermingsmiddelen verontreinigen het water en de bodem van de kre ken. Door het gebruik van meststof fen en bestrijdingsmiddelen te verminderen spoelt er minder uit. Daardoor verbetert de kwaliteit van de kreek. Overeenkomst Het is de bedoeling dat veel akker bouwers in de betreffende gebieden zich aansluiten bij de projecten. De akkerbouwers kunnen deelnemer worden in het project. Op 11 januari ondertekenen zij dan een overeen komst, samen met de hoofdingenieur-directeur van de di rectie milieu en waterstaat, de heer ir. T.G. van der Meer. In die overeen komst zijn alle rechten en plichten van beide partijen vastgelegd. Deel name aan de projecten berust op vrijwilligheid. De provincie ver scherpt niet de landelijke regelge ving in de gebieden. Gedurende de twee jaar, dat de pro jecten lopen, worden veel activitei ten georganiseerd, zoals grond- en mestonderzoek, testen van kunst meststrooiers en keuring van spuit- De alternatieven die Van Gelder aandraagt, zoals intensieve teelten, bieden voor een enkeling wel een oplossing, maar niet voor de hele sector, aldus de jonge boeren. Zij zijn wel ingenomen met de moeite die de commissaris neemt zich in de materie te verdiepen, en willen de discussie graag voortzetten. schreef, heeft veel bijval gekregen. Velen hadden zich met haar gestoord aan de uitspraak van Van Gelder, die o.a. in de PZC werd ver meld. Intussen heeft de Commissa ris schriftelijk gereageerd op de brief van Aly Wisse. Hij schrijft niet de indruk te willen wekken dat de landbouwers weinig doen en de helft van de tijd rustig thuis zitten. "Waar ik op heb willen wijzen is het gegeven, dat op een traditioneel landbouwbedrijf slechts een beperkt aantal uren produktieve arbeid verricht kan worden. In ande re bedrijfstakken, waar de investe ringen vaak lager zijn dan in de landbouw, kan naar verhouding meer produktie of produktie met een hogere waarde worden gele verd. Een landbouwbedrijf is een grote kapitaalsinvestering in grond, gebouwen en machines en het is voor een verantwoorde bedrijfsvoe ring noodzakelijk dit kapitaal zo ren dabel mogelijk te maken. Dat is geen kritiek op de inzet van land bouwondernemers. Het is een pro bleem van de bedrijfssector en ik heb daarom een aantal wegen ge noemd waarlangs naar verbetering kan worden gezocht". Van Gelder schrijft zich ervan be wust te zijn, dat niet alle bedrijven dezelfde kansen hebben of dat beet je geluk hebben, dat hierbij nodig is. Hij benadrukt dat het belangrijk is dat de landbouwsector gezamenlijk nieuwe ontwikkelingen op gang brengt. "Ik heb geen kant-en-klare oplossingen, die kan niemand bie den. Samen zullen we ons sterk moeten maken voor een gezonde toekomst van de landbouw in Zee land", aldus de Commissaris. Aardappelhandel gebroeders Hoek man uit Krabbendijke stopt zijn han delsactiviteiten. Het is de bedoeling dat de gebouwen verhuurd gaan worden voor opslagruimte. De opslag biedt ruimte aan 6.500 ton aardappels. "We stoppen omdat er geen opvol ger is", zegt J. Hoekman. Hijzelf is 67, zijn broer enkele jaren jonger. "Het is een gezond bedrijf, we heb ben altijd goed gedraaid, maar nu zit er niets anders op dan te stoppen. Als er een koper komt dan willen we ook wel verkopen, maar waarschijn lijk gaan we de gebouwen eerst ver huren. We verwachten dat er wel belangstellende huurders zijn". Het bedrijf van de gebr. Hoekman zet jaarlijks tussen de 22.000 en 27.000 ton aardappels om. Hiervan wordt 80 tot 85 procent geëxpor teerd, het meest overzee. De laatste jaren heeft het bedrijf de activiteiten al enigszins afgebouwd, ook wat betreft de personele bezetting. Op dit moment zijn er nog negen men sen in dienst, daarvan blijven er drie over, de beide gebroeders zelf mee gerekend. Overigens zal P.A. Hoek man nog wel enkele jaren actief blijven als commissionair voor ande re bedrijven, en wellicht in de ver koop van pootgoed. Keuze wordt dunner Voor de boeren is het niet leuk dat er al weer een collecterende aardap pelhandel verdwijnt, beseft J. Hoek man. "Het betekent dat er weer een koopman minder op het erf komt. De keuze wordt dunner, alleen de grote blijven nog over. Vooral voor de kleinere boeren komt dat hard aan, omdat die relatief minder inte ressant zijn voor de grotere handels bedrijven". machines. In de gebieden worden demonstratievelden mechanische onkruidbestrijding aangelegd. Te vens wordt gebruik gemaakt van middelen, die minder schadelijk zijn voor het milieu. Er worden ook de monstratievelden aangelegd voor de bemesting. Op deze percelen wordt de aanvoer van meststoffen afge stemd op de afvoer door de ge wassen. Afgezien van de individuele teeltbe geleiding worden ook groepsbijeen komsten georganiseerd. Voor belangstellenden wordt tijdens het groeiseizoen een open middag geor ganiseerd. In januari 1994 wordt een studieclub opgericht, die onder leiding staat van de heer J.M.J. Kerckhaert, bedrijfsdeskundige bij de Dienst landbouwvoorlichting, team akkerbouw in Goes. De projecten sluiten aan op het pro vinciaal beleid ten aanzien van duur zame landbouw, zoals dat is verwoord in het provinciaal milieu beleidsplan 'Kerend Tij'. Het Landbouwschap vindt het een goede zaak dat het vervoer van zie ke en wrakke dieren binnenkort for meel geregeld is. Daarin stemt het schap overeen met de Dierenbe scherming. Over de invulling van het concept-Besluit wrakke dieren zijn beide partijen het deels eens. In een reatie op het concept-besluit stelt het Landbouwschap voor de categorie wrakke dieren te beperken tot dieren die geen economische waarde meer hebben en waarvan het vervoer onwenselijk is. De Die renbescherming is tegen iedere vorm van vervoer en wil dat alle wrakke dieren op het bedrijf worden gedood. Volgens het Landbouw schap zal een plotselinge toename van het aantal dodingen op het be drijf de veehouder emotionele, hygiënisch-technische en bedrijfse conomische problemen geven. Het Landbouwschap ziet de komen de Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB) als een eerste stap in de goede richting. De regeling moet over twee jaar worden geëva lueerd. Het schap wil zo spoedig mogelijk starten met een intensieve voorlichtingscampagne. In het concept-Besluit stelt staats secretaris Gabor voor wrak vee al leen te vervoeren voor behandeling van ziekten, bij ongeval of noodslachting. Die moet wel plaats vinden in de dichtstbijzijnde noodslachtplaats. Dieren die niet meer kunnen lopen dienen te wor den verplaatst met een sleepzeil, lorrie of ander vervoermiddel en niet te worden vervoerd in gezelschap van gezond vee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7