KIES VOOR iViU lan Hannewijk: varkenshouderij moet maar niet al te ver vooruit denken "De landbouwer is de wortel der volkskracht" Den Zeeuwschen Landbouw Geschiedenis van de ZLM AOC-leerlingen verdienen prijs met mini-onderneming Langst zittende hoofdbestuurslid vertrekt In verband met de vorming van de ZMO hebben verschillende bestuur ders begin december afscheid ge nomen als hoofdbestuurslid van de ZLM van hen heeft zeugenhouder Dies Hannewijk uit Heinkenszand - de periodes dat hij als plaatsvervan ger moest aantreden meegerekend- het langst in het hoofdbestuur geze ten. Hannewijk zat in het HB na mens de varkenshouderij. Na zijn vertrek komt deze rechtstreekse vertegenwoordiging niet terug. Procentueel stelt de varkenshouderij in Zeeland weinig voor, met een half procent van de Nederlandse var kensstapel. Brabant bijvoorbeeld huisvest ongeveer de helft van alle varkens in ons land. Toch valt het met het aantal varkensbedrijven in Zeeland wel mee, alleen zijn die be drijven mestal niet zo groot. In de ja ren '60 en '70 zijn er nogal varkensbedrijven gesticht in Zee land, eerst in de omgeving van St. Jansteen in verband met de streek- verbetering en later ook in andere delen van de provincie. De meeste bedrijven zijn echter niet gegroeid. In verband met de bed rijf sgrootte, geografische ligging en nog andere faktoren hebben de Zeeuwse var kenshouders specifieke belangen. Vandaar dat in het verleden bij fu sies van onder meer KI en var kensstamboek per definitie altijd iemand uit Zeeland in het bestuur vertegenwoordigd bleef. Hannewijk vindt het enerzijds jam mer dat het ZMO-bestuur het straks moet stellen zonder Zeeuwse var kenshouder, maar anderzijds heeft hij voldoende vertrouwen in de an dere bestuursleden en de commis sie Intensieve Veehouderij om zich geen zorgen te maken over de be langenbehartiging. Specifieke belangen Als voorbeelden van specifieke be langen van de Zeeuwse varkens houders noemt Hannewijk onder meer problemen in verband met var kenspest in België. Het vervoersver- bod in Zeeuws-Vlaanderen in 1990 staat alle betrokkenen nog helder voor de geest. Ook de recente mas sale aanvragen voor mestvarkens in Zeeland raken de belangen van de bestaande varkenshouders. Hanne wijk ziet overigens liever 40 bedrij ven met ieder 1.000 varkens dan één bedrijf dat er 40.000 heeft. "De akkerbouwers schieten met die mammoetbed rijven ook weinig op, want nu pakt een ander de winst, het zou beter zijn als ze er zelf een tak varkenshouderij bij zouden nemen". Grote verliezen Momenteel lijdt de varkenshouderij grote verliezen. Hannewijk schat dat zeugenhouders jaarlijks per zeug een verlies van f 1.000,- moeten opvangen. Hijzelf heeft in maat schap met zijn zoo 400 zeugen. "Je moet met dit soort bedragen maar niet al te ver vooruit kijken, want dan word je gek", zegt Hannewijk. "We kijken per week wat we tekort komen, en hopen maar dat er spoe dig weer betere tijden aanbreken. Dat die zullen komen daarvan ben ik overtuigd. Voorlopig redden we het door zo min mogelijk kosten te ma ken, al zijn we natuurlijk al wel ge weldig ingeteerd. Als we nu een nieuwe merkstift nodig hebben zoe ken we de kast nog eens na, waar we vroeger een nieuwe gekocht zouden hebben. Iets nieuws kopen is er niet meer bij. Milieu investeringen zijn al helemaal onmo gelijk, omdat die ook nog eens geen rendement opleveren". De zeugen van Hannewijk zijn ver deeld over twee bedrijven. Een tweede zoon zou begin dit jaar het andere bedrijf hebben overgeno men, maar "dat is gelukkig nog niet gebeurd, want hij heeft nu ten minste nog een baan in loondienst". De bedoeling is dat Hannewijk het binnenkort wat kalmer aan gaat doen en dat beide zoons ieder op een bedrijf komen, maar het kan nog wel een jaar duren voor het zo ver is. Volgens Hannewijk zullen de milieu- Toen de Maatschappij haar hoogste toppunt bereikt had en het schip de woeste branding goed door was gekomen, oor deelde de krachtige en ervaren loods, dat hij het schip moest verlaten. 3 jaar lang had zijn ster ke hand de kruislijn gehanteerd en al steigerde het paard en al dreigde de wagen soms te kan telen en al blaften buitenstaan ders schrikaanjagend tegen het paard aan, de voerman hield de leidsels. Hij stoorde zich ook niet aan de inzittenden, die een ande re route soms wilden inslaan. Hij reed door op den weg, die naar zijn overtuiging naar het doel voeren moest. De latere geschiedschrijver zal beter het achter ons liggende de cennium en daarin ook de werk zaamheid en de beteekenis van Jhr. van Vredenburch voor de Z.L.M. kunnen nagaan en beoor- deelen dan ik. Maar zeker weet ik, dat hij met alle liefde van zijn hart zich drie jaar lang onver poosd voor de zaak heeft gege ven en dat het een voorrecht was, dat de Z.L.M. in dien tijd aan het hoofd had staan een man van kennis van den land bouw, van krachtig initiatief, van werkkracht en werklust als Vre denburch, dat de Z.L.M. in hem had een man die aan de Ministe ries of waar dat maar noodig was, haar waardig kon vertegen woordigen en waarlijk niet alleen door zijn figuur of finantiëele po sitie, maar door zijn invloedrijk woord ten goede van Zeelands landbouw veel gedaan kreeg. De dankbaarheid van de Z.L.M. sprak zich uit in zijn benoeming tot eerelid. Nog blijft zijn belang stelling voor ons groot. Moge hij nog lang met raad en daad ons W. Kakebeeke was vicevoor- zitter van de ZLM van 1916 tot 1940. We naderen het einde van 80 jaar geschied schrijving van de ZLM. De man die de historie van de maatschappij zo beeldend beschreef, mr. P. Dieieman, wordt in 1920 benoemd tot voorzitter van de ZLM. Hij volgt Van Vreden burch op. Drie jaar later hield Dieieman zijn historische rede, waar van wij deze week de voorlaatste passage af drukken. steunen en "De Vriend van den Landman" in Zeeland blijven. Ik volgde hem op op 24 Maart 1920. Hier is de geschiedenis geheel uit. Nimmer zoude ik die zware taak van leider der Z.L.M. op mij heb ben genomen, ware het niet dat ik overtuigd was van den krach- tigen steun van den Onder- Voorzitter, Walter Kakebeeke. Zonder hem naast mij, kon ik eenvoudig dat werk niet doen. Hij is met den Secretaris voor mij wat Aaron en Hur voor Mozes waren, n.l. die hem ondersteu nen ter rechter- en ter linkerzijde. Sedert 1920 wijs ik slechts op een groote zaak. Nadat de kruit damp van onze velden was op getrokken, moest een wapenschouwing gehouden worden. Dat was de groote ten toonstelling te Vlissingen. Zij liet ons zien hoé Zeeland uit den strijd te voorschijn was gekomen en bij alle malaise geeft die her innering troost en bemoediging. Wij zijn nu in moeilijke tijden, maar zitten nimmer bij de pak ken neer. Dat ware verraad aan het vaderland. De landbouwer is de wortel der volkskracht. Er rust dus op ons een zware verantwoordelijkheid. Klaagt niet, dat onze tijd zoo slecht is in dit of dat opzicht! Gij zijt het die den tijd maakt. Zoekt in eenheid en eensgezindheid Uw kracht. Steeds meer en meer splitst men de Maatschap pij in legers, die tegenover elkan der staan. Het nationale leven wordt haast verstikt onder den kruitdamp dier legerscharen. Dan kan men de oogen niet openhouden, niet scherp onder scheiden en de richting onder kennen die men uitmoet. Dies Hannewijk: strenge milieuregels verzwakken concurrentiepositie Nederlandse varkenshouders investeringen zware klappen geven in de varkenshouderij. "De bestaan de bedrijven krijgen in de toekomst ook te maken met milieuregels die nu speciaal gelden voor nieuwe be drijven. Dat verzwakt onze concur rentiepositie ten opzichte van landen waar minder milieuregels gelden. Nederland is op milieuge bied veel strenger in de leer dan de meeste andere landen, maar dat zijn op de vrije markt wel onze concur renten". Hannewijk (63) is op het gebied van de varkenshouderij "in de hele ko lom" bestuurlijk aktief geweest (en is dat in bepaalde gevallen nog steeds), in onder meer varkenskern, Coveco, Gezondheidsdienst, KI en Vereniging van Varkenshouders. Daarnaast is hij dus ook heel lang voor de ZLM bestuurlijk actief ge weest. Hij zou nu zijn bestuurlijke activiteiten graag willen beperken tot de pure varkenshouderij. "Dan hoef ik me niet overal in te verdie pen en hoef ik alleen nog maar mijn eigen vakgebied bij te houden. Maar ja, nu hebben ze me gekozen tot voorzitter van de nieuwe ZMO- afdeling Borsele.." Vandaag (vrijdag 17 december) krijgt het AOC-Zeeland een CDi- speler overhandigd. Leerlingen van de school hebben deze aanwinst verdiend door als beste een 3-minutenpresentatie te geven van hun mini-onderneming "Mini Soap Productions". De stichting Mini-ondernemingen Nederland biedt middelbare scholie ren de kans een jaar lang onderne mer te zijn in hun eigen mini-onderneming. Door het werken en leren in zo'n mini-onderneming raken zij vertrouwd met de prakti sche kanten van het ondernemen. De kloof tussen beroepsonderwijs en het bedrijfsleven wordt hiermee smaller gemaakt. In Nederland wer ken in totaal zo'n 700 jongeren in de mini-onderneming. De stichting mini-ondernemingen is een initiatief van ABN-AMRO, VNO, KNOV en het ministerie van Economische Za ken. Het IMK (Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) is hoofd sponsor en stelde voor 1992/1993 de prijs beschikbaar voor de beste 3-minutenpresentatie ter be schikking. Op de slotmanifestatie in juni van dit jaar kwamen de leerlingen van het AOC Zeeland e.o. op dit gebied als beste uit de bus. In overleg met de school kwam de wens van een CDi-speler als prijs naar voren. 12c feietn ofifr fe&ofUtteit CEBECO ZADEN B.V. Tel. 04108-88555 CEBECO VAN ENGELEN IN PARTNERSHIP

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6