Akkerbouwregeling gewijzigd "Werken aan de bedrijfs opvolging van morgen" U vroeg tijdens het SEV-journaal Bezwaartermijn ingekort Sociaal Voorlichting Boek historie LUW Vlissingen Presentatie SEV-journaal Bijeenkomsten: Bedrijfsopvolging VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 m De "MacSharry'-regeling voor de akkerbouw is onlangs gewijzigd, onder andere voor het uit produktie nemen van akkerland ofwel het braakleggen. In het volgende wordt dit punt en ook andere wijzigingen nader toegelicht. 1. Vaste braak Naast de zogenoemde wisselbraak, waarbij 15% van het areaal (MacSharry-gewassen plus braak gelegde gronden) wordt braakge- legd als roterend onderdeel van het bouwplan, is nu ook niet-roterende braak mogelijk, aangeduid als vaste braak. Het percentage uit produktie te nemen oppervlakte bedraagt dan 20% en de braaklegging dient mini maal 5 jaar te duren. Combinatie van wisselbraak en vaste braak bin- Is de mestproduktieruimte van 125 kg fosfaat op akkerbouwbedrijven ook latente ruimte als ik die nu niet benut? Antwoord: Naar het zich laat uitzien worden de grondgebonden mest- produktierechten verlaagd. De ruim te die dan ontstaat is vervallen (latent) als u deze niet heeft benut. Moet ik bij een mestafzetovereen- komst ook de kadastrale perceel nummers op geven Antwoord: Aan een mestafzetcon- tract zijn een aantal minimale eisen gesteld. Het vermelden van de ka dastrale gegevens is hierbij niet ver plicht. Ik exporteer mest van mijn bedrijf via België naar Frankrijk, voldoe ik dan aan het begrip "verantwoorde mestafzet Antwoord: Ja, mits u een mestafzet- overeenkomst hebt met een bui tenlandse afnemer of een erkende exporteur en de daadwerkelijke af zet met afleveringsbewijzen kunt aantonen. Als ik een geldige hinderwetvergun ning heb moet ik dan ook nog een De bedrijfsopvolging blijft een be langrijk aspect in het agrarisch on dernemersgezin. Vragen die gedurende dit gehele proces gesteld worden zijn onder andere: In hoeverre moeten de ouders al rekening houden met de bedrijfs opvolging bij de schoolkeuze van de kinderen? Wie wordt de bedrijfsopvolger? Hoe kan het meewerkend kind beloond worden? Hoe vindt de samenwerking plaats? Wat zijn de randvoorwaarden voor een bedrijfsopvolging? Hoe is de rentabiliteit van het agrarische bedrijf? Op welke manier vindt de be- drijfsoverdracht plaats? In hoeverre moet rekening ge houden worden met de andere kinderen? Hoe is de positie van het komen de en gaande agrarische gezin? Hoe gaat de bedrijfsopvolging in de praktijk? De Sociaal Economische Voorlich ting van de Landbouwmaatschappij ZMO (de gefuseerde landbouworga nisatie GMvL, ZLM en ULG) heeft een aantal bijeenkomsten georgani seerd over bedrijfsopvolging. Hierin komen deze en meerdere vragen aan de orda U als deelnemer wordt in de gele nen éénzelfde bedrijf is niet mo gelijk. Er is een proefperiode van 1 jaar mogelijk: indien men voor het ver koopseizoen 1993/1994 besloten heeft voor vaste braak kan men na 1 jaar - met het oog op de oogst van 1995 - op deze keuze terugkomen. Overstappen van vaste braak naar niet-braak of van vaste naar wissel braak is mogelijk maar kost een be drag ter grootte van 5% van de braakvergoeding maal het aantal ja ren dat er anders nog gebraakt zou moeten worden? Daarbij dient de producent de overstap wel kenbaar te maken in zijn steunaanvraag op pervlakte die betrekking heeft op het verkoopseizoen waarin de pro ducent van diens vaste braakver- milieuvergunning aanvragen? Antwoord: Van rechtswege zijn alle hinderwetvergunningen veranderd in milieuvergunningen. Wat is de relatie tussen een verant woorde afzet en een norm van 2 GVE/ha in de toekomst? Antwoord: In principe is er geen re latie tussen beiden. Bij een controle door de AID, wil de ze in de bestrijdingsmiddelenkast kijken. Deze is op slot. De man is niet thuis en heeft de sleutel mee genomen. Wat nu? Antwoord: De AID kan besluiten la ter terug te komen of te wachten tot de man terugkomt. Men mag de kast niet zo maar openbreken. Stel, een milieu-investering is ver plicht in het kader van de aanvraag van een milieuvergunning en is op basis van de laatste boekjaren eco nomisch verantwoord. Wat gebeurt er dan indien de bedrijfsresultaten sterk tegenvallen ten opzichte van voorgaande jaren? Antwoord: Hoe de rechter hierover zal oordelen is onbekend. Het lijkt ons redelijk dat rekening met de toe- genheid gesteld om uw mening te vormen en een goed beeld te krijgen van bedrijfsopvolging. Er wordt ruimschoots gelegenheid gegeven om in contact te treden met colle ga's en om kennis te vergaren. Om een gerealiseerde bedrijfsopvolging in de praktijk te zien zal een thema dag georganiseerd worden, waarop een bedrijf bezocht wordt in het werkgebied van de Landbouwmaat schappij ZMO. De bijeenkomsten zijn toegankelijk voor iedere belangstellende uit het agrarisch ondernemersgezin waar wel of geen concrete bedrijfsopvol ging aan de orde is. Tenslotte gaat de bedrijfsopvolging het gehele ge zin aan! 1. Gespreksbijeenkomst: Opvolgen ja of nee, schoolkeuze, meewerken, samenwerken. 2. Informatiebijeenkomst: Geleidelijke of direkte overname. 3. Cijferbijeenkomst: Overname, positie opvolger, positie ouders. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt u een brochure uitgereikt. Deelname aan de eerste drie bijeenkomsten zijn gratis, evenals de uit te reiken brochura Voor deelname aan de themadag zal een bijdrage in de kosten worden gevraagd. Heeft u interesse voor deelname aan deze bijeenkomsten, dan kunt u zich opgeven bij de SEV (kantoor plichting wil afzien. Op vaste braakgronden is de teelt van meerja rige non-food gewassen (niet bestemd voor voeding/vervoede- ring) mogelijk. 2. Wisselbraak Veranderd zijn de duur en de aanvangs- en einddata: de percelen dienen van uiterlijk 15 januari tot ten minste 31 augustus te worden braakgelegd. Vanaf 15 juli mogen gewassen ingezaaid worden voor de oogst van het daaropvolgende jaar, dus in 1994 voor de oogst van 1995. 3. Groenbemester Op braakland mag een groenbe mester worden ingezaaid. Er gold komst kan worden gehouden. Zijn legeskosten voor een milieuver gunning éénmalig? Antwoord: In principe wel, maar als de vergunning nadien aanzienlijk aangepast moet worden, kunnen kosten in rekening gebracht worden. Ik heb dit jaar grond via kavelruil in het kader van landinrichting bij mijn bedrijf gekregen. Kan ik deze grond braken in het kader van MacSharry? Antwoord: Ja, alle grond verkregen op grond van de Landinrichtingswet is uitgezonderd van de eis dat een perceel al 2 jaar door de producent zelf moet zijn gebruikt. Moet ik als handelaar de AID inzage geven indien een klant van mij wordt verdacht? Antwoord: Een moeilijke vraag: Als men iemand anders verdenkt, hoeft u niet uw bescheiden te tonen. Men kan uiteraard wel uw bedrijf zo maar "controleren". Daarvoor hoeft geen verdenking te bestaan. In feite is dit misbruik van bevoegdheid. Daarom luidt ons advies niet zo maar ak koord te gaan. Goes, tel. 01100-47700) of bij de SEV-er in uw gebied (zie hiervoor op blz. 2 van dit blad) of bij uw kring voorzitter. Opgave is mogelijk tot 24 december 1993. Onlangs is "De geschiedenis van de landbouwuniversiteit" verschenen, een fraai gebonden en rijk geïl lustreerd boekwerk in drie delen, die samen meer dan duizend pagina's tellen. Elk deel beschrijft een be paalde periode in de geschiedenis van de 75-jarige LUW, in 1918 onder de naam Landbouwhogeschool op gericht. Het door twee gerenommeerde historici geschreven boek is uitge geven door de Landbouwuniversiteit (ISBN 90-6754-261-X) en kost in de boekhandel f 99,50. Er wordt een herziening voorbereid van het bestemmingsplan Buitenge bied. Het voorbereidingsbesluit ligt vanaf 2 december ter inzage in het Vlissingse stadhuis. reeds dat deze groenbemester niet van het land mag worden verwij derd. Bovendien mag de groenbe mester niet worden gebruikt voor de produktie van zaaizaad of poot- goed. In geval van wisselbraak mag de groenbemester vóór 31 augus tus niet agrarisch worden gebruikt. Dit betekent dat na 31 augustus de groenbemester wel beweid mag worden met eigen vee. Maaien van de groenbemester en afvoer van het gemaaide met het oog om dit com mercieel aan te wenden mag niet vóór 15 januari plaatsvinden. De lijst met groenbemesters is uit gebreid. Alle toegestane groenbe mesters mogen in mengsels worden gebruikt. 4. Vlas Ook vlas wordt onder de regeling gebracht, te weten de teelt van lijn zaad van ander vlas dan vezelvlas. Olievlas komt daarmee in aanmer king voor compensatie, vezelvlas niet. Voor het seizoen 1993/1994 geldt een overgangsregeling: er geldt geen braakleggingsverplichting voor Op 1 januari 1994 treden de eerste twee delen van de Algemene Wet Bestuursrecht in werking. De doelstelling van de nieuwe wet is ondermeer het systematisch bevor deren van de eenheid binnen de bestuursrechtelijke wetgeving, als mede het vereenvoudigen ervan. In deze wet wordt beschreven wat on der het beginsel van behoorlijk bestuur wordt verstaan, hoe be schikkingen van de overheid ont staan en op welke wijze de bezwaarschriftprocedures gaan verlopen. Omdat deze wet voorzover mogelijk ook op de fiscale wetgeving van toepassing wordt, is het goed enke le onderdelen uit de wet die vermel denswaardig zijn dan wel afwijken van de huidige regels te noemen. De bezwaarschriftprocedure begint na een besluit van de overheid of na ontvangst van de beschikking. In de wet is bepaald dat de termijn waar binnen de overheid op een bezwaar schrift moet beslissen zes weken bedraagt, met mogelijkheid van verlenging. Voor het fiscaal recht wordt deze termijn evenwel gesteld op maximaal een jaar. Verkorting termijn Nieuw is de termijn waarbinnen het bezwaarschrift moet zijn ingediend: ZES WEKEN. Tot dit moment be draagt die termijn twee maanden. Dit betekent dat de door de be lastingdienst op te leggen aansla gen na 1 januari 1994 binnen een termijn van zes weken moeten wor den gecontroleerd om tijdig een be zwaarschrift te kunnen indienen. Tot op heden was hiervoor een termijn van twee maanden beschikbaar. Re gelmatig komt het echter voor dat belastingplichtigen de termijn laten verlopen. Hoewel wij en andere accountants- de met lijnzaad beteelde percelen en er wordt voor de bepaling van even tuele overschrijding van het basis areaal geen rekening gehouden met deze percelen. Wat het eerste be treft betekent dit dat bijvoorbeeld ingeval van 20 ha tarwe en 4 ha olievlas bij wisselbraak 15% van 20 ha braakgelegd dient te worden en niet 15% van 24 ha. 5. Aangifte Er komt geen aparte aangifte voor de braakgronden. Men doet aangif te van de braakgronden tezamen met de aangifte oppervlakten, ver moedelijk tussen half maart en half april. P.J.E. Mangnus Afdeling Walcheren Zuid Oost Maandag 20 december 1993 "De Schakel", Bachtensteene 14 te Middelburg Aanvang 19.30 uur en belastingadvieskantoren steeds aan de cliënten vragen ontvangen aanslagbiljetten direkt ter controle op te zenden, moeten wij vaststel len dat hieraan niet steeds wordt voldaan. Wanneer buiten de termijn het aanslagbiljet ter controle wordt aangeboden en zou blijken dat deze onjuist is, dan is er rechtens geen mogelijkheid meer van bezwaar. Slechts op basis van een verzoek kan om herziening van de aanslag worden gevraagd. Of de belasting dienst hieraan nog tegemoet wil ko men is sterk afhankelijk van de onjuistheid in de aanslag. Een wet telijk recht op aanpassing is er in ieder geval niet. Zeker nu ook de ter mijn waarbinnen bezwaar gemaakt moet worden nog is verkort, wil ik u er dringend op wijzen toch steeds de biljetten ter controle in te leveren. Alleen dan hebt u recht op een wet telijk verweer. Maak daarom ook ge bruik van dit u toekomende recht. Een andere wijziging die bij de in voering van de Algemene Wet Bestuursrecht voor de fiscale wet ten van toepassing wordt is het be zwaarschrift bij navorderingsaanslagen. Tot dusver moest bij het niet kunnen accepte ren van een navorderingsaanslag di rect een beroepschrift bij de Belastingkamer van het Gerechts hof worden ingediend. Na 1 januari 1994 is in deze situatie ook een be zwaarschriftprocedure bij de be lastingdienst mogelijk. Dat geeft een extra kans om over een niet ac ceptabel punt in het geweer te ko men. Een bezwaarschriftprocedure is veelal ook eenvoudiger (en goed koper) te voeren dan een beroep schriftprocedure. Dit kan dan ook een voordeel zijn. Nogmaals doe ik een dringend be roep op U: let op de termijn van zes weken. Het is erg kort. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4