D "De schilderkunst van de 19e eeuw tot heden" Laat uw stem niet in het water vallen!!! Plattelandsjongeren gaan internationaal Hollywood in de polder onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Filmpremière bedrijfsovername Videofilm Uitslag ploegwedstrijd Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Het jaar 1992 stond in het teken van voorlichting. Voorlichting over de waterschapsverkiezing van 2 maart 1994. De Agrarische Com missie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen organiseer de in het voorjaar een studiedag: "Het waterschap en wij". Later dit jaar volgden regionale bijeen komsten. De cursus van de Zeeuw se Vrouwenraad sloot hier eveneens bij aan. Velen waren op deze bijeen komsten aanwezig en zijn reeds geïnformeerd over de verkiezingen van de nieuwe waterschaps bestuurders. Het is zeker ook nodig op de hoogte te zijn want het zal u duidelijk wor den dat u als agrarische vrouw met vrijwel elke categorie raakvlakken heeft. Het is wenselijk dat agrari sche betrokkenen in alle catego rieën vertegenwoordigd zijn. De Algemene Vergadering (het alge mene bestuur) zal worden opge bouwd uit vijf categorieën, waarvan de zetelverdeling reeds vast ligt. De ze categorieën zijn: 1. eigenaren ge bouwd, 2. eigenaren ongebouwd, 3. pachters, 4. ingezetenen (zij, die hun woonplaats hebben binnen het waterschapsgebied) en als 5e. de gebruikers bedrijfsgebouwd (fa brieken). De zetels zijn verdeeld in aantal naar bijdrage in betaling. Nieuw is de pachters vertegenwoordiging en het ruime aantal ingezetenen. Men gaat straks stemmen voor de groep waarvoor men betaalt. Het kan dus zijn dat u meerdere stemmen gaat uitbrengen. Een voorbeeld: een landbouwer met eigen grond, eigen gebouwen en pachtgrond, stemt vier maal. Weliswaar voor vier ver schillende categorieën één stem, te weten: eigenaren ongebouwd, eige naren gebouwd, pachters en inge zetenen. De landbouw had tot op heden een groot aantal vertegenwoordigingen in de waterschappen. Het is echter niet ondenkbaar dat dit zal gaan veranderen. Laat u niet door de hui dige situatie in de landbouw ont moedigen en u van stemmen weerhouden. Laat uw stem niet ver loren gaan, maar zie uw betrok kenheid. E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Mensen uit verre culturen maken kennis met een Hollandse winter. Natuurlijk waren er al NAJK- brochures over bedrijfsovername. Maar met de drie nieuwe videofilms kunnen nu nog meer agrarische jon geren worden bereikt. De première van de films vond begin december in Utrecht plaats. Een feestelijke dag dus. De gebeurtenis werd ech ter pas helemaal onvergetelijk door de aanwezigheid van de heer Van der Lely. Deze hoge ambtenaar van het ministerie van Landbouw maak te namelijk bekend, dat zijn departe ment de subsidie-aanvraag van het NAJK voor het bedrijfsovername project "Bewust Kiezen" heeft toe gekend. Bij bedrijfsovername is een goede voorbereiding het halve werk. Met behulp van drie NAJK-video's is dat niet alleen nuttig maar ook leuk. De film "Bedrijfsovername, hoe pak je dat aan?!" geeft voorlichting over Landsgrenzen vervagen. Voor "het buitenland" hoef je geen verre rei zen meer te maken. Dat het buiten land dichtbij is laat de werkgroep Interact van het APJW zien met het thema "De wereld in eigen land". Ook als je reislustiger aangelegd bent, zijn er veel mogelijkheden bin nen het internationaal werk van het APJW: seminars, rally's, uitwisselin gen, internationale kampen. Kort om, voor elk wat wils. Om te laten zien dat de wereld hoe langer hoe meer in ons eigen land te vinden is, heeft Interact verschillen de presentaties opgezet voor afdelings- en kringbijeenkomsten van plattelandsjongeren. Er zijn 3 verschillende onderwerpen. Het programma "asielzoekers" gaat in op wat een asielzoeker allemaal te gen komt als hij in Nederland aan komt. En wat jij daar mee te maken hebt. "Allochtonen" gaat over mensen uit andere landen die in Nederland le ven en hun kinderen en kleinkinde ren, die vaak gewoon in Nederland zijn geboren en opgegroeid. Waar om worden zij gediscrimineerd? Heb jijzelf ook vooroordelen? In het nieuwste programma "De wereld in een keukenkastje", kom je door een wedstrijd te weten waar allerlei pro- dukten vandaan komen waar je da gelijks mee te maken hebt, zoals kleding en voedingsmiddelen. Op een luchtige en actieve manier ont dek je tijdens de presentaties din gen waar je vaak niet zo bij stil staat. Regelmatig zijn er internationale jongerenkampen of seminars in an dere landen. Zo is er begin januari een internationaal ski-kamp voor plattelandsjongeren in Zwitserland. Eind februari is er een seminar in Straatsburg voor plattelandsjonge ren uit heel Europa. Tijdens zo'n se minar wisselen jongeren kennis en ervaring uit rond een bepaald the ma. Deze keer is het onderwerp vreemdelingenangst. En dan zijn er in de zomer, zoals ieder jaar, weer talloze internationa le kampen: de plek om jongeren uit andere landen te leren kennen. Een voorproefje: de jaarlijkse European Rally, een kamp voor plattelandsjon geren, is dit jaar in Ierland. Neder land zal ook dit jaar weer een team op pad sturen. Internationale activiteiten, vast ook wel iets voor jou! Wil je meer weten over een van de onderwerpen die hierboven zijn genoemd of over an dere internationale activiteiten, bel dan het APJW: 030-769869 (Deni- se de Jong-van Lier). Op 4 november j.l. organiseerde de Culturele Commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een studiemorgen in "De Vroone" te Kapelle. De heer Kamerik, oud tekenleraar, hield een lezing met als thema "De schilderkunst van de 19e eeuw tot heden". "Schilderkunst is oud", zo begon de heer Kamerik zijn inleiding. Hij gaf, met behulp van dia's, een korte schets van de schilderkunst voor de 19e eeuw. Prehistorie: grotschilderingen en tekeningen. Er wordt nog niet geschilderd om het esthetisch genoegen, maar om te overleven. Egypte, 5000 jaar later: beschil deringen op graftomben. Door het beeldschrift weten we alles over de Egyptische kunst. Middeleeuwen: miniatuurkunst, fresco's. Kerk speelt een grote rol, doelstelling is dan ook, die nen aan de Kerk. Renaissance: nog steeds speelt de Kerk een grote rol, maar nu worden kunstenaars bij naam bekend. Barok: naturalistische duidelijke weergave. Voorbeeld Michelan gelo, plafond-schilderingen St. Pieter. Romantiek: laatste stro ming waarin kunstenaar gebruik maakt van verromantiseerde beelden. Na deze korte inleiding werd het thema behandeld, ook nu weer aan de hand van dia's. Met het impressionisme begint de moderne schilderkunst. Impressio nisme wil zeggen: weergeven van ogenblikkelijke indruk. Het onder werp is niet meer belangrijk, wél de val van het licht op het onderwerp. Kleur heeft centrale betekenis en is veel lichter en feller dan de gedemp te bruinige tinten van de atelier schilders. Beroemde impressionisti sche schilders waren: Monet, Pis- sarro, Seurat, Sisley en Cézanne, waarvan Monet een van de meest begaafde was. Via het neo-impressionisme, ook wel het pointillisme genoemd (be kende pointillisten: Seurat, Signac en Toulouse de Lautrec), naar het expressionisme. Vincent van Gogh was de grondleg ger van deze stroming. Ook Gau- gauin is voor de ontwikkeling van het expressionisme van groot be lang geweest. De contouren die bij het impressionisme vaag zijn, ko men nu weer te voorschijn en schei den de aparte kleurvlakken. Voor de expressionistische schilderkunst is niet meer de zintuiglijk waarneem bare werkelijkheid maatstaf (impressie-oog waarneming), maar de innerlijke zeggingskracht. De per soonlijke visie van de kunstenaar prevaleert boven het belang van de weergave. De werken van Gauguin tonen plat te vlakken (typisch kenmerk impres sionisme). De gedempte kleuren (zijn Bretonse periode) veranderen als hij naar de Stille Zuidzee ver trekt, in blauwgroen en blauw- violet. Ook bij Vincent van Gogh ziet men dit grote kleurverschil. Het beroemde schilderij "De Aardappel eters" uit zijn Brabantse periode: donkere en sombere kleuren. Later in Parijs en onder invloed van Pissar- ro e.a. worden zijn kleuren lichter. In Zuid-Frankrijk bloeit zijn kunst ge heel open. Zijn kleuren zijn vlam mend. Vlammen herkennen wij ook in de cypressen van het schilderij "Weg met cypressen en sterren". Nog enkele dia's, aan het eind van de lezing, leerden ons dat het maar een hele kleine stap is: van de zoge naamde vlekjes van Cézanne naar het kubisme. Het was een zeer boeiende morgen. Natuurlijk is lang niet alles van de moderne schilderkunst aan bod ge weest. Veel van de ongeveer 44 aanwezige dames zouden dan ook graag een vervolg hierop zien. De Culturele Commissie zal daar zeker verder aandacht aan besteden. N. van Zweden Redaktie Luc Mangnus ALGEMEEN KPJ-Graauw 26 december: Groot sportevene ment tussen de afdelingen van de Delta-Jongeren. Het toernooi bestaat uit: bankvoetbal, volleybal, slagbal. Plaats: in "Den Dullaert", Sportlaan 24 in Hulst. Tijd: 12.45 tot 17.00 uur. Meer informatie bij Anneke Mangnus, 01143-5377. PA B-vergadering 20 december Plaats: De Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. Opheffingsvergadering PJZ 22 december Plaats: De Vroone te Kapella Aanvang: 20.00 uur. ZAJK-vergadering 21 december Plaats: De Vroone te Kapella Aanvang: 20.00 uur. de zakelijke aspecten van bedrijfs- overnama Jeroen Kramer, bij ieder een bekend als de presentator van het televisieprogramma Klokhuis, behandelt hierin de bedrijfsover name van A tot Z. Oftewel van belo- ningsvormen via maatschap/firma tot' en met de volledige overname. Jeroen vertelt over juridisch en eco nomisch eigendom, over verpachte en vrije verkeerswaarde, over stille reserves en de fiscus die op de loer ligt. De film bevat naast veel infor matie over het hele overnameproces ook enkel interviews met opvolgers. De sociaal-emotionele aspecten van bedrijfsovername zijn uitgewerkt in gedramatiseerde documentatie "Bertha sta me bij". Bertha is een blonde schone. Trouw wacht ze tot Sjoerd uit het café naar huis komt. Dat kan heel laat of heel vroeg wor den. Bertha heeft geen klagen. Sjoerd laat haar niet in de steek, dat weet ze. En dat hij na het voeren en melken zijn bed in duikt als De videofilms zijn bij het NAJK te huur voor f 30,— per stuk. Kopen kan ook. Voor f 100,— per film kunt u op elk gewenst moment bedrijfsovername op televi sie zien. Jersey-koe zit ze daar niet mee. Sjoerds vader wel. Idiote tijden vindt hij het en dat laat hij merken ook. Opvolger Sjoerd krijgt het in de vi deofilm flink aan de stok met z'n pa. Veel waardering voor elkaar spreken Sjoerd en z'n vader niet uit. Vader heeft daar een "goeie" verklaring voor: "We zijn hier niet op de we reld om elkaar op de schouders te kloppen". Bla bla met Nana In "Bla bla met Nana" staat de posi tie van de partner van de opvolger centraal. Zowel de sociale als de za kelijke aspecten komen in deze ei gentijdse talkshow uitgebreid aan bod. Presentatrice Nana speurt in haar programma naar vlammende ruzies, stille verwijten, schuldgevoelens, wroeging en spijt. De nuchtere jon ge agrarische vrouw Marion Herfst, getrouwd met Ate, laat zich echter niet verleiden tot tranen met tuiten. Tot schrik van Nana wil Marion vooral wat kwijt over de juridische en fiscale gevolgen van haar huwe lijk. Ook voert ze niet idyllisch met een hoofddoekje op de kippen, maar staat ze voor de klas. "Dus je werkt helemaal niet op de boerde rij?", concludeert Nana teleur gesteld. Van huwelijkse voorwaarden of zelfstandige belo ning heeft de presentatrice geen verstand. Gelukkig heeft ze wel in formatieve filmpjes, waarin dat haarfijn wordt uitgelegd. Automatische piloot De Filmpremière werd geopend door de heer Van der Lely. In zijn speech maakte hij bekend of het NAJK-project "Bewust Kiezen" wel of geen subsidie zou krijgen. Vol gens het NAJK is dit vierjarige pro ject hard nodig omdat bedrijfsovername te vaak "op de au tomatische piloot" gebeurt. En dat terwijl op steeds meer bedrijven te weinig mogelijkheden zijn om zowel de ouders als de opvolger een rede lijk inkomen te verschaffen. Er wordt nu nog te weinig stil gestaan bij de vraag of een geslaagde be drijfsovername in de toekomst echt mogelijk is. Dit terwijl bezinning wel zeer dringend geboden is. Het NAJK vindt dat in de nieuwe om standigheden de begeleiding van opvolgers zeer te wensen overlaat. Heel de zaal zat dus in spanning over het doorgaan van de subsidie. Aan het eind van zijn verhaal sprak de heer Van der Lely eindelijk de ver lossende woorden. Het geld kwam eraan! ledereen haalde blij en opge lucht adem. Het broodnodige pro ject kan beginnen. Raymond Bruine de Bruin Na enkele malen te zijn uitgesteld heeft de ploegwedstrijd van de AJK West Zeeuws-Vlaanderen op 4 de cember 1993 plaatsgevonden. Hier de uitslag van de wedstrijd: 1. Sjakkie de Hulster, Biervliet; 2. Bram van Gijs, Biervliet; 3. David Luteijn, Oostburg; 4. Mare Verplanke, IJzen- dijke; 5. Kees Cijsouw, Groede; 6. Bram Dieleman, Schoondijke; 7. Pieter d'Hont, Groede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 20