"Het is gewoon een beste biet, die univers" Cursus ILKV vanwege bredere taken waterschapsbestuur Varkenshouderij in Nederland moet efficiënter werken Meldpunt voor handmatige loonbedrijven Rapport Rabobank: Rassenbulletins Voorwaardelijke boete voor mest in sloot Om bij de toenemende milieukosten en de groeiende buitenlandse con currentie de sterke positie van de Nederlandse varkenssector te hand haven, zijn dringend maatregelen nodig. De Rabobank geeft de sector in haar nieuwe onderzoeksrapport 'Visie op de internationale concur rentiekracht in de varkenshouderij' een drietal strategische opties. De ze opties, die afzonderlijk of in com binatie met elkaar kunnen worden gekozen, zijn: kostprijsefficiëntie ge combineerd met kwaliteitsbewa king, produktdifferentiatie en marktontwikkeling en diversificatie. Uit het onderzoek blijkt, dat Neder land sterk is op het terrein van on dermeer kennis, infrastructuur en netwerken. Het gevolg is een lage kostprijs en een uniform produkt. De kostprijs in de primaire sector neemt echter relatief toe ten opzich te van het buitenland, ondermeer door het EG-graanbeleid en door noodzakelijke milieu-investeringen. Hierdoor zal bij ongewijzigd beleid de concurrentiepositie van Neder land worden aangetast, vooral ten opzichte van Frankrijk en Denemar ken. Kostprijsreductie door schaal vergroting van de primaire bedrijven is met het oog op de regelgeving moeilijk. Nederland zal daarom de aandacht vooral moeten richten op het voorkomen van dierziekten. Door varkens minder te verplaatsen of te hergroeperen ontstaan, behal ve lagere transportkosten, minder besmettingskansen en dus geringe re ziektekosten. Om deze reden heeft een gesloten bedrijfstype de voorkeur. Een gezonde varkenssta pel is bovendien van belang voor de marktpositie van een sterk exporte rend land als Nederland. Ook de huidige overcapaciteit in de slachterijen is kosteninefficiënt. De slachterijen dienen hun slachtcapa- citeit, produktenpakket en kostenstructuur te optimaliseren. Daarbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan internationale samen werking tussen slachterijen. Bij de afstemming van de slachtcapaciteit dient ook de export van levende var kens betrokken te worden. Deze ex- portstroom moet een structureel karakter krijgen en niet gebruikt worden om in buitenlandse slachte rijen gaten te vullen, met de nodige gevolgen voor de prijsvorming in Nederland. Het Rabobankrapport noemt ook het importeren van le vende vleesvarkens een mogelijk heid om een deel van de overcapaciteit in de slachterijen te benutten, mits dit gebeurt onder strenge veterinaire randvoorwaar den. Tenslotte kan ook het 1KB- en IKZ-beleid (Integrale Keten- Bewaking en -Zorg) een positieve bijdrage aan een lage kostprijs bij primaire bedrijven leveren. Het verstrekken van extra drink water aan lacterende zeugen leidt niet tot betere technische resulta ten. Ook de gezondheid van zowel de zeug als de biggen wordt nauwe lijks beïnvloed door het extra water verstrekken. Dit blijkt uit praktijkon derzoek, uitgevoerd op het Var kensproefbedrijf in Sterksel. Minister De Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gaat in overleg met alle betrokkenen een convenant voorbereiden over de vestiging van een centraal meldpunt voor hand matige loonbedrijven in de glastuin bouw. Tuinders die gebruik maken van diensten van bij het meldpount geregistreerde bedrijven mogen zich optimaal gevrijwaard weten van de bepalingen in de Wet ketenaanspra kelijkheid. Voorzitter Marius Vare kamp van het Landbouwschap heeft dit afgesproken met minister De Vries. Ter voorbereiding van het convenant komt er een ambtelijke werkgroep waarin alle belanghebbende instan ties vertegenwoordigd zijn. Minister De Vries vindt dat loonbe drijven niet verplicht hoeven te wor den zich bij het toekomstige meldpunt in te laten schrijven. Ge zien de voordelen daarvan zullen on dernemers dat uit zichzelf doen, zo verwacht hij. Het PAGV te Lelystad heeft een aan tal nieuwe rassenbulletins uitge bracht. Het betreffen de gewassen zomertarwe, veldbonen, erwten en haver. In de bulletins staan resulta ten vermeld van zaadopbrengsten en raseigenschappen zoals die de laatste jaren (waaronder 1993) op de interprovinciale proefvelden zijn vastgesteld. Begin volgend jaar verzorgt het ILKV (instituut voor kadervorming in de land- en tuinbouw) in samenwer king met Zeeland Studiecentrum een cursus voor kandidaat bestuursleden van waterschappen. De cursus houdt verband met de In mei jl. geraakte een moerasvoer tuig van loon- en aannemingsbedrijf Van Bezooijen en Schreuders te Ou demolen uit balans en kwam er 10 liter drijf mest in de sloot, f 1.500,— boete was het resultaat. Het loon bedrijf betaalde niet en liet de zaak voorkomen. Vorige week besliste de rechter een voorwaardelijke boete van f 1.500,— met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie eiste aanvan kelijk meer. Hij was scherp in zijn betoog en stelde dat steeds meer landbouwers hun gang gaan en dat er nodig een voorbeeld gesteld moest worden. De rechter nam de argumenten niet over en oordeelde milder. Loonbedrijf Van Bezooijen en Schreuders heeft een blanco straf blad en van moedwil was geen sprake. Het incident is, ondanks dat het een strafbaar feit is, eerder toe te schrijven aan een ongelukje. Van Bezooijen noemt het geheel overtrokken. "Als een koe met haar achterste naar de sloot toe staat, komt er al meer mest in de sloot. In principe was een waarschuwing al leen al voldoende geweest". J.v.T. verbrede taak van de waterschap pen. Naast waterbeheer en veilig heid hebben ze nu ook de taak gekregen van kwaliteitsbeheer van een deel van het oppervlaktewater. Bovendien is bij de oorspronkelijke taak van peilbeheer in een aantal gevallen sprake van peilverlaging in het belang van landbouw. Voor met name boerenbestuurders zijn de verandering binnen de waterschap pen vrij ingrijpend. De landbouwor ganisaties hebben daarom het ILKV opdracht gegeven een gedegen opleiding op te zetten voor kandi daat-waterschapbestuurders. Deze bestuurders worden via een aantal studiedagen voorbereid op inhoud en strategie van hun bestuurswerk. De organisties gaan ervan uit dat de scholing door alle kandidaat-bestuursleden gevolgd wordt. Na voltooiing ontvangen bestuursleden een certificaat van het ILKV. De cursus wordt voor de Noord- Zeeuwse en West-Brabantse bestuurders verzorgd op 25 en 26 januari 1994 met afsluiting op 16 februari 1994. Voor Zeeuws- Vlaamse bestuurders wordt de cur sus verzorgd op 1 en 2 februari 1994 met afsluiting op 22 februari 1994. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met ir. C. Alme- kinders, voorzitter ILKV, tel. 01170-52251 of met Jacques Rou- men, Zeeland Studiecentrum, tel. 01177-2292. Het Slom-restant wordt verdeeld onder alle melkveehouders. Dat is minister Bukman vorige week met het Landbouwschap overeen geko men. (Advertentie) Akkerbouwer Jos van Riet (37) her innert het zich nog als de dag van gisteren. Het was de graszaadteelt- adviseur die ons op een gegeven moment vroeg of wij belangstelling hadden om een nieuw suikerbieten ras uit te proberen. Dat moet in 1987 geweest zijn, want in 1988 stond Univers voor het eerst op de rassenlijst, weet Van Riet. Twee pakken hebben we toen afgenomen en dat hebben we geweten. Zo'n groot verschil met andere ras sen hadden we bij het rooien nooit eerder meegemaakt. Het jaar daar op was dan ook gelijk alles Univers. Tot op de dag van vandaag heeft het ras ons nog nooit teleurgesteld. Ook 1993 was weer een echt Univers-jaar: zeer hoge wortelop brengsten, een prima suikergehalte en weinig tarra, met andere woor den een maximale financiële op brengst. Probeer dat maar is met andere rassen na te doen! De mist hangt als een dichte nevel boven de Thoolse akkers. Het is koud en glad die morgen in decem ber. Aan de Eerstedijk in St. Maar tensdijk brengen we onze auto tot stilstand. Te voet leggen we de laat ste meters op het erf af als, dik in gepakt in een warme bodywarmer, Jos van Riet van achter een hoop ci choreiwortels tevoorschijn komt. Ook in deze tijden gaat het werk op een akkerbouwbedrijf gewoon door. Er is volop selektiewerk in het gras zaad en de tulpen, de uien moeten afgeleverd worden en de machines zijn hard toe aan een extra doorsmeerbeurt. Behoedzaam wijst de landbouwer ons naar de modern ingerichte keuken waar een aange name temperatuur heerst. Breed bouwplan Voorzien van een bak koffie begint Jos te vertellen over het bedrijf, het bouwplan en de suikerbieten. Schoonvader heeft de boerderij zo'n Akkerbouwer Jos van Riet: "In al die jaren dat we Univers telen zijn de opbrengsten altijd voortreffelijk geweest, ook als de weersomstan digheden eens wat tegen zaten. Voor mij blijft ie dan ook de absolute nummer 1 van de rassenlijst." dertig jaar gerund. Toen hij in 1988 verhuisde, heeft Jos zich met mijn vrouw hier gevestigd en daarmee was de maatschap A.C. J.J. Breu- re - Van Riet een feit. Het was toen al een akkerbouwbedrijf, want het vee is er voor Thoolse begrippen vrij snel uitgegaan. Een breed bouwplan ligt nu aan de basis van een moder ne bedrijfsvoering. Steunpilaren zijn de gewassen aardappelen, graan, graszaad en suikerbieten die zo'n driekwart van het areaal (totaal 76 hectare) beslaan. De overige 19 hectare is toebedeeld aan zaaiuien, cichorei, knolselderie, tulpen en dahlia's voor de zaadteelt. Bedrijfsvergelijking Al gauw wordt duidelijk dat we hier met een gedreven akkerbouwer te maken hebben. Het raadplegen van de computer is dagelijkse routine. 's Avonds bekijk ik altijd even de ak- tuele zaken en het weerbericht", legt Jos uit. "Ook heb ik veel profijt van de bedrijfseconomische boek houding van de ZLM Accountants Unie waaraan ik met negen boeren uit de buurt meedoe. Je kunt op de ze wijze veel van elkaar leren en je hebt een beetje vergelijk. Ik ben zo bijvoorbeeld ook te weten gekomen dat de Univers het overal in de regio bijzonder goed heeft gedaan." Met een druk op de knop produceert hij daarop een indrukwekkende meer- jarenlijst van de prestaties van het topras. "Bekijk dit maar eens", roept hij al lopend naar het koffiezet apparaat voor een tweede bak. Een betrouwbare en bewezen biet In 1993 zijn de suikerbieten in twee keer geleverd, zo vertelt het formu lier ons. De eerste levering was in de eerste week van oktober en bracht 74 ton netto op met 16.02% suiker, 22% tarra en een winbaarheidsin- dex van 90. "Daar zat wel het partieel-resistente ras Stratos bij", licht hij toe, "aangezien er In deze contreien een reëele kans op rhizomanie-besmetting bestaat." De andere levering eind oktober betrof 100% Univers en was gegeven de weersomstandigheden bijzonder goed: 85 ton netto met 17.06% sui ker, 18% tarra en 90 winbaarheid. Van Riet: "Die Univers is gewoon een betrouwbare en bewezen biet. In al die jaren dat we hem telen is de winbaarheid nooit onder de 88 ge komen en de opbrengsten zijn ook in de minder gunstige jaren altijd voortreffelijk geweest. Ik ken m'n grond en weet dat de Univers daar het beste bij past. Natuurlijk heb ik andere rassen geprobeerd, maar achteraf vielen ze altijd tegen. Uni vers levert mij door zijn vele kilo's, goede suikergehalte en zeer geringe tarragevoeligheid de hoogste finan ciële opbrengst. Alleen anorganische mest Als voorvrucht voor zijn 8,5 hectare suikerbieten was Jos van Riet in 1993 aangewezen op een perceel waar aardappelen hadden gestaan en een perceel waarop tarwe met een groenbemester was verbouwd. Over het algemeen zware grond, want de afslibbaarheid liep er op van 25 tot 45%. 15 maart ging het standaard pillenzaad de grond in. "We hebben met negen boeren uit de omgeving onze eigen zaaimachi- ne die gestald en bediend wordt door de loonwerker. Met een zaai- afstand van 16,5 cm konden we re kenen op een opkomst van 100.000 planten." Gespoten tegen onkruiden is er volgens het lage doserings systeem, terwijl tegen luis twee keer naar de spuitinstallatie gegre pen werd. Bemesten gebeurde in de regel alleen maar met anorganische mest; 500 kg kalkammon als basis bemesting gevolgd door 200 kg la ter in het jaar. Omgerekend kom je dan op zo'n 190 kg zuivere stikstof per hectare. "Dat is aan de ruime kant", geeft Van Riet toe, "maar het levert wel meer kilo's op bij een ge lijkblijvend suikergehalte." Het hoogste rendement "En nu zijn we waar we wezen moeten", zo besluit Jos. "Natuurlijk heb ik het liefst een ras met èn een zeer hoge wortelopbrengst èn een subliem suikergehalte. Maar die ras sen zijn er gewoonweg niet. Het is vaak het één of het ander. Dan ga je rekenen en dan blijkt dat ik met Uni vers schoon het meeste over hou. Ook onder het aangescherpte uitbe- talingsbeleid blijft 't voor mij de aan trekkelijkste biet. Volgend jaar wordt het dan ook weer 100% Univers...." RdM Bouwplan 15 ha graszaad 15 ha tarwe 20 ha consumptieaardappelen 8V2 ha suikerbieten 7 ha zaaiuien 4 ha cichorei 4 ha knolselderie V/i ha dahlia's voor zaadteelt ha tulpen Grondsoort kleigrond, 17-45% afslibbaar 2'/2% humus

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 16