De studieclub als basis voor vernieuwing doorzicht Akkerbouwers op zoek naar goud! Onderzoek naar cursusbehoefte Bij leden ZLM, NCB en LUB DOORZICHT OP INZICHT Onderneem een akkerbouwstudieclub ■I VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 J3 "Vijf jaar geleden zijn we met de studieclub begonnen omdat we er van overtuigd waren dat we samen meer weten dan ieder voor zich. Mijn kennis over tal van aspecten in de boomteelt is er door vergroot. Mijn contacten zijn verruimd. Ik heb leren organiseren en heb behoorlijk wat inzicht gekregen in het totale bedrijfsgebeuren binnen de be drijfstak boomkwekerij. De studie club is een goede zaak voor mijn bedrijf en mijn gezin. Die mening geldt niet alleen voor mij, maar voor alle overige 8 studieclubleden". Peter van Lieshout met zijn zelf ontworpen potvork Peter van Lieshout uit Venhorst is voortdurend op zoek naar ideeën die het werk op zijn bedrijf kunnen ver beteren. Hij zoekt daarvoor contact en overleg bij collega's. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hij vijf jaar geleden een van de initiatiefne mers was van de studieclub van boomkwekers in Oost-Brabant. "De bedrijfsvoorlichter van de DLV bracht ons destijds bij elkaar. Bij het samenstellen van de groep probeer den we er van uit te gaan, dat we De ZLM, NCB en LLTB starten deze week een intensief onderzoek naar de cursusbehoefte van hun leden. Daartoe zullen 3600 vragenlijsten verspreid worden in Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Het on derzoek richt zich op de sectoren akkerbouw, vollegrondsgroente- teelt, glastuinbouw, melkveehoude rij, varkenshouderij en pluimveehouderij. Doel van het onderzoek is het ont wikkelen van een methode om met regelmaat de behoefte aan cursus onderwijs bij de leden van de standsorganisaties te kunnen bepa len. ZLM, NCB en LLTB hopen met het bepalen van de vraag naar cur susonderwijs een voorzieningen pakket aan haar leden te kunnen aanbieden, dat beter is toegesneden op de actuele vraag. Het onderzoek wordt uitgevoerd met medewerking van de vakgroep Marktkunde, marktonderzoek van de Landbouwuniversiteit te Wage- ningen. Met de vragenlijst wordt aan agrari sche ondernemers gevraagd om aan te geven, wat hun huidige infor matiebehoefte is. Vervolgens wordt hun gevraagd om aan te geven of ze voor die informatie ook geld over hebben. Verder wordt hun gevraagd aan te geven waar ze een cursus over willen volgen. Tot slot wordt er gevraagd hoe een cursus georgani seerd zou moeten worden wil het voor hen mogelijk en interessant zijn om er aan deel te nemen. De vragenlijsten worden verstuurd aan een aantal leden van de ZLM, NCB en LLTB. Degenen, die een vra genlijst krijgen toegezonden zijn wil lekeurig gekozen door de computer. Er is alleen een ondergrens in de be- drijfsgrootte aangebracht. Over twee jaar zullen 3600 andere adres sen door de computer uitgekozen worden voor het verzenden van de vragenlijst. De resultaten van de vragenlijst worden volstrekt anoniem verwerkt. Dit voorjaar zullen de uitkomsten met de vaktechnische en takorgani- saties in Zuid-Nederland worden besproken. Daarna zullen de resulta ten openbaar zijn. qua bedrijven, instelling en persoon lijke belangstelling bij elkaar pasten. Onze groep telt nu al meerdere jaren 9 leden. De studieclub telt eigenlijk 9 gezinnen, want zowel man als vrouw zijn sterk bij het studieclub werk betrokken. Dat moet ook wel, want we moeten op elkaar kunnen vertrouwen. We zijn openlijk naar el kaar. We zeggen elkaar de waar heid. Bedrijfsgegevens komen op tafel. Elke maand komt de studieclub bij elkaar, leder lid draagt om beurten een bepaald onderwerp aan. Hij zorgt er dan voor dat het benodigde studiemateriaal over het betreffende onderwerp er is. Hij legt de contac ten met een deskundige als hij meent dat die nodig is voor het be treffende onderwerp. Hij nodigt de studieclubleden en eventueel de deskundige uit op zijn bedrijf. Er is dus geen sprake van een professio nele begeleiding. In de studieclub komen veel zaken van verschillende aard aan de orde. Zo was laatst ont- ijzering punt van bespreking en de eerstvolgende keer gaan we praten over kostprijzen. Naast de maande lijkse bedrijfsbezoeken gaat de groep één keer per jaar samen met de echtgenotes op excursie naar een object buiten het eigen werkge bied. Belangrijk is ook de jaarlijkse feestavond. Arbeidsverlichting Peter van Lieshout, kweekt visueel aantrekkelijke boomteeltprodukten hetgeen betekent dat hij relatief du re stekken als uitgangsmateriaal op zet in het vertrouwen dat ze later Malaise, crisis, bijstandsaanvragen, inzakkende markten, GATT, verdrin gingseffecten op andere markten en onrust in de suiker. De agrarische sector staat aan de rand van de af grond en het moment dat de grond onder je voeten verdwijnt lijkt nabij. De kranten en bladen staan er bol van. Je moet toch wel een rasopti mist zijn om nog in een toekomst voor de landbouw te geloven. Om in deze negatieve stemming moed te houden en om in zo'n tijd voor je be drijf de toekomst zeker te stellen is zeker niet eenvoudig. Moet je afwachten tot het vanzelf weer beter gaat, moet je intensive ren, een nieuwe teelt oppakken, een tweede tak beginnen??? Het ge makkelijkste is om alles te laten zo als het is, maar is dat verstandig? Loop je dan niet het gevaar straks de boot gemist te hebben? Investe ren in nieuwe produktierichtingen? Is dan het risico voor mislukking en kapitaalvernietiging als gevolg van marktverzadiging niet groot! Wat men ook wil, het vraagt inzet van jezelf om te zoeken naar de bes te strategie. Toch hoef je dit niet al leen te doen. Al twee jaar zijn er ondernemersstudieclubs actief die zoeken naar versterking van hun be drijf. In groepsverband worden alter natieve teelten onderzocht, wordt er gekeken naar het huidige produktie- proces op de bedrijven, ontwikkelin gen op landelijk niveau (MacSharry, mestakkoord) vertaald naar beleid op bedrijfsniveau, etc. Er zijn in die jaren geen revolutionai re nieuwigheden uitgevonden, maar in een groep kom je makkelijker tot een bredere en diepgaandere me ning dan wanneer je alléén op zoek gaat. Door bedrijfsvoeringen naast elkaar te leggen blijkt dat kostenni veaus bij dezelfde gewassen nogal kunnen verschillen. Door kleine wij zigingen kan al snel een paar dui zend gulden worden bespaard. Zulke mogelijkheden zijn er ook op andere vlakken, zoals bij het verge lijken van machinekosten naar voren komt. Door de eigen werkmethode naast die van anderen te leggen en na te gaan of de werkwijze van een ander op jouw bedrijf toepasbaar is, maakt de afweging om al dan niet te investeren en daarmee wat te verdienen eenvoudiger. Ook radicalere wijzigingen in de be drijfsvoering, zoals andere teelten en andere takken (recreatie, vee teelt) werden onderzocht op hun haalbaarheid. Bedrijven werden be zocht, deskundigen geraadpleegd, berekeningen gemaakt en uiteinde lijk bezien op hun waarde voor de ook de verwachte meerprijs opbren gen. Containerteelt betekent veel stekken opzetten in kleine potjes en vervolgens steeds maar de planten verpotten en de potten verplaatsen om zo de kleine stekjes in enkele ja ren tijd te laten opgroeien tot aan trekkelijke planten. De boomkwekerij en met name de containerteelt is erg arbeidsinten sief. Daarom vindt Peter dat het werk op zijn bedrijf zo aangenaam mogelijk moet gebeuren voor zijn vrouw, zijn twee medewerksters en hemzelf. "Tijdens het werk ben ik dan ook voortdurend bezig met ideeën om die arbeid te verlichten, aangenamer te maken, of het vele routinewerk sneller te doen", zegt Peter. "Daarbij hoort ook een nette, opgeruimde, gezellig aangeklede kantine en een overzichtelijk kantoor die voorzien is van de moderne hulpmiddelen, zoals een bedrijfs- computer en een telefax. Dat hoort er tegenwoordig allemaal bij op een moderne boomkwekerij". In dat kantoor houdt zijn vrouw Manita gedurende 15 uren per week de be drijfsadministratie bij. Met het verbeteren van de arbeids omstandigheden was Peter van Lieshout best succesvol. Zo heeft hij een kar met twee verdiepingen gebouwd die precies de breedte heeft van een teeltbed. Bovendien heeft hij een potvork gemaakt die in een handeling een rij containers ter breedte van het teeltbed of van de kar verplaatst. De potvork en de kar hebben de werkcapaciteit binnen het bedrijfs enorm verhoogd. Maar ook voor het stekken snoeien heeft Peter een arbeidsbesparend systeem ontwikkeld. Al deze initia tieven trokken de aandacht binnen de boomkwekerijwereld. Meerdere malen bracht Peter zijn arbeids besparende ideeën en initiatieven in bij de studieclub. Toekomstgericht Peter van Lieshout is met zijn 31 ja ren nog een jonge boomkweker. Toch zit hij al van jongsaf aan in het vak. Eerst werkte hij 8 jaar bij boomkweker Van Sleeuwen in Boe kei. Acht jaar geleden kon hij echter de woning van zijn vader kopen met In een artikelenreeks, die door samenwerking van NCB, ZLM, C8TB en het Consulent schap Landbouw in Noord- Brabant tot stand komt, wordt de strategie van de landbouwontwikkeüngsnota "Doorzicht op Inzicht" uitge dragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een positieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. M. Commandeur, tel. (013)645511. 1,5 ha grond. Dat was de basis om een eigen boomkwekerijbedrijf te starten. Via de studieclub, zeer ge richte teelt- en bedrijfsbegeleiding door de DLV en een toekomstge richt bedrijfsmanagement in nauw overleg met de boekhouder heeft hij een bedrijf opgebouwd dat nog jaar lijks haar grenzen kan verleggen. Het bedrijfsmanagement staat daar bij garant voor een kwaliteitspro- dukt. Peter van Lierop mag het kwaliteitskeurmerk voor de boom kwekerij voeren waar hoge eisen aan zijn verbonden. Afzetsysteem aanpassen In de boomkwekerijsector is volgens Peter structureel nog heel wat te verbeteren. Hij noemt onder meer de nog steeds gangbare leverings condities. Twee maanden wachten op geld komt buiten de boomteelt bijna nergens meer voor. In dat licht bezien is het veilsysteem veruit te prefereren. Bij verkoop via de veiling heb je immers zekerheid dat je op korte termijn wordt uitbetaald. En in deze voor de boomteelt moeilijke tijd, is dat heel wat waard. Wie weet wordt de slogan "Samen Sterk" ook nog algemeen goed in de boomkwekerij. Cor Rops individuele bedrijven. Het oppakken van zo'n mogelijkheid en de resulta ten daarvan moeten in de toekomst blijken. De antwoorden op de in het begin gestelde vragen worden dus per on dernemer gegeven. Keuzes mede gemaakt aan de hand van ervarin gen met de groep. Of alle keuzes juist zijn geweest moet de toekomst uitwijzen. Maar juist in slechte tij den is investeren in kennis noodza kelijk. Beslissingen op het bedrijf zijn juist nu extra belangrijk. De "zoektocht" gaat door. Zoals eerder opgemerkt spectaculair zijn de gevonden mogelijkheden niet, maar zo af en toe wordt er wat ge vonden. De Akkerbouw Studieclubs laten zich vergelijken met het zoe ken naar goud. Alleen vind je niet zo snel wat, met een groep kun je meer terrein afzoeken en stimuleer je elkaar. Af en toe worden er dan grotere of kleinere klompjes goud gevonden, maar een ader blijft zeldzaam! Wilt u meer informatie over de on dernemersstudieclubs? Neem dan contact op met: Zeeland: Jan Moggré of Luc Mangnus, tel. 01100-47758 West-Brabant: Marga Jacobs, tel. 01650-67777 De ondernemerschapstudieclubs richten zich op het ondernemerschap van akkerbouwers. Doel is door uitwisseling van kennis en ervaring een beter inzicht te krijgen in de eigen bedrijfsvoering. Onder deskundige begeleiding worden leerdoelen geformuleerd, wordt er aan gewerkt deze te bereiken. Centraal staat de vraag "Hoe de situatie is op de bedrijven van de deelnemers, hoe kijkt een ieder er tegen aan en zijn er adviezen voor verandering of aanpassing?" Geprobeerd wordt om hier over concrete afspraken te maken. De kosten voor één jaar deelname zijn dankzij subsidiegelden laag: f 375,—. De opbrengst is de gecombineerde kennis en ervaringen van ca. 8 collega akkerbouwers, een brede blik, kritisch positieve opmerkingen en de steun om verder te gaan. Voor meer informatie kunt u bellen naar: Zeeland: L. Mangnus of J. Moggré, tel. 01100-47729. West-Brabant: M. Jacobs, tel. 01650-67777. U kunt zich ook opgeven met de onderstaande invulstrook. Zodra u zich heeft opgegeven ontvangt u bericht over de aanvang van de studieclub waar u bent ingedeeld. Opgavestrook Ja, ik meld mij aan voor een Ondernemerschap Studieclub Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Opsturen aan: Zeeland L. Mangnus Cereshof 4 4463 XH Goes West-Brabant M. Jacobs Zundertseweg 83 4707 PA Roosendaal

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13