Familiaal bedrijf centraal bij Belgische Boerenbond Maalindustrie op zoek naar bruikbare tarwe Altijd eerst een pintje Nederlandse schapensector moet marktgerichter produceren BB-bestuurder: Hele winter acties tegen mestplan Boeren in België Aardappelproduktie Frankrijk Het onlangs gelanceerde Belgische Mestactieplan is voor de Boeren bond volstrekt onaanvaardbaar. Zij vreest dat uitvoering van dit plan uiteindelijk 50.000 banen gaat kosten. De eens zo nauwe banden met de Christelijke Volks Partij zijn gescheurd. De CVP hoeft niet meer op een stem advies te rekenen. Hoofd bestuurslid Louis Willemse van de Boerenbond voorspelt dat de over heid de gehele winterperiode op ac ties moet rekenen. Willemse runt te Kalmthout samen met zoon Koen een melkveebedrijf van 61 ha met 110 melkkoeien en 80 stuks jongvee. Het Mestactieplan is hard aangeko men bij de Belgische veehouders. In het kort komt het er op neer dat de mestnormen fors omlaag gaan. Fos faat gaat voor grasland van nu 200, naar 120 kg in 2002. Voor maïs en akkerbouwgewassen is de onder grens 100 kg. Stikstof uit kunst mest en drijfmest mag per ha de 420 kg niet overschrijden. Er komen gebiedsgerichte normeringen. In de Groene Hoofdstructuur staat dat een zogenaamde O-bemesting van toepassing zal zijn in waterwinge bieden en voor fosfaatverzadigde gronden. Zo'n 300.000 ha land bouwgrond krijgt straks de stempel natuurgebied. Emissie-arm toedie nen van mest is voor alle gronden vanaf 1-1-1996 verplicht. Bedrijven met mestoverschot moeten afzet mogelijkheden creëren. Vindt men dichtbij huis geen afzet dan zullen de kosten voor afvoer/verwerking oplopen tot 600 Bfrs. per kub. Voor veel bedrijven zal dit de nekslag be tekenen. De Boerenbond verwijt vooral de CVP dat zij gezwicht is voor de "chantage" van de opsteller De Belgische Boerenbond bestaat ruim 100 jaar. De bond is niet opgericht door boeren die zich sociaal en economisch wilden verenigen, maar door kerk en katholieke partij. De eens zo nauwe banden tussen BB en de Christelijke Volks Par tij zijn door het lanceren van het Belgisch Mestactieplan op losse schroeven komen te staan. Melkveehouder en BB- hoofdbestuurslid Louis Willem se uit Kalmthout voorspelt de hele komende winter acties te gen het mestplan. "Het is juist de bevriende CVP die ons heeft laten vallen". Frankrijk verwacht dit seizoen (1993/1994) een aardappelop brengst van 3,8 miljoen ton bruto. Vorig seizoen bedroeg de oogst 4,6 miljoen ton en het jaar daarvoor 3,6 miljoen. Van de produktie zal naar verwachting 1 1/2. miljoen ton bestemd zijn voor de verse con sumptie en 1 miljoen ton voor de verwerkende industrie. De export bedraagt dit seizoen naar verwach ting 500.000 ton, met als voor naamste afnemers Italië en Spanje. Het areaal bedroeg dit jaar ca. 100.000 ha. Het hoofdelijk aardappelverbruik in Frankrijk is becijferd op 70 kg, waar van 45 kg vers en 25 kg in verwerk te vorm. van het plan, minister De Batselier. "Het is nu juist onze bevriende CVP die ons totaal heeft laten vallen", zegt Willemse teleurgesteld. "In 1992 hadden wij nog een volledig accoord. De minister voor leefmilieu heeft het plan echter geheel, eenzij dig herschreven. Nu heeft de CVP onze standpunten niet gevolgd. Te gen deze partij hebben wij altijd aangeleund. Veel politici komen uit het Boerenbondsnest. Mede door onze stemadviezen en steun zijn zij groot geworden. In 1990 stemde 78% van onze 70.000 leden met hun aanhang nog voor de CVP". Gezinsbedrijf voorrang Ook de CVP heeft ingezien dat de toekomstige regelgeving wat al te rigoreus ingrijpt voor de landbouw bedrijven. Zij willen nu het plan iets aanpassen. Hoewel de verstand houding met de Boerenbond op een waakvlam staat wordt er weer on derhandeld. Aanpassingen van het Mestactieplan om de familiale be drijven in stand te houden hebben nu voorrang. Willemse benadrukt Het aanbod aan bruikbare tarwe is krap en dat heeft tot gevolg dat de prijzen voor deze tarwe nogal wat hoger liggen dan vorig jaar. Het eiwitgehalte is in het algemeen 0,75 tot 1% lager dan vorig jaar en lager dan in voorgaande jaren, aldus de Vereniging van Meelfabrikanten. Vooral de tarwe, afkomstig uit het gebied boven de Loire voldoet voor nog geen 40% aan de eisen die de EU stelt aan tarwe voor de inter ventie. Grote vraag naar tarwegluten Het lage eiwitgehalte van beschik bare tarwe moet worden opgevan gen door o.a. een hoger gebruik van duurdere tarwe met een hoger ei witgehalte of door het gebruik van meer tarwegluten. De prijs van tar wegluten is daardoor gestegen van f 200,- tot ongeveer f 500,- per 100 kg. Ook in de Ver. Staten en Canada bestaat een grotere vraag naar gluten in verband met de ook daar lage kwaliteit van de tarwe. Het aanbod in gluten is door een en ander uitermate krap. De prijzen van tarwe lopen uiteen van f 31,- per 100 kg voertarwe (Hagberg 150-170) tot f 40,75 voor de beste Duitse tarwesoorten met goede bakkwaliteiten en 14% eiwit. De basis voor een basis tarwe- melange voor broodbloem- en meel- bereiding ligt momenteel ongeveer f 2,- per 100 kg hoger dan in au gustus werd voorzien. Louis Willemse runt te Kalmthout samen met zijn zoon een melk veebedrijf met 110 stuks melkvee. dat de gezinsbedrijven de pijlers van de Belgische land- en tuinbouw zijn. "Niet de grote bedrijven. Zij versto ren een gezond evenwicht in vraag en aanbod en zijn niet zelden de ver oorzakers van uitbraken als var kenspest. Wij zullen er alles aan doen om vestiging van de zoge naamde integratoren op het platte land te voorkomen. Dit is totaal niet in het belang van onze leden. In dit opzicht wijzen wij een liberaal beleid af". De halsstarrige weigering van de Boerenbond om ook maar iets toe te geven heeft er toe geleid dat er wijzigingen komen in het voordeel van de familiale bedrijven. Hoewel er nog geen juiste gegevens zijn mag aangenomen worden dat var kensbedrijven met niet meer dan 1800 plaatsen onder de noemer ge zinsbedrijf vallen. Voor melkveebe drijven zal het aantal koeien rond de 100 schommelen. Bedrijven die de ze aantallen rijkelijk overschrijden zullen vrijwel zeker hun bedrijfsvoe ring moeten gaan herzien. De Belgische Boerenbond is in 1890 opgericht. Niet door een groepje boeren die zich sociaal en econo misch wilden verenigen, maar door de kerk en de katholieke partij. Al snel werden economische activitei ten ontwikkeld. Gezamenlijke aan koop van meststoffen en veevoeders vormde de eerste coö peratie, de AVV. Hieronder vallen momenteel eigen slachterijen, mengvoederfabrieken, stallenbouw, en eiermijn, e.d. Al snel begaf men zich op het verzekeringspad (ABB) en bankwezen (CERA). In totaal vin den bij de diverse deelnemingen van de Boerenbond 10.000 mensen een werkkring. In de ogen van veel land- bouwmensen komt de Belgische Boerenbond over als machtig en in vloedrijk. Hoofdbestuurslid Willem se vindt dit overdreven. "Op economisch gebied hebben wij heel wat in de pap te brokkelen. Wij ver liezen daarbij de sociale landbouw- behartiging zeker niet uit het oog". Op politiek gebied verandert er voor de landbouw per 1-1-1994 het nodi ge. Landbouw krijgt een zelfstandig minister die daarnaast ook bevoegd heden krijgt in zaken als landinrich ting, natuur en milieu. Willemse verwacht dat de Boerenbond dan weer wat meer invloed kan krijgen. "Nu zijn landinrichting e.d. onderge bracht bij diverse ministeries. De prak tijk heeft geleerd, tegen onze verwach ting, dat dit niet werkt". Op financieel gebied hebben de Bel gische land- en tuinbouwers van de overheid maar weinig meer te ver wachten. Het Landbouw Investe- rings Fonds is vrijwel geheel afgebouwd. Alleen jongeren die be ginnen en kleine bedrijven met een ontwikkelingsplan krijgen nog een geringe geldelijke bijdrage. Subsidie op werktuigen, inrichtingen en trek- "Een pintje mijnheer". Zo beginnen vrijwel alle gesprekken met Belgi sche land- er, tuinbouwers voor de serie Boeren in België. Op het ge bied van gastvrijheid en gezelligheid kan Nederland nog veel van hen leren. Stress, arbeidsdruk en prestatiedrang zijn begrippen waar onze Zuiderburen nog niet op grote schaal van wakker liggen. "Komen wij er vandaag niet, dan morgen". Collegialiteit binnen gelijkgestemden ligt hoog. Eensgezindheid binnen de diverse landbouworganisaties is echter ver zoek. Dat Walen en Vlamingen eens samen komen blijft nog steeds een illusie. Bij de Belgen ligt zeker niet de oorzaak van de huidige overproduktie. Dat zij de laatste jaren, vooral binnen de veehouderij, sterk zijn uitge breid heeft meer te maken met de wetgeving. Daarbij hebben zij zich min of meer laten leiden door hun Nederlandse collega's, leder bedrijf is wel geabonneerd op een Nederlands vakblad. Op het technische vlak heeft België altijd een aantal jaren achter gelopen. Doordat Ne derland eerder is geconfronteerd met beperkingen is deze achter stand volledig ingehaald. Moderne bedrijven zijn de laatste jaren uit de grond verrezen. Toch hebben de Belgen niet overal hun expansie ruimte volledig benut. De meeste bedrijven zijn afgestemd op de be schikbare arbeid binnen het gezin. Achter de mammoetbedrijven schuilen veelal mensen die zijdelings met landbouw te maken heb ben. Het familiale bedrijf staat hoog aangeschreven. De Belgische po litiek gaat nu bij haar besluitvorming de gezinsbedrijven zoveel mogelijk ontzien. Meer dan in Nederland werkt de Belgische land- en tuinbouwer met familiekapitaal. Bedrijven waar grootouders, ouders en kinderen on der een dak wonen zijn legio. Dit schept voornamelijk op het financië le vlak verplichtingen. Ongetwijfeld geeft dat de nodige strubbelingen maar het wordt stilzwijgend aanvaard. Niet alleen in de stad maar ook op het platteland komen binnen gezinsverband steeds meer proble men met alcohol en drugs. Een landbouworganisatie als de Boeren bond verbloemt dit niet en geeft op grote schaal voorlichtingsdagen met als titel "Drugs en Alcohol". Ook een inleiding met a/s onderwerp "Luisteren naar kinderen" scoort hoog. De Nederlandse landbouw is zover nog niet dat zulke sociale aspecten op de agenda komen. Over het algemeen maakt een Belgische ondernemer in de landbouw een tevreden indruk. Zij hebben wat eten, drinken en gezelligheid aangaat een Bourgondische inslag. Zij maken of nemen tijd voor een praatje. Binnen de eigen afdeling van de organisatie heerst een hech te band. Met het begrip sociale controle gaat de Belg losjes om. Be paalde uitspattingen van een collega vormen dikwijls het onderwerp van gesprek maar dit wordt volledig geaccepteerd. Echt sprake van leedvermaak is er niet. In Nederland ligt dat in veel streken anders. Geld voor luxe geeft men niet veel uit. De auto blijft zolang die loopt. Moderne keukens zijn sporadisch te vinden. Een siertuin is overbodig. Overigens bestaat er op dit gebied een groot verschil tussen Noord en Zuid België. Rommelig is het in Wallonië. Wellicht dat dit cultuur verschil er debet aan is dat niet alleen de Belgische landbouwbelan- genbehartiging maar ook de landelijke politiek niet gesmeerd verloopt. Alles gebeurt in België in drievoud. Zowel de Walen, Vlamin gen als het gewest Brussel hebben ieder eigen ministers. Dat Nederlanders vaak lachen met Belgen en hem niet zelden dom vinden is misplaatst. Een Belgische boer is algemeen ontwikkeld, ook al komt het zo niet altijd over, openlijker en veel mondiger dan zijn Ne derlandse collega. Volgende week verschijnt de laatste bijdrage uit de serie Boeren in België. Dan komt de abdij van Tongerlo aan bod. Vanaf 1100 heeft de land- en tuinbouw zich in Brabant en Zeeland kunnen ontwikkelen dankzij de inzet van de kloosters. J.v.T. kers is vervallen. Het Sanitair Fonds, een stroppenpot voor calamiteiten als mond- en klauwzeer e.d. krijgt steeds minder van de staat. Vee houders zelf zullen meer heffing moeten gaan betalen om de pot ge vuld te houden. Vogelvrij Willemse ziet de toekomst voor de boeren somber in. "Alle extra beper kingen gaan automatisch voor sa nering zorgen. Deskundigen van de Boerenbond hebben berekend dat dit 50.000 mensen hun baan gaat kosten. Een groot grief van ons is verder dat het Mestactieplan en de herinrichting van het landelijk ge bied geen financiële nota heeft. Te genover inleveren staat op papier geen enkele financiële vergoeding. Zo zijn wij vogelvrij geworden". Om enig tegengas te geven heeft de Dienst Public Relations van de Boe renbond een Landbouwatieplan ont wikkeld. Deze campagne moet consumenten ervan overtuigen dat boeren hun bondgenoten zijn en niet hun vijanden. Op de LAP-folder prijkt een opvallende cartoon. "Mijnheer de minister, waarom hebt u zo'n grote tanden?" "Om u be ter te kunnen opeten". J.v.T. De Nederlandse schapensector moet zich op meerdere afzetmark ten richten en zijn produkten af stemmen op de specifieke eisen die deze stellen. Naast de afzet van lichte karkassen zou meer aandacht besteed moeten worden aan de ver vaardiging van de wat zwaardere kar kassen (meer dan 20 kg.) van goede kwaliteit. Dit zijn twee conclusies uit het rap port 'Waar blijft de schapensector' van het Produktschap Vee en Vlees. De omvang van de Nederlandse schapenstapel is al enkele jaren sta biel. Als gevolg van beperkende maatregelen zal in de komende ja ren een aantal schapenhouders stoppen. Met name de bedrijven die als neventak schapen houden. Dit zijn vooral rundveehouders met schapen op bedrijven met een hoge veebezetting. Deze bedrijven komen vooral voor in het oosten en zuiden van het land. De Nederlandse schapensector is in grote mate afhankelijk van de ex port, zowel van levende schapen en lammeren als van lamsvlees. Uit de structuurvisie blijkt dat een markt gerichte benadering noodzakelijk is. Met name voor landen als Italië, Spanje en Griekenland. Daarnaast moet het verbruik in ons land verder gestimuleerd worden door promotie-activiteiten, zo blijkt uit het rapport. Vooral de buitenhuis- houdelijk markt (onder andere hore ca) biedt nog perspectief. Een voorwaarde daarbij is wel dat er bij de detailhandel meer lamsvlees be schikbaar komt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12