Nederhoed: het is een goed plan ■Öaïni Mi Univers gaf hoogste financiële opbrengst Alles zal recht komen VEKABO NIEUWS 't Zelfde lot Ontwerp-plan rvk ffWalcherendoor GS vastgesteld Pootaardappelen VRIJDAG 17 DECEMBER 1993 Q| |\A/0 Dinsdag 14 december heeft het col lege van GS het ontwerp-plan voor de ruilverkaveling Walcheren vast gesteld. Volgens de Zeeuwse gede puteerde voor ruimtelijke ordening mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra is het een goed plan, gezien de ver schillende belangen die een rol spe len. De 70 bezwaren tegen het voorontwerp-plan hebben niet tot planaanpassing geleid maar volgens de gedeputeerde wordt bij de uit voering maximaal aan de individuele bezwaren tegemoet gekomen. Voor voorzitter van de landinrich tingscommissie, mr. B.J. van Putten, was het dinsdag jl. een vreugdevolle dag, nu na een voorbereidingsperio de van 12 jaar het plan daar is. Hij vindt dat de ca. 3.500 stemgerech tigden -eigenaren en gebruikers van grond- het plan wel kritisch maar met een positieve inslag moeten be oordelen. "De financiële aspecten zijn van dien aard dat het plan dat verdient". De ruilverkaveling vergt een totale investering van ca. f 74 miljoen, waarvan de overheid tweederde voor haar rekening neemt. Instan ties als weg- en waterschap betalen 20 procent. De rest wordt door de agrarische sector opgebracht, de boeren moeten gezamenlijk onge veer f 7 miljoen opbrengen, te vol doen in een jaarlijkse ruilverkavelingsrente gedurende 26 jaar van gemiddeld f 134 per ha. Hoe meer voordeel een boer heeft, hoe meer hij moet betalen. Heeft hij geen voordeel dan hoeft hij ook niet te betalen. Het voordeel is voor een De ruilverkaveling zal onder meer tot gevolg hebben dat er minder versnippering van percelen komt, en de boeren minder heen en weer hoeven te rijden (zoals hier in de omgeving van Poppendamme). 1994 op beperkte schaal het nieu we ras Auris, dat zijn derde beproe vingsjaar ingaat. Van de nieuwe rassen bleek dit ras de hoogste fi nanciële opbrengst te realiseren. Het ras koppelt een hoog suikerge halte aan een hoge wortelop brengst. Een kleine hoeveelheid zaaizaad is in overleg met de suiker industrie voor inzaai op praktijk schaal beschikbaar. Het bietenras Univers van Vander- Have heeft dit jaar de hoogste fi nanciële opbrengst gegeven van alle rassenlijstrassen. Dit meldt het Zeeuwse kweekbedrijf, dat voor 1994 rekening houdt met een grote vraag naar Univers. Dat Univers als beste uit de bus is gekomen is volgens VanderHave een gevolg van de geringe tarrage- voeligheid, uitstekende rooibaar- heid, zeer hoge wortelopbrengst en prima suikergehalte van dit ras. Het afgelopen najaar kostte het de telers veel moeite de bieten schoon uit de grond te krijgen, "maar Univers stond wat dat betreft zijn manne tje". VanderHave denkt dat met de ervaringen van dit jaar de telers vol gend jaar de tarragevoeligheid zwaar laten meewegen in hun ras- senkeus, mede doordat de suikerin dustrie. de tarrabijdrage gaat verhogen. Univers neemt de laatste jaren een prominente plaats in op de Nederlandse akkers, maar ook inter nationaal is het ras doorgebroken. Nieuw ras Naast Univers brengt VanderHave in Het areaal (voorlopig) goedgekeurde pootaardappelen bedraagt dit jaar 36.500 ha. Er is 1.347 ha afge keurd, zo blijkt uit het voorlopig keu ringsoverzicht van de NAK per 24 november. De nacontrole (waaron der herkeuring) is nog niet geheel afgewerkt, waardoor er nog wijzi gingen in de cijfers kunnen komen. Van het Bintje is 5.133 ha door de keuring gekomen en 107 ha af gekeurd. •XJXÏX*X*X,X*X*X,X,X*X*X*X*X*X*X*X*X*X*X*X* gemiddeld Walcherse bedrijf bere kend op f 369,- per ha per jaar. Dit cijfer is volgens de opstellers van het plan "een reële inschatting op basis van ervaring". Er is gebruik gemaakt van landelijke gegevens van onder meer het LEI. Als gevolg van het landbouwbeleid zou het jaarlijkse voordeel kunnen dalen tot f 350 per ha. Natuur en bos De blokgrootte bedraagt 14.400 ha, waarvan 13.000 ha cultuurgrond. De ruilverkaveling betreft het hele voormalige eiland Walcheren met uitzondering van het gebied Klevers- kerke. Als de ruilverkaveling door gaat wordt 268 ha landbouwgrond omgezet in een aantal boscom- plexen, volgens mevrouw Neder hoed "het absolute minimum". Ook is 21 ha bestemd voor de vorming van dorpsbosjes bij een aantal ker nen. Daarnaast komt 182 ha land bouwgrond op basis van vrijwilligheid in aanmerking voor na tuurontwikkeling en reservaatsge- bieden. De ingediende bezwaren hebben niet of nauwelijks topt een aanpassing van de geplande boslo- katies geleid. Van Putten vindt het aantal bezwaren (70) eerder laag dan hoog, gezien de gecompliceerd heid van de ruilverkaveling en het aantal belanghebbenden (3.500). De twee belangrijkste aspecten van de verkaveling zijn kavelconcentratie en waterbeheersing. Volgens agra risch commissielid Kees Dekker zouden er op het gebied van water beheersing ook zonder ruilverkave ling grote investeringen gedaan moeten worden. Als de werken worden uitgevoerd via de ruilverka veling wordt ca. de helft gesubsi dieerd. "Het zou doodzonde zijn als je dat geld zou laten schieten. Het doorgaan van de verkaveling bete kent dat je voor hetzelfde geld veel meer kunt doen". De stemming van de ruilverkaveling Walcheren vindt plaats op 24 maart 1994. Voor het zover is komt er nog een uitgebreide voorlichtingsronde in de streek. Van Putten: "Ik denk dat een boer zich pas een goed beeld van het plan kan vormen na de voorlichting die we de komende winter gaan houden. Ik ben overi gens niet zo pessimistisch over de stemming. Tijdens de voorlichting over het voorontwerp-plan zijn we positief-kritisch benaderd, maar we zijn niet afgeschoten". Het bestuur van Vekabo Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland kan terugzien op een geslaagde en leerzame algemene vergade ring in de Zandput te Seroosker- ke. Er was een goede opkomst in een gezellige sfeer, een spreker die wat te vertellen had, een dis cussie met gemeentebestuur ders en een ambtenaar van de direktie Openluchtrecreatie die duidelijke taal sprak wat de mo gelijkheden zijn voor de kam- peerboer in 1994. De spreker op deze avond, de gedeputeerde voor Recreatie en Toerisme drs. G. de Kok, vond het jammer dat de provincie bijna geen bevoegd heden meer heeft in de wet Openluchtrecreatie, maar hij wil gaarne een bemiddelende rol spelen als de gemeenten daar prijs op stellen om duidelijkheid en uniformiteit te scheppen in kampeerboerenland voor geheel de provincie Zeeland. De wet Openluchtrecreatie is in tussen de Tweede Kamer gepas seerd en in het vroege voorjaar van 1994 zal dit wetsvoorstel op de agenda komen bij de Eerste Kamer en vervolgens publikatie in de staatscourant en dan is de WOR echt wet. Dit wetsvoorstel geeft de ruimte voor het plaat sen van 10 tenten of caravans bij elke aanhorigheid met een gras veld dat de vereiste oppervlakte heeft met beplanting en vol doende sanitaire voorzieningen en voor het plaatsen van nog 5 eenheden extra in enkele korte perioden per jaar. Wij hopen dat hier snel duidelijkheid in komt, want het reserveren voor sei zoen 1994 komt na de jaarwis seling op gang voor de gasten, die doelbewust kiezen voor deze vorm van recreëren en om zeker te zijn van een staanplaats. Vanuit het Zeeuwse zijn ook en kele moties naar de leden van de Eerste Kamer gestuurd, met het verzoek om voor het plaatsen van tenten en caravans enkel vrijstelling of ontheffing te verle nen aan agrariërs, zoals vermeld in de aangepaste kampeerwet. Dit om wildgroei te voorkomen van mini-campings in het buiten gebied. Als rubriekschrijver hoop ik dat deze moties terzijde ge legd worden. Als dat niet ge beurt en de Tweede Kamer zich er opnieuw over moet buigen, zijn we weer terug bij af, en kan het misschien weer jaren duren voor er duidelijkheid komt. Wanneer ik het goed inschat AMPLKLN EDEKAT/E ZEELAND kunnen wij als kampeerboeren goed leven onder het regiem van dit wetsvoorstel. In overleg met de gemeenten een .soepele rege ling opstellen, daar is voldoende ruimte voor in deze kaderwet en de gemeenten hebben genoeg instrumenten achter de hand om de verwachte wildgroei van het kleinschalig kamperen in het bui tengebied te voorkomen. De Vekabo-informatiegids 1994 van Walcheren is klaar. Voor de feestdagen gaan ze naar alle VVV-kantoren in de regio en de promotiestichting Streek VVV Walcheren neemt ze mee naar alle hiervoor geplande beurzen. Ook de Vekabo Nederland gids 1994 komt rond de jaarwisseling van de pers. Kwalitatief zeer goed, maar erg duur, te weinig adverteerders en sponsors. Mis schien in de toekomst een sa mengaan met de boerencampinggids van de ANWB. Naast de u welbekende Vekabo aanduidingsborden kun nen nu ook vlaggen besteld wor den, afmeting 1 x 1,5 m geel met het Vekabo logo in zwarte opdruk. Voor de prijs hoeft u het niet te laten en laten we eerlijk zijn, het staat toch altijd gezellig en feestelijk, zo'n wapperende vlag aan de ingang van uw mini- camping. Enkele weken geleden is weer een cursus "Kamperen bij de boer" gestart, 25 cursisten ne men er aan deel op het AOC te Goes, een goede zaak! De Waterschapsverkiezingen hebben ook de aandacht van uw bestuur. Als kampeerboeren zijn we ook meer dan huishoudelijke vervuilers en we hopen dan ook met enkele kampeerboeren ver tegenwoordigd te zijn in deze besturen. Namens het Vekabo- bestuur wens ik alle leden en le zers van deze rubriek prettige kerstdagen en in alle opzichten een voorspoedig 1994. Dit is dan weer de laatste bijdrage vanuit WALCHEREN van dit jaar aan deze rubriek, wellicht ook in deze vorm. Kijken we om in de zin van 't boerenjaar, dan begon het jaar hoopvol: vroege inzaai, vlotte op komst en voorspoedige groei van de gewassen. In de gras- en graan oogst zijn we al geconfronteerd met 't slechte weer, wat in tegen stelling tot in andere gebieden in onze streek gemiddeld wat schade betreft meeviel en dat is in 't ver loop van 't najaar zo gebleven. Het is een heel moeilijk rooiseizoen ge weest en om andere werkzaamhe den rond te zetten. Ook de vroege vorstinval heeft velen verrast. Zo gezegd gemiddeld komen we er goed vanaf, maar dat betekent dat er per bedrijf individueel fikse scha deposten te incasseren zijn aan ver loren gegane gewassen of in de kwaliteitssfeer hiervan. De uitzaai van wintertarwe is laat op gang ge komen en de opkomst verloopt traag, de eerstgezaaide was ruim vijf weken onderweg, de later ge zaaide zal afhangen van de tempe- ratuursom van de komende tijd, terwijl gezien ook de huidige struc turen en regenval zich waterplekken zullen gaan aftekenen. De prijzen van aardappelen en uien zijn mo menteel afbrokkelend. Wie tijd en adem heeft wat kwaliteit betreft van de te verkopen partijen en dit ook heeft in financiële zin in zijn be drijfsvoering, zal het nieuwe jaar wel afwachten. De Walcherse ZLM-kring is opgege ven en ook de opschaling van de af delingen is voltooid. Feitelijk ondergaat de organisatie hetzelfde lot als veel van haar leden, ze gaat niet failliet maar wordt voortgezet in groter verband. Het grondgebruik en produktierechten van leden worden immers ook door anderen voort gezet, dikwijls in vergrote vorm. Een proces dat niet te stuiten is en was, het is dan ook een verstandige be slissing die op democratische wijze tot stand gekomen is en ook breed wordt gedragen door de leden. Organisatie-interesse en vergader- bezoek is tanende. Op de laatste twee Walcherse kringvergaderin gen, waar toch belangrijke beleids zaken aan de orde kwamen, was 't opkomstpercentage 7%. In vele afdelingen was dit ook zo. Schoont men de aanwezigen op de algeme ne vergadering in Goes jl. tot de werkelijke leden terug. Dan zal 't percentage nog lager zijn. Men kan wel stellen dat de kring Walcheren in deze hoedanigheid en op deze manier als een kaars is uit gegaan. Het fusieproces heeft ook teweeg gebracht dat alle huidige kringbestuursleden uitgezonderd de voorzitter, al of niet vrijwillig, uit hun funkties zijn ontheven. Anderen zul len doorstromen naar het ZMO- kringbestuur Midden-Zeeland, van uit de nieuwe afdelingen. Rea listisch gezien zal de fusiegolf die onder de KNLC-organisaties zich heeft voltrokken nog niet ten einde zijn. We hebben ermee bereikt dat we intern sterker zijn geworden, maar extern zijn we niets vooruitge gaan. Na een poos pas op de plaats maken, is aanbevelenswaardig, daar anders het eigenlijke doel, dat wil zeggen het middel, in gevaar komt en door al de inspanningen die in de organisatie zijn gepleegd om tot dit te komen, zal ongetwijfeld ander werk blijven liggen. We moeten ook constateren dat banken en andere grote onderne mingen steeds meer invloed krijgen op 't agrarisch gebeuren. Veel on dernemers hebben meer geld van buitenaf nodig, familiekapitaal smelt als sneeuw voor de zon om hun be drijf staande te houden of uit te brei den. Een sprekend voorbeeld van de invloed van multinationals is de veel besproken en vanuit Nederland be kritiseerde ontduiking van 't melk quotum en de recente toewijzing in Italië. Nu blijkt dat Italië als compen satie voor het afspreken van een EG-melkprijs in 't verleden ter be scherming van zijn olijventeelt (lees olie) een heffing op margarine zou krijgen. Dit is door Unilever waar Nederlandse belangen in zijn gebun deld al bijna 30 jaar tegengehouden. En, och, een leuk commissariaat aanbieden vanuit grote ondernemin gen aan belangrijke invloedrijke poli tici is toch nooit weg en toch ook leuk voor deze mensen. Alles bij mekaar overziende wat dit jaar is gebeurd, ook in ZLM- verband, roept toch wel gevoelens op, maar we leven in een tijd dat je die niet meer mag uiten want dan ben je oud of ouderwets. Misschien zitten daardoor de wachtkamers van de professionele hulpverleners wel vol. Maar de gevoelens zijn er, je proeft ze in formele gesprekken en zeker informeel van lid tot lid. Maar het verstand moet altijd overheer sen over 't gevoel en daarom zullen we ons in vertrouwen opstellen ach ter de ZMO. Deze praktijkschrijver wenst u allen gezegende kerstdagen toe en een gelukkig en voorspoedig 1994 voor bedrijf en gezin en vooral een goede gezondheid, de grootste schat van ieder mensenleven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11