"Individuele teler de dupe bij calamiteiten" Wie gelooft wat? Er was geen woord Frans bij De laatste ZLM-praktijken Positieve kanten vorming ZMO Cichoreiteler Ko Heestermans: Terwijl ik dit schrijf is het somber weer, echt weer voor de donkere dagen voor Kerst. Ook in OOST ZUID-BEVELAND zijn de werkzaam heden op het land een eind klaar. De laatste suikerbieten zijn gerooid en ook voor het grootste deel naar de fabriek vervoerd. Toch nog eerder dan was gepland. Er kan gesproken worden van een goede opbrengst, wat kilo's betreft, zo ook voor win baarheid en suikergehalte. Bijna al het land is op winterland geploegd, al heeft de vroege vorst voor wat oponthoud gezorgd. Zo in de decembermaand kijk je al tijd terug op het jaar dat bijna voor bij is en dit kun je wel het jaar noemen van extremen. Een mooi voorjaar, een prachtige voorzomer, de zomer zelf met veel slecht weer. Het najaar was niet veel beter, veel problemen met het rooien van aard appels en een vroege koudegolf vertraagden het rooiwerk, in novem ber al een echte vorstperiode die uitzonderlijk vroeg was. Het oogsten van bieten, cichorei, knol selderij en winterwortels moest uit gesteld worden, al lijkt de vorstschade mee te vallen. Toch kunnen we wel zeggen dat we er nog niet slecht afkomen, wat werk zaamheden betreft. In de noordelijke helft van het land is de toestand ronduit slecht wat het weer betreft. De prijzen van de produkten zijn voor ons allemaal slecht, maar als de oogst op het land blijft des te Bij het schrijven van de laatste bij drage voor de ZLM-krant komt de gedachte op om ook vanuit de kring THOLEN EN ST. PHILIPSLAND wat weemoedig terug te blikken in het verleden. Toch lijkt het deze prak tijkschrijver beter om zich meer te richten op de positieve kanten die de fusie tot ZMO met zich mee brengt. Inbreng van buitenaf in gesloten ge meenschappen heeft bijna altijd po sitieve ontwikkelingen tot gevolg gehad. Een echt gesloten gemeen schap was de ZLM niet, maar wel erg sterk op akkerbouw gericht. De komst van de Brabantse Mij. had een kleine accentverlegging als ef fect, maar deze fusie zal een meer evenredige vertegenwoordiging tot gevolg hebben. Wederzijds zal meer meegedacht gaan worden over de verschillende problemen binnen de diverse takken. Dat zou wel eens tot heel andere standpunten kunnen leiden. Waren de melkveehouders niet fel tegen quotering? Nu blijkt slechter en de vooruitzichten op te gemoetkoming door de overheid zijn minimaal. Reserves op de bedrijven zijn er niet meer, dus kun je moeilijk positief zijn over de toekomst en het is zeker niet het eerste jaar waar dit van gezegd kan worden. Volgend jaar zijn er weer de verkie zingen, maar wie weet op welke partij hij of zij moet stemmen. We kunnen natuurlijk zeggen dat het landbouwbeleid in Brussel bepaald wordt, maar het mag toch niet zo zijn dat onze nationale politiek ons alleen maar wetten en regels voor schrijft en verder niets. Maar hoe krijg je het voor elkaar dat er naar je geluisterd wordt. Dat is misschien nog het gemakkelijkst, want hoe verander je iemand's visie. Dat geldt niet alleen voor politici maar voor iedereen die denkt dat hij de land bouwers moet hervormen. Als je mensen duidelijk probeert te maken waar je als landbouw voor staat dan lukt dat nauwelijks. Iemand zei tegen me: "Julie moeten ook anders gaan produceren", toen ik vroeg waarom hij dit zei, was het antwoord: "Dat lees je toch in de krant en zie je op televisie". Blijkbaar gelooft men alles wat in de krant staat of op tv komt, op dit gebied. Ik ben er nu wel van overtuigd dat wij door mee te werken aan bijvoor beeld de mineralenboekhouding voor de akkerbouw en met andere regelgeving, toegeven het verkeerd te doen en dat weiger ik te geloven. dat voor hen en voor de suikerbie tentelers een belangrijk besluit te zijn geweest. Door de produktie per koe en per ha. nog verder op te voe ren blijft er voor deze twee produk ten een goed belegde boterham over. Inkrimping van de veestapel wordt door een ieder in onze sector als een niet aanvaardbaar iets ervaren. Was de inkrimping van de var kensstapel tot de helft, met daaraan verbonden een slachtverbod bene den de 180 kg per dier ingaande 1 januari 1995, misschien niet een oplossing? Kostenbesparing door minder aankoop van biggen en een langzame prijsstijging omdat het aanbod afneemt op korte termijn. Naar de politiek toe een mooi ge baar. Wat minder sterk voederen, daardoor minder vet vlees en zeker nog minder mest. Als wij zoiets zelf niet gaan doen, pakt onze nationale grootgrutter A.H. dit misschien nog wel eens op. Dan zal het voor de varkenshouders echter niet veel ex tra's opleveren, zoals ook blijkt met de door A.H. zo dringend gewenste geregistreerde teelt van vroege aardappelen. Onze schrijver van uit de tuindersru briek sprak van uitvoering over de ruggen van telers. A.H. dreigt naar andere streken uit te wijken als men zich hier niet aanpast. Maar uit za ken via andere bron verkregen kan men zich gaan afvragen of A.H. zich ten opzichte van de nuchtere waar heid niet gaat voorbijstreven. Zo blijkt deze grutter plaatselijk te kort aan personeel te hebben Dit Ook hier in onze NOORD WEST HOEK zitten we in de donkere da gen voor Kerstmis, zoals ze dat noemen. De velden zijn leeg en het meeste ploegwerk is gebeurd. Op de lichtere gronden moet natuurlijk nog wel geploegd worden, evenals op de slempgevoelige gronden. Bie- tenhopen op de bedrijven zijn in ons gebied verdwenen, evenals de enke le nog te rooien percelen. De vorst schade viel mee, zo te horen en te lezen, alhoewel er toch hier en daar wat problemen waren. 't Zit er weer op. Weer een jaar om op te schrijven: vroeg voorjaar, mooie voorzomer en daarna is het minder gunstig weer geworden, dat bij veel oogstwerkzaamheden de nodige vertragingen en extra kosten heeft veroorzaakt. Het slechte weer heeft o.a. problemen veroorzaakt bij aardappelen en uien. Bij de bieten waren er minder problemen. De op brengsten waren vooral goed tot zeer goed, uitzonderingen daargela ten. Maar het prijsniveau kon beter, 't loopt niet zoals men graag zou willen. En een directe verbetering zit er ook niet in. Zo rond het Nieuw jaar is het altijd rustig in de handel, en medio januari komt er meestal wat meer zicht op. Van de uien wordt beweerd dat de goede partij en heus wel wat in de lift zullen gaan. Er schijnen veel moeilijk be- waarbare en kwalitatief slechte par tijen te zijn, maar dat wordt van de aardappelen ook beweerd. We zul len wel zien hoe het afloopt. Over de aardappelverbouw en door sommigen voorgestelde contingen- tering hebben ze hier in ons gebied nogal wat moeite. Moet dit nu ook nog aan banden gelegd worden, is dan de vraag. Het is niet eenvoudig, er zitten nogal wat haken en ogen aan. 't Is geen melk die fabrieksma tig verwerkt moet worden. En voor aardappelen is dit niet nationaal te regelen, nu we deel uitmaken van het grote Europa (open grenzen enz.). We zitten in Nederland met een handel die in heel de EG aardap pels contracteert. We weten alle maal hoeveel er vanuit het Middellandse-zeegebied, en in steeds meerdere mate, ons land bin nenkomt en voor ondenkbare prij zen, die ook nog inclusief vervoer zijn. Hoe dat te regelen. Alles loopt heeft veelal overwerk van het perso neel tot gevolg. Nu echter heeft men besloten dat overwerk niet meer uitbetaald wordt, maar deze verplicht als vrije uren moet opne men. Het tekort aan personeel ech ter kan men niet opgevuld krijgen, hoe lost men dat op? Wel simpel ge redeneerd kan men dan twee kan ten op. A.H. kan er naar streven dat de consument minder gaat kopen in de betreffende zaken. In deze ver werpelijke consumptie maatschappij een loffelijk streven, tast het milieu minder aan, maar tast wel de winststijging aan. Veel loffelijker zou het dus van A.H. zijn om een aantal zaken te sluiten en u met het via A.H. aangeschafte eco-vervoermiddel naar de wat ver der afgelegen A.H.-vestiging te ver voeren. Dit zal u echter wel wat tijd kosten, want dit eco-voertuig is een met mankracht (sorry, menskracht) getrokken karretje uit China, waarin de aldaar goedkope eco-geteelde produkten zijn verpakt en door de betreffende teler alhier zijn afgele verd. Het wat extra tijd in beslag ne men van deze inkoopmethode is zeker voor de boer geen probleem, want hij werkt immers toch maar 1000 uur per week en hoeft dan niet op een paar uur extra te kijken. Wij wensen u prettige feestdagen en hopelijk krijgt u wat tijd om dit nog eens op u in te laten werken. Via de ZMO hopen wij als ZLM'ers ons in de toekomst op een wat meer nuchtere wijze in de maat schappij vertegenwoordigd te zien dan boven geschetst. in die landen niet zoals bij ons. Het maatwerk waar wij zo graag mee bezig zijn, gaat daar niet op. Het zal zich wel op een andere manier oplossen, zoals gewoonlijk. Afijn, afgelopen week heeft de minister-president gezegd dat het met de boeren niet goed gaat en dat hij zich daarvoor in zou zetten om al het mogelijke te doen om dat te ver anderen. Het is wel erg laat doorge drongen want nu zit het schip vast en om het dan in de korte periode dat hij nog in de regering zit los te duwen, wie gelooft dat nog. En hij ziet zelf het economisch gebeuren volgend jaar weer in positieve rich ting omhoog gaan, maar steeds meer bedrijven raken in moeilijkhe den, er komen steeds meer werklo zen en ga zo maar door. Op de topconferentie in Brussel is een ma nier gevonden om de werkgelegen heid weer aan te laten trekken. De infrastructuur en het bevorderen van industriële ontwikkelingen zul len daarvoor moeten zorgen. En wat moet er dan gaan gebeuren, wat voor werk? Het is een meer dan Europees probleem. We moeten verder onszelf binnen onze bedrijven maar richten op het "ieder voor zichzelf" om deze crisis door te komen en waar mogelijk on ze bedrijfsvoering aanpassen. Het is Of akkerbouwer Ko Heestermans uit Oud Vossemeer in 1994 nog ci chorei teelt is lang niet zeker. Voor het tweede seizoen teelde hij dit jaar 6 ha voor Benuline. Over de op brengst en de financiële afwikkeling is hij tevreden, niet over de afname- regeling. Evenals in 1992 ontstond er dit najaar broei in de partij omdat de hoop te lang bleef liggen. Dit on danks het feit dat Heestermans zich keurig aan het schema heeft ge houden. "Dit jaar moest ik in week 42 rooi en. Ik hoorde toevallig dat de fabriek een week achter liep en stelde het rooien even uit. Later kreeg ik pas een circulaire waarin dit werd be vestigd. In week 43 heb ik de cicho rei in de hoop gereden. Ondanks herhaalde telefoontjes is de partij pas in week 48 opgehaald. Inmid dels was er broei ontstaan waar door de uiteindelijke opbrengst met enkele tonnen per ha is teruggelo pen. Het tarracijfer stijgt fors na broei. Vorig jaar heb ik hetzelfde meegemaakt. Na lang onderhande len is er toen een kleine tegemoet koming betaald". De Thoolse akkerbouwer vindt de ri sico's die de teler moet lopen niet in verhouding staan met het saldo dat te behalen is. "Dat de fabriek door storingen of iets dergelijks achter loopt kan ik begrijpen. Telers die juist dan moeten leveren worden de voor iedereen niet hetzelfde en toch zijn er die daar goed in slagen. We hebben het tijdens de algemene vergadering (de laatste) van onze al gemene voorzitter kunnen horen -er was gelukkig geen woord Frans bij dat er in andere sektoren buiten de landbouw ook situaties zijn die ge heel uit de hand lopen. Niet dat we daar gelukkig mee zijn, maar het geeft wel aan dat men in Den Haag geconfronteerd wordt wat er alle maal gaande is. Ik hoorde van de week dat er nogal wat grond verkocht wordt door klei ne eigenaren, die hun enkele hecta res verhuurden aan tuinders ed., meestal zonder pachtcontract. Nu ze vermoeden dat de grond in prijs zal zakken gaan ze over tot verkoop, liefst nog voor de meest biedende. Gevolg: minder leuke ontwikkeling ten opzichte van elkaar. We zien steeds weer andere zaken die onze aandacht vragen. En nu we zo naar Kerstmis toegaan, voor ieder een tijd van nadenken en bezinning, mo gen wij u met al de uwen en familie een goede, gezegende Kerst toe wensen en daarna een goede jaar wisseling, hopende dat het jaar 1994 ondanks alle vooruitzichten u in de eerste plaats gezondheid mag geven en verder datgene wat u er verder van verwacht. Ko Heestermans. dupe. Vooral tijdens warme weers omstandigheden is cichorei in de hoop een kwetsbaar produkt. Er staat geen enkele vergoeding tegen over schade die door calamiteiten ontstaat. Ik wil best risico's lopen als de kiloprijs dat toelaat, maar met f 130,- per ton is dit niet het geval. Beter is het om schade, waaraan de individuele teler niets kan doen ge zamenlijk te dragen". Dat partijen soms te lang blijven zit ten ligt volgens Heestermans ook aan de communicatie tussen afne mer en telers. "Daar schort het no dige aan". Volgend jaar Heestermans heeft voor 1994 we derom een perceel gereserveerd voor cichorei maar of dit produkt er op komt is lang niet zeker. "Er staan nog teveel onzekere factoren open. De prijs en de transportbijdrage staan nog niet definitief vast. Het rendement wordt te laag om nog enig risico zelf te dragen. Moet je laat in het seizoen rooien dan kan schade door vorst fors oplopen. Zo als het er nu naar uitziet ligt het sal do voor 1994 dicht bij graan. De afgelopen twee jaar zijn gunstig ge weest voor de cichoreiteelt. De op brengst lag rond de 50 ton en de onkruidbestrijding was te overzien. Komt er een jaar waarin de groei stagneert dan kost het geld". J.v.T. Op deze pagina's vindt u voor de laatste keer "Uit de Praktijk" in de ZLM-krant. Het is de bedoeling dat deze rubriek in de ZMO-krant wordt voortgezet, zij het op wat kleinere schaal en zonder onderscheid per sector. Dat betekent dat bijvoorbeeld ook "Tuinbouwklanken" een plaats krijgen in de praktijken. Ook in ZMO-verband zullen de praktijken per kring worden ver zorgd. A/s alles meezit kunnen elke week vier praktijken wor den gepubliceerd. Aangezien er 12 ZMO-kringen zijn, waarvan 6 in Gelderland, 3 in Zeeland, 2 in Utrecht en 1 in Brabant, ko men de kringen bij toerbeurt aan bod. U leest dus in het nieuwe jaar ook praktijken uit Gelderland en Utrecht. Wat de praktijk schrijvers uit Zeeland en Brabant betreft zeggen we graag: be dankt. Wellicht zien we uw pennevruchten terug in de ZMO-krant. Redaktie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10