hlppi/sh nieuw/ 111L Resultaten zaadteeltproefveld Hippisch Nieuws voor het laatst Over de rug van de teler Nederlandse produkten zijn "te mooi" diepe wonden Bedrijfssluitingen maken VRIJDAG 10 DECEMBER 1993 I1 De vorstschade lijkt in WEST BRABANT mee te vallen. Eind vorige week werden er al weer winterwor telen gerooid. Alleen wat boven de grond uitstak was wat aangetast. In de grond heeft de peen totaal niets geleden van de vorst. Andijvie in de vollegrond is afge schreven. Deze groente wordt na vorst snel lelijk waardoor de consu ment er geen interesse meer in heeft. De meeste tuinders zijn in middels al overgeschakeld op andij vie uit de kas. Overigens is dit produkt momenteel goed te verko pen. Evenals kropsla. Sla kwam af gelopen week tot bijna een gulden per krop. Telers die hun kas vol met sla hebben staan doen goede zaken. Gemiddeld is de laatste paar weken 70 cent op de veiling uitbetaald. Met zo'n 140.000 kroppen per hec tare een winstgevende zaak. In ver houding liggen de teeltkosten van sla in de kas niet hoog. Een plantje komt op 4 cent. De kosten voor kunstmest, gewasbescherming en verpleging zijn minimaal. Alleen de post arbeid tijdens het snijden en verpakken maakt het duurder. Dat het leveren van kwaliteit niet altijd gepaard gaat met een hogere prijs is duidelijk te zien bij de afzet van prei. Voorheen bracht prei met kwali- teitsstempel binnenland aanmerke- De goedheiligman is terug naar Spanje en de Kerstman komt in zicht. In de BARONIE loopt het jaar ook op zijn eind. Een jaar om, eigen lijk, maar gauw te vergeten. Voor een aantal personen zal het verre van gemakkelijk gaan. In de Baronie zijn al enkele bedrijven ge-' dwongen om de deur te sluiten. En de verwachting is dat er nog meer zullen volgen. Op elke bijeenkomst of bestuursvergadering wordt over deze problematiek wel gesproken. Naast de financiële kant bij sluiting is de menselijke kant misschien nog wel erger. Voor de ondernemer en zijn vaak meewerkende partner, maar zeker ook voor de opgroeiende kinderen. Ook zij maken het proces, dat aan sluiting vooraf gaat, mee. Ik denk dat zij vaak meer weten en aanvoelen dan menigeen denkt. Ook zij raken veel zekerheden kwijt, net als hun ouders. Bij de meeste sluitingen hangt ook gedwongen verhuizing boven het hoofd. Van het platteland verhuizen lijk minder op dan de exportkwaliteit. Nu ook binnenland partijen over de grens mogen is het prijsverschil vrijwel te verwaarlozen. Vaak is het voor de teler nu aantrek kelijker om tweede soort te leveren. Er zijn minder kosten aan ver bonden. Een ander voorbeeld dat kwaliteit niet altijd de gunst van de afnemer geniet ondervond een aantal tuin ders. Zij waren onlangs in Denemar ken op excursie. In de winkelschappen aldaar lagen aard beien die in Nederland onder de kwaliteitsnorm uitval zouden vallen. Veel minder mooie en kleine aard beien. Deze aardbeien waren af komstig uit België. Waarom niet de wat duurdere en mooiere aardbei uit Nederland? Navraag leerde dat de Deen de uitzonderlijk grote en gave aardbeien uit Nederland niet ver trouwt. "Zulke aardbeien zijn zon der chemische ingrepen niet te telen". Niet alleen bij aardbeien maar o.a. ook bij komkommers krijgen expor teurs soms het verwijt dat Neder landse produkten te mooi zijn. Het blijkt dat niet ieder land de kwaliteit afleest aan de hand van excellente uiterlijke kenmerken. Op dit gebied is alleen de Nederlandse consument teveel verwend. naar een woonwijk moet je niet uit vlakken. Misschien dat als de kinde ren heel klein zijn de overstap niet al te groot lijkt, maar wat te denken als ze veertien, vijftien jaar zijn. Al tijd het vrije gewend, nu rekening houden met buren, verkeer, etc., nooit meer even een balletje trappen op het erf, als je eens kwaad bent even in de schuur afkoelen en ga zo maar verder. Andere vriendjes ma ken, andere school, andere buren. Ik kan me voorstellen dat deze kin deren kunnen uitgroeien tot kinde ren met problemen. Op die leeftijd hebben ze al zoveel te verwerken en dat er nog bij, kan weieens te veel zijn. Misschien ook zijn er een aan tal kinderen bij die in hun achter hoofd al het idee hadden om boer of tuinder te worden in de toekomst. Dat zal dan ook zeer moeilijk wor den. Ze zullen nu moeten omzien naar, misschien wel een nieuwe stu dierichting. Al met al zijn er bij een sluiting heel veel problemen te overwinnen. Ik gun niemand dit mee te maken. De vroege aardappeltelers op THÖ- LEN worden ook geconfronteerd met het milieubewust telen of in elk geval het aantonen ervan. Het grootwinkelbedrijf AH gaat eisen stellen aan het door hen te kopen produkt en wel aan de manier waar op dit geteeld is. Dit bedrijf maakte reclame met mi lieubewust geteelde produkten. Op zich een goede zaak wanneer men aanneemt dat dit te verkoop hiervan zal stimuleren. Alleen als teler vangt men wellicht voorlopig in feite niets méér voor deze aardappelen, die meestal toch wel met meer kosten en inspanningen geteeld moeten worden. Er zitten misschien ook wel goede kanten aan maar dan wellicht op lange termijn gezien. Wanneer dit de concurrentiepositie zou ver stevigen dan is echter een goede De zaadteeltstudieclub "Eiland Tho- len" heeft weer de laatste bijeen komst gehad van seizoen 1993. Hier werd door de onderzoeker van proef boerderij "Rusthoeve" de heer ing. M. Tramper op duidelijke wijze uitleg gegeven over de resultaten van met name het onkruidbestrij- dingsproefveld. Hoewel voor de le den van de studieclub de resultaten in verslagvorm beschikbaar zijn, kan het toch sterk verduidelijkend wer ken wanneer er mondeling uitleg wordt gegeven, dit kan soms een ander licht op de zaak geven. Met de beoordeling van de gewas sen na de bespuitingen moeten er cijfers worden gegeven, deze lopen in de schaal van 1 op 10, waarbij een middel minstens een 7 moet krijgen, wil het voor vervolgonder zoek in aanmerking komen. Een 6 is nog wel voldoende, maar zit in een ander jaar het weer een beetje te gen, dan kan de werking wel eens negatief uitwerken. Ook kwam weer naar voren dat een gewas op een gegeven moment in de groeiperiode een dip krijgt, maar aan het eind toch nog op een goed eindcijfer komt, hierdoor kunnen we dus eigenlijk moeilijk enkel van de eind cijfers uitgaan. Reden te meer om voorzichtig met cijfers om te gaan. Voor het proefveldgebeuren zijn de weersomstandigheden in de eerste groeiperiode optimaal geweest, 2 dagen na de inzaai van het gehele proefveld kwam er regen; voor de bodemherbiciden welke direct na de zaai zijn toegepast was dit ideaal. De gegevens van dit jaar worden verder uitgewerkt en als een middel samenwerking, begrip en overleg noodzakelijk tussen diverse instan ties omdat het anders eerder nega tief zal werken zoals we met andere produkten zien. In de vroege aardappelteelt zal men momenteel wel aan de eisen kun nen voldoen omdat hierin feite rela tief weinig bestrijdingsmiddelen en kunstmest wordt gebruikt. Er wor den in het begin van het seizoen wel aardappelen geleverd waarin totaal geen bespuitingen zijn uitgevoerd, dus wat dat betreft hoeven we nog niet bang te zijn. Alleen de manier waarop de eenzij dige eisen gesteld worden, komen wat onpopulair over want er wordt gesteld dat wanneer men er op kor te termijn niet aan voldoet, men el ders gaat inkopen. Terwijl ze totaal geen garantie willen geven of ze daadwerkelijk wel zullen kopen minstens drie jaar in een bepaalde dosering is toegepast, wordt het voor toelating aangemeld bij de P.D. waarna de fabrikant van het middel gevraagd wordt de etikettekst aan te passen (dit kan wel eens even op zich laten wachten). In de praktijk wil het wel eens ge beuren dat bij een bespuiting onge wild een regel van een naastliggend bloemengewas wordt meegespo- ten, en hoewel we natuurlijk nooit gelukkig zijn met dergelijke fouten wil daar toch nog wel eens wat nut tigs uitkomen. Blijkt dan dat een ge was dat middel toch goed of redelijk verdraagt, meldt dat dan toch even bij de studieclub, dergelijke informa tie kan heel goed aanleiding zijn om zo'n middel in de proeven op te nemen. Door het mooie weer in april en mei was er een fantastische opkomst, en dat is de basis voor een goed proefgewas. Ziektebestrijding Naast de onkruidbestrijding werd er ook naar ziektebestrijding gekeken in de lavatera naar de inmiddels beken- want de prijs is nog altijd het be langrijkste aspekt voor deze milieu bewuste inkoper, want kan hij ze elders goedkoper krijgen, milieube wuste geteeld of niet, dan zie je ze niet meer terug. Wanneer het CBT wat invloed en in spraak zou laten gelden, zou dat ze ker geen kwaad doen want het moet niet van één kant komen. Met de botte bijl werken, gaat nu een maal niet of zoals de overheid het zelf uitdrukte in het meerjarenplan gewasbescherming, de valbijl constructie. Deze zou na '95 in wer king treden, waarbij bedrijven die niet aan de doelstelling zouden vol doen letterlijk en figuurlijk voor de bijl gaan. Gelukkig is dit wat afge zwakt en is er weer hoopt dat het voortbestaan van een groot aantal bedrijven hierdoor niet in gevaar komt. de en beruchte schimmel Colletotri- chum. De proefopzet was gericht op preventieve maatregelen door preciesiezaai en uitselecteren van zieke kiemplanten om zodoende een buurbesmetting tegen te gaan. De eerste indrukken waren hoopge vend, met de excursie was er duide lijk verschil te constateren, daar de wijdste zaaiafstand (12 cm) de minste aantasting te zien gaf. Daar na kregen we een periode met voor schimmels ideale leefomstandighe den, wat ook zijn weerslag vond in deze proef, na enkele weken was het gewas totaal ziek op een enkele plant na die haast ziektevrij bleef. Wel was het zichtbaar dat op de windkant waar het gewas eerder droog is de aantasting later doorzet te, we blijven toch zoeken in ruimere afstanden tussen de planten. Voor wat betreft de proef met stikstoftrappen in de zaaiviool is het ook niet best afgelopen. In het ge was waren in eerste instantie wat plekken te zien, waar we dachten aan stikstofeffecten, maar dat bleek achteraf niet juist. Mede door het slechte weer kwam er geen zaad- produktie van de moeite op gang zodat het ook niet doenbaar was om op betrouwbare wijze op brengstbepalingen te verrichten. Ook in de praktijk hebben we gezien dat er van verschillende bloemsoor ten percelen moesten worden ver nietigd i.v.m. geen zaadzetting, de eerste financiële berichten zijn bin nen bij diverse telers, maar er wordt enkel maar bevestigd waar men ge durende de zomer bang voor was: slechte tot zeer slechte resultaten. L. Bijnagte. Als met ingang van 1 januari 1994 de ZLM opgaat in de ZMO dan ver andert de situatie van de krant zo danig, dat er geen ruimte meer is voor de rubriek "Hippisch Nieuws". Het zou niet alleen de ruimte zijn, maar ook het grotere gebied zou om andere maatregelen vragen. Hoe het zij, wij wensen de ZMO een goede toekomst en wij hebben altijd met veel genoegen in de afgelopen periode het "Hippisch Nieuws" ver zorgd. Hier is de laatste, allereerst een paar prettige berichten. Nieuwe voorlichter paardenhouderij Door de aanstelling van de heer Ben Bontjer per 1 februari 1994 wordt de funktie van voorlichter Paarden houderij in het gebied Limburg- Brabant-Zeeland en Noord-Holland weer vervuld. Bontjer is momenteel sekretaris van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport, waar hij 3,5 jaar in dienst is geweest. Wij wensen hem een goede toekomst bij de DLV. Interessante Hackney-import De heer J.K. van der Endt te Krui- ningen heeft onlangs een grote maat Hackney-hengst Firewood Commander uit Engeland gehaald. Door insiders wordt dit een interes sante import genoemd. Van der Endt weet nog niet of hij hem ook aan het KWPN gaat aanbieden. De laatste tijd is er belangstelling voor grote maat Hackney-hengsten bin nen de tuigpaardfokkerij, maar er is nog steeds geen nieuwe aan toege voegd. Van der Endt brengt hem eerst voor op de Hackney- hengstenkeuring 29 januari a.s. in Ermelo. Het zou wel sterk zijn als de vernieuwer van de tuigpaardenfok- kerij uit Zeeland moest komen. De heer Van der Endt heeft zich op spectaculaire wijze ontpopt als een Hackney-eigenaar waar ernstig re kening mee moet worden gehou den, terwijl hij tot voor jenkele jaren nog maar een amateur-fokker was. Hij zit nu ook in het bestuur van het Hackney-stamboek en dat is een hele eer voor Zeeland. Tevens is het merkwaardig dat Kruiningen altijd al Hackney-liefhebbers heeft gehuis vest. Om te beginnen was het die renarts W.J.L. de Groot die voor de oorlog Hackney's reed, ook op de concoursen. Na de oorlog kwam A.C. Mosselman met Nickery Boy naar voren. In een lange staat van dienst heeft hij vele kampioen schappen veroverd bij de Hackney- pony's. Daarnaast was W.J.G. van Velzen juist aktief bij de grote maat en ook hij wist daar veel kampioen schappen te veroveren, en nu is er dan J.C. van der Endt die zich op de beide maten werpt. Paardenwet nog van kracht Enkele stamboeken hadden uit zich zelf al de conclusie getrokken dat de paardenwet per 1 januari nog niet buiten werking kon worden gesteld, aangezien de Europese richtlijnen nog niet volledig naar Nederlandse wetgeving zijn vertaald en dat blij ken zij goed te hebben ingeschat. Voor de grote vernieuwing moeten wij dus nog een jaar wachten. Of de KWPN voor-selectie voldaan heeft, is moeilijk te schatten. Als voor-selectie op zichzelf is het wel goed geweest maar verder waren de meningen nogal verdeeld, afhan kelijk van de dag en de plaats die men bezocht heeft. Opvallend was de lof die de beoordeling van de be wegingen op de harde ondergrond ten deel viel, iets wat de anderen onder ons vanzelfsprekend vonden. Ook opvallend was dat de hengsten in Ermelo aanzienlijk beter gingen dan in Deurne, dat wijt men aan het feit dat in Ermelo straatstenen lig gen en in Deurne asfalt. Ook het vrij-springen heeft nog niet overal even goed voldaan. Ruim 150 hengsten zijn dan ook verwezen naar de tweede beoordeling. Dit was ook een tegenvaller daar er 240 hengsten maximaal toelaatbaar waren. Nu komt er nog wel een her en nakeuring waarvoor op dit mo ment 80 hengsten zijn opgegeven en hieruit dus ongetwijfeld een aan tal voor de tweede beoordeling in aanmerking komen. Maar toch zal men een eind van het toelaatbare maximum afblijven, dit gevoegd bij het feit dat de handel bij deze eerste beoordeling ontbrak, leidt ertoe dat het nu al gezien gaat worden als een ontmoedigingsbeleid. In 1994 timmers het paardenbe- drijfsleven aan de weg Volgend jaar worden in ons land de Hippische Wereldspelen gehouden in Den Haag en Amersfoort. Afge kort met de WEG en dat staat voor "World Equestrian Games". Er wor den nu al kaarten voor deze spelen verkocht. Voor presentatie van het Nederlandse Paard wordt in dit ka der f 450.000,— beschikbaar gesteld. Daarbij wordt uitgegaan van een gezamenlijke presentatie waarin ook manegebedrijven, en- trainementen voor de draf- en rensport en hengstenhouderijen worden betrokken. Met de wens dat deze wereldspelen voor Hippisch Nederland in alle opzichten een suc ces mogen worden, sluit ik deze ru briek af. Alle lezers een persoonlijke goede jaarwisseling gewenst. M. Sanders

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11