Tuk op vrijheid en wars van staatsvoogdij Den Zeeuwschen Landbouw U vroeg tijdens het SE V-journaal Ecologische Hoofdstructuur vastgesteld in De Biesbosch Ecologische Hoofdstructuur vastgesteld in Beerze-Reusel Geschiedenis van de ZLM Voorlichting en inspraak over ruilverkaveling "Biervliet" Brabant tegen belasting grondwater Donderdag stemming IJzendijke-Hoofdplaat Kielstra volgde het illustere voor beeld van den ouden voorganger met jeugdige geestdrift en hartstochtelijke liefde voor zijn taak en thans, nu dat alles ach ter den rug is, al zijn er andere en nieuwe moeilijkheden als gevolg nog van het schrikkelijk wereld gebeuren, herhalen wij dat woord. Hij heeft volkomen aan onze verwachtingen beant woord. Neen, zoo is het toch niet. Hij heeft onze stoutste ver wachtingen overtroffen. Lang nog blijve hij gespaard voor de Z.L.M. Wij waardeeren het nog, dat ook op 14 Juli 1916, de heer Lovink wederom op onze vergadering was. Meer als ooit was het bij de stijgende prijzen noodig, dat Lin- denbergh de tarieven der notaris sen onder het mes nam. Zij waren welwillend genoeg zelf mede te werken tot een her ziening. Het bureau voor landbouwboek- houden werd opgericht. Kosten bewees ons daarbij de eerste diensten. Hombach gaf goeden raad op praktische ervaring gegrond. De regeering nam maatregel op maatregel. Welleman tuk op zijn vrijheid en wars van Staatsvoog- lr. Kielstra was secretaris/pen ningmeester van de ZLM van 1915 tot 1916. dij lei in een motie vast, dat men die maatregelen in Zeeland slechts als noodmaatregelen duldde. Tal van buitengewone vergade ringen waren noodig. Van Vre- denburch blies zijn krachtig klaroen ter verzameling en besprak luide de toestanden. Onderwijl oreerde De Muralt over de oeverbescherming en bespiegelde later hij, die thans tot U spreekt: "De economische zijde onzer oeververdediging" en hield een pleidooi voor groote waterschappen. Maar 25 Octo ber 1916 had ons eerst een treu rig bericht gebracht. De Voorzitter was niet meer in het land der levenden. In zijn vier uur durende jubileumrede ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van de ZLM in 1923 is de toenmalige voorzitter aangekomen in het jaar 1915. De nieuwe secretaris, Tj. B.E. Kielstra, is zojuist aangetreden. Eind 1916 wordt ook een nieuwe voorzitter benoemd. Het is jhr. J. van Vree- denburch. Hij zou tot 1920 leiding geven aan de ZLM. Op 7 November 1916 opent de vice-voorzitter, C.A.H. Waghto, de vergadering en herinnerde aan het overlijden des Voorzit ters, op wiens gemoed de gru welen des oorlogs diep hadden gewerkt. Hij werd herdacht als een man van groote jovialiteit, die tal van jaren met liefde zich had gegeven aan de Z.L.M. Wag- tho moest ook zijn functie neer leggen en Walter Kakebeeke trad als vice-voorzitter op. Wagtho zooveel jaren lang lid van het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur, zooals het vroe ger heette, werd benoemd tot eerelid. 21 jaar was Wagtho onder- Voorzitter geweest. Hij muntte Het aanspannen van de paarden. uit door trouw en degelijken zin. Op Sint Nicolaasdag van het jaar 1900 en zestien zag de Z.L.M. met groote verwachting op te gen Jhr. Jan van Vredenburch als haren leidsman. Zij nam - zich met een rijk beladen koopvaardij schip vergelijkend, dat in de brandende golven verkeert - hem op als loods teneinde veilig door de branding heen, naar kalmer wateren gevoerd te worden. De werkzaamheden namen zoo danig toe, dat het Dagelijksch Bestuur versterkt moest worden, en twee leden er aan toege voegd werden, in de personen van C. van Westen uit Zierikzee en A.l. Leenhouts uit Retran- chement. De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) in Noord- Brabant heeft in haar vergadering van 11 november 1993 het beheers- en begrenzingenplan "De Biesbosch" besproken. Het plan, waarin de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS) is aangegeven, omvat to taal 809 ha cultuurgrond. Te onderscheiden in 344 ha reservaats- en 565 ha natuuront wikkelingsgebied. Aan de hand van de 29 ingediende reacties/bezwaarschriften is een be grenzingswijziging aangebracht en is het plan bijgesteld ten behoeve van opvang van ganzen in de Zuid- waard. Het plan met het verslag van de inspraak en de bezwaarschriften zal nu aan GS worden voorgelegd. Indien GS ook akkoord gaan met De Provinciale Commissie Beheer Landbouwgronden (PCBL) in Noord- Brabant heeft in haar vergadering van 11 november 1993 het beheers- en begrenzingenplan voor het stroomgebied Beerze-Reuzel (deelgebieden Alphen en Riel, Goir- le. De Hilver en Vuermannekesbrug) besproken. Het plan, waarin de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) is aangege ven, omvat totaal 2100 ha cul tuurgrond. Te onderscheiden in 715 ha beheersgebied, 858 ha reservaats- en 534 ha natuuront wikkelingsgebied. Aan de hand van de 89 ingediende reacties/bezwaar schriften is een aantal begrenzings wijzigingen/statuswijzigingen aangebracht en is het plan bij gesteld. Het plan met het verslag van de inspraak en de bezwaar schriften zal nu aan GS worden voorgelegd. Indien GS ook akkoord gaan met het aangepaste plan zul len degenen die een bezwaarschrift hebben ingediend, antwoord ont vangen. het aangepaste plan zullen degenen die een bezwaarschrift hebben inge diend antwoord ontvangen. Het streven is erop gericht om het plan op 1 januari 1994 te laten ingaan, zodat in de reservaatsgebieden be heersovereenkomsten gesloten kun nen worden en in reservaats- en ontwikkelingsgebieden gronden aan het Bureau Beheer Landbouwgron den te koop kunnen worden aan geboden. Naar verwachting zal de begrenzing van het vierde spaarbekken als reservaat-/c.q. natuurontwikkelings gebied aangehouden worden door GS totdat planologische duidelijk heid over dit gebied is verkregen. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de Directie Beheer Landbouwgron den, Postbus 1180, 5004 BD Tilburg (tel. 013-645511). Het streven is erop gericht om het plan op 1 januari 1994 te laten in gaan, zodat in beheers- en reser vaatsgebieden beheersovereen komsten gesloten kunnen worden en in reservaats- en ontwikkelings gebieden gronden aan het Bureau Beheer Landbouwgronden te koop kunnen worden aangeboden. Nade re informatie is verkrijgbaar bij de Directie Beheer Landbouwgronden, Postbus 1180, 5004 BD Tilburg (tel. 013-645511). Het bestrijdingsmiddel Diuron dat in juni dit jaar in het maaswater werd aangetroffen, waardoor de in name van water ten behoeve van de drinkwatervoorziening enkele we ken moest worden gestaakt, lijkt met name afkomstig te zijn van het gebruik in groenbeheer en in frastructuur. Dit is een conclusie uit een inventarisatie van de provincie Noord-Brabant op verzoek van de stuurgroep Landbouw en Milieu (Lami). 1. Dient er voor koelinstallaties een logboek bijgehouden te worden? Ja, de installateur moet het logboek bijhouden. In het logboek dient ver meld te zijn: alle technische gege vens, soort en hoeveelheid koelmiddel, onderhouden- en sto ringsregistratie en koelmiddelver- bruik. De nieuwe regels omtrent koelinstallaties en koelmiddelen zijn sinds 1 januari 1993 van kracht en zijn vastgelegd in het "Besluit inza ke stoffen die de ozonlaag aan tasten". 2. Heeft men bij een geteerde schuur nog te maken met de voor schriften in de AMvB voor de open- De commissie voor milieu en water in Noord-Brabant is evenals het pro vinciaal bestuur tegen het voorne men van het kabinet tot invoering van een rijksbelasting op grondwater. Het wetsvoorstel gaat uit van het belasten van het hoogwaardig ge bruik van grondwater, terwijl laag waardig verbruik wordt vrijgesteld of niet wordt meegenomen in de re geling. De provincie Noord-Brabant wil grondwater zoveel mogelijk ge bruiken voor hoogwaardige toepas singen, zoals de drinkwatervoorziening. Het laag waardig gebruik, zoals voor koelwa ter en beregening, wil de provincie zoveel mogelijk afbouwen. Met de voorgestelde regeling wordt het aantrekkelijk gemaakt "goedkoop" grondwater te gebruiken voor laag waardige doeleinden, zo vreest de provincie. In het wetsvoorstel worden berege- ningsinstallaties uitgezonderd van de belasting, omdat die niet te be- meteren zouden zijn. Volgens de provincie heeft de praktijk uitgewe zen dat bemeteren goed uitvoerbaar is. grondteelten (akkerbouw, vo/le- grondsgroenteteelt, fruiteelt) Neen, de AMvB heeft geen voor schriften hieromtrent. 3. Hoe zit het met het leveren van vlas in relatie tot de v/assteun (voor vezelvlas)? Met ingang van 1 augustus 1992 is er sprake van één hectarepremie waarvan 25% aan de teler en 75% aan de verwerker wordt uitbetaald. Voor geroot- en ongerepeld vlas be draagt de hectarepremie voor Zuid- West Nederland f 1.894,91 en voor ander vlas f 2.183,60. Indien op 31 juli het vlas van vooraf gaande oogst bij de teler nog onver kocht aanwezig is, blijven de aan de teler ter beschikking gestelde pro- duktiecertificaten in zijn bezit. Hij kan deze tot 31 december verzilve ren. De teler moet hiervoor verkla ren dat hij voor het strovlas geen contract voor de verkoop heeft af gesloten vóór 1 augustus (einde verkoop seizoen) of het strovlas voor eigen rekening zal (laten) ver werken. 4. Tot 30 november a.s. is het weer mogelijk om een aanvraag in te die nen voor premie op levende stieren. Ik kom echter in de knoei met mijn Er zijn binnenkort twee voorlichtings- en inspraakbijeen komsten over de ruilverkaveling Biervliet, beide keren in café restaurant "De Landbouw", Gent sestraat 94 te Biervliet: op 14 de cember om 13.30 uur, en op donderdag 16 december om 19.30 uur. Tijdens deze bijeenkomsten wordt het voorontwerp-landinrichtingsplan nader toegelicht, en ook is er gele genheid met vertegenwoordigers van de landinrichtingscommissie van gedachten te wisselen. Tevens worden er twee zitdagen gehouden in het regiokantoor, 17 Oktoberplein veebezetting. Deze stieren worden echter pas in februari afgeleverd. Kunnen ze dan niet voor volgend jaar meetellen? Neen, voor de stieren waarvoor u deze maand premie aanvraagt tellen mee in de veebezetting voor dit jaar, ongeacht het jaar van aflevering. Ui teraard moet u ze wel 2 maanden aanhouden. Indien u toch premie aanvraagt en om die reden wordt afgewezen, dan kunt u voor dit dier in de aangevraagde leeftijdscatego rie geen premie meer aanvragen. Volgende week donderdag 2 de cember vindt de stemming plaats over de ruilverkaveling IJzendijke- Hoofdplaat. Het is de vierde ruilver kaveling met administratief karakter in West Zeeuws-Vlaanderen. De doelstellingen bij het toedelen zijn: samenvoegen verspreid liggende ka vels, vergroting van huiskavel, af standsverkorting, perceelsvergroting, vormverbete ring. Het begrote netto voordeel be draagt gemiddeld f 29,— per ha. 6 te IJzendijke. Deze vinden plaats op dindag 11 januari van 14.00 tot 17.00 uur en op donderdag 13 ja nuari van 9.00 tot 12.00 uur. In het kader van de inspraak kunnen tot 13 maart schriftelijke reacties worden ingediend bij het secretariaat van de landinrichtingscommissie. Voorontwerp-plan Met ingang van 13 december is het voorontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling Biervliet voor een keer kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat van de landinrich tingscommissie (17 Oktoberplein 6, 4515 CP IJzendijke, tel. 01176-1910).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6