■ÖaU Nieuws Komst veehouderij is versterking agrarische bedrijfstak Zeeland KNLC kommentaar Cebeco-Zuidwest behaalde opnieuw goed resultaat GATT-eindronde Brief Landbouwschap Zeeland aan gemeenten Voor het eerst ledenkorting "Verplaatsingswet kan eenvoudiger" Rooiregeling appels VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland stuurt de zer dagen aan alle gemeentebesturen in Zeeland een brief over de inplaatsing van vee houderij, waaronder zowel de melk veehouderij als de intensieve veehouderij worden verstaan. De Raad schrijft dat de discussie tot nu toe een "nogal negatief getinte in valshoek" heeft en wil graag een evenwichtiger beeld creëren. De raad is van mening dat de struk- tuur van de agrarische bedrijfstak in de provincie Zeeland door de komst van veehouderijbedrijven wordt ver sterkt. Na de reeds jaren in gang zijnde inkrimping van de veehoude- rijtak kan deze ommekeer er toe bij dragen dat het voorzieningsniveau dat nodig is voor het in stand kun nen blijven van deze bedrijfstak in deze provincie, op peil kan blijven. Ook voor de leefbaarheid van het platteland in algemene zin kunnen hiervan positieve impulsen uitgaan. Wanneer van bedrijven wordt ge vraagd om de nieuwe bebouwing op te richten zoveel mogelijk op of aansluitend aan het bestaande bouwblok van de vrijkomende agra rische bedrijven, kan het karakter van het buitengebied behouden blij ven zonder dat de verstening van het buitengebied toeneemt. In deze situatie verdient dan ook het vergro ten van bestaande bouwpercelen de voorkeur boven het creëren van nieuwe bouwblokken. Aan de vrij komende bestaande bouwkavels kan aldus een zinvolle bestemming worden gegeven. Terughoudend De concentratie van de bebouwing zou kunnen worden bevorderd door een terughoudend beleid te voeren met betrekking tot de vestigingsmo gelijkheden voor nieuwe bedrijven op nieuw te creëren bouwpercelen. Volledige uitsluiting wordt echter af gewezen. Voor met name het creë ren van een nieuw bouwperceel in het kader van een ruilverkaveling, bedrijfssplitsing of bedrijfsverplaat- sing in het kader van een doelmatig milieubeheer zou een regeling ge troffen moeten worden in de betref fende bestemmingsplannen via een vrijstellings- of een wijzigingsbe voegdheid. Hierdoor kan worden voorkomen dat de struktuur van de agrarische sektor nodeloos wordt vastgesteld. De bestaande omschakelingsmoge lijkheden van de aanwezige agrari sche bedrijven dienen te worden behouden. De ontwikkelingen van de bestaande bedrijven dient in geen enkel opzicht bevroren te wor den. Binnen de nationale regelge ving dienen de Zeeuwse bedrijven met hun collega's in de andere pro vincies (en ook met hun collega's in de overige landen van de Europese Gemeenschap) kunnen concurre ren. In het opstellen van plannen resp. regels van de Provincie Zee land en de onderscheiden Zeeuwse gemeenten dient hiermee rekening De komst van veehouderij kan er onder meer toe bijdragen dat het voorzieningenniveau ten behoeve van de agrarische sector behouden blijft, aldus de Gewestelijke Raad. Voor de coöperatie Cebeco- Zuidwest is het afgelopen boekjaar, dat op 30 september 1993 is geëin digd, opnieuw positief verlopen. De resultaten zijn dermate goed, dat voor het eerst een vaste ledenkor ting van 0,5% kan worden uitbe taald. Bovendien is besloten om 50 cent per 100 kg nakorting te beta len op kunstmest en 1% op gewas beschermingsmiddelen (vertrouwensorder) en veevoer. Dit was mogelijk nadat ruimschoots was voldaan aan de doelstelling tot versterking van het eigen vermogen. De omzet exclusief aardappelen sta biliseerde zich op het niveau van 1991/1992. Het resultaat zal nage noeg gelijk zijn aan dat van 1991/1992. Voorgesteld zal worden om 8% dividend uit te batelen op de participatiebewijzen (ruim f 3 mil joen aan vermogen dat de leden in de onderneming hebben). De voortgang van de besprekingen tussen de directies en besturen van CZAV te Wemeldinge en Cebeco- Zuidwest verlopen voorspoedig. Reeds nu zijn uit de colleges van Cebeco-Zuidwest kandidaten gesteld voor bestuur en raad van commissarissen van de nieuwe CZAV. Dit was mogelijk omdat alle leden van de ledenraad, inclusief bestuur en raad van commissaris sen van Cebeco-Zuidwest, onder voorbehoud dat definitief tot sa menvoeging wordt besloten, het lid maatschap hebben aangevraagd van de CZAV. In de regiovergaderingen, die ge houden zullen worden tussen Kerst en Nieuwjaar, zal een en ander uit voerig met de leden worden besproken. In een vergadering van de gezamen lijke besturen is, ondanks de goede resultaten van beide coöperaties, nogmaals de nadruk gelegd op het belang voor de leden om de krach ten te bundelen in deze zorgelijke tijd voor de landbouw. te worden gehouden. Beperkende maatregelen voor de agrarische sek tor kunnen alleen in bespreking worden gebracht wanneer die maatregelen ook daadwerkelijk tot het beoogde resultaat kunnen lei den. Een verdere inperking van de landelijk opgestelde regels met be trekking tot het mest- en ammoni akbeleid is op dit moment dan ook onbespreekbaar. Waarborgen De bepalingen uit de milieuregelge ving geven voldoende waarborgen om milieuhinder van deze bedrijven naar de omgeving te voorkomen. Bovendien mag in dit verband niet onvermeld blijven dat het agrarisch bedrijfsleven zeer aktief meewerkt aan het onderzoek naar en het in vullen van allerlei milieumaatregelen op bedrijfsniveau. Het rendement daarvan dient op bedrijfsniveau zichtbaar te kunnen worden. Het verleden heeft geleerd dat de ontwikkelingsmogelijkheden voor de bestaande agrarische bedrijven op de bestaande bouwpercelen niet tot de uitwassen hebben geleid waarvoor in de thans gevoerde dis cussies zo vaak wordt gevreesd. De Raad is dan ook van mening dat het gevoerde beleid in de gemeentelijke bestemmingsplannen terzake van het oprichten van agrarische bebou wing op bestaande bouwblokken gecontinueerd kan worden. De Raad is overigens van mening dat het hanteren van de bouwblokme thode niet mag leiden tot bevriezing van de ontwikkelingsmogelijkheden van de agrarische bedrijven. De uitvoeringsregeling van de zoge noemde Verplaatsingswet waarbij een korting op de mestproduktie is geregeld, kan een stuk eenvoudiger. Dat zegt het Landbouwschap in een reactie op een voorstel voor de uit voering van de Verplaatsingswet. De wet regelt de mogelijkheid voor veehouders om vanaf 1 januari 1994 mestproduktierechten aan derden door te verkopen. Bij deze verplaatsing wordt 25 procent afge trokken van de over te dragen mestrechten. Het Landbouwschap vindt dat de kortingsregeling eenvoudiger kan door alleen te korten na een geogra fische verplaatsing. Hiervan moeten dan uitgezonderd de bedrijven die in zijn geheel worden verplaatst ten gevolge van natuurbeleid en bij ont binding van maatschappen in fami lieverband als het bedrijf op dezelfde lokatie wordt voortgezet. Ook sa menvoeging van bedrijven in fami lieverband zou 'kortingsvrij' moeten kunnen gebeuren. Het Landbouwschap is het volledig eens met COPA/COGECA, dat de Europese Commissie om een rooire geling voor appels wil vragen. In een brief aan minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij verzoekt het schap dit voorstel krachtig te ondersteunen in de EG- ministerraad. Het Landbouwschap noemt rooien één van de mogelijk heden om de vraag naar appels be ter op het aanbod af te stemmen zodat de financiële situatie in de ap pelteelt wordt verbeterd. Het Landbouwschap stelt onder meer als voorwaarde voor een rooi regeling, dat gedurende tien jaar een nieuwe aanplant van fruitsoor- ten mogelijk is. De foto bij dit commentaar werd in maart 1933 in de eierveiling van Barneve/d genomen. Op het protestbord van de gezamenlijke landbouworganisaties staat: Als Duitsch/and onze eieren niet koopt, kunnen wij geen Duitsche producten blijven koopen". Mid den in de crisistijd van de jaren dertig was er sprake van een kei harde Europese handelsoorlog die tot op het boerenerf werd ge voerd. Ook de consument werd onder andere door de vereniging "Koop Nederlands Fabrikaat" in de strijd betrokken. Dam Jaarsma Ondanks het feit dat de Europe se grenzen door EG en Europese Unie (EU) tussen twaalf landen zijn verdwenen wordt het slui merende vuur in produktnationa- lisme zo nu en dan aangewakkerd. Ongefundeerde anti-Duitse acties vanuit Neder land en Duitse pers en consu mentenacties tegen Nederlandse tomaten en andere agrarische produkten zijn daar voorbeelden van. Het is te hopen dat dit rest- verschijnselen zijn die nu zestig jaar later met een Europese Unie beslist moeten verdwijnen. Eenheid nodig Een economisch en politiek Europa moet na de verdragen van Maastricht in de vorm van de Europese Unie zowel intern a/s extern als eenheid optreden. De "strijd" om een goede positie op de markt moet nu immers niet meer binnen Europa gevoerd worden maar in wereldverband. In GATT-verband wordt nu al ze ven jaar lang geprobeerd om tot een wereldwijde "fair trade" (eerlijke handel) te komen. De onderhandelingen waarbij de meer dan 100 landen, verdeeld in marktblokken, proberen tot af spraken te komen, hebben lang zamerhand meer het karakter gekregen van een strijd om de beste uitgangspositie. Het wordt steeds onduidelijker wat ver staan moet worden onder "eerlij ke handel", "vrije wereldmarkt" en "gesubsidieerde landbouw". Wat wel duidelijk wordt is dat de marktblokken NAFTA en ASIAN (nu ook gestuurd door China) steeds meer a/s eenheid optre den. De manier waarop presi dent Clinton de Noord-Amerikaanse Vrijhandels overeenkomst geaccepteerd gekregen heeft door het Huis van Afgevaardigden en het Con gres van de VS heeft het Europe se vertrouwen in het streven van de Amerikanen naar een echt vrije import en export beslist niet vergroot, integendeel. De Ameri kaanse president heeft vergaan de toezeggingen aan de Amerikaanse agrarische produ centen moeten doen om de ei gen binnenlandse markt te beschermen. Vorig weekend heeft president Clinton met de Aziatische landen onderhandeld over de grotere toegang op hun markten (met name in Japan en China) en ver dere afscherming van de Ameri kaanse markt. De Aziatische landen hebben zich echter eco nomisch en politiek al zo sterk ontwikkeld dat ze deze keer niet toegegeven hebben aan de ster ke Amerikaanse druk. Wel is het de Amerikanen in zekere zin ge lukt de "zwarte Piet" van een eventueel mislukken van de GATT-onderhandelingen in de richting van Europa te spelen. Het gevaar van een sterke han delsalliantie tussen de VS en het sterk economisch opkomende Aziatische blok is beslist niet verdwenen. Goed eindspel Tot 15 december zal er weer hard onderhandeld worden in GATT-verband. Europa zal daarbij meer a/s eenheid dan in het ver leden het geval was optreden. Het is de vraag of dit niet te laat is. Door de slappe en verdeelde houding van de afgelopen jaren is de EG in een slechte positie gekomen. Een goed eindspel kan misschien nog tot een betere marktpositie bijdragen. Enkele weken zijn daar echter te kort voor. Verlenging van de GATT- onderhandelingen tot volgend voorjaar (15 april 1994) is dan wel noodzakelijk. Lukt het niet om in de onderhan delingsronde tot een goed eind resultaat te komen, dan zal er naar verwachting een echte we reldwijze handelsoorlog ontstaan op de markt. Een strijd waarbij Europa geïsoleerd dreigt te raken en de economische markt zich zal concentreren rond de Stille Oceaan. Pessimistisch moeten we nu nog niet zijn, want na het hande/sprotectionisme van de ja ren dertig weet iedereen toch dat echte strijd alleen maar ver liezers oplevert. Protestborden tegen produkten uit andere we relddelen moeten in het jaar 2000 niet nodig zijn. Dam Jaarsma algemeen secretaris KNLC

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5