Door aanhoudende vorst extra ZLM blijft gebruik van afdeklaag op bietenhopen nodig zuiveringsslib ontraden Deze week vanwege proef ganzenschade LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Derde infomarkt nieuwe teelten ^/ÖDr"' Niet geoogste groenten verloren Meststoffen niet "veilig' Pag. 3 ZLM-krant wordt ZMO-krant Pag. 4 Nieuwe bebossingsregeling Pag. 5 Gewestelijke Raad: Komst veehouderij versterkt Zeeland Pag. 6 "Den Zeeuwschen Landbouw" Pag. 7 Vier MacSharry-aanvragen afgewezen Aardappeloogst licht gedaald Pag. 8 en 9 Reportages CLO-jaarthema Pag. 10 en 11 De maand yi /ie zlm-krant VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 81e JAARGANG No. 4193 De ZLM heeft in landelijk verband verbod. De ZLM blijft daarom haar Het aanhoudende koude weer maakt een extra afdeklaag van de bietenhopen noodzakelijk. Eén laag plastic of afdekzeil is onvoldoende om de bieten vorstvrij te houden, al dus het Instituut voor Rationale Sui- kerproduktie te Bergen op Zoom. "Voor de komende week zijn weer temperaturen tot acht graden onder nul voorspeld, en dan is een enkele laag beslist onvoldoende", zegt IRS- woordvoerder Dirk Jan Kemp Hakkert. De telers hebben de bietenhopen tij dig afgedekt, zodat er tot nu toe geen problemen zijn door bevrie zing. Door de aanhoudende vorst zijn de hopen echter door en door koud en dat maakt ze extra kwets baar. Kemp Hakkert: "Toen het be gon te vriezen waren de bietenhopen nog op temperatuur. De bieten produceren zelf ook warmte, zodat één afdeklaag tot nu toe afdoende is geweest. Nu de vorst volgens de voorspellingen aanhoudt is een tweede laag plastic echt nodig, niet alleen langs de ran den maar over de hele hoop". De twee lagen plastic moeten altijd, vooral aan de voet van de hoop, iets van elkaar liggen opdat de isoleren de werking van de afdekking opti maal is. De toepassing van circa 5 kg droog stro per vierkante meter tussen beide lagen plastic geeft een zeer goede isolatie. Eventueel kun nen oude autobanden en dergelijke tussen het plastic worden gelegd. De tweede laag plastic moet goed winddicht worden vastgelegd. Breng de extra isolatie nu aan. Be vroren bieten zijn verloren bieten. Afgelopen maandag moest in Zee land nog vier procent van de bieten gerooid worden; in West-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden nog tien procent. Over heel Nederland zat toen nog zes procent van de bie ten in de grond (7.300 ha). De te velde staande bieten zijn inmiddels behoorlijk aangevroren. Met rooien moet daarom gewacht worden tot de bieten en de grond zo mogelijk volledig ontdooid zijn, zo deelt het IRS mee. Als er gerooid kan worden moet er dieper dan normaal gekopt worden, om te voorkomen dat biet- delen die door de vorst beschadigd zijn en beginnen te rotten mee wor den geoogst. Is er in het veld al dui delijk rot zichtbaar dan kan het wenselijk zijn om pas te rooien na overleg met de suikerindustrie. Im mers als rooien geen zin meer heeft omdat de bieten toch niet meer ver werkt kunnen worden en de fabriek ze dus om deze reden weigert, kun nen op deze manier in ieder geval onnodige kosten bespaard worden, aldus het IRS. Overige produkten Voorzover aardappels in provisori sche bewaarplaatsen zijn opgesla gen kan afdekking met stro of plastic ook nodig zijn, aldus bedrijfs- deskundige Nic Kerckhaert van de DLV Goes. "Een beetje vorst is in deze bewaarplaatsen meestal niet zo erg, maar als het dan ook gaat waaien wordt het riskant. Als de aardappelen kouder dan min vier worden gaat de bakkwaliteit ach teruit". Op een enkel perceeltje na zijn knol selderij en winterpeen tijdig gerooid en in de schuur gekomen. Voorzover deze produkten nu nog op het land staan moeten ze als verloren wor den beschouwd. De cichorei die nog gerooid moet worden heeft van bevriezen weinig last. Het enige na deel dat dit produkt van de vorst on dervindt is enig kwaliteitsverlies, aldus de DLV. De inulineketens in de koop van de cichoreiwortels kunnen kapotvriezen, zodat er kortere ke tens ontstaan, en dat betekent min derwaardige suikers. De groentegewassen zoals andijvie, spinazie en knolvenkel die nog niet waren geoogst zijn verloren. Vol gens de schrijver van de tuinbouw- klank uit de Baronie (zie pagina 12) hebben sommige tuinders grote risi co's genomen door steeds later uit te planten. "Dat moet wel een keer fout lopen". Voor de spruitentelers komt de vorst niet ongelegen. De prijs is inmiddels al opgelopen tot boven de gulden en een verdere stijging is bij aanhou dende vorst niet uitgesloten. de afgelopen tijd zeer sterk gepleit voor een verbod op het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw. Lan delijk heeft men dit niet willen over nemen. De achterliggende reden daarvoor was, dat het Besluit Overi ge Organische Meststoffen (BOOM) zodanige stringente regels aan de kwaliteit stelt en gebruiksnormen vastlegt, dat een verbod niet nodig is. Voldoet een stof niet aan de gestelde normen in BOOM, dan mag het niet worden gebruikt. Een ander argument is, dat er vanuit de landbouw zelf ook slib e.d. wordt geproduceerd, dat zijn weg naar de landbouw zou moeten kunnen vinden. De ZLM is ervan overtuigd, dat zui veringsslib de komende jaren zeker niet aan de gestelde normen in BOOM zal kunnen voldoen. Feitelijk komt dit dus neer op een gebruiks- leden nadrukkelijk ontraden om zui veringsslib op landbouwgrond toe te passen. Ook voor andere stoffen, die wor den aangeboden vanwege be mestende waarde en grondverbetering maant de ZLM tot voorzichtigheid. De boer moet een betrouwbare en volledige analyse eisen, voordat hij de partij accep teert. Ook is het verstandig, dat de boer zichzelf de vraag stelt met wel ke leverancier hij zaken doet. De er varingen, die er onlangs in Zeeland zijn geweest met partijen, die als meststof of grondverbeteraar wer den aangeboden en waarbij de ana lyses niet bleken te kloppen, illustreren nog eens duidelijk, dat men als boer zeer terughoudend moet zijn. Ook bij het gebruik van organische mest moet de boer geen risico's ne men. Dit betekent dat hij, voordat hij organische mest gebruikt, een volle dige en betrouwbare analyse moet vragen, zo vindt de ZLM. ri Ff Voor het derde achtereenvolgende jaar organiseert de Stichting Stimu lering Plantaardige Produktie de in fomarkt Nieuwe Teelten. Dit vindt op de markt plaats op vrijdag 17 de cember a.s. in de Prins van Oranje te Goes van 14.00 tot 21.00 uur. De infomarkt is een platform waar telers en afnemers elkaar ontmoe ten en waar volop informatie over nieuwe produkten te verkrijgen is. Ook dit jaar heeft zich weer een groot aantal deelnemers gemeld. Behalve coöperaties, veilingen, be middelingsbureaus, DLV en particu liere bedrijven zal een aantal nieuwe standhouders aanwezig zijn, Tijdens de infomarkt kunnen de be zoekers niet alleen de stands bezoe ken, maar ook luisteren naar drie inleidingen rondom het thema: de marktpositie van agrarische produk ten. Medewerkers Corné Mertens m van loonbedrijf Bakker uit Kortgene CLM hoopt op strenge winter bezig met het slaan van de palen op een tarweperceel van de WP ?x:.' Het Centrum voor Landbouw en Mi lieu hoopt dat er een strenge winter komt. Althans wat betreft de prak tijkproef "voorkoming ganzenscha de" die nu het derde jaar in gaat. "We hebben twee slappe winters gehad, en voor een evenwichtige beoordeling van de resultaten zou het mooi zijn als we de proef ook onder echt winterse omstandighe den kunnen uitvoeren. In zo'n situa tie kan een geheel ander schadebeeld ontstaan", aldus pro jectmedewerker A. van Paassen van het CLM. De praktijkproef bestaat uit twee onderdelen. "We proberen enerzijds de ganzen te weren van percelen waar we ze niet willen hebben, en anderzijds proberen we andere per celen juist extra aantrekkelijk te ma ken. We zorgen in de eerste plaats dat er voor de ganzen voldoende te eten is op deze gedoog- of rustper- celen. In de meeste gevallen is dat gras, dat zonodig gebloot wordt en een kunstmestgift krijgt, zodat er een mals en smakelijk gewas groeit. Verder moet op deze gedoogperce- len rust natuurlijk zoveel mogelijk gewaarborgd zijn", zegt de CLM- medewerker. "Ook moeten deze percelen een zekere minimum grootte hebben afhankelijk van de populatie overwinterende ganzen". Naast het CLM-praktijkonderzoek doet het Instituut voor Bos- en Na tuurbeheer (IBN) op de proefboerde- rij in de Kolummerwaard fundamenteel onderzoek naar scha de door ganzen. Het onderzoek wordt gefinancierd door het minis terie van Landbouw en Natuurbe heer en het Jachtfonds. Draden spannen In het zuidwesten doen vier bedrij ven mee aan de praktijkproef, waar onder landbouwbedrijf "De Wilhelminapolder" te Wilhelmina- dorp. Van drie grote percelen win tertarwe langs de Oosterschelde, in totaal ca. 70 ha, probeert men de ganzen - het gaat vrijwel uitsluitend om rotganzen - te weren door dra den over het land te spannen. De draden komen op een onderlinge af- VERVOLG OP PAGINA 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1