Boerderijtuinen een "bijna" vergeten erfenis Rekening-courant systeem voor suikerquotum Ploeg wedstrijd AJK West Zeeuws-Vlaanderen Jongeren agenda onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge AGRARISCH ALGEMEEN Vele tuinliefhebbers trokken er op 4 november op uit. Niet om op deze zonovergoten novembermiddag in de tuin te werken, maar om gehoor te geven aan de uitnodiging van de tuincommissie en de agrarische commissie van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De heer G. Smallegange, ons allen reeds bekend als schrijver-journalist en met ingang van 1 januari 1994 secretaris van de ZMO Zeeland, ver zorgde een inleiding over Boeren- tuinen. Boerentuinen een bijna vergeten er fenis. Gelukkig bijna, want de diase rie van de heer Smallegange liet ons nog vele schitterende tuinen in Ne derland zien. In tegenstelling tot de oude boerderijen en monumentale gebouwen, is er weinig bewaard ge bleven van de boerentuin. Ze komen "helaas" niet voor op de monumen tenlijsten, wat in de ons omringende landen wel het geval is. Vooral Duitsland beschermt zijn tuinen. Be kend zijn de tuinen in Beieren en het Zwarte Woud, de Eifel toont ons vooral mooie heggen in het land schap. Ook Zwitserland en Enge land zijn zuinig op hun historische boerentuinen. De Nederlandse boerentuinen In ons land veranderde de laatste 40 jaar meer op het platteland dan in de 400 jaar daarvoor. Modernise ring en intensivering van de land bouw veroorzaakten grote veranderingen. De boerderijen ver anderden mee. Vroeger vonden we alles binnen één bedrijf: groot vee, klein vee, boomgaard, akkerbouw en tuinbouw. Zeker voor eigen ge bruik was alles aanwezig. Tegen woordig zien we alles afzonderlijk ondergebracht. We hebben zelfs min of meer afzonderlijke akker- en tuinbouw- en veeteeltgebieden. Op de boerenerven veranderde ook nogal het een en ander. Grote mo derne stallen of werktuigloodsen werden gebouwd. Er werd ruimte gemaakt voor machines en de be reikbaarheid van de gebouwen werd aangepast - gras maakte plaats voor beton. Paarden werden vervangen door traktoren. De zaterdag werd niet langer benut voor het opharken van erf en tuin. De moestuin werd vaak kleiner en de siertuin gemoder niseerd. De boerentuin maakte plaats voor gazon en borders. Stad en platteland groeien naar elkaar toe. Ook de stads- en de boerderij- tuinen gaan steeds meer op elkaar lijken. Onze boerentuinen nader bekeken Boerentuinen zijn afgeleid van de Middeleeuwse kloosterhoven. Daar kweekte men naast groente en bloemen ook geneeskrachtige krui den. Deze kloosterhoven werden eerst nagemaakt door de adel, denk aan de restanten van de prachtige kasteeltuinen. De welgestelde boe ren volgden op hun beurt weer het voorbeeld van de adel; resultaat: de boerentuinen. Kenmerkend zijn de prachtige vor men, de heggen, de paden en de traditionele planten. Een boerentuin is een combinatie van nut en sier: immers alles moest op een bedrijf aanwezig zijn, zowel de groentes als het fruit en de bloemen. Soms wer den de bloemen geplant met het doel de insecten te weren met hun geur b.v. afrikaantjes. Soms plantte men juist bloemen om ervan te plukken. Vooral in Rooms-katholieke streken hield men van bloemen, de ze werden gebruikt voor de kerk feesten en de processies. Zo waren de boerentuinen niet alleen verschil lend per regio, maar ook per geloof. De vorm van de tuin werd ook door het geloof beïnvloed. We kennen de kruisvorm met de cirkel in het mid den, waarin we vaak een zonne wijzer terugvinden. Deze kruisvorm wordt beslist niet gevonden in streng protestantse streken. Daar werd voor de symmetrische vorm gekozen met een ovaal of cirkel als middelpunt. De perken werden omzoomd met haagjes, soms van geurende bloe men b.v. Dahlia's, vaker zien we de buxushaag. Het doel van de haagjes is het buitenhouden van klein vee als kippen en eenden, die vroeger uiteraard los op het erf liepen. De paden tussen de perken werden met grint bedekt. Als men dichter bij de kust woonde werden deze met schelpen bestrooid. In de perkjes teelde men zowel bloe men als groenten: dicht bij huis de bloemen, zodat ze vanuit het huis zichtbaar waren, en wat verderaf de groenten. Op de meest vochtige plaats werd vaak een rabarberplant geplaatst. Soms werden bloemen en groenten bewust gecombineerd, niet alleen voor de sier, maar in de eerste plaats voor de gunstige werking, die ze op elkaar kunnen hebben. De planten worden in een patroon in het perk geplant, hetgeen een fraai beeld oplevert. Men past kleurrijke bloemen toe, naast de oude planten als digitalis en stokrozen zien we irissen en duizendschonen. De apo thekersroos, de leverancier van de bekende rozenolie, zien we vaak te rug op een oude schutting. De mo derne rozen kunnen het qua geur niet winnen van deze oude plant. Voor de boerderij plaatste men één of twee bomen, die in een vorm werden gesnoeid. Als u eens let op bomen op een boerenerf valt het op dat één boom bepalend kan zijn voor een hele boerderij. Het zijn her kenningstekens, die al vanaf een grote afstand te zien zijn. Op oude boerderijen trof men meestal ook een boomgaardje aan. Vinden we in een oude tuin nog fruitbomen terug, dan is het verras send de rassen te identificeren. Vaak zijn de oude rassen streekge bonden. Tegenwoordig worden hun specifieke eigenschappen benut bij de verbetering van de huidige rassen. Historische waarde Bij een bezoek aan zo'n tuin komt men soms lang vergeten planten te gen. De verzorgers van de tuinen, veelal oude mensen die nog dage lijks genieten van het tuinieren en de rust die van hun tuin uitgaat, zijn zich meestal niet bewust van de historische waarde van hun arbeid. Het is jammer dat in Zeeland weinig van de boerentuinen is terug te vin den. De laatste jaren probeert een werkgroep, samengesteld uit vrijwil ligers, de nog resterende boerentui nen in Nederland te inventariseren. Ook worden tekeningen gemaakt naar aanleiding van herinneringen en verhalen. Zo trachten zij een stuk cultuurwaarde in stand te houden of in eer te herstellen. We beschermen in Nederland allerlei uiteenlopende zaken: we moeten daar de nog resterende boerentuinen zeker aan toevoegen. Laten we trots en zuinig zijn op "on ze erfenis" de Boerentuin. Indien u informatie heeft over een boeren tuin, neem dan contact op met de werkgroep Boerentuinen. De werk groep is bereikbaar via de heer G. Smallegange, p/a Landbouwhuis te Goes. C.J.A. van Nieuwenhuijzen-van I waarden Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt heeft op de vergadering van het hoofdbestuur nogmaals de nadruk gelegd op de wenselijkheid van de komst van een rekening courant systeem voor de suikerquo ta. Het hoofdbestuur had al in een eerder stadium reeds uitgesproken dat een rekening-courant systeem voordelen biedt ten opzichte van de huidige regeling. Door de verschil lende bijeenkomsten die door de suikerindustrie in de komende tijd gehouden worden heeft het bestuur gemeend nogmaals extra nadruk te moeten leggen op dit standpunt. Het huidige systeem bestaat uit een mengprijsregeling voor A- en B- quotum en voor de C-suiker geldt de wereldmarktprijs. Binnen het door het ZAJK voorgestelde rekening-courant systeem blijft deze constructie gelijk. Het grote voor deel van het rekening-courant systeem is dat er veel minder C- suiker, van een te lage prijs, gepro duceerd zal gaan worden. Het rekening-courant systeem houdt in dat als een teler in een bepaald jaar meer suiker levert dan zijn suiker quotum groot is, dat dan de teveel geleverde suiker doorgeschreven wordt naar het volgende jaar. In het volgende jaar kan de teler dan hier mee rekening houden door minder oppervlakte in te zaaien of te zorgen dat de produktie per hectare lager ligt. Andersom moet de regeling dan ook gelden, namelijk, als de te ler in een jaar minder produceert dan dat zijn quotum groot is dan kan dit tekort opgeteld worden bij de hoeveelheid te leveren suiker in het volgende jaar. Wel zou er, om te veel schommelingen in de aanvoer van bieten c.q. suiker voor de in dustrie te voorkomen, een maxi mum grens van onder- en overschrijding van bijvoorbeeld 10 procent vastgesteld moeten worden. Deze regeling houdt in dat er minder C-suiker geproduceerd zal worden, zodat er ook een lager suiker Redaktie Luc Mangnus overschot komt en de prijsdruk op de wereldmarkt kan hierdoor theo retisch wat afnemen. Deze afname van de prijsdruk heeft meerdere voordelen. De praktijk is op dit mo ment dat de telers meestal meer hectare's suikerbieten inzaaien dan noodzakelijk is. Dit om ook bij een lage produktie door extreme weers invloeden of bijvoorbeeld ziekte- druk het quotum toch "vol" te kunnen leveren. Als een teler bij het huidige systeem te weinig produ ceert loopt deze de hogere uitbeta- lingsprijs voor A- en B-suiker mis. Industrie Het bestuur van het ZAJK heeft ge constateerd dat de suikerindustrie niet enthousiast is over deze rege ling. De suikerindustrie is bang dat in de eerste jaren na het invoeren van een rekening-courant systeem er grote schommelingen in de jaar lijkse aanvoer van bieten komen. De mening van het ZAJK is dat dit wel mee zal vallen omdat er een onder en overschrijdingsgrens van circa 10 procent ingesteld zal moeten wor den. Deze grens zou in de eerste ja ren van invoering van zo'n systeem ook nog kleiner gemaakt kunnen worden, alhoewel het ZAJK dit niet noodzakelijk acht. Een ander argument van de suiker industrie om tegen een rekening courant systeem te zijn, kan zijn dat ze verwachten dat er een verminde ring van de jaarlijks te verwerken hoeveelheid bieten zal komen. Dit is een terechte veronderstelling, invoe ren van een rekening-courant systeem heeft immers als gevolg dat er minder C-suiker geprodu ceerd zal worden. Een afname van de jaarlijks te verwerken hoeveel heid bieten kan nadelig zijn voor de verwerkende industrie. Immers, als er minder tonnen verwerkt kunnen worden wordt de verwerkingsprijs voor de resterende tonnen hoger. Maar daartegenover staan dan ook weer de voordelen van het rekening courant systeem, een kleinere hoe veelheid suiker voor wereldmarkt prijs en een lager suikeroverschot binnen Nederland. Vanuit de landbouwers gezien is het rekening-courant systeem onom- stootbaar een voordelige zaak. En doordat Suiker Unie, één van de twee suikerindustrieën, een coöpe ratie is, heeft het bestuur van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt de reële verwachting dat het rekening-courant systeem op korte termijn in de praktijk toegepast kan gaan worden. Peter Hanse secretaris ZAJK Kerkwerve Bieten lossen bij de fabriek De ploeg wedstrijd op zaterdag 13 november j.l. hebben we wegens de natte toestand van het perceel af moeten lasten. Op zaterdag 4 de cember a.s. gaan we proberen of het wel door kan gaan. Er wordt geploegd met meerschari- ge wentelploegen op een perceel groenbemesting (gras) van de fami lie De Hulster aan de Polderstraat te Biervliet. De wedstrijd begint om 12.00 uur. Vooraf zal er een uitleg plaatsvinden over het wedstrijdre glement. 's Ochtends kan er op he betreffende perceel geoefend worden. Tevens vindt er deze dag door me- chanisatiebedrijf J.J. Riemens en Zn. uit IJzendijke een ploeg- en grondbewerkingsdemonstratie plaats. Deelnemers moeten minimaal 16 jaar zijn om te mogen meedoen. Er is geen maximumleeftijd, iedereen vanaf 16 jaar kan dus meedoen. Nieuwe deelnemers zijn van harte welkom, zij kunnen zich nog opge ven vóór woensdag 1 december a.s.: 01152-2056 of 01170-52436. Na opgave ontvangen de deelne mers een wedstrijdreglement, zodat er alvast geoefend kan worden. Deelname is gratis. AJK-West Zeeuws Vlaanderen Afgelaste ploeg wedstrijd van 13 no vember, wordt nu gehouden op 4 december a.s. Nieuwe deelnemers kunnen zich nog opgeven vóór 1 december: 01152-2056 of 01170-52436. PJZ-Tholen/St. Philipsland 10 december: Dropping. Heb je zin om een avond in een onbekend ge bied te wandelen? Geef je dan op voor de jaarlijkse dropping bij Herbe- rien, 01660-4626 of bij Daan, 01662-2303. Vertrek om 19.30 uur bij de Chinees in Scherpenisse. PJZ-West Zeeuws Vlaanderen 26 november: Naar Brugge voor het jaarlijkse schaatsfestijn in het Bou- dewijnpark. Vertrek om 19.30 uur vanaf het Ledelplein in Oostburg. Vervoer wordt ter plekke geregeld. Kosten f6—. PJZ-Schouwen Duiveland 27 november: Dropping. Vertrek: 20.00 uur vanaf Kees Hanse, Platte- weg 6 te Zierikzee. Kosten: leden f 7,50; niet-leden f 12,50. Opgave tot 23 november bij Rita van de Vel de, 01113-1389 of Petra Kwaak, 01114-1732. Zondag 5 december: Sinterklaas surprisemiddag. Opgeven bij Petra Kwaak, 01114-1732, dan hoor je voor wie jij een surprise van f 10,— gedicht moet maken. Plaats: 14.30 uur bij Arno Geluk, Dirksweg 3 te Brouwershaven. KPJ-Graauw 26 december: Groot sportevene ment tussen de afdelingen van de Delta-Jongeren. Het toernooi bestaat uit: bankvoetbal, volleybal, slagbal. Plaats: in "Den Dullaert", Sportlaan 24 in Hulst. Tijd: 12.45 tot 17.00 uur. Opgave vóór 5 de cember bij je eigen afdeling. Meer informatie bij Anneke Mangnus, 01143-5377.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13