Spruiten in de lift Mechanisatïebeurs voor de fruitteelt in Kapelle Een moeilijke tijd tegemoet Laat planten breekt telers nu op Produkten op tijd van het land Van der Veen: Héle tuinbouw moet schoner produceren "Geen apart milieukeurmerk' Teelt knolvenkel herzien door PAGV Tuincentra positief over groene potplant Meer ruimte voor NTV Onderzoeksdagen voor de fruitteelt VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 I 12 Met de nachtvorst van vorige week kon er, toch nog vlug na de vele re gen, weer worden geploegd op THO- LEN. Met vooral flink wat groenbe- mesting ging dat dan ook vrij goed, op kaal land is het altijd oppassen voor kapotte schijven op de bevro ren grond. Vrijwel ieder heeft hier graag zijn grond om voor de winter, omdat dan de zwaardere grond de gelegenheid heeft om te verweren. Of de vroeg invallende vorst doorzet blijft voor ieder nog de vraag. Kun nen doet het in elk geval wel, dat leert ons de geschiedenis. Een lange strenge winter zou met name voor de glastuinbouw momenteel voor veel bedrijven een dusdanige harde klap kunnen betekenen dat zij dit niet kunnen overbruggen. Veel be drijven staan na twee slechte jaren, vooraf gegaan door een flinke inves tering, er financieel niet zo best voor. Dit betreft veelal stookbedrij- ven met o.a. een jaarrond toma tenteelt. Op bedrijven waar jaarrond warmte- behoeftige gewassen geteeld wor den, nemen de stookkosten een belangrijk deel van de kosten voor hun rekening. In de wintermaanden moet er eerst met deze planten en eventueel nieuw substraat gestart worden, waarna enkele dure maan den volgen waarin niet geveild wordt, zodat er al behoorlijk wat geld in zo'n teelt gaat zitten voor er weer wat binnenkomt. Dit is de nor male gang van zaken, de kost gaat voort de baat. Het moet echter wel betaald worden en waar niet meer is of niet gegeven wordt daar houdt het op. Een triest geval voor degenen die ermee te maken krijgt. De situatie in onze streek is voor het merendeel van de bedrijven ook geen rozegeur en maneschijn, maar beslist nog niet zo nijpend als men hoort van elders. De opzet is hier overwegend die van gezinsbedrijven welke op sommige punten behoor lijk sterk staan met een flinke in breng van eigen vermogen en arbeid per m2 glas. Tevens is er nog weinig overbodig geïnvesteerd, met de hoop op gezond verstand bij de be leidsmakers, zodat hopelijk de druk om milieuinvesteringen te moeten doen wat minder wordt. Volgens de LEI-cijfers zouden in dit verband alleen de modernste en grootste bedrijven bestaansrecht hebben. Maar het LEI is tevens ver baasd dat een behoorlijk aantal van deze bedrijven het zo moeilijk heeft. Men kan alles niet op papier of com puter uitrekenen, de tijd zal ons le ren wie dit kan overbruggen. Hopelijk valt het allemaal mee. Spruitenoogst (foto Peter Mastenbroek Telers van vroege spruiten hebben niet meer kunnen maken dan ge middeld 40 cent per kilo, terwijl 70 cent de kostprijs is. Ingewijden ver wachten dat de late spruiten meer op gaan brengen. In verhouding zijn er dit jaar meer vroege- dan late soorten uitgeplant. De vroege hebben grotendeels het veld geruimd. Door het groeizame weer waren zij eerder rijp. Een posi tieve impuls voor de late kan zijn dat in een groot gedeelte van Europa veel vollegrondsgroenten als peen, bloemkool, late sla, andijvie e.d. door de vroeg invallende winter zijn bevroren. Een goedlopende export kan veel goed maken. De vorst is al debet aan dat de prijs inmiddels is opgelopen tot boven de gulden. Bij aanhoudende vorst is een aanmer kelijk hogere prijs niet uitgesloten. Verschillende telers hebben een voorraad spruiten in de schuur op geslagen. Overigens moet het voor de telers niet te lang zowel 's nachts als over dag blijven vriezen. Spruiten kunnen dan zogenaamd droogvriezen. Witte vlekjes op het hart van het kooltje maken het produkt onverkoopbaar. De opbrengst ligt ongeveer 10% ho ger dan gebruikelijk. 23 Ton per ha. is geen uitzondering. Extra spruiten zullen er om deze reden niet komen. In verschillende streken is door wa teroverlast de oogst geheel of ge deeltelijk afgeschreven. Het totaal areaal spruiten ligt in nederland met 5880 ha 60 ha hoger dan in 1992. J.v.T. Op 14 en 15 januari 1994 organi seert de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie (NFO) in de veilinghal van CHZ Kapelle weer een landelijke fruitteeltmechanisatiebeurs. De NFO is met de Federatie "Het Land bouwwerktuig" overeengekomen in 1994 de beurs weer een landelijk karakter te geven. Dit betekent dat de beurs is vrijgegeven voor de lan delijke handel. De inschrijving voor standhouders sluit op 13 november a.s. Het thema waaraan de Werktuigen commissie van de NFO tijdens de fruitteeltbeurs uitwerking zal geven, is "Arbeidsbesparende technieken". Het is van groot belang, dat de pro duktiekosten per kilogram fruit niet verder stijgen of liever zelfs afne men. Als fruittelers hun arbeid nog efficiënter inzetten kan op de post arbeidskosten worden bespaard. Door een praktische invulling te ge ven aan het gekozen thema, tracht de Werktuigencommissie de bezoe kers ideeën mee te geven om effi ciënter met arbeid om te gaan. Naast de beurs worden vrijdagmid dag 14 januari lezingen verzorgd, waarin met name teelttechnische aspecten zullen worden belicht. De organisatie verwacht naast een groot aantal bezoekers uit eigen land ook bezoekers uit omringende landen als België, Duitsland en En geland. De winter is gekomen en hoe. In de BARONIE vriest het net zo hard als elders. Voor een aantal gewassen toch nog te vroeg. Of moet je zeg gen dat de telers steeds meer op het scherp van de snede gaan zitten? In vroegere tijden stonden er rond de ze tijd van het jaar nog enkel sprui ten en wat prei en boerenkool op het land. Als ik dan nu rond kijk, en ik had u dat enkele weken geleden ook al gemeld, lijkt het soms nog wel september op het land. Zoveel produkt nog buiten. Dat moet een keer wel fout lopen. En nu dan goed fout. Er wordt steeds later uitge plant met de hoop op goed weer in de herfst. Een aantal jaren is dit ook vrij goed verlopen, maar nu is het mis. Veel andijvie, knolvenkel, spina zie etc. mag nu toch wel als verloren worden beschouwd. Waarom gaat men over tot steeds later planten? Is dit om te proberen te profiteren als het elders mis zou gaan? Is dit om te redden wat er te redden valt? Doen we dit omdat de buurman het ook doet? Aan dit late uitplanten zitten grote risico's. Hoge kosten met altijd in het achterhoofd de angst dat deze oogst niet te oogsten zal zijn. Veel extra werk zit er ook aan. Indien de vorst komt moet er veel ondergedekt worden of beregend. En dan is het weer maar afwachten. Voor de hogere prijzen hoeft men het over het algemeen niet te doen. De laatste jaren lijkt het er wel op dat weersinvloeden bijna geen rol meer spelen. In vroe gere jaren kon je er bijna donder op zeggen dat als het weer slechter werd of er gedurende een langere periode vorst was de prijzen in de hoogte schoten. Toen was het ook echt nog: de een zijn dood, de ander zijn brood, maar dat lijkt nu wel van de baan. Als het wordt gedaan in slechtere tijden om te trachten nog iets goed te maken, is het toch vaak al te laat. Waarom dan nogmaals hoge kosten maken? En wat het laatste betreft (doen omdat de buurman het doet)? Een aantal jaren geleden had ik sterk de indruk dat dit vaak het ge val was. leder was bang dat iemand anders meer zou hebben dan hijzelf. Gelukkig, zijn een heleboel telers wijzer geworden. Al heb ik in som mige gebieden in de Baronie de in druk dat het nog steeds gebeurt. Als je op deze manier tuinbouw be drijft zou het weieens goed mis kun nen gaan. Telers van knolselderij en peen in WEST BRABANT hebben vorige week even In hun rats gezeten. Door een forse hoeveelheid neerslag konden hun groenten niet direct van het land gehaald worden. De vorst kwam er direct achterop. Gelukkig is het bij 3 tot 4 graden vorst ge bleven. Meer vorst kunnen knollen en win terpeen absoluut niet verdragen. Dat gaat ten koste van kwaliteit, structuur en houdbaarheid. Op een enkel perceeltje na zitten alle knol len en peen in de schuur. Noodge dwongen hebben verschillende knolselderijtelers provisorisch een opslagruimte moeten creëren. Han del in af-land produkt is er niet, er is hoegenaamd geen vraag. Toch zijn er nog zaken gedaan. Er zijn zelfs knollen voor 8 cent per kilo van eigenaar verwisseld. Met zo'n lage prijs moet er f 4.000,— per ha bij. De prijs van winterpeen blijft met 10 tot 12 cent, gekopt, vrij stabiel. Achteraf bezien lijkt de opbrengst mee te vallen. Plaatselijk zijn er per celen gerooid die boven de 100 ton uitkomen. Bij deze reuze opbrengsten zit het financieel goed. Een groente die dit jaar ook voor gi gantische opbrengsten zorgt is rode kool. Van diverse percelen komt meer dan 100 ton af. Financieel le vert deze meeropbrengst weinig op. In veel contracten is een voorwaar de ingebouwd dat per hectare niet meer te leveren is dan ongeveer 60 ton. Het overaanbod zorgt uiteraard wel voor een uiterst lage prijs voor de vrije rode kool. Geen enkele teler laat de extra kolen op het land ach ter, maar biedt ze voor directe ver koop aan. Vaak voor een prijs die onder de 5 cent ligt. Op contract schommelt de prijs rond de 9 cent. Op de veiling is deze prijs in de meeste gevallen niet te halen. Bloemkool doet het beter. Met de vorstvoorspelling hebben vooral de gespecialiseerde bedrijven bloem kool in voorraad in de schuur gere den. Bloemkool in blad is bij lage temperaturen een tijdje te bewaren. Overigens is het nu vrijwel gedaan met bloemkool van de volle grond. Zelfs bij geringe vorst gaan de witte stronken verkleuren. Qua prijs en af zet springt bloemkool er dit jaar uit. Het blijkt nog steeds dat bloemkool bij veel consumenten groente num mer 1 is. Een apart milieukeurmerk voor tuin- bouwprodukten heeft weinig zin. Niet een klein deel van de produktie maar praktisch alles moet schoon geproduceerd worden. Dit zei J. van der Veen, voorzitter van de tuin- bouwproduktschappen, op 8 no vember in Kwintsheul bij de gezamenlijke tuinbouworganisatie Westland-Noord. Volgens Van der Veen zou de sector met een milieukeurmerk de "gewo ne" produkten discrimineren. Het is beter om in het kwaliteitsbeleid meer rekening te houden met het Onlangs verscheen bij het PAGV de teelthandleiding nr. 55: teelt van knolvenkel. De totale teelt van knol venkel wordt beschreven in de hoofdstukken statistiek, groei en ontwikkeling, grond, bemesting, rassen, teelt- en oogstplanning, zaai- en opkweekmethoden, on kruid, plagen en ziekten, teelt, oogst, bewaren, afleveren, saldo en arbeidsbehoefte. De PAGV-uitgave is verkrijgbaar door f 25,— te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV, postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermel ding van "PAGV-teelthandleiding nr. 55". milieu. Hij vindt wel dat er soms een spanningsveld bestaat tussen kwali teit en milieu. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de nultolerantie in sommige landen: hier komen produkten van biologische bestrijding het land niet binnen omdat er "beestjes" op de gewassen zitten. De consument let bij zijn aankopen op milieu-aspecten, aldus Van der Veen. Heeft hij een negatieve indruk van een produkt, dan laat hij het staan. Maar toch blijkt de consu ment vaak geen extra geld over te hebben voor milieuvriendelijke pro dukten. Ook dat pleit ervoor om het milieu op te nemen in het kwaliteits beleid; voor kwaliteitsprodukten heeft de consument wél geld over. Van der Veen zei verder dat het mi lieubeleid in de EG te langzaam op gang komt. Pas in 2000 zullen de regels voor toegestane restanten van bestrijdingsmiddelen in groente en fruit in alle lidstaten gelijk zijn. "Wij willen dat dat sneller wordt ge regeld", aldus de voorzitter. Tuincentra verkopen dit jaar meer groene potplanten dan in 1992. Het assortiment wordt steeds groter. In de toekomst zullen vooral meer va rens en palmen worden afgezet. Dit blijkt uit onderzoek van het Produkt- schap voor Siergewassen onder Ne derlandse tuincentra. Over de kwaliteit van groene pot planten zijn de tuincentra goed te spreken. Gemiddeld geven ze een 7,6. Uitbreiding van de expositieruimte met de Amstelhal. Daartoe hebben de RAI-organisatoren besloten nu het aantal deelnemers aan de ko mende internationale tuinbouwvak- beurs NTV groter is dan ooit. Al meer dan 540 exposanten meldden zich aan voor NTV '94 die van 25 tot en met 28 januari 1994 in Am sterdam RAI plaatsvindt. En dit aan tal groeit nog steeds; regelmatig komen verzoeken om standruimte bij de organisatoren binnen. In totaal neemt de vaktentoonstel ling zo'n 45.000 vierkante meter in beslag. Door de vernieuwingen bij de opstelling van het praktijkgerichte fruitteeltonderzoek heten de jaarlijk se Proefstationsdagen voortaan Fruitteelt Onderzoeksdagen. Wat niet verandert, is de inhoud en de kwaliteit van deze informatiedagen. FPO, NFO en IKC-afdeling Fruitteelt organiseren de Fruitteelt Onder zoeksdagen dit jaar op woensdag 15 en donderdag 16 december in het W.I.C.C.-I.A.C. te Wageningen. Onderzoeksresultaten worden inge bracht door het Proefstation, de Proeftuinen en andere onderzoeks instituten. Voor deelname aan een van beide dagen is opgave vooraf noodzake lijk. Dit kan telefonisch bij de NFO tussen 29 november en 10 decem ber, tel. 070-3450600. De Fruitteelt Onderzoeksdagen vangen aan om 9.30 uur. Voor verdere informatie kunt u con tact opnemen met het Proefstation voor de Fruitteelt, Brugstraat 51, 4475 AN Wilhelminadorp, tel. 01100-42500.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 12