OLY Volgend jaar groter areaal braak «Öo!n an m Milieu en kwaliteit centraal op themadag aardappelteelt Themaboekje PAGV/IKC over duurzame onkruidbestrijding Het vroege en ongekend droge voorjaar van 1993 zorgde voor een vroege inzaai van de gewassen. De groei en ontwikkeling van de gewassen waren snel en in juni lag de praktijk aanmerkelijk voor op andere jaren. De onkruidbestrijding gaf door de droogte meer problemen doordat veel bodemherbiciden nauwelijks werkten en vrij wel alles van de contactherbiciden moest komen. In bieten en uien waren er dan ook meer LDS-bespuitingen noodzake lijk met uiteindelijk toch een goed resultaat. In de uien zijn goede erva ringen opgedaan met lage doserin gen van Certrol. Ook in de aardappelen blijken lage doseringen na opkomst en/of mechanische on kruidbestrijding tot goede resultaten te kunnen leiden. In cichorei is de onkruidbestrijding moeilijk als de bodemherbiciden het door droogte laten afweten. Vanaf begin juli is er veel regen gekomen. Hierdoor ont stond er een moeilijke oogstperiode voor de granen. De uien- en aardap peloogst werden ook sterk verlaat. De kg-opbrengsten waren goed tot zeer goed. In november kon toch nog veel wintertarwe gezaaid worden. Het eerste jaar onder het MacShar- ry regime voor granen en erwten is nu voorbij. Sterk gedaalde prijzen met daartegenover ha-toeslagen. Van de braakregeling is nog maar mondjesmaat gebruikgemaakt door de grote bedrijven. Dit zal in 1994 voor veel meer bedrijven dichterbij komen. Bouwplan en MacSharry In 1994 worden de graanprijzen ver der verlaagd met 2,4 ct per kg. Te gelijkertijd stijgt de ha-toeslag tot f 660,— en de braakpremie tot f 1.075,—. Hierdoor komt braakleg ging eerder financieel voordeliger uit. De verplichte roterende braak bij de algemene regeling bedraagt 15% van alle MacSharry-gewassen, in clusief braak. U krijgt dan wel voor alle geteelde ha's de hectaretoeslag. Bij keuze voor de vereenvoudigde regeling zonder braakplicht geldt een maximum van 12.93 ha. Het omslagpunt ligt nu bij ongeveer 16 a 17 ha met oogst in loonwerk en bij 18 a 19 ha met oogst in eigen me chanisatie, afhankelijk van de te ver wachten kg-opbrengsten. Voor een berekening wat in uw si tuatie het meest voordelig is, kunt u DLV raadplegen voor een individueel advies. Wijzigingen MacSharry-regeling in 1994 Er is nu bij de algemene regeling ook een keuze voor vaste braak voor 5 jaar mogelijk met een braakplicht van 20%. Olievlas gaat ook onder het MacSharry-regime vallen. De ha- premie bedraagt voor regio 1 f 1.415,— en voor regio 2 f 1.007,—. In het overgangsjaar 1994 geldt er voor olievlas nog geen braakverplichting. De roulerende braak gaat voor iedereen in op 15 januari 1994 en duurt tot 31 augustus. Vanaf 15 juli is inzaai van een gewas voor het volgende oogstjaar toe gestaan. Op groene braak is geen zaai- zaadproduktie van groenbe- mesters toegestaan. Luzerne is toegevoegd aan de lijst van toe gestane groenbemesters. Na 31 augustus is begrazen toegestaan en na 15 januari 1995 mag u ook maaien en afvoeren. Wanneer u de groenbemester inzaait moet u zelf weten. Alleen als u het groe ne braakperceel heeft aange meld voor toepassing van organische mest, dient er een volledig gesloten gewas te zijn in de periode van 15 juni tot 15 juli. Stimulering biologische landbouw en bosbouw In het kader van het flankerend be leid zijn er twee stimuleringsregelin gen gekomen. Voor omschakeling van het bedrijf naar biologische landbouw kunt u gedurende 5 jaar In de eerste helft van november is onder goede omstandigheden veel wintertarwe gezaaid. Vorig jaar lukte dat veel minder, met als gevolg dat in het afgelopen voorjaar veel zomergerst is gezaaid, zoals hier in de Poel bij Goes. Overigens verschillende saldo's van wintertarwe en brouwgerst maar weinig van elkaar. een toeslag krijgen voor akkerbouw f 500,—, vollegrondsgroenteteelt f 1.200,— en fruitteelt f 1.850,— per ha. Reeds bestaande biologi sche bedrijven krijgen gedurende 5 jaar een toeslag van f 400,—, aflo pend tot f 200,— per ha. Ter stimulering van bosbouw op landbouwgronden komt er ook een regeling waarvoor waarschijnlijk slechts van 1-15 december de aan vraag open is. De jaarlijkse bijdrage voor tijdelijk bos is gedurende 15 jaar f 1.200,— per ha. Voor blijvend bos gedurende 20 jaar is de jaarlijk se bijdrage f 1.500,— en bij meer dan 50 ha f 1.590,— per ha. Voor tijdelijk bos krijgt u vooraf vrijstelling van de registratie en herplantplicht. Hiernaast gelden premies bij inplant van f 2.950,— tot f 5.000,—, ter wijl tot 30 juni 1994 voor snelgroei end bos ook de eenmalige premie EZ van f 3.000,— per ha mogelijk is. Het saldo kan gemiddeld over 15 jaar in de buurt komen van de MacSharry-gewassen. De eerste 14 jaar krijgt u uiteraard alleen de pre mies. Deze regeling kan interessant zijn voor mensen die veel MacSharry-gewassen telen, veel in loonwerk laten doen of part-time boeren zijn. Voor nadere inlichtingen of berekening kunt u DLV raad plegen. Bouwplan in 1994 Het bouwplan voor 1994 is geen eenvoudige keus. Meer vrije produk- ten geeft meer prijsrisico's en uit breiding lijkt voorlopig te stuiten op afzetproblematiek van veel gewas sen. Als non-food gewas op braak- grond zal in 1994 voorlopig alleen teunisbloem enig praktisch perspec tief bieden. Door de marktprijsont wikkeling is teunisbloem als "normaal" gewas helaas niet inte ressant meer. Hoe lang de prijsople- ving van blauwmaanzaad en karwijzaad zal duren, is de vraag. Wellicht kunnen hiervan op korte termijn toch enkelen profiteren. Kostenbeheersing blijft ook zeker van groot belang. Samenwerking bij de mechanisatie kan de kosten per ha aanzienlijk drukken/ Gebruik van organische mest kan de be- mestingskosten doen dalen. De fos faat en kali middels organische O mest krijgt u vrijwel voor niets, ter wijl ook de stikstof enigszins beter benut kan worden door betere toe dieningstechnieken. Bij de intensie ve veehouderij is veel belangstelling voor het afsluiten van contracten voor meerdere jaren. De post bestrijdingsmiddelen is ook een behoorlijke kostenpost. Het is beslist mogelijk gebleken deze post te verlagen door andere systemen van onkruidbestrijding toe te pas sen. De afweging of een bespuiting tegen een kwaal noodzakelijk is, kan in bepaalde gevallen de genoemde kostenpost verder drukken. Wintertarwe In de eerste helft van november is het toch nog gelukt een groot areaal wintertarwe onder redelijke omstan digheden in te zaaien. Het verschil in saldo tussen wintertarwe en brouwgerst is niet groot. Het laatste jaar was de tarwe-opbrengst erg goed en ook de opbrengstzekerheid is groter dan van zomergraan. Heeft u geen chemische onkruid bestrijding in het najaar toegepast? Geen nood, er zijn prima middelen voor voorjaarstoepassing zowel te gen grassen als breedbladigen. Tot en met december kunt u nog win tertarwe zaaien. Afgelopen jaar bleek januarizaai van winter- of zo- mertarwe niet veel in opbrengst uit een te lopen. Bij de rassenkeuze heeft een vroeger rijpende tarwe nu wel de voorkeur. Cijfers vroegrijp heid: Estica 7.5, Hereward 7.0, Rit- mo 6.5 en Vivant 6.0. Aardappelen De AM-wetgeving is sterk vereen voudigd. Wettelijk mag u nu weer net als 30 jaar geleden maximaal 1 op 3 telen met zowel vatbare als re sistente rassen. Of u dat ook moet doen is een andere vraag, de verant woordelijkheid hiervoor ligt geheel bij u als teler. Weet wat u doet en controleer uzelf bij intensieve teelt frequentie middels AMI-onderzoek. Voor de teelt van voortkweke- ringsmateriaal is een AM-vrij verkla ring noodzakelijk. Bij de teelt van eigen pootgoed krijgen deze telers te maken met de vanaf 1995 lande lijk verplichte aardappelteeltrege ling. Dit betekent, dat u vanaf 1995 alleen goedgekeurd pootgoed mag gebruiken. U krijgt de kans in 1994 maatregelen te nemen om hieraan te kunnen voldoen. U moet dus zelf bij vermeerdering voor eigen teelt in 1994 uitgaan van goedgekeurd pootgoed en dit ter keuring aanbie den bij de NAK. Veldkeuring en eventuele nacontrole zijn dus nood zakelijk, plombering van eigen teelt materiaal uiteraard niet. Bewaring aardappelen en uien Bij aardappelen regelmatig de lucht in de cel verversen. Zeker als er een aantal rotte knollen in zitten. Doe dit met drogende lucht die minimaal 2 graden kouder is dan het produkt; dit vergt de minste draaiuren. Als de buitenlucht te koud is, maak dan ge bruik van menglucht. De lucht waarmee geventileerd wordt, mag nooit een lagere temperatuur heb ben dan 4a 7°C! Probeer de uien zo koel mogelijk te bewaren, 0-2 3°C de optimale bewaartemperatuur. Ventileer bij een lage relatieve luchtvochtigheid, pas op voor condens bij te warme inblaaslucht. Wat kan de DLV u o.a. bieden Bedrijfseconomisch advies. Keu ze bouwplan, bedrijfsaanpassing of doorrekening andere bedrijfs- opzet. Berekening MacSharry effecten voor de algemene of vereenvou digde regeling. Opstellen bemestingsplan, reke ning houdend met de bouwplan bemesting en de toepassing van organische mest, inclusief orga nische stofbalans en mineralen- balans. Teeltbegeleiding in het teeltsei zoen met in de winter opstellen van bemestings- en bestrij dingsmiddelenplan. Nadere informatie bij DLV Goes, te lefoon 01100-33711 of DLV West maas, telefoon 01864-3011. ing. A. Bakker Op woensdag 15 december a.s. or ganiseert het PAGV een themadag over "teelt van consumptie- en zet- meelaardappelen in relatie tot kwaliteits- en milieueisen". De dag begint om 9 uur (ontvangst met koffie) en duurt tot 16.15 uur. Plaats van samenkomst is de Flevohof te Biddinghuizen. Voor Nederland als belangrijke ex porteur van consumptie aardappelen en aardappelzetmeel is kwaliteit van levensbelang om op de Europese markt te kunnen concur reren. Daarnaast worden de aardap peltelers geconfronteerd met milieu-eisen, die aanpassingen van de teelt vragen. De laatste jaren heeft het onderzoek een aantal re sultaten opgeleverd dat de aardap peltelers kan helpen bij hun streven naar een milieuvriendelijke teelt van kwaliteitsaardappelen. Deze resulta ten zullen op de themadag worden gepresenteerd. Na het openingswoord door PAGV- directeur A.J. Riemens houdt ir. C.D. van Loon (PAGV) een lezing over duurzame, marktgerichte teelt van consumptie- en zetmeelaardappe- len. Andere inleidingen gaan onder meer over de optimale stikstofbe mesting (door dr.ir. J. Vos van de Landbouwuniversiteit), AM- resistente rassen (door L.P.G. Mo lendijk van het PAGV), en beheer sing van phytóphthora bij gebruik van minder gewasbescher mingsmiddelen. Deelname kost f 35,— voor PAGV- abonnees en f 50,— voor niet- abonnees, te voldoen op de dag zelf. Geïnteresseerden moeten zich wel even van tevoren aanmelden via tel. 03200-91111. Onlangs verscheen bij het PAGV een themaboekje naar aanleiding van de themadag "Duurzame on kruidbestrijding" die het PAGV sa men met het IKC-agv op vrijdag 12 november jl. organiseerde. Op deze themadag stond het disci plinair en teeltgerichte onderzoek naar een meer duurzame onkruidbe- heersing centraal. Hierbij werd niet alleen de technische haalbaarheid op gewasniveau belicht, maar ook de consequenties voor de arbeids- film en het economisch resultaat. Het themaboekje is verkrijgbaar door f 25,— te storten of over te maken op postrekening nr. 2249700 t.n.v. PAGV, postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermel ding van "Themaboekje nr. 15".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11