P.J. Potters: 18 jaar inzet voor ruilverkaveling Kruisland-Wouw Weinig handel op vierde Landbouw Vakbeurs Brabant Nieuw instituut: AB-DLQ Herman Verbeek over nieuwe coalitie Iandbouw-consument Korting op fosfaatproduktie leghennen levert problemen op Sandra Kok namens APJW naar Uruguay Constructieve benadering staat voorop Kavelruil Brabant benoemt medewerker Piet Potters uit Wouw heeft zich 18 jaar ingezet voor de ruilverkaveling Kruisland-Wouw. Hij begon in 1975 als vice-voorzitter van de voorberei dingscommissie, en werd in juli 1979 eveneens vice-voorzitter van de plaatselijke commissie (wat nu landinrichtingscommissie heet). On langs is hij om leeftijdsredenen - Potters wordt dit jaar 65- uit de commissie gestapt. Potters was -namens de ZLM- een van de vijf boerenvertegenwoordi- gers in de commissie. Door zijn be trokkenheid van bqgin tot (bijna) eind is Potters als geen ander be trokken bij de verkaveling. Hij kent het 9600 ha grote gebied als zijn broekzak,* weet van iedere boer waar hij zit en bij benadering hoe veel grond bij welk bedrijf hoort. Potters geeft aan dat de boeren- commissieleden een belangrijke taak vervullen. "Wij zijn niet alleen in alle stadia zeer nauw betrokken geweest bij de opstelling van de plannen, maar minstens zo belang rijk is dat wij het eerste aanspreek punt zijn voor de boeren in de streek". Hoeveel tijd hij aan de verkaveling heeft besteed kan Potters niet aan geven, zelfs niet bij benadering. De laatste jaren heeft hij veel tijd gesto ken in de opstelling van de plannen van tijdelijk gebruik. "Ik heb er veel tijd mee versleten, maar ik heb het werk altijd met veel plezier gedaan, en er ook veel van geleerd, vooral op het menselijk vlak. Je probeert iedereen een zo gunstig mogelijke toedeling te geven en de artikel-13 kavels (natuur) daar te situeren waar niemand er last van heeft. Als dat lukt geeft dat veel voldoening. Ik probeer altijd zo constructief mo gelijk te denken en het voor ieder een zo goed mogelijk te regelen. De DLO-instituten CABO (centrum voor agrobiologisch onderzoek) en IB (instituut voor bodemvruchtbaar heid) en de groep Luchtverontreini ging van het IPO zijn samengevoegd. Per 1 november jl. is hieruit het nieuwe DLO-instituut voor Agrobiologisch en Bodem- vruchtbaarheidsonderzoek (AB- DLO) ontstaan. Directeur van het nieuwe instituut is dr.ir. J.H.J. Spiertz, tot adjunct-directeuren zijn benoemd dr.ir. J.J. Neeteson en dr. L.W. van Broekhoven. Het AB-DLO behoudt twee vestigingen, een in Wageningen en Haren. Het AB-DLO zal plantenfysiologisch, bodemkundig en agro-ecologisch onderzoek gaan verrichten ten be hoeve van het bevorderen van bo demkwaliteit, duurzame plantaar dige produktiesystemen en de kwa liteit van landbouwprodukten. Het bestuur van de Stichting Stimu lering Kavelruil Noord-Brabant heeft per 1 november 1993 een mede werker in deeltijd aangesteld voor het stimuleren van kavelruil in de ak kerbouwgebieden van West- Brabant en Zeeland. De aangepaste functionaris is de heer G. Breure, Jo- han Frisolaan 21, 4671 GE Dintel- oord (tel. 01672-2614). Zijn werkzaamheden zullen mede wor den ondersteund vanuit het kantoor van de Stichting Stimulering Kavel ruil in Tilburg, Postbus 512, 5000 AM Tilburg (tel. 013-426429). "Een geanimeerde drukte, veel in formeren en weinig kopen", zo om schreef vorige week een standhouder de vierde Landbouw Vakbeurs Brabant te 's-Her- togenbosch. Iets vernieuwends op land- en tuinbouwgebied was er nauwelijks te zien. Groen Labelstal len stonden in de belangstelling maar de regelgeving is voor ver schillende bedrijfstakken nog der mate vaag dat er geen afspraken gemaakt zijn. Volgens standhouders gaan var kenshouders serieus werk maken van CCM. Naar automatische voe derbakken voor CCM-voedering komt meer vraag. Steeds meer be drijven die over grond beschikken, overwegen om CCM-maïs in hun bouwplan op te nemen. Vrijwel alle krachtvoederfabrikanten waren, op vallend, op de beurs aanwezig. Zij zijn toch bevreesd voor de toekomst en verwachten dat een aanhouden de slechte markt en de strengere wetgeving veel omzet gaat kosten. Iedere klant die wil veranderen is meegenomen. "Tot nu toe zijn beta lingen, naar omstandigheden, rede lijk vlot binnengekomen", merkte een vertegenwoordiger op. "De eer ste geluiden bereiken ons dat na de jaarwisseling daar snel een eind aankomt. Rente en aflossing gaan voor". Bedrijven die gespecialiseerd zijn in automatisering hebben goede zaken gedaan. Het blijkt dat de computer zijn nut heeft bewezen. Kleine ver anderingen die in verhouding weinig geld kosten, onthoudt de veehouder zich niet. Gezamenlijk inkopen Enkele standhouders signalerep een veranderend koopgedrag bij de vee houders. Steeds meer varkens- en kippenhouders gaan hun krachten bundelen en kopen gezamenlijk in. Op deze manier is een hogere kor ting té bedingen. Een mooi staaltje van eensgezind koopmanschap de monstreerden een viertal varkens houders. Zij kochten een honderdtal drinkbakjes. Hun gezamenlijke voordeel, ruim duizend gulden. J.v.T. Piet Potters met een kaart van een van de laatste bestekken. Start jaarprogramma: Democratie is niet alleen 'meeste stemmen gelden', maar ook: reke ning houden met de minderheid. Ondanks de zorgvuldige en vaak ook tactische werkwijze is nooit iedereen tevreden. Ik weet dat dit ook in deze ruilverkaveling het geval is. Ik betreur dat, maar men moet beseffen dat niet altijd alles kan". De commissieleden moeten kritiek kunnen verdragen. Potters is soms voor de voeten geworpen: je lijkt wel een boomplanter. "Ik heb toen gezegd: we gaan uit van het Streek plan, en dat hebben jullie mede goedgekeurd. Het heeft althans ter visie gelegen. En de belastingbetaler betaalt mee aan de landinrichting, die wil er ook wat voor terugzien". Bijna voltooid De ruilverkaveling Kruisland-Wouw is bijna voltooid. Na de officiële vaststelling van de kaveloverdracht eerder dit jaar heeft op 1 november de kaveloverdracht plaatsgevonden. De officiële kaveloverdracht ge schiedt pas in mei '94, maar alle boeren zitten inmiddels al op hun kavels. De voornaamste knelpunten in deze verkaveling waren de ligging van de percelen en de detailontwa tering. Potters illustreert dit voor zijn eigen bedrijf in Moerstraten, waarop inmiddels een zoon van hem boert. "Voor de verkaveling hadden wij 16 percelen, nu nog maar vijf. Moesten we vroeger 28 hoeken aardappels met de hand uitdoen, nu nog maar 12". De uitvoering van de verkaveling is begonnen met kleine bestekjes, de laatste jaren zijn grote bestekken van ca. 1.500 ha in uitvoering geno men. De laatste hiervan zijn in de loop van volgend jaar klaar. De be langrijkste taak die de commissie dan nog rest is het maken van de kostenverdeling, om de ruilverkave lingsrente te bepalen. Dit is in hoofdzaak ambtelijk werk. "Het mooiste is er nu af", zegt Potters. "Ik vind het dan ook niet zo erg in dit stadium uit de commissie te gaan. Ik blijf het natuurlijk nog wel allemaal volgen". Verantwoord voedsel in het belang van boeren en boerinnen. Dat is de titel van een lezing die Europarle mentariër Herman Verbeek op woensdag 24 november a.s. houdt in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Aanvang 19.30 uur. De le zing staat aan het begin van een samenhangend jaarprogramma van vier aktiviteiten, georganiseerd door de werkgroep Landbouw en Le vensbeschouwing in samenwerking met de Groene Volkshogeschool (Zeeuws Studiecentrum). Een korting van dertig procent op de fosfaatproduktie van leghennen is in veel gevallen niet goed mogelijk. Tot deze conclusie komt het Landbouw schap op basis van onderzoek naar de effecten van fosforverlaging in het vervoer bij legpluimvee. Het onderzoek vloeit voort uit de af spraken die het landbouwbedrijfsle ven in mei met de overheid heeft gemaakt over het mestbeleid na 1995. Daarbij is in principe een een malige korting van dertig procent af gesproken op de mestproduktie (d.ww.z. mineralenproduktie) voor varkens- en pluimveebedrijven. Voorde leghennensector werd ech ter een voorbehoud gemaakt, om dat hier over de realiseerbaarheid van de maatregel onzekerheid bestond. Uit het onderzoek blijkt onder meer dat scharrelkippenhouders met een te grote kostenstijging te maken krij gen en dat het voor zogenoemde zware leghennen moeilijk zal zijn om onder de norm van vijf procent kostenstijging te blijven. Alleen hou ders van witte legkippen kunnen hieronder blijven. Verder is het aan nemelijk dat toepassing van mine raalarm voer bij batterijkippen tot welzijnsproblemen leidt in de vorm van een verhoogd risico op zoge noemde batterijmoeheid. Dit heeft te maken met het feit dat nog on voldoende bekend is over de effec ten op leghennen van de toepassing in pluimveevoer van een hoge dose ring fytase en een lage gift aan fosfor. Herman Verbeek. Het programma heeft als titel "Han den aan de ploeg" meegekregen. Het thema van dit jaar is: Nieuwe coalities tussen boeren en consu menten. Het thema is gekozen in aansluiting op de vraag die vorig jaar werd besproken en die ging over de rol van kerkelijke en levens beschouwelijke organisaties in de ontwikkeling van het platteland. Herman Verbeek geeft 24 novem ber a.s. een aanzet voor de behan deling van het thema. De maatschappelijke discussie tussen personen en organisaties vanuit de landbouw, het milieu en de consu ment is volgens de organisatoren van het grootste belang om oplos singsrichtingen te vinden, die een menselijk gezicht hebben. Na de lezing volgen nog drie bijeen komsten. Op 1 december a.s. wordt in de Praktijkschool Schoondijke gesproken over de uitwerking van de lezing van Verbeek in de richting van een Zeeuws commentaar en een passende Zeeuwse invulling. Op 21 en 22 januari 1994 volgt een tweedaagse conferentie over reële mogelijkheden van een nieuwe coa litie tussen landbouw en consu ment in het Zeeuws Studiecentrum te Aardenburg. Tenslotte wordt op 10 maart 1994 in Terminus in Goes een slotbijeenkomst gehouden waar de basis gelegd wordt voor een ver der uitwerkingstraject. Meer informatie: Zeeuws Studie centrum, tel. 01177 - 2292 (Jac ques Roumen), Werkgroep Landbouw en Levensbeschouwing, tel. 01180 - 15353 (Anne Ver straten). Op 27 november a.s. vertrekken acht Nederlanders namens het A.P.J.W. (Algemeen Plattelands Jongeren Werk) naar een internatio naal seminar voor plattelandsjonge ren in de plaats Rocha in Uruguay (Zuid-Amerika). Onder de deelne mers bevindt zich Sandra Kok uit Fijnaart die eerder voor het Neder lands Agrarisch Jongeren Kontakt op studiereis naar Maleisië is geweest. In Uruguay nemen niet alleen platte landsjongeren uit Uruguay deel aan het seminar maar ook jongeren uit Brazilië en Duitsland. Aan de orde komen o.a. de volgende onderwer pen: regionale samenwerking in Zuid-Amerika. De E.G., wat betekent de E.G. voor de situatie op het plat teland, de organisatie van platte landsjongeren in Europa c.q. Uruguay, de internationale samen werking tussen plattelandsjongeren, presentaties van de diverse landen en diverse excursies op agrarisch en cultureel gebied. Na het seminar is het de bedoeling dat de Nederlandse delegatie nog één week in Brazilië verblijft, de in vulling van dit programma ge schiedt ter plaatse. Het A.P.J.W. heeft als doel voor deze reis gesteld dat de deelnemers kennis uitwisse len over de opgedane ervaringen en over de leefbaarheid op het platte land, de verschillen tussen Europa en Latijns Amerika. Dat zij vervolg geven aan het seminar door na te rugkomst andere jongeren enthousi ast te maken voor deelname aan internationale activiteiten. Interessante avond Het is dan de bedoeling dat de deel nemers na afloop van de reis hun kennis en informatie doorgeven. Zij kunnen op aanvraag een interessan te avond verzorgen voor bijvoor beeld diverse plattelandsjongeren afdelingen, agrarische jongerenafde lingen, ZLM-afdelingen of Platte landsvrouwen, waarbij zij over de opgedane ervaringen vertellen en een reisverslag presenteren aan de hand van o.a. dia's. Voor informatie hierover kunt u telefonisch kontakt opnemen met Sandra Kok, tel. 01686-2033.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 7