Den Zeeuwschen Landbouw De ZLM in de eerste wereldoorlog Lijst rechthebbenden rvk St. Annaland ter inzage Geschiedenis van de ZLM Manifestatie van Op 2 december stemming van rvk "IJzendijke-Hoofdplaat" beroepen in Goes - VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 «LU ■J ■UB WKÊÊÊÊKM WÊÊÈÈÈÈSBÊM i 1§ 1 jiiHHM -mn 'c^LyjuD De met zooveel zorg voorbereide Middelburgsche tentoonstelling zal wederom niet doorgaan. Te gen 10 Augustus 1914 roept de Voorzitter zijn getrouwen bijeen wegens den gespannen Euro- peeschen toestand in verband met de a.s. tentoonstelling. De oorlog is uitgebroken. Europa staat in lichte laaie. Het verkeer is al zoodanig beperkt, dat men slechts kort in Hotel "de Com merce", vlak aan het station te Middelburg kan samenkomen. De tentoonstelling wordt uit gesteld. Het zou 1921 worden. Niemand had dit gedacht. Nie mand kon het voorzien. De moeilijkheden zijn al begon nen. Prijsbepalingen, requisities. Wel mocht de heer Dominicus de vergadering toeroepen: Werkt kalm door! Geen stagnatie! Houdt het hoofd koel! Een paar weken later moest men alweer bijeenkomen: een prov. bemiddelingsbureau werd opge richt, in de nieuwe rijksland- bouwwinterschool te Goes werd het gevestigd. Het secretariaat kon berusten bij den heer Iman Kakebeeke en den assistent- rijkslandbouwleeraar C. Stevens en den leeraar J.A. v.d. Broek. Afdeelingsbureaux zouden in alle afdeelingen opgericht worden. De gewone najaarsvergadering van het hoofdbestuur werd in 't laatst van November gehouden. De heer G. Vogelvanger, die het jaar te voren ook reeds op de vergaderingen was, zag men er ook. Aller geest en gemoed is vol van den oorlog en blijft dat. Men werkt echter volgens des Voorzitters raad rustig door, en In de beschrijving van de eerste 80 jaar van de ZLM zijn we aangeko men in het jaar 1914. De eerste wereldoorlog breekt uit. Tentoonstel lingen kunnen niet wor den gehouden, maar voor het overige draait de ZLM op volle toeren. Ook deze aflevering is overgenomen uit de ju bileumrede, die de voor zitter van de ZLM uit sprak ter gelegenheid van het 80-jarig be staan in 1923. benoemt zelfs nog, ten bewijze hiervan, in de voorjaarsvergade ring van 1915 de heeren P. van Hoek, Löhnis en Dr. v.d. Zande tot eereleden. F.C. Zonnevijlle bracht den uit voer van aardappelen ter sprake, actief alls hij immer is, wanneer het de belangen van het land aan de overzijde van onzen Zeeuwschen Jordaan betreft. Zwagerman gaat door met zijn studiën over de varkensfokkerij en Van Oyen blijft ook op zijn ou den dag, de 80 schier genaderd, actueel met de behandeling van de bedrijfsadministratie voor den landbouwer in verband met de inkomstenbelasting. Een waardig lid van het college van Ged. Staten van Zeeland zei- de eens: "Zoo leert men de boe ren er voor te zorgen, dat zij weinig belasting betalen". Hij be doelde: dat zij niet langer Boe- renschroom spelen en daarbij den rol van Sijmen en Bartel hebben! Iman Kakebeeke verlaat ons bij het barnen van der hel orkaan naar een centrum van zorgen en wordt Inspecteur van den Land bouw. Onze Stevens wordt zijn opvolger en wordt hartelijk ver welkomd, gelijk wij nog in zijn vermeldenswaardige activiteit en welwillendheid ons rijkelijk mo gen verheugen. Hij heeft een tijd met ons meegemaakt van moei te en zorg, die ons aan elkander verbindt. Ook de oude Van Oyen ging heen! Hij heeft gewérkt zoolang het dag was, schier tot zijn jongsten snik. Hij sneuvelde op het veld van eer. Ik zwijg hier over den bewonderenswaardi- gen man, en breng hem van de ze plaats nogmaals eerbiedig en stil, den diepgevoelden dank, de warme hulde der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Volgt in werkzaamheid en ambitie zijn groot en verheven voorbeeld na. Het was niet gemakkelijk, neen, zelfs buitengewoon moeilijk op volger van Van Oyen te zijn die vanaf 9 November 1893 tot 13 October 1915 de Z.L.M. zoo ge- G.A. Vorsterman van Oyen was a/s secretaris en later ook a/s penningmeester in de periode 1893-1915 een van de steunpilaren van de ZLM. trouw als Secretaris en later te vens als Penningmeester diende. Geen oogenblik kom men zonder Secretaris in deze tijden zijn. Reeds 15 October werd dan ook de heer Kielstra met de waarne ming belast. Van Oyen had voor niets gearbeid, maar altijd ge zegd: Gij betaalt mij niets, maar na mij zult Gij diep in den zak moeten tasten. Inderdaad zoo kon het niet langer. De lat van de Z.L.M. werd te zwaar voor parti culieren arbeid. De functionaris moest ambtenaar worden, die niets anders deed en daarin zijn levenswerk en dies ook zijn le- vensbestaan zou vinden. Dat eischte een algehele reorga nisatie van het secretariaat en tevens een verhooging van uit gaven, die zonder aanmerkelijke contributieverhooging niet mo gelijk was. Dat laatste werd besproken en sedert is tot verle den jaar toe het contributie- vraagstuk niet van de lucht geweest. Thans moge het opge lost zijn, althans voor een lange reeks van jaren en niet meer de werkzaamheden vertragen of veronaangenamen. Er is eenigen strijd in eigen boezem naar aan leiding van de vacature. Een in structie wordt voor den te benoemen titularis voorgesteld en op 3 Maart 1916 wordt de heer Tj. B.E. Kielstra benoemd. Op de Algertieene Vergadering van 14 Juli 1916 te Goes zegt de Voorzitter: De heer Kielstra, die in ontzettend lastige tijden de functie van Secretaris aanvaard de, heeft aan de verwachtingen, die wij van hem hadden, volko men beantwoord". Van 24 t/m 27 november 1993 zal voor de 7e keer de Zeeuwse Beroepen-manifestatie plaatsvinden in de Zeelandhallen in Goes. Ruim 150 beroepen worden "natuurge trouw" getoond en bezoekers wor den, waar mogelijk, zelf bij de beroepsuitoefening betrokken. Nieuwe ontwikkelingen op allerlei vakgebied, zowel technisch als op het terrein van bedrijfsvoering, ko men op de manifestatie aan de orde. Daarnaast is er veel informatie over opleidingen en scholen binnen en buiten Zeeland en over de mogelijk heden om via om-, her- of bijscho ling (nieuwe) carrièrekansen te scheppen. De manifestatie is geopend van woensdag 24 t/m zaterdag 27 no vember a.s. in de Zeelandhallen te Goes. Openingstijden: woensdag 10.00-17.30 uur; donderdag 09.00-21.00 uur; vrijdag 09.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Open dag AHS Den Bosch Verschillende hogescholen organise ren dit jaar weer open dagen. Op za terdag 20 november a.s. opent de Agrarische Hogeschool den Bosch haar deuren. Van 10.00 tot 14.00 uur staan docenten en studenten klaar om voorlichting te geven aan leerlingèn van HAVO/VWO- en MBO-opleidingen. De Agrarische Hogeschool Den Bosch biedt de studierichtingen Le vensmiddelentechnologie, Bedrijfs kunde, Milieutechnologie, Veehouderij en Tuinbouw/Akker bouw aan. Om 10.00, 11.30 en 13.00 uur houdt iedere studierich ting een informatiebijeenkomst. Daarna bestaat de mogelijkheid een rondleiding te volgen door de school. Deze rondleidingen worden verzorgd door studenten. Voor meer informatie (of routekaart je) kunt u bellen met de Agrarische Hogeschool Den Bosch, tel. 073 - 120788. Ook in januari en maart zijn er open dagen. De Ruilverkaveling IJzendijke- Hoofdplaat is de vierde ruilverkave ling in West Zeeuwsch-Vlaanderen met een administratief karakter. Sluis-Oostburg, Schoondijke en Breskens-Zuidzande, gingen reeds voor. Voor IJzendijke en Hoofdplaat ligt nu het plan ter stemming. De belangrijkste aspecten zullen kort genoemd worden. De ontsluiting via de bestaande we genstructuur wordt als doelmatig geschetst. Door de aanleg van een verdichtingsweg, zal de toegang tot een aantal kavels verbeterd worden. Voor de betrokkenen is dat een po sitieve zaak, vooral in natte perio den. Ook het hebben van een eigen ontsluiting op de openbare weg, kan veel onduidelijkheden voorkomen. De aanpassing van enkele waterlo pen kan voor een deel van het ge bied een verbeterde waterhuis houding betekenen. Door deze aan passing en de verbeterde verkave ling, kan de mogelijkheid tot drainage op sommige plaatsen toe nemen. Door de lagere grondwa terstand betekent dat een beter resultaat voor de boer en tuinder. Open dag Agrarische Hogeschool Delft Op zaterdag 27 november van 10.00 tot 14.00 uur houdt de Agra rische Hogeschool Delft open dag. Alle belangstellenden zijn welkom op de Brasserskade 1 in Delft (-Noord). Er zijn informatie marktkramen, presentaties, practi- cademonstraties en rondleidingen van de HBO-opleidingen Bedrijfs kunde, Agrarische Accountancy, Tuinbouw Akkerbouw, Dieren- houderij veehouderij, Milieukunde en Levensmiddelentechnologie. Meer informatie over de opleidingen en een routebeschrijving is aan te vragen via telefoon (015) 15 02 88. Ondanks dat deze ruilverkaveling vooral landbouwkundig beoordeeld wordt, heeft dë landschapsbouw duidelijk de aandacht gekregen zo als dat voor de jaren na 1993 ver wacht mag worden. Het effect is niet in geld uit te rekenen. Positief zijn de gevolgen voor de flora en fauna op en nabij de in beheer uit te geven dijken en overhoeken, en de visuele en cultuurhistorische verbe teringen die door het plan mogelijk zijn. Een belangrijk voordeel is dat deze voorzieningen evenals ook de natuurontwikkelingsprojecten in ruilverkavelingsverband in een goe de samenhang kunnen worden uit gevoerd. Voor de boerderijen is f 14.000,— beschikbaar als subsi die voor erfbeplanting. De verkaveling is binnen deze ruil verkaveling de hoofddoelstelling, de grootste kostenpost en het grootste berekend nut. Van de 2.630 ha cul tuurgrond zijn 0,5 ha nodig voor wegen en waterlopen via de korting (0,02%). Voorts zullen 45 ha (land metershectaren) beschikbaar zijn om goede kavels toe te kunnen de len. De doelstellingen bij het toede len zijn: Samenvoeging verspreid liggende kavels - Vergroting van de huiskavel - Afstandsverkorting - Per ceelsvergroting - Vormverbetering. Kosten - baten Per ha worden door genoemde wer ken voordelen van f 39,— begroot. Van deze voordelen die over het ge hele gebied gemiddeld zijn bere kend, moet de gemiddelde ruilverkavelingsrente ad f 10,— worden afgetrokken om het netto effect per ha te bepalen op f 29,- per jaar. De ruilverkavelingsrente zal te zijner tijd bepaald worden naar de mate van het nut dat de individuele belanghebbende zal hebben. Wie de meeste kosten moet betalen, zal ook het meeste nut hebben en dus de grootste voorstander moeten zijn. Wie er geen nut van heeft, bij voorbeeld omdat er voor hem of haar niets verandert, betaalt derhal ve ook niets. Stemmen voor de toekomst Stemmen voor een ruilverkaveling betekent besluiten, ondernemen voor de toekomst: de landbouw en het landschap van straks, in de 21e eeuw. Met het aanvaarden van het plan, sluiten de stemgerechtigden als het ware een contract met het Rijk en de belanghebbende instan ties, die samen 2 miljoen bijdragen. Het is begrijpelijk dat in deze voor de land- en tuinbouw moeilijke pe riode, uitgavenbeheersing voor de hand ligt. Juist in deze periode is echter het doelmatig kunnen wer ken belangrijk. Uitgangspunt bij de beoordeling moet zijn, of er een zo goed moge lijk plan voor de hele streek is ge maakt. Men moet de doelstellingen op langere termijn beoordelen en de middelen waarmee die bereikt wor den, voor het gehele gebied en ver volgens de mogelijkheden om de individuele situatie te verbeteren. Men doet het plan tekort indien men zijn oordeel teveel bepaalt door de onzekerheid over latere details zoals exacte toedeling en kosten. J. van der Aa, Sociaal Economisch Voorlichter De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling St. Annaland deelt mede, dat voor het gehele blok gedurende één maand, van 13 de cember tot en met 24 december 1993 op het voormalig Stadhuis te Tholen, Hoogstraat 12 te Tholen en van 25 december 1993 tot en met 12 januari 1994 bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters Directie Zeeland, Vrij landstraat 31 te Middelburg op werkdagen (behalve zaterdags) van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur, voor een ieder kosteloos ter inzage zullen liggen de stukken als bedoeld in artikel 168 lid 1 van de Landinrichtingswet, te weten: a. de lijst van rechthebbenden als bedoeld in artikel 161; b. het register van schattingsuit komsten met een kaart waarop de klassegrenzen, als bedoeld in artikel 167, en de gegevens met betrek king tot de inrichting der gronden als bedoeld in artikel 166 zijn aange geven, of gewaarmerkte afschriften daarvan; c. het stelsel van classificatie, als bedoeld in artikel 162, eerste lid. Uiterlijk 14 dagen na de laatste dag, waarop de in artikel 168, eerste lid, bedoelde stukken, alsmede het stel sel van classificatie, ter inzage heb ben gelegen (dus tot en met 26 januari 1994) kan iedere belangheb bende zijn bezwaren tegen de toe kenning en omschrijving van rechten op de lijst van rechthebben den en tegen de uitkomsten van de eerste schatting schriftelijk bij de Landinrichtingscommissie indienen. Adres: Landinrichtingscommissie St. Annaland, Postbus 6, 4460 AA Goes. Na verloop van bovengenoemde ter mijn kunnen slechts zij als rechtheb bende worden erkend, die voorkomen op de lijst van rechtheb benden of zij die tegen de daarop voorkomende toekenning of om schrijving van rechten bezwaren hebben ingediend, of hun recht ver krijgen. Het is dus van groot be lang na te gaan of alle rechten juist omschreven staan. De lijst van rechthebbenden is in haar geheel of in uittreksel tegen betaling der kosten verkrijgbaar op aanvraag bij de Landinrichtingscom missie. De kosten bedragen f 10,- per perceel. U wordt verzocht de U toegezonden stukken mee te brengen!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6