Kans op vergoeding Finale-schade bij niet volgen procedure Van het KNLC Intentieverklaring voor mineralenboekhouding Forfaitaire normen naast mineralenboekhouding Bijeenkomst voor telers vroege broccoli in Zeeland Voorlichtings avonden Zeeuwse water schappen Procedure nauwkeurig naleven KNLC stemt in met komst arbo-dienst Achterban weet weinig over produktschappen Uitbreiding mogelijk VRIJDAG 19 NOVEMBER 1993 5 B Aardappeltelers die schade door het loofdodingsmiddel Finale vermoe den, moet nauwkeurig handelen om enige kans te houden op een ver goeding van de schade. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC wijst er op dat een afwijkende werkwijze de kansen op een vergoeding flink doen dalen. De Afdeling raadt aan de werkwijze die de WLTO vaststel de te hanteren. Die procedure be gint met een onmiddellijke melding bij de Plantenziektekundige Dienst (PD) wanneer de teler 'Finale-rot' vermoedt. Dit geldt zowel voor consumptie-aardappeltelers als voor pootaardappeltelers. Veel vermoedelijke gevallen van schade door het loofdodingsmiddel Finale SL14 zijn nog niet bekend. De Afdeling Akkerbouw van het KNLC wijt dit aan meerdere oorzaken. Eén van de oorzaken is terughoudend heid bij pootaardappeltelers. Zij vre zen de eventuele negatieve gevolgen van de besmetting met 'Finale-rot' voor de afzet van de overige pootaardappelen. Vorig jaar speelde de virus-druk, de afzet van Nederlands pootgoed parten, met name naar Frankrijk. Volgens de Af deling Akkerbouw is deze veront rusting niet terecht: "Kiemproeven van onder andere de NAK toonden geen problemen of afwijkende symptomen aan". Een belangrijkere reden voor het niet bekend zijn van mogelijke schadegevallen, is dat telers een verkeerde procedure volgen, als zij 'Finale-rot' vermoeden. "De Weste lijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) stelde al vroeg een procedu re vast. Veel telers volgen helaas een andere procedure. De aardap pelteler moet daar zorgvuldig in zijn, anders loopt hij een mogelijke ver goeding mis", waarschuwt de Af deling. Als de teler denkt dat rot in een par tij aardappelen het gevolg kan zijn van het gebruik van Finale SL14, moet hij dit onmiddellijk melden bij de Plantenziektekundige Dienst, die een schaderapport moet opmaken. Vervolgens moet een onafhankelijke deskundige de schade taxeren, en moet de teler Finale-fabrikant Hoechst per aangetekende post aansprakelijk stellen. De WLTO fungeert als landelijk aan spreekpunt. "Dan hebben we met één aanspreekpunt voor alle telers in Nederland te maken en komen de getroffen telers beter 'in het systeem' terecht", meent de Afde ling. Dit vergroot de kans dat de te ler ook een schadevergoeding krijgt, als het tot een regeling met Hoechst komt. (Adres WLTO: postbus 649, 2003 RP Haarlem, telefoon 023-162200). De Afdeling gaf te kennen dat stra tegie in de Finale SL14-zaak heel be langrijk is. "We houden een vinger aan de pols en moeten er nu ver trouwen in hebben dat we zo goed bezig zijn en daar mee door gaan. Anders breekt het ons misschien bij de handen af. "Ook de strategie van de vertrouwenscommissie van de WLTO is van belang. De commissie onderhandelt met Hoechst, die in eerste instantie alleen schade door Finale bij consumptie-aardappelen erkende en toezegde dit te vergoe den. De vertrouwenscommissie stelde vorige week een ultimatum aan Hoechst, om ook de schade aan pootaardappelen door Finale SL14 te erkennen. Vele honderden bestuursleden van landbouworganisaties zetten de ko mende weken hun handtekening onder een fraaie verklaring. Daarin beloven ze om in 1994 een minera lenboekhouding bij te houden. Te vens roepen ze hun achterban op om dit voorbeeld te volgen. De actie moet ertoe bijdragen dat vele duizenden volgend jaar de mi- neralenstroom op hun bedrijf gaan bijhouden. Voor de veehouders is het laatste jaar dat ze nog ervaring kunnen opdoen met zo'n vrijwillige boekhouding. Vanaf 1995 wordt die boekhouding voor zo'n 70.000 vee houders verplicht. Op de deelname van veehouders ligt voor de cam pagne 1994 het accent. De actie is ook bedoeld om een sig naal richting politiek af te geven. Door zich zo nadrukkelijk voor de mineralenboekhouding uit te spre ken geven de boerenvoormannen ook aan dat ze de koers van een in- De vertrouwenscommissie behan delt volgens de Afdeling in deze zaak consumptie-aardappelen op gelijke voet met de pootaardappe len. De Afdeling ontzenuwt daar mee de beschuldiging dat consumptie-aardappelen voorrang krijgen. Geert Pinxterhuis. Het bestuur van het KNLC heeft op 2 november ingestemd met het om vormen van Stigas (stichting ge zondheidszorg agrarische sector) in een arbo-dienst. Deze moet uiterlijk vanaf 1996 een deel van de taken van het GUO (gemeenschappelijk uitvoeringsorgaan) gaan overnemen. In de wetsvoorstellen krijgt de werk gever een zwaardere verantwoorde lijkheid voor ziekteverzuim en arbo-beleid. Tuinders en handelaren weten wei nig af van het Produktschap voor Siergewassen en het Produktschap voor Groenten en Fruit. Weliswaar kent bijna iedereen de naam van de ze organisaties, maar wat ze precies doen, is minder bekend. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek van de Universiteit Utrecht in opdracht van de twee produktschappen. De produktschappen hebben de mening van de achterban gepeild over hun diensten en werkwijze. Met de resultaten in de hand gaan de beide organisaties zich beraden over hun taken en manier van wer ken in de toekomst. Ook willen ze hun informatie beter toespitsen op de behoefte van bedrijven en orga nisaties. Sealen van broccoli Grobeka organiseert op maandag 22 november a.s. voor belangstel lenden een informatiemiddag over de teelt van vroege broccoli. Plaats van samenkomst is het pakstation te Sirjansland, aanvang 14.00 uur (vestiging Cebeco-Zuidwest). In de afgelopen seizoenen is geble ken dat er in het zuidwesten een duidelijk voordeel te behalen is bij het telen van primeur vollegronds- groente. De temperatuur in dit ge bied is iets hoger dan bijvoorbeeld in Noord-Holland, terwijl ook het aan tal zonuren gunstig afsteekt met de rest van ons land. Vele gronden le nen zich uitstekend voor de teelt van vroege gewassen. Het afgelopen seizoen was de oogst van vroege broccoli in dit gebied drie weken vroeger dan in de andere gebieden. De Grobeka-telers van vroege broccoli hebben hier volop van kunnen profiteren. In het ko mende seizoen ziet men mogelijkhe den om deze teelt uit te breiden. De potentiële deelnemers dienen te be schikken over gronden waar rond de eerste week van maart broccoli ge poot kan worden. Deze plantjes worden direkt na het planten afge dekt met vliesdoek ter bescherming tegen koude en vogels. Veehouderijafdeling: meer keuzemogelijkheden dividueel gericht milieubeleid willen. De Tweede Kamer spreekt zich in december uit over dat toekomstige milieubeleid. De boerenbestuursleden van het Project Mineralenboekhouding ga ven vorige week het startsein voor de actie. Zij vertegenwoordigen alle sectoren in de land- en tuinbouw. Met fraaie halen tekenden zij als eersten voor de mineralen. Hun voorbeeld wordt in de komende we ken gevolgd in verschillende regio nale bijeenkomsten van landbouw organisaties. Begin december wor den de handtekeningen verzameld en aangeboden aan de Tweede Kamer. Op de foto v.l.n.r. zittend H.J. Slijk huis, voorzitter B. van 't Erve, A. Maarsingh. Staand v.l.n.r. W. Sie- mes, W. ter Beest, F. de Rond, F. Hoogervorst (van de boerenleden en in het projekt Mineralenboekhou ding ontbreken P. Midema en N. Jansen op de foto) Misschien is het mogelijk om naast de mineralenboekhouding ook een forfaitaire lijn te volgen om het mestprobleem op te lossen, bedrij ven kunnen dan zelf kiezen welk systeem ze willen gebruiken. Vooral voor extensieve bedrijven kunnen forfaitaire normen een uitkomst be tekenen. De afdeling veehouderij van het KNLC, die op 16 november verga derde, denkt dat door deze keuze mogelijkheid het draagvlak voor het mestbeleid vergroot wordt. Temeer omdat in het begin de mineralen boekhouding nog veel gebreken zal vertonen. Gaandeweg de rit zal de boekhouding verfijnd worden en de forfaitaire normen misschien over bodig worden. De afdeling vindt verder dat een eventuele overschot heffing niet te laag mag worden in gezet. Anders gaat er geen enkele regulerende werking vanuit. De afdeling maakte zich zorgen dat veel boeren eigenlijk niet weten wat er precies in het mestakkoord is af gesproken. De overheid en het be drijfsleven zijn het op drie punten eens: de fosfaatnormen voor 1995, dat er'onderzoek moet komen naar de normen na 1995 en het vermin deren van de ammoniakuitstoot met 70% tot 2005. Over de andere za ken is geen overeenstemming be reikt, hoe hard de overheid dit ook roept. Landbouwschapsvoorzitter Vare kamp heeft dat tijdens de mestde- monstratie van 15 november in Den Bosch ook nog eens duidelijk verwoord. Simpel De afdeling veehouderij vindt dat de mineralenboekhouding zo simpel mogelijk moet worden gehouden. Uit onderzoek is gebleken dat er wel 5000 afvoerposten zijn. Dat is na tuurlijk onwerkbaar. We moeten te rug naar de hoofdlijnen en de grootste vervuilers in beeld bren gen", was de mening van de afde ling. Een van de grootste knelpunten bij de hele mineralen boekhouding is het juridische kader van het geheel en de controle erop. In de vergadering werd wel gewaar schuwd dat het vertrouwen in het overheidsbeleid minimaal is. Boeren zouden daarom niet bereid zijn aan de mineralenboekhouding deel te nemen. De afdeling stemde ondanks deze kanttekeningen in met de begroting voor het project mineralenboekhou ding. Er werd echter wel opgemerkt dat provinciale potjes op dit vlak niet uit het oog mogen worden verloren. Ingeborg Schuitemaker Het oogsttijdstip ligt tussen 20 mei en half juni, een periode die ar- beidstechnisch op veel bedrijven mogelijkheden biedt. Tijdens de teelt zorgt Cebeco- Zuidwest voor-de teeltbegeleiding in samenwerking met de zaadleveran cier. Het afleverklaar maken kan desgewenst in het pakstation van Grobeka geschieden. Geïnteresseerden worden aanstaan de maandag verwacht te Sirjans land. Is men verhinderd, maar toch geïnteresseerd, dan kan men con tact opnemen met de vertegen woordiger van Cebeco-Zuidwest of met Grobeka B.V. (01806-55437). De zeven Zeeuwse waterschappen houden in de maanden november en december voorlichtingsavonden voor aspirant-bestuurders. Met de invoering van de Waterschapswet en de verkiezingen van 2 maart 1994 voor de deur willen de water schappen zowel de kiezers als nieu we bestuurskandidaten inlichten over de ruimere mogelijkheden voor kiezer en kandidaatbestuursleden. De verdeling van de zetels in het waterschapsbestuur wijzigt in ver houding tot de huidige situatie bij al le waterschappen sterk. Twee nieuwe categorieën maken voor het eerst deel uit van de waterschaps besturen. Ingezetenen (inwoners) krijgen in elk waterschap het groot ste aantal zetels. Ook de pachters krijgen een vertegenwoordiging in het bestuur. Elk waterschap geeft voorlichting over vragen als "Hoe stel ik mij kan didaat?" en "Wat wordt er van een waterschapsbestuur(d)(st)er ver langd?" De bijeenkomsten zullen op de volgende locaties en data plaats vinden: Waterschap Walcheren, Groenmarkt 10, Middelburg, 18 en 23 november, 20.00 uur; Water schap Hulster Ambacht, Hogeweg 6, Hulst, 22 november, 19.30 uur; Waterschap Schouwen-Duiveland, Havenpark 40, Zierikzee, 23 novem ber, 20.00 uur; Waterschap De Drie Ambachten, 25 november, 19.30 uur (uitnodiging met plaats na tele fonische aanmelding); Waterschap Noord- en Zuid-Beveland, Nassau- laan 8, Goes, 29 november, 20.00 uur; Waterschap Het Vrije van Sluis, Brouwerijstraat 18, Oostburg, 2 de cember, 20.00 uur; Waterschap Tholen, Holland Huis te Scherpe- nisse, 2 december, 20.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 5