Harde taal over mestbeleid op massale protestbijeenkomst Zeeuwse lamsoor-in-glas hele jaar verkrijgbaar Waarom de hersens van politici zo duur zijn Voorlichting milieumeetlat in Zeeuwse akkerbouw Varekamp: "We zijn gemanipuleerd en belazerd" Eerste potten voor minister Bukman Gezondheidsverklaring varkens Overname door Cebeco-Zuidwest Temidden van de vele sombere berichten over de landbouw valt er soms ook nog wel eens wat te lachen. Zoals op een bijeenkomst van natuurbeschermingsorganisaties, die dinsdag j.l. in Terminus in Goes werd gehouden. ZLM-voorzitter Huib van der Maas kreeg daar als gastspreker de lachers op zijn hand met het volgende verhaal over zijn buurman. Omdat de man nogal vaak hoofdpijn had, consulteerde hij een me disch specialist. Die vertelde hem dat hij nieuwe hersens nodig had. De chirurg had drie soorten nieuwe hersens in de aanbieding: boeren- hersens voor 2000 gulden per ons, hersens van natuurbeschermers voor 3000 gulden per ons en hersens van politici voor 20.000 gulden per ons. Dat de hersens van natuurbeschermers iets duurder zijn dan die van boeren, kan ik nog volgen, zei mijn buurman. Maar waarom zijn de politieke hersens zo schreeuwend duur Antwoord van de chirurg: je zou eens moeten weten hoeveel meer politici dan boeren we nodig hebben om aan één ons hersens te ko men Een hapje Zeeuwse lamsoor voor minister Bukman (rechts) en Stich tingsvoorzitter H. Evers dijk (foto: W. Mieras) Opvallend harde taal sprak Land bouwschapsvoorzitter M. Vare kamp op de grote mestmanifestatie, die maandag j.l. in de Brabanthallen in Den Bosch werd gehouden. Een kleine 10.000 veehouders uit Bra bant, Gelderland, Utrecht en Lim burg uitten ten overstaan van een aantal Kamerleden op niet mis te verstane wijze hun ongenoegen over het mestbeleid van de overheid voor de jaren tot 2000. Varekamp zei zich "gemanipuleerd en bela zerd" te voelen door de ministers Alders en Bukman. "De ministers hebben in hun brief aan de Kamer andere dingen geschreven dan in het mestakkoord staan. Ze hebben zelfs pertinente onwaarheden ge schreven en daar moet u. Kamerle den, een stokje voor steken". Varekamp was de eerste spreker op deze luidruchtige massabijeen komst, georganiseerd door de aktie- groep Beter Mestbeleid en de NCB tegen de 3e fase van het mestbe leid. De mest voorstellen komen vol gend maand in de Tweede Kamer aan de orde. Het verzet tegen de in grijpende maatregelen, die het kabi net voorstelt, vond in de Brabanthallen een brede uitlaatklep. Met toeters, vuurwerk en spandoe ken lieten de boeren hun misnoegen aan de politiek duidelijk blijken. On der de duizenden bezoekers ook een handvol ZLM-mers uit Oost- en Midden-Brabant, onder wie vice- voorzitter W. van Veldhuizen. Uit Gelderland en Utrecht waren even eens veehouders aanwezig. ZMO- voorzitter J. van Leeuwen was een van de vele boerenbestuurders, die van de partij was. Met ingang van 1 december aan staande is het verboden om varkens zonder gezondheidsverklaring bij een slachterij of exportmarkt aan te bieden. Dit staat in de "Verordening PVV controle dierziekten varkens 1993" die vorige week werd vast gesteld door het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees (PVV). In deze regeling is onder meer voor geschreven dat varkens en biggen niet van varkenshouderijbedrijven mogen worden aan- en afgevoerd zonder dat het bedrijf op dierziek ten, waaronder blaasjesziekte on derzocht is en negatief bevonden. Komende maandag (22 november) wordt de milieumeetlat geïntrodu ceerd in de Zeeuwse akkerbouw. De milieumeetlat is een hulpmiddel bij het milieuvriendelijk toepassen van gewasbeschermings- en bestrij dingsmiddelen. Via de meetlat wordt informatie gegeven over de effecten die de middelen hebben op de bodem en het grond- en het op pervlaktewater. Schadelijke midde len scoren hoog, minder ongunstige krijgen een lager cijfer. Akkerbouwers kunnen aan de hand va die gegevens een milieuvriende lijk spuitplan opstellen en toepassen zonder de opbrengst van hun ge wassen te verminderen. Zij kunnen hierbij het advies inwinnen van de dienst landbouwvoorlichting. Aan het einde van het groeiseizoen wordt het spuitplan geëvalueerd. Door een subsidie van f 9.200,— Marius Varekamp Fel te keer Varekamp ging fel te keer tegen de vergaande uitleg die de ministers Bukman en Alders het in de nacht van 12 op 13 mei gesloten mestak koord hebben gegeven. Ze hebben voorstellen opgenomen, waarover geen overeenstemming was bereikt. Varekamp herhaalde dat de land bouw wel degelijk iets heeft bereikt in het beruchte mestakkoord. Van tafel zijn de aanvankelijke voorstel len voor het schorsen van de latente ruimte, het verlagen van de grond gebonden mestproduktierechten, de versnelde aanscherping van de gebruiksnormen in schone gebieden en het aanwijzen van 300.000 tot 400.000 ha fosfaatgevoelige gron den. Het belangrijkste succes: niet meer de mesthoeveelheid maar de mineralen staan centraal. Varekamp legde alle nadruk op het feit dat in het mestakkoord uitslui tend vaste afspraken voor 1995 zijn gemaakt, waaronder verlaging van de gebruiksnormen tot 110 kg fos faat voor bouw- en maisland en 150 kg voor grasland. Voor de jaren daarna is "niets maar dan ook niets afgesproken en hebben we onze handen volledig vrij. We praten niet over een verliesnorm van 5 kg fos faat in het jaar 2000". De voorzitter van het Landbouw schap zei overigens prima uit de voeten te kunnen met het compro mis, dat de aktiegroep Beter Mest beleid en de NCB op het laatste moment hebben bereikt. Kernpun ten daarvan zijn: bemestingsnormen in 1995 zoals in mestakkoord 110 - 110 - 150 kg fosfaat onder voor waarde dat de veehouderij in 1995 vrijwillig een mineralenboekhouding kan bijhouden met een onderhouds- uit het provinciale milieufonds zijn de kosten van de begeleiding bij de opstelling van het spuitplan laag. In plaats van gemiddeld ruim f 200,— kan worden volstaan met ongeveer f 100,-. De Dienst Landbouwvoorlichting (DLV) heeft negen voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd om inte resse voor de milieumeetlat op te roepen bij akkerbouwers die zijn aangesloten bij een vereniging voor bedrijfsvoorlichting of studieclub. De eerste bijeenkomst is aanstaande maandag om 19.30 uur in café De Kroon te Kwadendamme. De voorlichting wordt verder gege ven in Kortgene, Sint Annaland, Schoondijke, Kloosterzande, Se- rooskerke (W), Philippine, Noord- gouwe en Kruiningen. Alle bijeenkomsten vinden nog dit jaar plaats. norm (was voorheen verliesnorm) 45 kg fosfaat en een heffingvrije voet van 15 kg fosfaat per ha. De regulerende mineralenboekhouding wordt verplicht in 1996 voor alle veehouders, waarbij geëist wordt dat de onderhoudsnorm plus hef fingvrije voet van resp. 45 en 15 kg per ha per jaar gedurende drie jaar gehandhaafd blijft. Daarna kan een eventuele afbouw plaatsvinden als de praktijkonderzoeken daartoe aan leiding geven. Verder moet het uitrij- verbod op grasland in september van tafel, evenals de scherpe eisen voor ammoniakreduktie en er moet één mestcentrale komen, waarbij alle veehouders zich verplicht moe ten aansluiten. Over dit laatste wordt overigens binnen de land bouw zeker niet eensgezind gedacht. Van tafel De duizenden boeren in de Brabant hallen waren minder geïteresseerd in de technische aspecten van het mestbeleid, ze waren maar voor één ding gekomen: de politiek duidelijk maken dat het mestbeleid van de regering van tafel moet, anders zul len veel veehouderijbedrijven het niet redden. NCB-voorzitter Latijn houwers zei het nog erg parlemen tair: "we willen de race wel lopen, maar we willen weten waar we uit komen. Bedenk wel dat elke gulden die besteed wordt aan het milieu eerst op onze bedrijven verdiend moet worden". Aktieleider F. Meulenmeesters, zijn collega F. Verhoeven en NAJK- voorzitter Arjan Kamp liéten zich in veel heftiger bewoordingen uit. Ze dreigden met harde akties als de po litiek het nu bereikte compromis niet overneemt. Vanuit de zaal kwa men nog hardere woorden naar de Kamerleden. "De politiek heeft tot nu toe niet naar ons willen luisteren. Volgend jar mei zijn er verkiezingen, zijn, dan zullen ze wel moeten luisteren". Daarmee werd de slogan "Dit mestbeleid kan ook u uw baan kosten", rechtstreeks op politici van toepassing verklaard. Geen bijval De Kamerleden Huys (PvdA), Blauw (VVD), Ter Veer (D'66) en Van Noord (CDA) slaagden er niet in bij val te verkrijgen bij de joelende me nigte. Ze hadden daar trouwens ook niet op gerekend. Ze toonden volop begrip, maar hielden tegelijkertijd al lerlei slagen om de arm. Wel ver klaarden zij unaniem dat de eindbemestingsnorm die het kabi net noemt (5 kg in 2000) niet heilig is. Maar op de stelling van Latijn houwers dat we beter een goed mi lieubeleid in 2005 dan een ondoordacht milieubeleid in 2000 kunnen hebben, gingen zijn niet in. "Op termijn komt het allemaal wel in orde", sprak Ter Veer sussend. Maar eerder al was vanuit de zaal geroepen, dat de politiek de finish lijn steeds verlegt. "Dit is geen mi lieubeleid. Dit is de veehouders het land uitjagen. Het enige dat wij wil len is onze koeien melken en onze varkens voeren. Daar moeten we de kost mee verdienen. Regels en voor schriften zijn er nu wel genoeg. Geef ons de kans het milieupro bleem zelf op te lossen". Het CDA-Kamerlid Van Noord kreeg het zwaar te verduren toen hij zei: "Wij doen hier in de Brabanthallen geen zaken met u. Wij doen zaken met het kabinet op het Binnenhof". Een minutenlang boegeroep was zijn deel. Met deze opmerking gaf Van Noord voedsel aan het idee wat breed onder de boeren leeft en ook in Den Bosch duidelijk tot uiting kwam: de politiek heeft veel begrip voor de problemen in de landbouw, maar laat de boeren als het er op aankomt gewoon in de kou staan. "Zeeland is een akkerbouwgebied en met het aanbieden van de eerste potten geconserveerde lamsoren, hopelijk een nieuw akkerbouwge was, willen we nog eens zeggen dat creativiteit en geloof in nieuwe mo gelijkheden de landbouw en vooral de akkerbouw wellicht een beetje kunnen helpen". Dat zei het Zeeuw se Eerste Kamerlid H. Eversdijk, te vens voorzitter van de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde, maandagmiddag j.l. bij de aanbie ding van de eerste potten geconser veerde lamsoren aan minister Bukman van Landbouw in restau rant Katseveer. Lamsoren worden sinds kort geteeld op een binnendijks perceel aan de Schouwse kust. Het project is een initiatief van het Zeeuwse land bouwbedrijfsleven en wordt finan cieel gesteund door de provincie Zeeland, het ministerie van Land bouw en de EG. Uit Brussel komt zelfs 3 miljoen gulden. De Stichting Mariene Cultures Oosterschelde, waarin ook de landbouw vertegen woordigd is, heeft het project onder haar hoede. Naast verse lamsoor komt de zee groente nu ook in geconserveerde vorm op de markt. IDW Products in Sleeuwijk onder leiding van de heer Hak is er in geslaagd om de lams oren te conserveren met behoud van smaak en kleur. Daardoor is het ge was nu het hele jaar leverbaar. Ook als diepgevroren produkt blijkt lams oor in trek. Zo komt er nogal wat vraag uit Duitsland, aldus Eversdijk. Het VQordeel van de seizoensverlen ging is, dat er minder risico van marktverzadiging en dus prijsval bestaat. Terwijl de teelt nog in een experi menteerfase verkeert, zoekt de Stichting al volop naar afzet- en dis tributiemogelijkheden. Eversdijk zei te verwachten dat pas over twee of drie jaar zal blijken of het initiatief geslaagd is, zowel wat betreft teelt als wat betreft afzet. Toch zullen schorgroenten altijd een exclusief produkt blijven. Het wordt zeker geen volksvoedsel. Zeeuwse lams oor gaat als conservenprodukt voorlopig alleen maar enkele gespe cialiseerde horecabedrijven. Cebeco-Zuidwest zal per 1 januari 1994 de handelsactiviteiten van Harry Bogaerds B.V. te Numansdorp overnemen. De sterk veranderende situatie in de land- en tuinbouw en de wijzigende vraag van de verbrui kers van gewasbeschermingsmid delen zijn mede de oorzaak van deze overname. De vestiging van Harry Bogaerds B.V. aan de Lange Biesakkerweg in Numansdorp wordt voorlopig ge huurd en past, mede door de mo derne en aan alle eisen voldoende gewasbeschermingsmiddelenopslag, in het vestigingsbeleid van Cebe co-Zuidwest. Door het op deze wijzé voortzetten van de activiteiten blijven de afnemers verzekerd van een goede service en een breed pakket aan produkten. Het vlieg tuigspuiten zal onveranderd worden voortgezet door Harry Bogaerds B.V. ///////,V,V,V,V,V.V,V.V,V.V,V,V.V.V.V.V ,v.v .V. :.v. ,v,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3