Rugklachten: een veel voorkomend probleem ZAJK adviseert lidmaatschap NAV AGRARISCH ALGEMEEN Niemand staat er bij stil hoeveel on ze rug te lijden heeft. Totdat het te laat is. Bukken en draaien met het bovenlichaam lukt dan alleen nog met veel pijn of in het ergste geval helemaal niet meer. Lage rugpijn is één van de meest voorkomende kwalen van de mens. Rugklachten kunnen bij iedereen voorkomen, ongeacht het geslacht of de zwaarte van het beroep. Rug klachten ontstaan, uitgezonderd aangeboren afwijkingen, doordat men verkeerd met de rug omgaat. Bij zware beroepen komt het ver keerde gebruiken vaker voor, dus in direct zorgen de zware beroepen toch voor meer rugpijn. Rugpijn kan niet op een eenvoudige manier worden verholpen. Uw dok ter kan u wel een eind op weg hel pen: maar voor een gezonde, niet pijnlijke, rug moet u eigenlijk zelf zorgen. Alleen zelf kunt u uw hou ding verbeteren en leren uw rug niet te forceren bij de dagelijkse bezighe den. Wat nog belangrijker is: alleen zelf kunt u - op advies van dokter of fysiotherapeut - iedere dag oefenin gen doen om uw rugspieren te ver sterken. Lage rugpijn Sedert de mens rechtop is gaan lo pen en de rug het hele lichaam in balans moet houden, heeft de mens last gehad van het onderste deel van zijn rug. Niet alleen een slechte houding, gebrek aan beweging, zor gen voor rugklachten, maar ook overgewicht en de spanningen van het dagelijkse leven. Meestal is lage rugpijn niet ernstig en is het een ge volg van kleine beschadigingen, te grote inspanning of normale verou dering. Het is jammer dat onze rug zijn werk niet kan staken en gaan rusten wanneer hij er genoeg van onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge heeft. Maar het werk gaat door, ook wanneer dat pijn doet. Als wij het waarschuwingssignaal van de acute rugpijn negeren en de rug niet goed verzorgen kan de pijn chronisch worden. Chronische lage rugpijn, vroeg of laat stort de rug gewoon in. En wij ook! Gezonde rug Een gezonde rug is recht, sterk en buigbaar, tevens vrij van pijn. De be langrijkste functies van de rug zijn: steun van het bovenlichaam, be scherming van het ruggemerg en het mogelijk maken van de bewe gingen. Het onderste deel van de rug: de lumbale of lendewervels bestaat uit vijf wervels met de bijbe horende tussenwervelschijven, ze nuwwortels, spieren en banden of ligamenten. De wervels en tussen wervelschijven van het lendegebied worden het zwaarst belast en zijn het grootst. Een gezonde rug heeft een goede stand en wordt gesteund door sterke rug- en buikspieren. Pijn ontstaat wanneer zenuwuitein den abnormaal geprikkeld worden en via het ruggemerg signalen uit zenden naar de hersenen. Deze pro beren dan de rug te beschermen door te zorgen voor een krampach tig samentrekken van de rugspieren, waardoor de rug stil en onbeweeg lijk wordt gehouden. Kwetsbaar Behalve gewone, lichamelijke oorza ken kunnen de spanningen, ver moeienissen en zorgen van het dagelijks leven veel bijdragen tot het "ontstaan van lage rugpijn. Een slechte houding, te weinig li chaamsbeweging en te veel eten zijn de ergste vijanden van uw rug. Door een slechte houding wordt de rug overmatig belast en wordt hij kwetsbaar. Voorbeelden zijn niet moeilijk te vinden. Neem een appel die net te hoog in de boom hangt. In sommige boomgaarden wordt de pluk gedaan met een bak, die aan een draagband om de nek hangt. Moeilijk rekken! De rug die veel moeite moet doen om het lichaam in balans te houden wordt snel moe en zakt door. Wat dacht u van ach terom kijken op de tractor, om te zien of de voren wel recht geploegd zijn? Deze konstante verdraaiïng van de rug kan funest zijn. Verrekt De rug is verrekt, wanneer spieren of banden van de rug zijn uitgerekt of verscheurd. Dit is meestal het ge volg van het op onjuiste wijze ver richten van gewone bezigheden als buigen, tillen, staan of zitten. De be schadiging kan ook het gevolg zijn van een ongeluk of ongeval bij sport. Bij een goede behandeling geneest de rug volledig. Wanneer de rug goed wordt gebruikt kunnen de meeste gevallen van een "ver rekte rug" worden voorkomen. Ook spanningen en emotionele proble men spelen een grote rol bij rugpijn. Geldzorgen, gezinsproblemen en oververmoeidheid kunnen aanlei ding geven tot kramp in de rugspie ren. Wanneer u de emotionele spanningen in uw leven aanvaardt, begrijpt en probeert op te lossen, zult u minder last hebben van uw rug. Uw kans op een gezonde rug wordt groter. Slijtage Arthrose door slijtage behoort bij het normale verouderingsproces. Bijna niemand ontkomt eraan. Osteao-arthrose kan de wervels en de tussenwervelschijven in meerde re mate aantasten. De tussenwer velschijven worden platter en op de wervellichamen kunnen uitsteeksels ontstaan, die pijn veroorzaken. Dik wijls veroorzaakt osteo-arthrose in het geheel geen last. Door een juist gebruik van uw rug en een goede houding kunt u de slijtage arthrose op oudere leeftijd voor een groot deel tegenhouden. Voorkomen Wat kunt u zelf doen om rugpijn te voorkomen? Houd uw rug recht. Probeer een goede houding en goe de lichaamsbeheersing te krijgen. Test uw houding door met de rug tegen de muur te gaan staan. Wan neer u dan de rug recht maakt, voelt u wat u moet doen voor een goede houding. Geeh slungelige, maar ook geen overdreven rechte houding! Nooit een holle rug. Let voortdurend op uw houding en verbeter ze zono dig! Voorkom onnodige belasting van uw rug door uw gewicht laag te houden en door regelmatig te oefe nen om de spieren te versterken. Buig bij het tillen uw rug niet, maar zak door de knieën. Kom omhoog vanuit de benen en houd het voor werp dicht tegen u aan. Til niet ho ger dan borsthoogte. Wanneer het voorwerp te zwaar is vraag dan om hulp. Zorg er in ieder geval voor dat de vracht niet kan gaan glijden of vallen. Kijk bovendien altijd goed waar u loopt. Zet bij het staan één voet op een bankje of kistje. De rug wordt dan ontlast. Zit niet slap of vooroverge bogen op een stoel of achter het stuur. Wanneer u te ver moet reiken naar het stuur of de pedalen, wordt de kromming in de lendenen sterker. Dit is een onnodige belasting. Slaap op uw rug of zijde, maar in ieder ge val op een stevig matras. En als laatste: Ga zo gauw mogelijk naar de dokter bij hardnekkige rug pijn. Maar hopelijk zijn al deze raad gevingen in uw geval overbodig!!! M. van der Ham-Sonnenschein Op de ZAJK-hoofdbestuursver- gadering van 26 oktober 1993 stond er onder andere op de agenda een uitleg over de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond. Op deze verga dering waren de heer Kees van Beek, mede-oprichter en bestuurslid en Heero Boer, secretaris van de NAV aanwezig. Kees van Beek be gon zijn inleiding over de NAV over een stukje geschiedenis. Nog geen jaar geleden is het plan "Genoeg is beter" ontstaan. Hierin stonden een aantal stappen die zouden leiden tot een betere toekomst voor de agrari sche sektor, en dan in prioriteit de akkerbouw. Ten eerste moet er een Europese ak kerbouw vakbond opgericht wor den. De problemen zijn immers niet nationaal maar Europees, de belan genbehartiging werkt nu in Neder land niet goed. Er moeten dan oplossingen uitgedragen worden vanuit de basis en men moet niet al le maatregelen die op ons afkomen accepteren. Als uiterste dwangmid del heeft deze organisatie een pro- duktiestop ter beschikking. Kees van Beek stelt vervolgens: waarom zou je meer produceren als datgene wat er nodig is? We kun nen stellen dat er teveel geprodu ceerd wordt, dit kun je verminderen door te braken of te extensiveren. "Genoeg is beter", oftewel de NAV wil dit dus door te braken, en wel door in heel Europa circa 15% van al het land, behalve grasland, braak te leggen. De tarweprijs moet dan teruggebracht worden op een kostendekkend niveau, dit betekent ook voor vele andere gewassen dat de opbrengstprijs zal stijgen door de spilfunktie van de granen. De koude sanering die de politiek nu heeft in gezet heeft namelijk weinig zin om dat de grond toch in produktie zal blijven, er zal dus toch evenveel pro duktie blijven. Binnen de "Genoeg is beter" is men er echter wel van overtuigd dat een verhoging van de tarweprijs zal lei den tot een teveel aan tarwe, daar om zal er een strategische tarwevoorraad vastgesteld moeten Redaktie Luc Mangnus worden binnen de EG (dit i.v.m. mis oogst e.d.), als er dan een teveel aan tarwe komt, dan moet het per centage braak opgevoerd worden. Tevens zal er hierbij getracht moe ten worden om zo weinig mogelijk te importeren en te exporteren. Ook ziet de NAV wel mogelijkheden om meer ruimte te geven voor milieu vriendelijke produktie. De NAV wil niet wachten op de mogelijkheden van agrificatie, die zullen er wel ko men, maar dit zal nog te lang kun nen duren. De gevolgen van de veranderingen die "Genoeg is beter" omschrijft is dat het inkomen omhoog gaat, dat er meer ruimte komt voor milieu investeringen en dat de flexibiliteit van de bedrijven terugkomt, ook zal er minder verdringing tussen secto ren komen. Kees van Beek vindt dat het GATT-akkoord veel te ver gaat, straks worden we in Europa gere geerd dat we in Japanse auto's rij den, we Amerikaans voedsel consumeren, en ga zo maar door. De Nederlandse Akkerbouw Vak bond die in juni 1993 is opgericht is samengesteld uit drie regio's: Zuid, Midden en Noord. Er is nu een hoofdbestuur van 25 personen, echter dit zal teruggebracht worden naar een meer werkbaar aantal. Het kan nog lang duren voordat de ver anderingen, afgeleid van "Genoeg is beter", die de NAV wil doorvoe ren, vruchten af gaan werpen. Omdat veel akkerbouwbedrijven fi nancieel op de rand van de afgrond staan, of zeer binnenkort komen te staan, heeft de NAV medio septem ber besloten om voor te stellen een deel van de aardappeloogst te velde te vernietigen. De aardappeltermijn- markt was op dat moment zeer laag en er waren geruchten dat hierover gemanipuleerd werd. De keus was toen om een percentage aardappels te velde te vernietigen of om een percentage van de aardappels wel op te slaan maar niet te leveren, dit om de prijsvorming weer beter te maken. Deze stap lag in de lijn van het plan "Genoeg is beter", omdat er aangegeven word dat er een te veel is en door een deel uit de markt te nemen, laten merken dat hieraan wat gedaan wordt. Volgens Kees van Beek waren ande re standsorganisaties het in eerste instantie eens met dit plan, maar enkele dagen later bleek dat zij dit toch niet haalbaar vonden. Overi gens was, achteraf gezien, de hele actie te laat op touw gezet en mede daarom niet haalbaar geweest. Ook het uit produktie nemen van een produkt ligt gevoelsmatig moeilijk. De NAV heeft een actiecomité die dit soort voorstellen behandelt, deze zijn dus druk bezig met het zoeken naar mogelijkheden om de politiek te overtuigen van de nood in de ak kerbouw. Op dit moment is het belangrijkste waar de NAV zich mee bezig houdt: de ledenwerving. Ook is men bezig om te proberen via politieke en bestuurlijke weg de standpunten van de NAV kracht bij te zetten. Eén van de moeilijkste zaken is om dit alles op Europees niveau te doen, hiervoor is een Europees overlegor gaan; de ECU, hierin heeft ook de NAV zitting. Overigens voor het zo ver is dat we over een Europese vakbond kunnen praten zijn er nog veel leden nodig die participeren, zowel in Nederland als in het bui tenland. Naar aanleiding van de inleiding van de heer Kees van Beek was in de ZAJK-vergadering de vraag op tafel hoe men over aardappelquotering denkt. De meerderheid van het aan wezige bestuur achtte het verstan dig om dit op dit moment af te wijzen. Men zag voor de toekomst meer mogelijkheden in het omhoog brengen van de graanprijs, waar door ook het saldo van andere ge wassen omhoog gaat. Oproep Nadat er nog wat discussie in de vergadering is geweest over enkele details van de NAV besluit de verga dering eensluidend dat het voor de landbouw een goede zaak is dat veel boeren lid worden van de NAV, de voorzitter roept dan ook bij deze de leden van het ZAJK en andere landbouwers op om lid te worden van de NAV. Hopelijk dat we op de ze manier een betere toekomst in het vooruitzicht krijgen voor met na me de akkerbouw, want op de ma nier zoals het momenteel gaat zullen er veel bedrijven verdwijnen, en dan met name die bedrijven die in een bedrijfsopvolging zitten. De sector zal toch zichzelf heel sterk moeten maken ten opzichte van de politiek, zodat er hier wat gedaan wordt aan een betere toekomst voor de noodlijdende sectoren. Wij ver wachten daar om veel van de NAV. Peter Hanse 23 november: ZAJK-vergadering. Op de agenda o.a. R.O. in Zeeland, inplaatsing veehouderij in Zeeland, nieuwe perspectieven voor de land bouw in Zeeland, uitleg over interre gionale projekten en de 5b doelstelling. Spreker deze avond is drs. IJ.L. Boom van het Landbouw schap. Plaats: De Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. PJZ-Tholen/St. Philipsland 20 november: Gaan we naar het concert van The Scene in de Zee landhallen in Goes. Daarna gaan we gezellig nog wat stappen in Goes. Kosten f 17,50. Aanmelden bij Me- ta Maas, tel. 01677-2451. Vertrek om 19.00 uur bij Daan. 10 december: Dropping. Heb je zin om een avond in een onbekend ge bied te wandelen? Geef je dan op voor de jaarlijkse dropping bij Herbe- rien, 01660-4626 of bij Daan, 01662-2303. Vertrek om 19.30 uur bij de Chinees in Scherpenisse. PJZ-West Zeeuws Vlaanderen 26 november: Naar Brugge voor het jaarlijkse schaatsfestijn in het Bou- dewijnpark. Vertrek om 19.30 uur vanaf het Ledelplein in Oostburg. Vervoer wordt ter plekke geregeld. Kosten f 6,00. PJZ-Schouwen-Duiveland 27 november: Dropping. Vertrek: 20.00 uur vanaf Kees Hanse, Platte- weg 6 te Zierikzee. Kosten: leden f 7,50; niet-leden f 12,50. Opgave tot 23 november bij Rita van de Vel de, 01113-1389 of Petra Kwaak, 01114-1732. Zondag 5 december: Sinterklaas surprisemiddag. Opgeven bij Petra Kwaak, 01114-1732, dan hoor je voor wie jij een surprise van f 10,— een gedicht moet maken. Plaats: 14.30 uur bij Arno Geluk, Dirksweg 3 te Brouwershaven. KPJ-Graauw 26 december: Groot sportevene ment tussen de afdelingen van de Delta-Jongeren. Het toernooi bestaat uit: bankvoetbal, volleybal, slagbal. Plaats: in "Den Dullaert", Sportlaan 24 in Hulst. Tijd: 12.45 tot 17.00 uur. Opgave vóór 5 de cember bij je eigen afdeling. Meer informatie bij Anneke Mangnus, 01143-5377.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13