Belgische tuinders willen importbeperking groenten Vijftig cent voor een juridisch advies Den Zeeuwschen Landbouw Boeren in België Geschiedenis van de ZLM - M., Evenals in Nederland verkeert de glastuinbouw in België in een diep dal. Gezien de huidige economische situatie vragen landbouworganisa ties de regering om uitstel van aflos sing, verlenging van interestsub sidie en overbruggingskredieten. Mede door scherpere milieu-eisen staat menig bedrijf te koop. Het echtpaar Linda en Frank Lauwers uit Vremde, nabij Lier, willen uitbrei den maar kijken nu even de kat uit de boom. Zij hebben een tomaten- kas van 5500 meter in eigendom en een kas van 5000 meter op huurbasis. Bewust hebben Linda en Frank niet alles op één teelt gezet. "In de kas die we van familie bijhuren telen wij slasoorten als Lollo Rosso. Voor spreiding van werk en risico past sla in ons schema. Nu zijn wij blij dat we meerdere teelten hebben. Ook met een economisch afgeschreven kas is een goede boterham te ver dienen". Linda en Frank hopen toch binnen enkele jaren een nieuwe kas bij te bouwen voor de tomatenteelt. "De bank heeft gezegd dat wij eigenlijk te klein zijn. Technische investerin gen in tomaten zijn pas rendabel bij meer dan 10.000 meter. Aan tuin ders die nog willen uitbreiden of be ginnen laat de bank tegenwoordig weten dat zij beter een failliet bedrijf kunnen overnemen. Het opstellen van een financieringsplan verloopt lang niet vlekkeloos meer". In technisch opzicht haalt de familie Lauwers, op jaarbasis, 40 kilo toma ten van een vierkante meter. Bedrij ven op substraat komen tot 60 kilo. Het opdrijven van de opbrengsten heeft de Belgische tuinbouw vooral Wij vervolgen onze serie 'Boeren in België' met een reportage over een glas tuinbouwbedrijf nabij Lier. Het echtpaar Lauwers uit Vremde teelt vleestoma ten, en daarnaast in een bijgehuurde kas diverse slasoorten. Ook. in België verkeert de glastuinbouw in een diep dal, maar toch hopen Linda en Frank Lau wers binnen enkele jaren een nieuwe tomatenkas te kunnen bijbouwen. te danken aan de optimalisering van de voorlichting. Frank Lauwers: "Sinds Nederlanders hier met parti culiere voorlichting zijn begonnen heeft iedere organisatie deze vorm van dienstbetoon aangegrepen. Boerenbond, overheid en Bodem- kundige dienst hebben inmiddels een eigen voorlichtingsdienst". Lauwers betaalt voor overheidsvoor lichting jaarlijks een vaste contribu tie van 2000 Bfrs. Hier kan hij telefonische adviezen voor krijgen en een paar maal bezoek van een voorlichter. Wil hij meerdere keren advies hebben dan volgt een extra rekening. De Bodemkundige Dienst verzorgt bij hem de analyses van grond en water. Verder is Frank lid van de Serrysten studieclub in de regio Lier. Regelmatig verzorgt deze club bijeenkomsten waarop infor matie wordt uitgewisseld. Importen indammen Frank is bestuurslid van de Vlaamse Tuinbouw Kamer van het Algemeen Boeren Syndicaat. Momenteel is de Kamer in onderhandeling met su permarkten. Dit om te trachten de onbeperkte importen uit Middel- landse-Zeelanden in te dammen. "Supermarkten laten onze tomaten en andere glastuinbouwprodukten liggen en kopen in het buitenland", zegt Frank geïrriteerd. "Kwalitatief doen de Westeuropese tomaten niet ond§r voor de Marokkaanse. Onze tomaten zijn eerder versleten maar dat doet niets aan smaak en struc tuur van de tomaat af. Uit verkoopoogpunt promoten win kels buitenlandse tomaten. Vorig jaar brachten Belgische tomaten 25 Bfrs. op terwijl buitenlandse 40 Bfrs. moesten kosten. Dit klopt niet. Wij willen meer controle op de in voer. Nu komen er jaarlijks steeds meer tomaten binnen. Op deze ma nier kunnen wij niet overleven". "Niet zelden blijven onze tomaten te lang in de winkelschappen liggen", vult Linda aan. "Zij worden dan overrijp met alle gevolgen van dien. De beschuldigde vinger gaat dan al snel naar de tuinder die dagelijks hard werkt om een goed produkt te leveren. Gebruik van chemische middelen is allang gereduceerd. Bio logische bestrijding is algemeen. Wij leveren alles af onder GT-stempel, de Gecontroleerde Teelt". Frank laat weten dat de eerste besprekingen met de groot winkelketens redelijk positief zijn verlopen. "Zij luisteren al naar ons". Grondontsmetting Belgische tuinders hebben nog een voorsprong op hun Nederlandse col lega's doordat zij nog grond mogen ontsmetten. Hier zal vlug verande ring in komen. Op milieugebied komt de Wet Vlarem 2 hard aan. Al naar gelang de capaciteit van elec- tromotoren en pompen en gebruik van olie worden tuinbouwbedrijven in een klasse ingedeeld. Grote tuin bouwbedrijven ziet de overheid straks als industrie. In 1996 moet al les wettelijk kloppen. Vrijwel ieder bedrijf heeft de vereiste milieuver gunning aangevraagd maar nog nie mand heeft het document ontvangen. Geen goed woord hebben Linda en Frank over voor het huidige werkge legenheidsbeleid. "Belgen en tot Belgen genationaliseerde buitenlan ders willen niet meer bij de tuin bouw werken. Het is te zwaar werk zeggen zij. Niet zelden maken de vaste medewerkers misbruik van hun sociaal recht. Met stempelen is bijna evenveel te verdienen als met werken". Naast Linda en Frank zelf en vader is er een vaste medewerker op het bedrijf, een Ghanese asielzoeker. "Wij zijn tot nu toe goed over hem te spreken". J.v.T. Linda en Frank Lauwers uit Vremde (bij Antwerpenin hun toma tenkas Alweder moest de Prov. ten toonstelling te Middelburg uit gesteld worden, maar men zou dan deze houden in 1914 en haar kranig voorbereiden, zoodat zij volgens de nieuwe zienswijze op dit punt zoude zijn ingericht en inderdaad een provinciale ten toonstelling in al zijn omvang zoude zijn. De algemeene vergadering zou echter niet te Middelburg gehou den worden. De heer Löhnis, in specteur van den landbouw, kwam daar ook. Iman Kakebee- ke en Zwagerman waren op reis en dienden Nederlands belangen elders; de 1e in de West, de an dere in Zweden. Het spreekt van zelf dat Van Oy- en het weer moest hebben over de paardenfokkerij, en wel in 't algemeen, maar ook over die van Walcheren in 't bijzonder. Of de Walchersche landbouwers hem nu liever hoorden dan toen hij ja ren geleden er de eerste land bouwvoordrachten hield? Zeker zal hij ook nu wel Prügel gege ven hebben. De bietencultuur bleef een voor werp van aanhoudende zorg. Daarbij kwam de aardappelhan- del, waarbij de heer J. Welleman, in 1913 Hoofdbestuurslid, een belangrijke rol vervulde Op Tho- len had men een merkwaardig geval gehad, waardoor het de al gemeene handelsvoorwaarden bij den koop en verkoop van aardappelen ter sprake bracht. Het geval was tusschen G.C. van Zaaien, aardappelkoopman te 's Hage, die door den Thoolschen commissionair Arie Jansen aard appels liet koopen. Deze kocht die ook bij de Gebr. Klompe, ons allen wel bekend, inzonderheid in deze dagen. De mededeeling van het geval lokte breedvoerige dis cussie uit. Nog iets dat duidt op nieuwe tij den kwam op het tapijt. F. Koop man Cz. had Zierikzee in overweging gegeven aan het Hoofdbestuur voor te stellen een rechtskundig adviseur te benoe men, teneinde de leden der Maatschappij in de gelegenheid te stellen raad te vragen in ge schillen uit de wet op het arbeids contract voortvloeiende. Het Dagelijksch Bestuur wilde het uitbreiden tot alle zaken waar voor men iemand noodig achtte die volkomen op de hoogte was met de verschillende wetten ra kende landbouw en veeteelt. Bij Mr. Holtius in Groningen zou men eens informeeren. Daar be stond reeds een rechtskundig bureau en het heette uitnemend te werken. In Limburg deed men het anders en had men twee advocaten aangesteld, die advies aan de le den moesten geven voor de ko lossale som van (risum teneatis amici of foei dat gij lacht), voor 50 cent. Van Vredenburch spreekt als zijn oordeel uit, dat die rechtskundige adviseur zich in ieder geval zal moeten bepalen tot adviezen uitsluitend op land bouwgebied. Anders was hij er tegen. Dit was dan ook de be doeling. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor Limburg te volgen en er een te benoemen die dan voor 50 cent (het was toen in den ja ren 1913!!) adviezen zou geven uitsluitend in landbouwzaken, ook in verband met het arbeids contract. Bovendien zou hij de vonnissen moeten opmaken der arbitragecommissies. Men had de veearbitragecommissie b.v. in gesteld. Dit voorstel aangeno men zijnde, benoemt het Dagelijksch Bestuur Mr. Zaaijer, die nog als onze waardige priester van Themis met zijn te genwoordigheid onze algemeene vergadering vereert. Maar Zierikzee, van waar de ge dachte was uitgegaan, schreef een tijd later, dat men met dien rechtskundigen adviseur nog duurder uit is, want in Zierikzee betaalt men maar f 1,80 voor een advies en aan den rechts kundigen adviseur moet men f 2,35 betalen, n.l. f 0,50 voor 't advies, f 0,90 voor 't lezen van een brief en f 0,90 voor 't schrijven van een brief en 5 cent port. Van Oeveren die eerst het instituut had toegejuicht ver klaart nu ook gemoedelijk: Ik zie er geen nut meer in. Wat was 't geval geweest? De benoemde adviseur had te goeder trouw zijn bereidverkla ring tot aanname gegeven, maar bespeurde spoedig, dat mogelijk jeugdige onnadenkendheid zijn goed hart parten had gespeeld en dat hij als man van eer, gelijk htj is, ook tegenover zijn confrè res, van het wettelijk tarief niet kon afwijken. Hinc illae lacry- mae. Vandaar die tranen. Tholen zoekt een oplossing en stelt voor hem aan te stellen als rechtskundig adviseur voor een In ons reiaas over de eerste 80 jaar van de ZLM zijn we aangeko men in het jaar 1913. Het hoofdbestuur van de ZLM breekt zich het hoofd over de vraag of er een juridisch adviseur moet komen en zo ja hoeveel zijn adviezen mogen kosten. Ook de ze aflevering is ontleend aan de jubileumrede die de voorzitter uitsprak bij het 80-jarig bestaan van de ZLM in 1923. jaar tegen f 1000 's jaars, waar voor het bestuur der Z.L.M. kosteloos advies krijgt en elk lid Aardappels rooien in het begin van deze eeuw op een Zeeuwse akker recht heeft op een advies per jaar, waarvoor het betaalt f 0,90 als het mondeling is en f 1,80 als het schriftelijk is, terwijl de bedoelde ambtenaar deze bedra gen int en afdraagt aan de kas der Z.L.M. Of wel de Z.L.M. stelt f 300 per jaar beschikbaar, waaruit de kosten kunnen be taald worden voor rechtskundige adviezen voor het bestuur der Z.L.M., de besturen der afdeelin- gen en de arbitragecommissie. Het Dagelijksch Bestuur heeft tegen beide voorstellen bezwa ren, omdat geen gelden er voor kunnen uitgetrokken worden. Het assumeert zich Van Vreden burch, Iman Kakebeeke en Jac. Welleman om nogmaals de zaak te overwegen. Ik meen, dat de inmiddels ontbrande wereldoor log die overwegingen heeft gestaakt. 11 Juni 1913 gedacht men te Zierikzee het 70-jarig bestaan der Z.L.M. in "Juliana". Men had toen: twee 2jarige cursussen in landbouwhuishoudkunde, 3 an dere meisjescursussen, 9 voor volwassenen, 23 landbouwwin- tercursussen voor jongens, 3 voor meisjes. In 1892 was er één cursus. In 1922 waren er 25. En thans: 31 landbouwwintercur- sussen, 1 in tuinbouwkunde, 10 voor volwassenen, 14 in land bouwhuishoudkunde, 2 in paar denkennis, 2 in hoefbeslag, 1 in motorkennis. Voorts hebben wij de R.L.W. school, de Middelbare Landbouwschool te Hulst en de Lagere Landbouwschool te Axel, terwijl er het volgende jaar een te Schoondijke staat geopend te worden. Meerdere cijfers van vergelijking zal ik U thans spa ren. Zij worden opgenomen in het verslag. R Lindenbergh spreekt over de groote kosten bij publieke ver- koopingen. Hiermede wordt den stoot gegeven tot oprichting van een commissie van onderzoek en tot een eindelijk vergelijk met de notarissen, waardoor in de provincie meer eenheid is gekomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8