Hogere hectare-opbrengst meeste akkerbouwgewassen Van alles wat Cursus datacommunicatie en telebankieren op infocentrum Versoepeling RVV-tarieven Coöperaties: Hecht verband of knellende relatie? Meer onderzoek naar mesttoe- diening op klei in voorjaar Geld verdienen met de pc in Schoondijke Eindverslag demoproject 1992 Van de meeste akkerbouwgewas sen zijn de opbrengsten per ha dit jaar hoger dan in 1992. Gegevens over de aardappel- en bietenoogst ontbreken nog, vanwege de onze kerheid over het deel wat niet ge rooid kan worden. Van de al wel geoogste aardappelen ligt de ha- opbrengst 12 procent boven die van vorig jaar. Dit blijkt uit de definitieve oogstramingen van het CBS. De gemiddelde opbrengst per ha granen is met zes procent toegeno men ten opzichte van vorig jaar. Per ha wintertarwe is gemiddeld een opbrengst van 8.900 kg gehaald, 800 kg meer dan vorig jaar. Met 7.800 kg per ha zit ook de zomer- tarwe ver boven de opbrengst van vorig jaar (6.900 kg). De opbrengst van wintergerst is met 6.600 kg per ha 100 kg lager dan vorig jaar, de zomergerst zit met 6.300 kg 500 kg hoger. In de arealen trad nogal wat verandering op: wintertarwe 99.800 ha (116.700), zomertarwe 18.200 ha (10.200), wintergerst 4.400 ha (6.000), zomergerst 35.600 ha (28.000). De opbrengsten per ha van alle stro soorten is afgenomen. Bij stro van wintertarwe is de afname het grootst (-19 procent). De stroopbreng sten bedragen dit jaar per ha gemiddeld: wintertarwe 4,2 ton, zomertarwe 3,8 ton, wintergerst 3,7 ton, zomergerst 3 ton. De op brengst van bruine bonen is dit jaar met 2.800 kg per ha 100 kg lager dan vorig jaar (maar wel 11 procent boven het gemiddelde van de laat ste vijf jaar). De erwtenoogst stijgt van 4.100 tot 4.300 kg per ha. De opbrengst van veldbonen is dit jaar 5.500 kg per ha 500 kg). Van de groene erwten is de totale op brengst bijna gehalveerd, door een afname van het areaal met ruim de helft. De opbrengst van het blauwmaan- De Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees heeft op 31 oktober j.l. een versoepeling ingevoerd van eerder dit jaar gewijzigde tarieven. Enkele nadelige gevolgen van de eerdere tariefsverhoging zijn met terugwer kende kracht weggenomen. De aanpassing heeft met name be trekking op overwerk, te laat aange melde of te laat afgemelde activiteiten. Zo is nu bepaald dat het extra tarief van f 22,50 per man per kwartier voor uitstel of opont houd niet betaald hoeft te worden, als de werkzaamheden alsnog bin nen de vastgestelde tijd worden uit gevoerd. Er geldt een marge van 15 minuten. Ook het tarief voor afmel ding (eveneens f 22,50 per man per kwartier) is niet meer verschul digd als, in overleg met de RVV, een activiteit binnen één dag wordt ver schoven. Voorwaarde is wel dat de keuringsdienst in staat is op het ge vraagde andere tijdstip personeel in te zetten. Het extra tarief voor te la te aanmelding (f 5,— per man per kwartier) vervalt als de werkzaam heden worden uitgevoerd binnen de eerder (voor andere activiteiten) ge plande tijd. Ook hier geldt een mar ge van 15 minuten. Bovendien zijn nu aparte regelingen getroffen voor bedrijven die naast vleesvarkens ook runderen of zeu gen slachten. Deze bedrijven komen vaak niet aan 1.000 vleesvarkens per dag, zodat ze niet voor de kor tingsregeling in aanmerking konden komen. Nu is er een regeling waarbij de runderen en zeugen hiervoor ook meetellen (een rund telt hierbij voor vier varkens). De versoepeling van de berekening van het lage varkenstarief gaat met terugwerkende kracht in op 1 juni 1993. Tot 15 december kunnen be drijven die daarvoor in aanmerking komen bij de RVV om terugbetaling van teveel betaalde tarieven ver zoeken. De gemiddelde opbrengst van de granen ligt zes procent hoger dan vorig jaar. zaad stijgt per ha 200 kg tot 1.700 kg. Andere opbrengsten die dit jaar zijn behaald: karwijzaad 1.900 kg (was 1.700 kg in 1992), koolzaad 3.200 kg (3.300), vezelvlas (onge- repeld) 7.900 kg (7.800), olievlas 2.100 kg (2.200), voederbieten 98 ton (96), zaaiuien (incl. uitval) 65 ton (55), snijmaïs (kg droge stof) 13,6 ton (11,9), ccm (in kg droge stof) 11,6 ton (11,1), korrelmaïs 9.100 kg (8.200), rogge 5.600 kg (5.600), haver 6.000 kg (5.100), triticale 5.900 kg (5.500). De aardappelverwerking neemt elk jaar met een ongeveer even gro te hoeveelheid toe Van oktober 1992 t/m september 1993 bedraagt de verwerking 2,32 miljard kg aard appelen. In 1991/1992 was dit 2,14 miljard kg en weer een jaar daarvoor 1,94 miljard kg. Soms zijn er momenten dat je jezelf in de arm moet knijpen. Niet om de pijngrens te bepalen vanwege de vraag "Ben ik nu gek of niet?". Ik noem u de onzin van enkele weken geleden op de tv. "Jagers eten botulisme-eenden en hazen hebben myxomatose", was de verkondiging van dierenbescherming. Het is dat mijn stoel vrij hoge arm leggers heeft anders was ik eruit gevallen. Ik moest denken aan de uitspraak van mijn moeder: "Je kunt niet meer verstand gebruiken dan wat je hebt". Onze boeren kunnen daar ook over mee praten, denk aan de kreet dat alle boeren rijk zijn want ze hebben zulke grote schuren. Vooral op verjaardagen hoor je deze "des kundigheid". Met goede uitleg en aanhalen van voorbeelden kun je veel ontzenuwen. En dat alles, bes te lezers, staat beschreven in het boek "Onbekend maakt onbe mind", hoofdstuk "Géén belang stelling". Wél belangstelling was er voor de hondenwedstrijd op Noord- Beveland enkele weken geleden. Al leen Golden Retrievers en Labra dors, honden werkend nó het schot. Jong en oud streden om een eerste prijs. Er was een prijs voor de beste jonge hond en de beste oudere hond. Enkele jonge honden waren echt dol, sprongen met vier poten tegelijk van de grond. Spelen is toch belangrijker dan een duif ophalen! Zoals (soms) jonge mensen denken: "Je bent maar een keer jong, wer ken kun je altijd nog". Mooi werk van de oudere honden, koppig vol houden, tot de verste hoek van de boomgaard, net zolang tot het wild binnen is. De aanhouder wint is hier echt op z'n plaats. Voor de officiële geweren een uitda ging goed te schieten. In één keer raak zoals het hoort, maar ook hier waren missers. Hoge, hardvliegende fazanten met de wind mee gaven problemen. En wat doet het dan goed dat je buurgeweer, een gere nommeerd kleiduivenschutter en ja ger in hart en nieren, je advies geeft, eerlijk en ongevraagd. Een vriend! November, konijnenmaand. Ik hoorde over een spontane ziekte, bloed uit bek en neus. Dit is het Vi rale Hemorralisch Syndroom (VHS). Of dit besmettelijk is weet ik niet. Er kan in korte tijd veel sterfte optre den. Lees uw Jagertje!!! Per se geen myxomatose. Mocht u toch mix hebben in het veld, voorzichtig. Een besmetting, b.v. het oog, geeft pro blemen. Deze virale besmetting is goed te behandelen met antibiotica, maar laat het niet zover komen. Uiteraard weet u hoe de wildstand is en wat er mee te doen. Bij ons fa zanten genoeg en ook de hazen zijn weer goed vertegenwoordigd. De laatste weken waren er opeens veel wilde duiven op de pas ingezaaide wintertarwa Ik hou het op doortrek kers, zoveel bij elkaar heb ik de laat ste maanden niet gezien. Tot mijn grote vreugde zag ik een machtige klucht patrijzen. Bijna vooroorlogs in aantal, toen er voor de vogels nog ruimte was en weinig asfalt. U weet mijn mening: Probeer de eenzame patrijs te schieten, die komt de win ter echt niet door. Maar nooit op zo'n grote klucht. Laat die maar gaan voor volgend jaar. T. Huis in 't Veld Het Infocentrum Akkerbouw te Schoondijke organiseert deze win ter een aantal cursussen op het ge bied van datacommunicatie en telebankieren. Datacommunicatie is de uitwisse ling van informatie via de pc en de telefoonlijn. In de eendaagse cursus "Introductie datacommunicatie maakt u kennis met de mogelijkhe den van datacommunicatie voor de fandbouw: actuele teeltinformatie, markt- en prijsberichten, weerbe- Om mesttoediening op klei-, bouw en maïsland enigszins ingevoerd te krijgen is extra praktijkonderzoek nodig, en moet de ontwikkeling van specifieke apparatuur meer gesti muleerd worden. Dit is een van de aanbevelingen in het eindverslag van het demoproject "emissie-arme mestaanwending" 1992. Mesttoediening op klei-, bouw- en maïsland in het voorjaar heeft perspectief, maar is nog steeds pro blematisch, zo luidt een van de con clusies. Uit oogpunt van vermindering van uitspoelingsverlie- zen van stikstof wordt voorjaarstoe diening belangrijk geacht. De projectgroep adviseert verder om de nadelen van mesttoediening in het najaar en de mogelijkheden van toe diening in het voorjaar duidelijker aan te geven. Voor zware klei en slecht draag krachtig veen zijn emissie-arme tech nieken op grasland, die ook onder minder goede omstandigheden zo als in 1992 toepasbaar zijn, nog on voldoende ontwikkeld. Mede uit oogpunt van de weidevogelproble- matiek dient de ontwikkeling van geschikte apparatuur zoals een sleepvoeten- of sleufkoutersysteem met slangenaanvoer gestimuleerd te worden. Ook wordt een grotere werkbreedte van deze systemen aanbevolen. Het is gewenst appara tuur te ontwikkelen waarvan een voudig de effectieve werkbreedte aangepast kan worden. Volgens de projectgroep verdient toelating of ontheffing voor verdund verregenen of bovengronds uitrijden van aangezuurde mest overweging. richten, adviesprogramma's, tele bankieren, consumentdiensten. De cursus duurt één dag en wordt als eerste data gegeven op 13 januari en 1 februari 1994 van 8.30 tot 17.00 uur. De kosten bedragen f 75,— per persoon (inclusief war me maaltijd). Telebankieren Verdien op eenvoudige wijze geld met telebankieren. U zult zelf achter de computer ondervinden wat tele bankieren inhoudt. Deze cursus wordt uitgevoerd in samenwerking met de Rabobanken in Zuid-West Nederland. De cursus duurt een hal ve dag en wordt verzorgd op 4 en 11 januari 1994 van 13.30 tot 17.00 uur. De kosten bedragen f 40,— per persoon. Bij voldoende aanmel dingen worden meerdere cursusda ta gepland. Ervaringen Vorig jaar namen ruim 160 personen deel aan de cursussen datacommu nicatie. De heer Goethals uit Sas van Gent volgde de cursus Teleban kieren in februari van dit jaar. Op de cursus zag hij de mogelijkheden van telebankieren en hoorde van erva ringen van andere cursisten. Nu te lebankiert hij thuis op zijn pc. "Ik zou niet meer zonder willen" is zijn reactie. Nadere informatie is verkrijgbaar bij mevrouw T. Verdonschot, telefoon: 01173-1551. Op donderdag 4 november jl. orga niseerde de Nationale Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw de jaarlijkse Coöperatiedag te Veenen- daal. In vervolg op het thema van vorig jaar, communicatie, stond dit jaar de relatie tussen coöperaties en leden centraal. Ruim 500 geïnteres seerden, niet alleen uit de coöpera tieve "wereld" maar ook uit bestuurlijke, wetenschappelijke en overheidskringen, bogen zich over de vraag: "Hoe worden coöperaties beschouwd: als een hecht verband of een knellende relatie?" Leidraad bij het zoeken naar een antwoord op deze vraag was de lan delijke enquête die eerder dit jaar onder 1.800 boeren en tuinders ge houden is. Hieruit blijkt dat ledenbe trokkenheid (interesse van boeren en tuinders voor hun coöperatie) en ledenbinding (voordelen die de coö peratie aan hun leden biedt) sterk samenhangen. Beide factoren zijn weer van invloed op het inzicht in de toekomstmogelijkheden en op de bereidheid van boeren en tuinders om te investeren in hun coöperatie en om zich aan te passen aan de nieuwe eisen van de markt. Drie sprekers gaven de begrippen le denbinding en ledenbetrokkenheid nadere inhoud. De Commissaris der Koningin in Friesland, H. Wiegel, sprak over de betekenis van de bestuurlijke betrokkenheid en bestuurlijk draagvlak. Mr. A. Kroon, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, en F. Meilink, voorzitter van de zuivelcoö- peratie Coberco, gaven hun visie op ledenbetrokkenheid, daarbij puttend uit praktijkervaringen. De daaropvolgende paneldiscussie werd geleid door de heer H. Vaar kamp, directeur van de dierenart sencoöperatie A.U.V., die tevens een interpretatie van de enquête resultaten gaf. Naast de heren Kroon en Meilink namen hieraan deel de heren J. Kodde, akkerbou wer en coöperatielid, en mr. A. van Eldijk van de Vakgroep Agrarische Recht van de Landbouwuniversiteit. Zij gaven hun visie op de enquêtere sultaten vanuit resp. de eigen prak tijksituatie en wetenschappelijk oogpunt. De NCR-voorzitter, prof.dr. CP. Veer man, concludeerde dat de coöpera tie haar aantrekkingskracht niet verloren heeft. De Coöperatiedag heeft een lijst van concrete aanbe velingen ter verbetering van de "hechte relatie" opgeleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6