Loonwerkers: zodebemester straks bijna overbodig ■ÖaU Kweekbedrijf Oosthof toont nieuwe aardappelrassen Oud-veeteeltconsulent W.L. Harmsen overleden Konijneziekte onder controle Laatste Algemene Vergadering ZLM op maandag 6 december Veel sprekers op mestmanifestatie Schadepost van 70 miljoen gulden VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 HHM De manifestatie tegen het mest beleid van de overheid, die maandag a.s. in de Brabanthal len in Den Bosch wordt georga niseerd, begint om 13.30 uur. Als sprekers zullen optreden de voorzitter van het landbouw schap, M. Varekamp, de voorzit ter van de NCB, ir. A. Latijnhouders, de leider van de aktiegroep Beter Mestbeleid F. Meulenmeesters en woordvoer ders van de Tweede Kamerfrak- ties van CDA, PvdA, VVD en D'66. Omstreeks 15.45 uur wordt de bijeenkomst beëindigd. Eisen Intussen is duidelijk geworden wel ke eisenpakket de initiatiefnemers van de bijeenkomst op tafel wil leg gen. Ze willen: - de inname en afzet van over- schotmest per regio in één hand houden en onder gezamenlijke zeggenschap van de boeren brengen (dus geen particulier ini tiatief); - uitstel van een verdere aanscher ping van verliesnormen; - uitstel van de invoering van regu lerende heffingen tot 1998; - de uitrijnormen handhaven op 125 kg fosfaat op bouw- en maisland en 150 kilo op grasland. De aardappelkweekbedrijven heb ben hun jaarlijkse rassenbezichti- ging weer achter de rug. Op het kweekbedrijf Oosthof te Rilland van aardappelbedrijf C. Meijer b.v. was het vorige week gedurende drie da gen een komen en gaan van bezoe kers uit binnen- en buitenland. De meeste interesse ging uiteraard uit naar nieuwe rassen, die binnen afzienbare tijd op de markt komen. Meijer richt zich zoals bekend vooral op kwaliteitsrassen met een goede resistentie. Daarnaast zoekt het kweekbedrijf het met name in de vroege rassen, die een grotere oogstzekerheid bieden en boven- diens minder bespuitingen vragen. Aan deze voorwaarden voldoen bij voorbeeld de nieuwe en al intensief beproefde rassen Lady Christel (een gladde consumptie-aardappel, ge schikt voor luxe verpakking), Cupi do (consumptie) en Mirakel (consumptie). Ook het nieuwe fri- tesras Cycloon is een aardappel waarvan men hoge verwachtingen heeft, aldus Meijer-kweker Guus Heselmans. Het kweekprogramma van Meijer vindt hoofdzakelijk plaats op de eigen proefvelden in Rilland en in de Noordoostpolder. Daar naast werkt Meijer met een aantal hobbykwekers. Op donderdag 4 november j.l. wa ren op de Oosthof ook de proefras- sen van de Aardappelkwekersvereniging Zuidwest-Nederland te zien. uitgegeven onder de titel Water- schaps Wijzer. Het blad is de afgelo pen week huis-aan-huis verspreid. In de krant staat beschreven welke taken waterschappen hebben en hoe de waterschapsbesturen functi oneren. Ook wordt uitgebreid toe gelicht hoe men zich kandidaat kan stellen voor een plaats in het water schapsbestuur en hoe de verkiezin gen plaatsvinden. Behalve voorlichting via de verkie zingskrant geven de waterschappen informatie tijdens bijeenkomsten voor allerlei doelgroepen, waaronder de landbouw. Tegen de verkiezings dag komt er een tweede verkie zingskrant met informatie over de kandidaten. De Bond van Loonbedrijven (Boval) vreest een schade van niet minder dan 70 miljoen gulden als straks de sleepvoetenmachine op alle gron den in Nederland mag worden toe gepast. De dure zelfrijdende zodebemester die een aanschaf- waarde heeft van gemiddeld 400.000 gulden wordt daarmee grotendeels overbodig. Nog deze maand is er een aankondi ging in het Staatsblad te verwach ten, dat er met ingang van 1 januari a.s. bij de emissie-arme toediening van mest geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen zogenaamde aangewezen en niet-aangewezen gebieden. Nu is het nog zo, dat al leen de zodebemester en de sleuf- koutermachine mag worden toegepast op grasland in de aange wezen gebieden. Wanneer in 1994 ook de eenvoudige sleepvoetenma chine mag worden toegepast in de ze zandgebieden, betekent dit dat de zodebemesters door het grote prijsverschil uit de markt worden geconcurreerd. Op de loonbedrijven in de zandgebieden zijn momenteel meer dan 700 zodebemesters in gebruik. Doordat de techniek van een sleep voetenmachine zeer eenvoudig is en het benodigde trekkervermogen aanzienlijk lager hoeft te zijn, zal het gemiddelde investeringsbedrag voor deze werkwijze veelal beperkt blij ven van f 100.000,- tot f 200.000,- zo stelt de Boval. Voor de sleepvoe tenmachine zal in de meeste geval len volstaan worden met een trekker, zoals die op de meeste boe renbedrijven toch al voorhanden is. De boeren zullen met andere woor den zelf - al dan niet samen met de buren - een sleufkouter of sleepvoe tenmachine aanschaffen. Ongezond De loonwerkers vinden dat hen on gezonde concurrentie wordt aange daan, omdat zij aanvankelijk werden geprest de best denkbare methode voor emissie-arme mestaanwending te gaan gebruiken. Volgens de Boval heeft de zodebemester tot nu toe alleen maar geld gekost. Door het besluit van de ministers Alders en Bukman wordt de positie van de zo debemester zelfs helemaal onderuit gehaald. De loonwerkers, die een zodebemester hebben aangeschaft, zullen extra moeten afschrijven op hun dure apparatuur, inclusief zware trekker. Per combinatie komt dit de loonwerker zeker op f 100.000,- te staan. Op 700 machines betekent dit dus een totale schadepost van 70 miljoen gulden. De Boval spreekt over een grote kapitaalvernietiging in de loonwerksector als gevolg van het zig-zag-overheidsbeleid. Met het oog op de waterschapsver kiezingen, die op 2 maart a.s. in combinatie met de gemeenteraads verkiezingen plaatsvinden, hebben de zeven Zeeuwse waterschappen gezamenlijk een voorlichtingskrant De vroegere veeteeltconsulent in Zeeland, ir. W.L. Harmsen, is 5 no vember op 76-jarige leeftijd overle den. De heer Harmsen is van 1950 tot 1969 consulent geweest, in wel ke functie hij adviserend lid was van het dagelijks bestuur van de ZLM. Ook was hij in deze periode gastle- raar op de Middelbare Landbouw school te Goes. Na een reorganisatie van het consu lentschap in 1969 kreeg de heer Harmsen een functie bij het Proefstation voor de Rundveehou derij, toen nog gevestigd in Wage- ningen. Na zijn pensionering is hij in deze plaats blijven wonen. Door tijdig te enten is bij de profes sionele konijnenfokkers een ca tastrofe voorkomen. De nieuwe virusziekte V.H.D. slaat snel toe en is dodelijk voor zowel tamme als wilde konijnen. Een longbloeding overleven de dieren niet. Versprei ding vindt plaats door de lucht. V.H.D. is via Duitsland en België Ne derland binnengekomen. Volgens dierenarts M. van Heivoort uit Wouw is het aan snel ingrijpen van de fokkers te danken dat de schade beperkt is gebleven. "Er is massaal preventief geënt. De dieren die wij nu nog krijgen komen van particulieren. Een enting werkt 4 tot 6 maanden. Vermoedelijk zullen de professionele fokkers ook na deze periode weer enten. De entstof is goedkoop". Van Heivoort verwacht dat het virus in de vrije natuur nog een tijdje voor uitdunning van het konijnenbestand zorgt. J.v.T. Het rassenassortiment op kweekbedrijf De Oost hof trok weer vee! bekijks (foto: Anton Dingemanse) overheid zich terughoudend opstel len met het opleggen van financiële verplichtingen. Als straks blijkt dat de teugels te strak zijn aangehaald, zijn de bedrijven de klos. Om tot verantwoorde verliesnormen te ko men denk ik dat we nog wel vier tot vijf jaar nodig hebben. Er zal wel praktijkonderzoek nodig zijn. We moeten dus respijt vragen aan de overheid. Men moet ons meer tijd geven. Intussen moeten we als be drijfsleven alle zeilen bijzetten om een oplossing te vinden voor het menvraagstuk. Want iedereen weet dat het menens is"; In het nu zwaar aangevochten mestakkoord is overigens een eind tegemoet gekomen aan de wens om de verantwoordelijkheid voor de mestproblematiek meer bij de be drijven zelf te leggen. In het zoge naamde '95-scenario' wordt hiervan uitgegaan. Volgens dit systeem worden de mestproduktierechten afgeschaft en komt er een regeling voor een verplichte verantwoorde mestafzet voor in de plaats. De uit werking die de overheid voor ogen staat met een voorheffing en nahef- fing over niet afgezette mest is ech ter slecht gevallen in de praktijk. Gevreesd wordt dat dit systeem in combinatie met de verplichte mine- ralenboekhouding de bedrijven een te zware last oplegt. Van Veldhuizen: "1995 zou het jaar van de waarheid moeten worden voor de oplossing van het mestpro bleem. Maar het wordt steeds dui delijker dat de problemen op bedrijfsniveau veel groter zijn dan men dacht. Wat dat betreft is het W. van Veldhuizen mestakkoord van mei 1993 onvol doende doordacht. Bedrijven moe ten maatregelen economisch verantwoord kunnen doorvoeren. Daar wringt de schoen. Als het mestakkoord van mei blijft zoals het is, zullen veel veehouderijen in de knoei komen. Er zullen slachtoffers vallen op de primaire bedrijven, maar ook in de toeleverende en ver werkende industrie. Een heel stuk werkgelegenheid zal verloren gaan. Dat zal a.s. maandag in Den Bosch goed duidelijk moeten worden ge maakt aan de politiek". Op de demonstratieve bijeenkomst zullen behalve vertegenwoordigers van de aktiegroep en de NCB ook Landbouwschapsvoorzitter Vare kamp en leden van de grootste frak- ties in de Tweede Kamer het woord voeren. Vooral de bijdrage van Vare kamp, die immers medeverantwoor delijkheid draagt voor het in mei afgesloten mestakkoord, wordt met enige spanning tegemoet gezien. De Algemene vergadering van de ZLM wordt dit jaar gehouden op maandag 6 december a.s. in de prins van Oranje te Goes. In ver band met de fusie zal het de laatste Algemene Vergadering in ZLM- verband zijn. De bijeenkomst zal voor een belang rijk deel in het teken van de ZMO staan. Als gastspreker is uitgeno digd de heer J. van Leeuwen, thans nog voorzitter van de Geldersche Mij. van Landbouw en straks van de ZMO. Zoals gebruikelijk zal ZLM-voorzitter H.C. van der Maas aan het begin van de vergadering zijn jaarrede uit spreken. Na de inleidingen en de discussie wordt afscheid genomen van vice-voorzitter W. van Veldhui zen, die naar het zich laat aanzien niet in het ZMO-bestuur zal te rugkeren. De algemene Vergadering begint PP J van Leeuwen, om 14.00 uur. Vanaf 13.30 uur wor den de bezoekers ontvangen met koffie en thee. Na afloop kan er on der het genot van een drankje en een hapje worden nagepraat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3