V Thuiszorg: hulp op maat Mineralen in balans, jongeren een kans onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge AGRARISCH ALGEMEEN Thuiszorg, een begrip waar we steeds meer over horen. De zorg thuis voor een zieke, daarbij al dan niet geholpen door verschillende in stanties: iets waar iedereen vroeg of laat mee geconfronteerd kan worden. Vroeger was het vrij normaal dat al les thuis gebeurde. De kinderen werden in het ouderlijk bed gebo ren, zieken werden in de huiselijke kring verpleegd en men overleed bij de eigen familie. Ongehuwde fami lieleden gingen, nadat ze voor hun ouders gezorgd hadden en alleen kwamen te staan bij een broer of zus wonen. Vaak bleven ouders op het bedrijf, soms woonden er wel drie generaties in één huis. leder had zijn eigen taak, men vulde el kaar aan en zorgde voor elkaar. Wanneer de moeder kwam te over lijden kwam er een huishoudster of werd er later vaak hertrouwd, zodat de zorg voor de kinderen verzekerd was. Beroepsmatige hulp De tijden veranderen: er komen zie kenhuizen, bejaardenhuizen, kruis verenigingen, gezinshulp, enz. De mensen gaan van alles doen om de gezondheidszorg te verbeteren. Dit geldt niet alleen voor zieken, maar ook voor gezonde mensen. Veel vrouwen kiezen voor een poli klinische bevalling, om in geval van nood alle beschikbare hulp ter plek ke te hebben. We gaan ook gebruik maken van externe hulp. Het gezin: de "hoeksteen" van de samenle ving is niet meer zo stevig en de mentaliteit verandert ten opzichte van de ouderenzorg. De welvaart werkt mee en van de bejaardenhui zen en serviceflats wordt dankbaar gebruik gemaakt. Zowel jong als oud wordt zelfstandiger en wil vrij zijn. Ouderen willen hun kinderen niet meer tot last zijn. 1B ij k Thuiszorg De laatste tijd komt er weer veran dering in "alles buiten de deur". We krijgen te maken met Thuiszorg. Dit is mede ontstaan door bezuinigin gen in de gezondheidszorg, maar ook door een stukje mentaliteitsver andering. Laten we de thuiszorg vooral niet idealiseren. We moeten ten allen tijde de omstandigheden in ogenschouw nemen en niemand hoeft zich schuldig te voelen als hij of zij deze zorg niet op zich kan ne men of de zorg uit handen moet ge ven. leder geval staat op zichzelf en meestal is het bij langdurige verple- zing gewoon voor alle partijen beter om professionele hulp in te roepen. Schaam je daar niet voor! Thuiszorg is ook een verzamelnaam voor hulp van kruisverenigingen en de gezinshulp. Samen bieden deze instellingen een uitgebreid en sa menhangend pakket van verzorging, verpleging en begeleiding bij u thuis. Met deze hulp is het mogelijk zo lang mogelijk in de eigen omgeving te blijven. Soms is dit ook een nood zaak omdat de opname in een verpleeg- of bejaardentehuis ge paard gaat met lange wachttijden. Thuiszorg levert hulp die geboden wordt, afgestemd op de behoefte en wensen. In een gesprek wordt de behoefte aan hulp vastgesteld. Er wordt afgesproken welke hulp de in stelling kan bieden en voor hoelang. In steeds meer plaatsen werken de gezinszorg, de kruisvereniging en de kraamzorg samen. Er worden goede afspraken gemaakt over wie welke zorg verleent en op welk moment. Daardoor kan de hulp zo doelmatig mogelijk en flexibel worden ingezet. Het is in ieders belang dat ze zo economisch mogelijk benut wordt en de kosten zo laag mogelijk ge houden worden. Wanneer de huishouding door ziek te, ouderdom of handicap niet meer alleen gedaan kan worden kan de gezinszorg uitkomst bieden. Zij neemt de huishoudelijke taken over en houdt het huishouden draaiend. Zij besteedt aandacht aan de op vang van de kinderen en staan u bij met persoonlijke verzorging of so ciale problemen. Uitgangspunt is de eigen zelfstandigheid en de zorg vanuit de eigen omgeving zo lang mogelijk in stand te houden. De hulp is bedoeld als aanvulling op de mantelzorg. Mantelzorg is de zorg uit de directe omgeving van familie of vrienden. Binnen de gezinszorg is een geva rieerd hulpaanbod, afhankelijk van de situatie. Vaak werkt men ook sa men met een maatschappelijk wer ker. Het Kruiswerk kent net als de gezinshulp verschillende soorten zorg. We kennen allemaal de bege leiding van moeder en kind, de con sultatiebureaus, de zorg voor zieken en gehandicapten. Bekend is de zuster die in de morgenuren van patiënt naar patiënt fietst. Toch is er aan dit beeld wel iets veranderd. De zuster komt vaker per auto. Maar het is ook vaak niet meer steeds de zelfde zuster. Wijkverpleegkundigen en wijkziekenverzorgenden hebben elk hun eigen taak. Verder heeft de kruiszorg een pre ventieve taak, voorlichting over ge zond blijven o.a. door de diëtiste. En er is het uitleenmagazijn, waar men tijdelijk hulpmiddelen kan lenen. U ziet een heel scala van mensen rondom de thuiszorg, rondom de patiënt. Vaak nog aangevuld met vrijwilligers en vrijwilligsters. En de toekomst? Als we de politiek volgen vragen we ons af waar dat alles heen zal gaan. Met alle bezuinigingen zal misschien uit geldnood dit zo zorgvuldig opge bouwde systeem weer worden af gebroken? De pessimist zegt: "Als ik oud ben is er niets meer van over". De optimist zegt: "Komt tijd komt raad, het zal zo'n vaart niet lo pen". Laten we kiezen voor een middenweg en vertrouwen op een zekere basisvoorziening, want de toenemende vergrijzing en de terug lopende welvaart zullen zeker tot verandering en vermindering van zorg leiden. Opvallend in dit hele verhaal is.de grote rol, die vrouwen hierbij spelen, zowel professioneel als vrijwillig. Heus, mannen staan hun "manne tje" ook wel, zij kunnen even goed voor iemand zorgen. Maar uit prak tisch oogpunt zijn het vaker vrou wen die, minder gebonden aan een baan buitenshuis, de zorgtaken op zich nemen. Het is waarschijnlijk daarom dat de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hierop heeft ingespeeld met de cursus "50+ de zorg de baas": een leer gang voor vrouwen, die te maken hebben of denken te krijgen met de zorg voor iemand in hun directe om geving. Een leergang in manage ment voor vrouwen om niet ten onder te gaan in het appèl, wat op hen wordt gedaan. De Kruisvereni ging organiseert de cursus: "Zie kenverzorging thuis", waarin vooral op praktische zaken wordt in gegaan. Thuiszorg, laten we hopen het niet direct nodig te hebben. Laten we ons het wel bewust zijn van de mo gelijkheid dat het ons kan overko men, zowel als hulpvrager als hulpbieder. Bekijk de situatie ten al len tijde zo rustig mogelijk, en aarzel niet om na verloop van tijd zaken bij te stellen en zo nodig tijdig externe hulp in te schakelen. Dit allemaal in goede harmonie is van belang voor alle betrokkenen. Drie generaties op één bedrijf, het zal niet meer terug komen, maar de tijd van "alles buiten de deur" is ook voorbij. E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Volgens het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) schieten de regeringsvoorstellen "Mest- en ammoniakbeleid derde fase ernstig tekort wat betreft praktische haal baarheid en betaalbaarheid. Milieu beleid is hard nodig maar geen milieubeleid dat (jonge) agrariërs de das om doet. De normen moeten in de praktijk haalbaar zijn, de maatre gelen betaalbaar! Een keiharde sa nering van de agrarische sektor die het gevolg is van de ingrijpende re geringsvoorstellen zijn voor het NAJK onaanvaardbaar. Kort samengevat komen de stand punten en eisen van het NAJK op het volgende neer: de mineralenboekhouding als hart van het mest- en ammoni akbeleid is akkoord; de heffingen op verliezen boven de verliesnormen dienen terug te vloeien naar de agrarische sector voor het treffen van milieumaat regelen; de toegestane fosfaatverlies- norm in 2000 moet 45 kilo fos faat per hectare zijn in plaats van 5 kilo. Het NAJK vindt de over- heidsplannen om de toegestane fosfaatverliesnorm in 2000 vast te stellen op 5 kilo per hectare (is ruim 2 kilo fosfor) onaanvaard baar. Fosfaatbemesting (dierlijke en kunstmest samen!) zou dan slechts mogen bestaan uit de gewasonttrekking plus 5 kilo). Een goed productienivo is bij zo'n lage norm niet haalbaar. Dat komt omdat fosfaat niet volledig voor het gewas beschikbaar is, dierlijke mest niet homogeen over het land verdeeld kan wor den (de bekende koeievlaai) en AJK-West Zeeuws Vlaanderen 13 november: Ploeg wedstrijd. Plaats: Noordweg te Groede. Aan vang: 12.30 uur. Deelname: 16 jaar en ouder. Opgave: vóór 10 novem ber bij 01152-2056 of 01170-52436. beleidsinstrument, de heffing af. NAJK wijst Redaktie Luc Mangnus de produktie van het gewas (en dus de mineralenbenutting) van jaar tot jaar erg verschilt onder meer onder invloed van het weer. Verder hecht fosfaat zich aan grondbestanddelen en spoelt nauwelijks uit zolang de grond niet met fosfaat is verza digd. Uit het oogpunt van milieu moet fosfaatverzadiging worden voorkomen. Middeling over enkele jaren. Ex tra fosfaatgift moet mogelijk zijn als uit grondonderzoek een laag fosfaatgehalte blijkt; de toegestane stikstofverlies- norm moet 250 kilo N per hekta- re zijn in het jaar 2000. Voorgestelde normen van over heid zijn absurd. Een normaal produktienivo is met de voor gestelde stikstofgiften onmoge lijk. De in de nota genoemde getallen getuigen volgens het NAJK van het ontbreken van el ke kennis van de praktijk. Losse flodders die achter een buro zijn bedacht. De onttrekking van bij voorbeeld maïs en akkerbouw gewassen ligt al ruim boven de in de nota genoemde maximale N-giften!; geen dubbele korting van de fos faatbemesting bij de overgang van gebruiks- naar verlies normen; een landelijke aanpak van de mestafzet via een mestcentrale om de kosten van mestafzet zo laag mogelijk te houden (ver plichte aansluiting voor alle over- schotbedrijven); 70% vermindering ammoniak- uitstoot in 2005 ten opzichte van 1980 lijkt haalbaar. Geen ex tra eisen rondom natuurgebie den, geen extra vermindering na 2005; geen ammoniakheffing naast de heffing op mineralenverliezen ge baseerd op de mineralenboek houding; geen mest-uitrijverbod in sep tember; een hoge heffing (genoema wordt f 30,— per kilo fosfaat) op niet-milieuverantwoorde mestafzet doorkruist de minera lenboekhouding als regulerend Het NAJK is akkoord met de mineralenboekhouding a/s het mest- en ammoniakbeleid "hart" van Kom naar Den Bosch Omdat standpunten in hoofdlijnen overeenkomen met die van de aktie- groep die op 15 november aan staande een mestaktie organiseert in de Brabanthallen te Den Bosch (van 12.30 tot 16.00 uur) roept het N.A.J.K. op tot deelname aan deze aktie. Van deelnemers wordt ver wacht dat zij spandoeken, toeters en bellen mee nemen. PJZ-Tholen/St. Philipsland 20 november: gaan we naar het concert van The Scene in de Zee landhallen in Goes. Daarna gaan we gezellig nog wat stappen in Goes. Kosten: f 17,50; te bestellen bij Me- ta Maas, tel. 01677-2451. Vertrek om 19.00 uur bij Daan. 10 december: Dropping. Heb je zin om een avond in een onbekend ge bied te wandelen? Geef je dan op voor de jaarlijkse dropping bij Herbe nen, 01660-4626 of bij Daan, 01662-2303. Vertrek om 19.30 uur bij de Chinees in Scherpenisse. PJZ-West Zeeuws Vlaanderen 26 november: Naar Brugge voor het jaarlijkse schaatsfestijn in het Bou- dewijnpark. Vertrek om 19.30 uur vanaf het Ledelplein in Oostburg. Vervoer wordt ter plekke geregeld. PJZ-Oost Zeeuws Vlaanderen 12 november: Gaaibollen. Plaats: café Rue du Nord, Noordstraat 16 te Walsoorden. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden f 15,— en niet-leden f 20,—. Opgave bij Leendert, tel. 01150-12842. Provinciaal 13 november: Provinciale bowling. Plaats: bowlingcentrum Goes, Beestenmarkt 10. Aanvang: 18.30 uur. Prijsuitreiking: 22.00 uur. Opge ven bij Annemarie van der Maas, 01107-1690 of Govert Schroder, 01102-43326. 15 november: PAB-vergadering. Plaats: Het Pannenhuis te Hooger- heid. Aanvang: 20.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13