sfiiii Het ploegen gaat zwaar Herstel spilfunctie graan is de enige oplossing In de ban van varkenshouderij Een week van aardappelen en grond Met het oog op de verkiezingen.... VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 De laatste dagen van de oktober maand is in onze NOORD WESTHOEK zeer veel gedaan, ook in de eerste dagen van november. Rustig, wel fris, maar droog weer. Het bieten rooien ligt prima op schema en de laatste te rooien bie ten kunnen, nu het november is, wel aan de hoop gereden worden. In ons gebied is al heel veel ge ploegd, maar wat wordt er geklaagd dat het zo moeizaam gaat, zwaar trekken zoals we de laatste jaren niet meer gewend zijn. En het valt dan ook niet mee om van zulk stug liggend land een zaai- bed te maken om wintertarwe te zaaien. Dit geldt voornamelijk voor het verreden aardappelland. Het ge lijktijdig zaaien en spitten gaat goed, 't komt dan goed gelijk te liggen plus dat de grond, dus de structuur, het minste schade lijdt. En zo gaan we weer naar het einde van 1993. Niet gemakkelijk, maar laten wij in ons gebied nog maar niet klagen. El ders in ons land worden/zijn de pro blemen vele malen groter, bijvoorbeeld oogsten die volledig verloren zijn gegaan, waarvoor toch onkosten zijn gemaakt. De definitieve oogstramingen in ons Zuidwesten zijn ook weer achter de rug. Niet slecht, verre van dat, maar toch wel iets gematigder dan eerst werd berekend. Dit komt echter wel meer voor. Het zijn en blijven altijd momentopnames die per perceel nogal kunnen verschillen. Maar bij de definitieve ramingen is het over zicht veel ruimer en zijn er meer per celen bij betrokken. Nu we zelf ook ongeveer een taxatie kunnen maken van onze opbrengsten, gaat de prijs vorming en ook de kwaliteit een rol spelen. Op de kwaliteit (laat gerooi de aardappelen) is men niet allemaal even gerust (blauw). Laten we ho pen dat het mee zal vallen, 't Kan er echt niet meer bij, we zitten al ge noeg naar het negatieve toe. Afgelopen week de officiële toezeg ging gehad betreffende de graan- toeslagbijdrage '93, te betalen tweede helft november. Voor velen een welkome bijdrage in het schrale inkomen dat ons naar verwachting te wachten staat. Maar wat wordt het gezinsinkomen beter van de hulp die de noodlijdende landbouw is toegezegd? Meestal vloeien zulke bedragen alle kanten uit en komen niet rechtstreeks op de plaatsen te recht waar het nodig is, dus bouw en vertrouw daar niet te veel op. Toch zijn ze in Den Haag soms nog te overreden om inkomens met en kele procenten te verhogen. Enkele groeperingen zien kans dit af te dwingen en met succes. Maar de zelfstandigen die moeten maar naar minder en ook hun algemene lasten stijgen. Grote bedragen gaan naar enkele grote concerns in ons land, maar dat helpt niet of nauwelijks. Veel werkgelegenheid en miljoenen guldens verdwijnen over de grens, zonder dat daar iets tegenover staat. Hopelijk brengen de komende ver kiezingen een ander beeld. Met de manier waarop het nu gaat krijgen steeds meer mensen moeite. Velen binnen onze bedrijfstakken zullen het niet overleven, door alle belem meringen, mestwet, milieu,^ noem maar op. Maar degenen die de ver kiezingsfabeltjes schrijven weten hoe we uit het dal moeten komen, althans dat beweren ze. Hopenlijk dat de ogen toch een keer open gaan, en dat men inziet dat de lasten ons allen uiteindelijk boven het hoofd aan het groeien zijn. Zoals het nu gaat is het geen karwei af maken, zoals ons eens is beloofd, maar wel afbreken. De afgelopen week is het dan toch droog gebleven, ledereen werd ge prikkeld door het mooie weer, zo doende zijn de werkzaamheden wat oogsten en zaaien betreft deze week op WEST ZUID-BEVELAND goed opgeschoten. Aan de fruit oogst wordt de laatste hand ge legd, het aardappelrooien op de moeilijk rooibare percelen gaat door. Er zullen toch weinig aardappelen in de grond blijven zitten, behalve plekken met rot. Nu nog proberen om ze droog te krijgen en hopen een betere prijs. Wat de prijsvorming betreft trekken alleen de uien wat aan, voor de rest is alles in mineur. Er is van alles veel: fruit, aardappelen, tarwe, maïs, stie renvlees, varkensvlees en biggen, we gaan telen voor een overschot- tenmarkt dus een wereldmarktprijs. Minister Bukman zegt door het be ter te doen dan anderen kan men overleven. Met de factor weer wordt echter geen rekening gehou den. De inspanningen om een mooi produkt te leveren, kosten moeite en worden eigenlijk niet betaald. De consument krijgt zodoende een mooi levensmiddelenpakket aange boden en als je dan naar de prijzen in de winkels kijkt, zie je dat er toch hoge prijzen gevraagd worden, ze ker voor fruit en vlees. Er zou toch eens bekeken moeten worden of er een betere verdeling in dat stuk prijs teler tot aan de consument kan ko men, zeker nu de marges zo klein zijn. Zeeland is in de ban van varkens houderij voor nieuwvestiging. Het is eigenlijk een rare zaak, dat er zoveel animo is om te beginnen in een tak waar zoveel van is en waar zoveel in verloren wordt. Maar die keuze is vrij, of: moet vrij zijn. Als landbouw moeten we proberen die kansen open te laten, zodat iedereen een tak kan kiezen die mogelijkheden schept om het inkomen op peil te houden. Maar dan wel het liefst op de bestaande bedrijven met de on dernemer van dat bedrijf, zeker nu er meer mogelijkheden komen om zelf geteelde voeders aan te wen den. Ik denk dat er dit jaar nogal wat maïs voor de varkenshouderij gedorst is, er staat trouwens nog vast ook. In dé slachtkuikensector lopen nogal wat afspraken over graan voor mest. Men moet er ove rigens wel rekening mee houden dat de voordelen gering zijn, nu er zo veel bijprodukten op de markt ko men voor een lage prijs. Wat de fusie betreft zullen er de eer ste vijf weken nogal wat vergaderin gen gevoerd moeten worden. Het is te hopen dat de belangstelling blijft bestaan voor wat we gaan doen de komende tijd in de afdelingen en krijgen. Het zal nodig zijn om in te spelen op de nieuwe situatie. We moeten voorkomen "dat Wagenin- gen ver weg is", dus we zullen zelf in de regio attent moeten zijn, met ondersteuning van beleidsmedewer kers. Zeker op het gemeentelijk vlak komt er nogal wat op ons af. Denk maar aan de invulling van de bestemmingsplannen, het natuur beleidsplan, beheersovereen komsten. Zeker nu de gemeenten meer bevoegdheden krijgen, zullen er toch mensen moeten zijn die zich daarvoor beschikbaar willen stellen. Ondertussen zijn we weer al bezig met het bouwplan voor volgend jaar. Er is in een week al veel ge ploegd voor wintertarwe. Sommige percelen hebben nogal te lijden ge had door insporing en zwaar ploe gen, maar de natuur kan veel goed maken. We hebben er lang op moeten wachten, maar het is er uiteindelijk toch van gekomen. Het droge weer waarnaar een ieder ook in WAL CHEREN uitkeek om de stagnatie met name in de aardappeloogst, maar ook in het wintertarwe zaaien en wintervoor ploegen weg te wer ken. Vooral in ons gebied zaten er in vergelijking met andere delen van Zeeland nog veel aardappels in de grond. In het weekend van 23 oktober was dat nog 60-70%, maar dankzij het huidige standvastige weer en de taaie vasthoudendheid van mens en machine zal toch nog veel van de aardappeloogst gered kunnen wor den, hoewel het rooien soms moei zaam verloopt met veel grondverzet en wegzakken van rooier of kipper. De laatste loodjes wegen letterlijk en figuurlijk het zwaarst. Toch sta je ervan versteld wat de huidige mo derne stortbakken er aan grond uit weten te halen, zodat in combinatie met een aantal ijverige mensenhan den nog een redelijk schoon produkt in de bewaring komt. De weersvoor uitzichten voor de komende week zijn goed, zodat als u dit leest, de aardappeloogst ook in ons gebied van datgene wat rooibaar is aan de kant zal zijn. Helaas zal een klein aantal telers een perceelgedeelte of soms een heel perceel moeten laten zitten door te veel rot of slechte berijd baarheid. In een najaar als dit komt een slechte detailontwatering dui delijk aan het licht, terwijl weer eens is aangetoond dat er in ons gebied nogal wat grond ligt die marginaal geschikt is voor de aardappelteelt. Het meest trieste is echter dat al het gezwoeg, de vele uren werk soms tot laat in de nacht en de vele repa raties aan machines zich afspeelt rond een aardappelprijs van mo menteel 6 cent. Intussen zijn zij die de aardappels binnen hebben of geen hebben ge had bezig met tarwe zaaien en win tervoor ploegen. Als het weer het toelaat zal er zeer veel tarwe wor den gezaaid. Gebrek aan alternatie ven, de hoge opbrengsten in 1993 en de grotere oogstzekerheid op de wat mindere grond van tarwe ten opzichte van zomergerst zijn een aantal oorzaken. De vele regen "Na regen komt zonneschijn", dit gezegde kan men bijna letterlijk her halen, wat betreft het weer. Na een stormachtige koude week met hier en daar veel regen is het de laatste week van oktober en begin novem ber mooi en zacht weer met lichte vorst in de nacht. Door dit mooie weer verlopen in het LAND VAN HULST de oogstwerkzaamheden van de laatste aardappelen, bieten, cichorei, winterwortelen, witlof en het dorsen van bruine bonen, mais en teunisbloemen weer bijna overal vlot. Ook is hier en daar een begin ge maakt met het ploegen en zaaien van wintertarwe Men ziet het vee links en rechts uit de weilanden ver dwijnen. Naast de problemen die sommige bedrijven hebben om het hoofd boven water te houden, hoort men af en toe ook positieve gelui den wat betreft de prijzen van aard appelen en uien. Hopelijk is dit van blijvende aard. De komst van vele duizenden Bra bantse varkens houdt de gemoede ren danig bezig. Men wil bestaande bedrijven niet tegenhouden in hun ontwikkeling, maar is tegen de komst van nieuwe mammoetbedrij- ven. De politiek verwijt de land bouw dat men het niet zoekt in betere kwaliteit, maar men vergeet dat de lasten van milieu: hogere pachten, hogere lonen, hogere tarie ven van overheid en bedrijfsleven, elk jaar steeds hoger worden, terwijl de prijzen voor vele produkten al ja ren steeds lager worden. Met het oog op de komende verkie zingen wil men wel wat extra's doen, maar deze extra steun is niet meer dan een druppel op een gloei ende plaat. Laten we hopen dat de dikbetaalde heren die over ons inko men beslissen tijdig tot inkeer komen. Deze en vorige week waren de omstandigheden gunstig voor het zaaien van wintertarwe. Hier is mts Op 't Hof uit 's-Heer Arendskerke bezig een perceel in te zaaien met Ritmo. heeft zijn sporen op de grond ach tergelaten. De grond ploegt zwaar, ook op percelen waar in de nattig heid niet is gereden. Wat de struk- tuur betreft heeft de winter nog heel wat goed te maken. Het bietenrooien gaat geregeld door. De tijd om op voorraad te rooi en breekt aan. Het kon wel eens Kerstmis zijn voordat de laatste bie ten richting fabriek zijn verdwenen. Toch zal als we het geluk hebben van een droge novembermaand het landwerk nog redelijk op tijd klaar zijn. In de rundveehouderij is de stalperi- ode door het natte weer vroeg be gonnen. De snijmaïsoogst is goeddeels aan de kant. Hoewel maïs op de grond groeit en niet er in is er ook hier veel gemodderd en soms veel slik op de weg. Veel snij- maïs is te rijp gehakseld, wat ko mende winter de kans op luchttoetreding en daardoor broei en schimmel vergroot. Een nauwe lijks rijp gewas laat zich beter vastrijden dan een overrijp gewas met veel dood blad. Veel veehou ders proberen nu op de drogere de len drijfmest uit te rijden om zoveel mogelijk opslagcapaciteit te hebben voor de aanstaande winter. In sep tember en oktober is er bijna geen gelegenheid geweest. Al met al zal de stalperiode lang duren. In de kippen-, maar vooral in de var kenssector blijft de marktsituatie onverminderd slecht. Nu het in een aantal primaire sectoren van de land- en tuinbouw al een hele tijd slecht gaat, gaan ook toeleverings bedrijven in de secundaire sector de gevolgen hiervan ondervinden (bij landmechanisatiebedrijven, bedrij ven voor zaaizaad en kunstmest en loonwerkers). Er wordt weinig ge kocht, investeringen uitgesteld evenals onderhoud aan gebouwen en grond en van het aller noodzake lijkste wat aangekocht wordt, daar van verloopt de betaling soms moeizaam. We zitten in een neer waartse spiraal zonder inzicht op uitzicht. Er is maar één oplossing voor de huidige crisis in diverse sektoren, ook in de veehouderij, hoewel nog niet iedereen daarvan is doordron gen, en dat is herstel van de spil functie van het graan. Hetzij door de prijs, hetzij door hectaretoeslag of een combinatie van beide. Vele trokken aan onze ogen voorbij rechte en kromme in een lange rij Veel handen maakten het werk niet licht toch kon 's avonds die celdeur dicht De eerste pech kwam bij Ko terecht de ketting ging stuk daarop was hij niet tuk Pa zei a/s dat alles is hoor je me niet klagen daar heb je ons niet meer naar horen vragen Het volgende? Aardappelen voor de bak dat was beslist geen gemak Ook kijken we er nu anders tegen aan als iemand een half uur opscheppen is gegaan Daarna ging het een tijd voorspoedig en vooral goedmoedig O ja ook Hep de stortbak even achteruit daar waren we gelukkig weer snel uit Pas op vrijdag ging het tegen zitten wachten en wachten op een vrachtwagen Toen ook geen tijd om even te pitten maar vanaf vier uur konden we weer wat wagen De zaterdag heb ik horen zeggen was minder zelf had ik van de koorts wat hinder Bas zag de auto al van verre aan maar niet dat hij zou blijven staan Hij bleek voor de auto te sterk die trekker ging gewoon weer aan z'n werk Moe wilde ook wel eens opschieten en ging vast draaien Toen moest er weer iemand in de grond graaien Pa ging met een emmer gooien met een ander doel dan nu werd getroffen Voor Helene d'r hoofd was dat niet sloffen Maar ze zijn allemaal geoogst dus mensen nu proost Kring Noord-Beveland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8