Nieuwe tarwerassen VanderHave voldoen aan hoge verwachtingen De polis onder de loep! Wintertarwe onmisbaar Opbrengst van 13 ton mogelijk Introductie A-merk zaaigranen Tweede nieuwsbrief grondontsmetting AKKERBOUW STUDIECLUBS Suikerregeling handhaven Rassenbulletin winterkoolzaad De nieuwe tarwerassen Vivant en Hereward, die vorig jaar voor het eerst op de rassenlijst stonden, heb ben volgens het veredelingsbedrijf VanderHave in Kapelle in de praktijk volledig aan de hoge verwachtingen voldaan. In het hele land hebben de ze rassen hoge opbrengsten en een prima kwaliteitsprodukt opgeleverd. Wat betreft het ras Vivant springt vooral zuidwest-Nederland er uit met hier daar een opbrengst van 12 ton. Een dergelijke opbrengst was vijf jaar geleden nog ondenkbaar. Na Arminda denkt VanderHave met Vivant (voertarwe) en Hereward (baktarwe) opnieuw sterke troeven in handen te hebben. "Dit is het re sultaat van jarenlang veredelings- werk", stellen verkoopleider J. van der Meij en marketingman L. Ver steeg in koor. Ze zijn duidelijk niet gecharmeerd van de toenemende trend onder de boeren om eigen zaaizaad te gebruiken. Daarmee ne men de boeren een behoorlijk risico, terwijl het professionele verede- lingswerk onder druk komt te staan. Uiteindelijk snijden de boeren zich zelf in de vingers. "Zonder verede ling was de sterke progressie in opbrengst nooit mogelijk geweest", aldus Van der Meij. Resistentie Het baktarweras Hereward heeft het als nieuwkomer prima gedaan, vindt VanderHava Het is kwalitatief vergelijkbaar met Ritmo, heeft een goed eiwitgehalte, een goede strostevigheid en van de resistentie heeft men hoge verwachtingen, al weet je nooit hoe lang de resistentie in de praktijk duurt. Maar een oud en bijna afgeschreven ras als Armin da is nog steeds resistent tegen ge le roest. Bij Hereward is onder normale omstandigheden een een malige ziektebestrijding voldoenda VanderHave heeft na Hereward nog een veelbelovend baktarweras ach ter de hand: Trawler. Het ras staat dit jaar voor het eerst op de rassen- lijst. Een andere nieuwkomer is het ras Catamaran, dat in het tweede jaar van beproeving is. Dit bakras zal in meerdere landen op de markt worden gebracht. Met name in De nemarken heeft VanderHave een sterke positie opgebouwd. In de voertarwe verwacht Vander Have dat Vivant een groot ras zal worden. Ook hier is al weer een nieuw ras van VanderHave op komst, Galjoen. Dit vroege ras is in het derde jaar van beproeving en zal hoogstwaarschijnlijk volgend jaar op de rassenlijst komen. Het is vooral geschikt voor de lichtere gronden en leent zich uitstekend voor dek- vruchttoepassing. Hoewel de opbrengsten en kwalitei ten van de nieuwe tarwerassen al op een hoog niveau zijn gekomen, denkt VanderHave dat de grens nog niet bereikt is. Zowel ten aanzien van raseigenschappen als ten aan zien van kg-opbrengsten is nog pro gressie mogelijk. Een opbrengst van Onlangs is voor de tweede keer een Nieuwsbrief Grondontsmetting ver schenen, uitgebracht door de kern groep MJP-G met medewerking van het IKC-AT en de PD. De nieuws brief geeft actuele informatie over grondontsmetting en daarnaast worden de tien door de praktijk meestgestelde vragen over de 1 mei j.l. van kracht geworden Regulering Grondontsmettingsmiddelen beantwoord. De kerngroep heeft een populaire versie van de regulering gemaakt. 13 ton houdt VanderHave binnen af zienbare tijd voor mogelijk. Overi gens is de kg-opbrengst uiteraard niet de enige factor. Ook de kosten spelen een belangrijke rol. Voor de boer is uiteindelijk het financieel sal do van belang. Vroege rassen Volgens Ceres Nederland in Breda, een ander kweekbedrijf, heeft de graanoogst 1993 Aangetoond dat een spreiding van rassenkeuze noodzakelijk is. Veel tarwepercelen rijpten dit jaar te laat af en konden niet voor de regenperiode geoogst worden. Volgens Ceres moeten boeren het risico van misoogst ver kleinen door te kiezen voor zeer vroege wintertarwerassen. Ceres, heeft hiervoor de rassen Eureka en Soissons in het pakket. Met deze rassen kan de oogst één tot twee weken vervroegd worden. Granen in het algemeen en wintertarwe in het bijzonder kunnen in het bouwplan niet gemist worden. Het saldo komt op de tweede plaats Een vraag die in de jaren zeventig ook wel gesteld werd, maar toen om heel andere redenen is: "Heeft wintertarwe zaaien nog zin?" Het gewas wintertarwe leverde toen een goed saldo op, maar veel ande re akkerbouwteelten waren nog be ter. Om bouwplantechnische redenen luidde toen het antwoord: "Ja". Ook nu nog moet op deze vraag bevestigend worden geant woord. Enerzijds omdat er geen al ternatieve gewassen zijn waarvan een grote oppervlakte geteeld kan worden vanwege onvoldoende vraag, anderzijds omdat de saldi van deze gewassen over een reeks van jaren genomen evenmin aan trekkelijk zijn. Peulvruchten, vlas, fijne zaden zoals maanzaad, karwij en enkele gras zaadsoorten zijn alternatieve gewas sen met een gelijk of beter saldo dan wintertarwe Er zijn echter slechts mogelijkheden voor een be perkte oppervlakte, zodat deze ge wassen slechts een deel van het graanareaal kunnen vervangen. Met bieten zitten we vast aan een quo tum. Met aardappelen en uien wil het ook al niet meer zoals vroeger. Wat betreft de granen is wintertar we zeker niet de minste; wel de be- drijfszekerste (zie tabel 1). Niet alleen naar het saldo kijken Er zijn een aantal specifieke eigen schappen van graan, maar zeker van wintertarwe te noemen, waar we op moeten letten. Enkele ervan zijn: - Positieve invloed op de structuur van de grond; - Levert relatief veel organische stof; - Onkruidbestrijding is goed mo gelijk, zelfs tegen wortelon kruiden; - Op een enkele uitzondering na, is wintertarwe geen waardplant voor bodemziekten (o.a. aaltjes); - Goede dekvrucht voor graszaad, behalve voor veldbeemd in ver band met tarwe-opslag; - Goede mogelijkheid voor de teelt van groenbemesters, zowel on der dekvrucht als in de stoppel; - Prima voorvrucht voor aardappe len, bieten en uien; - De opbrengstzekerheid (kg en prijs) van wintertarwe is groot. De kg-opbrengst kan als geen ander gewas gestuurd worden. De prijs per kg en ha-toeslag zijn bekend. Het saldo is niet minder dan van andere granen; - Recent toegelaten nieuwe mid delen bieden perspectief om ook in de teelt van wintertarwe aan de doelstellingen van het Meer jarenplan Gewasbescherming te voldoen. De hoeveelheid actieve stof kan worden verminderd met behoud van resultaten. Conclusie Ondanks EG-tarwe-overschotten zullen we wintertarwe moeten blij ven telen, ondanks de wetenschap dat de vaste kosten op een akker bouwbedrijf per ha hoger liggen dan het saldo van dit gewas. Op een en kele uitschieter na geldt dit momen teel voor alle gangbare gewassen. Wellicht een bekende mededeling, maar het is jammer genoeg niet anders. DLV Akkerbouw Goes, C.J. Govers Tabel 1. Vergelijking tussen de verschillende graanteelten in kg-opbrengst, bruto geldopbrengst, toegerekende kosten en saldo per ha (geldopbrengst is inclusief stro en ha-toeslag van f 660,— in 1994) In enkele groepen van de Akker bouw Studieclubs is het onderwerp "verzekeren" aan de orde geweest. Bij een snelle inventarisatie bleek dat er per bedrijf verschillen bestaan in de totaal te betalen premies van f 11.000#t- tot f 21.000,— op jaar basis. Voor de deelnemers van deze studieclubs een reden om eens die per in de polissen te duiken. Gedurende twee bijeenkomsten was er een intensieve uitwisseling van cijfers en informatie: welk finan cieel risico loop je? Welk risico is te dragen (onder welke omstandighe den) en welke niet? Over- of onder- verzekerd? Vooral de arbeidsongeschiktheids verzekering (A.O.V.) gaf de nodige discussie De verschillen in de A.O.V. waren groot: prijsverschillen in de premies waren niet alleen afhanke lijk van o.a. de hoogte van de uitke ringen, eigen risico, de wachttijd, de eindleeftijd en de bijzondere voor waarden maar bleken ook afhanke lijk van de verschillende maatschappijen. "Ik betaal dus een paar duizend gulden per jaar om, als ik een been zou missen, van de ver zekeringsmaatschappij te horen dat ik nog wel parkeerwachter kan wor den!" Ook de relatief nieuwe milieu- en rechtsbijstandsverzekeringen ga ven aanleiding tot onduidelijkheden en zelfs al frustraties: "Juist als je er gebruik van wilt maken blijkt dat het onder de uitzonderingen valt!" Een algemene conclusie na deze avonden was dat maatschappijen vaak verschillende voorwaarden hanteren. Ook bleek dat de voor waarden niet altijd even duidelijk zijn, een gesprek met de verzeke ringsagent kan duidelijkheid geven en mogelijk geld besparen. Meer inzicht Bovenstaand onderwerp vonden veel deelnemers vooraf wat abstract en zij zagen niet direct het nut op bedrijfsniveau. Op de volgen de bijeenkomst is daarom gevraagd: "Wat hebben jullie met het onder werp "verzekeringen" gedaan?" De helft had in die tussentijd een ge sprek met de verzekeringsagent ge had: sommigen voor een verandering t.a.v. de A.O.V., eerder gemaakte foto's waren opgevraagd, hertaxatie van gebouwen, uitbrei ding danwel verandering van de milieu-aansprakelijkheids- en rechts- bijstandsverzekering of zelfs veran dering van maatschappij. Twee deelnemers gaan deze winter een afspraak maken met de agent. Twee anderen constateren dat ze tevre den zijn met de huidige situatie. Zij hebben ieder jaar een gesprek met de verzekeringsagent: vergelijken nieuwe voorwaarden met de oude, volgen publicaties en informeren af en toe ook bij andere maatschappij en, zonodig wordt er bijgestuurd, ledereen vond dat men meer inzicht in verzekeringen in het algemeen had en specifiek in die van het eigen bedrijf. Algemene conclusie: Verzekeringen zijn onmisbaar voor een zelfstandig ondernemer, maar hoeveel premie er betaald wordt en wat er verze kerd wordt, dat bepaald de onderne mer zelf. Blijf dus alert! In de Akkerbouw Studieclubs wor den tal van dit soort onderwerpen behandeld, waarbij de kennis en in formatie van de collega's een bijdra ge kunnen leveren aan het ondernemerschap. Het is een ma nier om een beter beeld van de toe komstige ontwikkelingen in de maatschappij en in de landbouw te krijgen. Daarnaast is het mogelijk de eigen bedrijfsvoering ter discussie te stellen, laat je collega's eens kritisch naar jouw bedrijf kijken. Bent u geïnteresseerd? Neem dan eens contact op met één van de be geleiders. Zeeland: Luc Mangnus of Jan Moggré, 01100-47758. West- Brabant: Marga Jacobs, 01650-67777. Gewas Kg-op Bruto geld Toegereken Saldo brengst opbrengst de kosten wintertarwe 8600 3285 1430 1855 zomertarwe 7800 2980 1340 1640 zomergerst 6400 2920 1030 1890 wintergerst 7400 2830 1360 1470 haver 7200 3120 1180 1930 Dit najaar introduceren Cavo Latuco en enkele andere coöperaties het A- merk onder de zaaigranen. De toe voeging "excellent" geeft de graan- teler de garantie dat hij het beste zaaizaad heeft dat er op dat mo ment te krijgen is. leder tarwe- en gerstras is onder dit keurmerk ver krijgbaar. In een zak (eenheid) Excellent- zaaizaad zitten 500.000 kiemkrach- tige zaden. Dit betekent voor de De Europese Commissie heeft aan de EG Ministerraad voorgesteld de bestaande EEG suikerregeling ook in 1994/1995 te handhaven. Dat betekent het handhaven van de regelingen met betrekking tot de derdelandenimporten, alsook de na tionale steunregelingen. De com missie wil vooraleer er een wijziging komt in de suikermarktregeling het resultaat van de GATT-besprekingen afwachten. De beperkende maatregelen inzake innulinestroop moet dan ook ge handhaafd blijven en opgenomen moeten worden in de bestaande EG regelingen suiker. Er zou voor de in nulinestroop een contingent moeten worden vastgesteld, aldus de Com missie, met als referentieperiode 1 juni 1992 tot 30 juni 1993. graanteler dat hij, bij het bestellen van zaaizaad, niet meer afhankelijk is van het duizendkorrelgewicht en het kiemkrachtcijfer. Hij weet vooraf exact hoeveel zaaizaad hij nodig heeft. Immers, hij bestelt geen kg zaaizaad, maar aantallen kiemkrach- tige zaden. Excellent zaaizaad heeft een specia le filmcoating met ontsmet tingsmiddel. Deze ontsmettingstechniek geeft 100% zaadbedekking en gebruikt boven dien minder middel dan de traditio nele methoden. Als gevolg van de betere bedekking is de opkomst ho mogener en beter (ca. 3 tot 4%). Een ander voordeel van de filmcoa ting voor de gebruiker is dat het niet stuift en dat de zakken nagenoeg schoon zijn. De kostprijs per ha is voor "excel lent" zaad niet hoger dan voor nor maal zaad, aldus Cavo Latuco. Het Wageningse DLO-instituut CPRO heeft een rassenbulletin uit gebracht over winterkoolzaad. Hier in zijn de gemiddelde resultaten weergegeven van zaadopbrengsten en raseigenschappen zoals die de laatste vier tot vijf jaar op de inter provinciale proefvelden zijn vast gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8