Landbouw verliest wellicht meerderheid in waterschappen Geslaagde ontmoeting Z M O-personeel Landbouwschap wil heroverweging Bestemmings heffing 1993 Landbouwschap houdt vast aan 400 miljoen gulden extra Rondgang langs de kringen in het teken van de ZMO Zeeuws waterschapskantoor in Goes of Middelburg Kennis gevraagd van toekomstige bestuurders Er gaat veel veranderen in de ZLM Per 1 januari 1995 zal het water- schapsbestel ingrijpend veranderen. De landbouw zal zijn meerder heidspositie in de meeste besturen kwijtraken. Van de toekomstige wa terschapsbestuurders zal nog meer kennis en kwaliteit gevraagd wor den. In Brabant is onlangs een vier tal bijeenkomsten gehouden waar vertegenwoordigers van de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap uitleg gaven. Meerdere categorieën gaan straks binnen de waterschappen het beleid bepalen. Naast gebouwd en onge bouwd zullen de ingezetenen, de vroegere huishoudelijke vervuilers, in de kwantiteitswaterschappen de dienst gaan uitmaken. In de kwali teitswaterschappen zitten na 1994 vijf groeperingen: gebouwd, onge bouwd, ingezetenen, bedrijfsge- bouwd en grote grondeigenaren. Of de pachters al of niet actief stem recht gaan krijgen staat nog ter dis cussie. Voor de definitieve invulling van de bestuurssamenstelling is het kostentoedelingsonderzoek van be- Het Landbouwschap heeft de Stich ting Landelijke Mestbank gevraagd om de hoogte van de Bestemmings heffing Mest 1993 opnieuw te over wegen. Dit in verband met de slechte financieel-economische om standigheden in de intensieve vee houderij. De heffingen, bedoeld om de export, contributie en verwerking van mest te vergemakkelijken, wer den op advies van de Mestbank eer der dit jaar vastgesteld op 66 cent per kilogram fosfaat in de regio Zuid (Limburg en Noord-Brabant) en 9 cent per kilo in de regio Oost (Gel derland en Overijssel). De totale op brengst werd geraamd op 25 miljoen gulden. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft de indruk dat de hoeveelheden mest die industrieel worden verwerkt lager zijn dan in het verleden zijn ingeschat. Als deze indruk juist is, is er voor mestver werking ook minder geld nodig. La gere bestemmingsheffingen kunnen op bedrijfsniveau tot aanzienlijke besparingen leiden. De heffing van 66 cent resulteert in sommige ge vallen in een aanslag die ver boven de 10.000 gulden uit kan komen. lang. De trits "belang, betaling, zeg genschap" zal bij de kwantiteitswaterschappen het meerderheidsbelang van landbouw in de meeste gevallen laten ver dwijnen. Extra taken ;De waterschappen zullen extra ta ken en verantwoordelijkheden krij gen. Voor de provincie is het een uitgangspunt dat waterschappen verantwoordelijk zijn voor water. Binnen de gemeentelijke bestem mingsplannen buitengebied komen mogelijk aanvullende functies voor de waterschappen. Verandering van grondgebruik door o.a. andere ge wassen en aanleg van natuurgebie den vraagt weer een ander grond en slootwaterpeil. Waterschappen moeten gaan beoordelen of er een nieuwe kas gebouwd mag worden of dat een boer mag gaan diepploe- gen. In de wet Waterhuishou dingsplan wil de provincie veel van de waterschappen. Al deze wijzigin gen in de regelgeving zullen hoge eisen stellen aan de toekomstige bestuurders. Als gevolg van de Nieuwe Water schapswet komt er een verandering in de kieswet. Vooral voor de inlig- gende waterschappen in Brabant wijzigt het nodige. De rangschikking op de verkiezingslijst zal niet meer plaatsvinden volgens het principe van voorkeur. Nu gaat de achter naam de plaatsing op de lijst bepa len. Samenstelling volgens het alfabet. Op veel plaatsen in Neder land, o.a. ook in Zeeland, is deze methode al ingeburgerd. Kandidaten voor het bestuur moeten beschik ken over 10 handtekeningen van in gelanden willen zij op de plaatsingslijst komen. Verder moet iedere kandidaat een plaatsvervan ger hebben. J.v.T Een beeld van de spelletjesmiddag in Wageningen, v.ln.r. Josien van Riemsdijk (redactrice GMvL), Tom v.d. Mijden SEV-ZLMen Gerard van Dongen (hoofd administratie en beheer ZMO) De personeelsleden van de Gelder- sche Mij. van Landbouw, het ULG en de ZLM maakte vorige week vrij dag voor het eerst uitgebreid kennis met elkaar als toekomstige collega's van de landbouworganisatie Zuid Midden Oost (ZM01. In Wageningen Het Landbouwschap houdt vast aan een bedrag van 400 miljoen gulden voor de komende vijf jaar om de fi nanciële situatie in de land- en tuin bouw te verbeteren. Voorzitter Marius Varekamp zei dit woensdag in een gesprek met de Vaste Com missie voor Landbouw in de Tweede Kamer. Hij reageerde daarmee op het pleidooi van de regeringspartij en, dinsdag bij de algemene finan ciële beschouwingen in de Tweede Kamer, om voor landbouw en na tuurbeheer structureel 75 miljoen per jaar extra uit te trekken. Varekamp onderstreepte dat de agrarische sector op tal van terrei nen nieuwe impulsen nodig heeft om de huidige problemen te kunnen overwinnen. Het gaat om verbete ring van de infrastructuur, om ver snelling van het speur- en ontwikkelingswerk, om fiscale faci liteiten en om maatregelen die de werkgelegenheid en de concurren tiekracht ten goede komen. Nood zakelijke milieu-investeringen moeten zodanig in de tijd worden gespreid, dat het voortbestaan van bedrijven niet in gevaar komt. Het Landbouwschap wil ook dat EG-fondsen (o.m. voor structuurver betering en begeleidende maatrege len) beter worden benut. Aan de zogenoemde groene koersen mag niet worden getornd. Als dat wel gebeurt moeten de daaruit voort vloeiende prijsverlagingen in gul dens volledig worden gecompen seerd, aldus de voorzitter van het Landbouwschap. - de standplaats van de ZMO - was een ontmoetingsmiddag georgani seerd. Na de ontvangst in het nieu we kantoor *op het Agro Business Park in Wageningen werd de ken nismaking voortgezet in het etablis sement De Blauwe Kamer, waar een aantal oude Vlaamse spelletjes klaar stond. In deze gezellige ambiance was er alle gelegenheid elkaar in de informele sfeer wat beter te leren kennen. Ook de Gropatax- medewerkers waren van de partij, omdat het de bedoeling is Gropatax in de ZMO-organisatie te integreren. De jaarlijkse rondgang langs de sel (in 1994 blijft het bestaande kringen van de voorzitter en se cretaris van de ZLM is weer be gonnen. In pakweg zes weken reist het duo Van der Maas- Oggel de 13 kringen af om over en weer informatie uit te wisse len en te horen wat er leeft in de praktijk. Een ware veldtocht dus. Maandagavond beet de kring Walcheren de spits af. De opkomst van de Walcherse afdelingsbestuurders was niet overweldigend en dat was te be grijpen. Het waren (voorlopig) de laatste droge uren, waarin aard appelen konden worden gerooid. Ook Van der Maas kwam zo van het land naar de vergadering. Toch waren er nog rond de 25 vertegenwoordigers aanwezig in de Zandput te Serooskerke, waar kringvoorzitter C. Bierens we gens familieomstandigheden verstek moest laten gaan. Vice- voorzitter A. Dingemanse ver ving hem. Fusie De rondgang staat dit jaar vooral in het teken van de naderende fusie van de ZLM met Gelder land en Utrecht. De fusiekoorts heeft in het hele ZLM- werkgebied toegeslagen. In Zee land wordt hard gewerkt aan de vorming van drie kringen (Noord- Zeeland, Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen). In Brabant koerst men aan op één kring. In het spoor hiervan doen ook de afdelingen mee aan de schaal vergroting. Zo krijgt Walcheren drie afdelingen (Valkenisse, Wal cheren noord-west en Walche ren zuid-oost). Van der Maas en Oggel hadden in de kring Walcheren veel uit te leggen over de ZMO. De voorbe reidingen liggen helemaal op schema, aldus secretaris Oggel. Het zit er zelfs dik in dat er per 1 januari a.s. tegen de verwachting in al een volledig juridische fusie tussen de ZLM, Geldersche Mij en ULG tot stand gaat komen. Geen integratie dus, maar met een een volledige samensmel ting, waarbij de "oude" organisaties kunnen worden op geheven. Een van de hobbels, die een vlotte juridische fusie in de weg leek te staan, was de re latie van ZLM met Verzekeringen ZLM. Maar er zijn vergevorderde plannen om deze relatie met in gang van 1 januari a s. op een nieuwe leest te schoeien, waar bij de onderlinge band wat losser wordt gemaakt. Andere veranderingen in ver band met de fusie zijn: een nieu we ZMO-krant (12 pagina's organisatie- en regionaal nieuws, het andere nieuws staat in Oogst dat tegelijk aan alle leden wordt meegezonden), de invoe ring van het profijtbeginsel door de SEV (alleen voor uitvoerende werkzaamheden, voor ZMO- leden geldt een gereduceerd ta- rief), het nieuwe contributiestel- systeem nog van kracht, daarna geleidelijke invoering van het SBE-systeem) en de dienstverle ning van de ZMO (de samenwer king met ACG/ZLM vraagt meer tijd dan was voorzien). In de dienstverlening van de ZMO gaat ook Gropatax meedoen nu de CBTB besloten heeft zich te rug te trekken uit deze coöpera tieve vereniging. Wat betreft de financiering van de ZMO heeft het voorlopig bestuur besloten een eventueel begroot tekort in 1994 niet via contributieverhoging aan te zui veren, maar een beroep te doen op het vermogen van de nieuwe organisatie Wel zal de ZLM in 1994 een contributieverhoging doorvoeren, waartoe eerder in de ledenraad is besloten om een gat van f 150.000,- te dichten. Landbouwpolitiek Hoe belangrijk ook, de ZMO is uiteraard niet het enige gespreks onderwerp op de rondgang en wellicht zelfs niet het belangrijk- sta In de praktijk van alledag is de vraag hoe het verder moet met de land- en tuinbouw veel urgenter. Ook op Walcheren is de stemming onder de boeren verre van optimistisch. Lang zaam rijpt het besef, aldus Van der Maas, dat de ZLM wel eens gelijk kon hebben met de stelling dat er met name in de akker bouw sprake is van een structu rele crisis. Helaas geeft men er geen pasklare antwoorden bij. Het blijft te veel symptoom bestrijding, zoals een versoepe ling van het Borgstellingsfonds en de Bijstandsregeling Zelfstan digen. Van der Maas zei te blij ven geloven in een economisch doelgerichte landbouw. Daar voor is in de eerste plaats een kostendekkende graanprijs noodzakelijk, in combinatie met stringente produktiebeperking. Ook voor comsumptie- aardappelen moet een areaal quotering volgens Van der Maas niet langer worden uitgesloten, ook al wordt daar verschillend over gedacht. Er waren ook andere geluiden in de kring Walcheren te beluiste ren. De toekomst van de boeren ligt in een hogere hectaretoeslag en meer doen aan natuurbeheer tegen een redelijke vergoeding. Produktielandbouw in Nederland is immers uit, zo werd gesteld. ZLM-voorzitter Van der Maas is daarvan nog niet overtuigd. "Ik heb niks tegen beheersovereen komsten, maar ik moet nog zien waar de overheid de honderden miljoenen voor het natuurbeleid vandaan haalt. Laten we daar niet te veel op vertrouwen. Of zou men de crisis zo lang op z'n beloop laten dat de grond straks voor een appel en een ei kan worden aangekocht? Dan zullen er inderdaad nauwelijks boeren overbijven in Nederland". De vier waterschapsbesturen boven de Westerschelde moeten op 9 fe bruari 1994 een principe-besluit ne men of zij willen fuseren. Dat adviseert de Stuurgroep, die de fu sie van de waterschappen Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen on derzoekt. De Stuurgroep, die onder leiding staat van het Zeeuwse Eerste Ka merlid H. Eversdijk, zal ervoor zor gen dat ruim voor 9 februari alle relevante informatie beschikbaar is. Onderdeel daarvan zijn onder meer het accountantsrapport over de fi nanciële situatie na een fusie zowel voor de korte als de lange termijn, algemene beschouwingen over pro's en contra's van de fusie, een knelpuntennota (met de personeels- situatie) en een concept-voorstel. Na besluitvorming in de algemene vergaderingen van de vier water schappen kunnen Provinciale Sta ten van Zeeland in de huidige samenstelling nog een principe beslissing nemen over de eenwor ding. De waterschappen zouderv daarna de knelpunten verder moe ten uitwerken, gevolgd door een de finitief besluit. De nieuwgekozen Provinciale Staten nemen uiteinde lijk het definitieve besluit tot fusie, aldus de Stuurgroep. Intussen krijgt het organisatie- en adviesbureau ODRP van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten opdracht de meest geschikte vesti gingsplaats voor het nieuw te vor men Waterschap te onderzoeken. Het onderzoek richt zich op Goes en Middelburg. Zowel bestaande vrijko mende kantoren als een nieuw te bouwen kantoor worden in het on derzoek betrokken. Van ODRP wordt verwacht dat zij advies uit brengt over de meest gewenste vestigingsplaats.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3