Voor de vrouw Gelijke behandeling voor man en vrouw Reis in je toekomst Jongeren agenda Kastelen vakantie Gelderland EMANCIPATIEZAKEN Duurzame boereninitiatieven in Noord en Zuid I fr iVrnii j pn Innn prpn "Si iOÓD VIUU V' \J Ui vJ iui ly Gl Gl I 13 23 tot ert met 27 augustus Nieuwe uitgave van de Boerengroep 'Mijn Christientje is zo'n lieverd' Actie knotbomen ALGEMEEN VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Vrouwen en mannen hebben recht op een gelijke behandeling. Op het terrein van de arbeid wordt dat recht gewaarborgd in de wet "Gelij ke behandeling van mannen en vrouwen". Volgens deze wet is het verboden om onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen in vrij wel alles wat te maken heeft met werk zoals: sollicitaties, loon, pro motie en ontslag. In al deze zaken is het verboden om onderscheid te maken tussen men sen op grond van hun geslacht. Een vrouw mag in haar werk niet wor den benadeeld omdat ze een vrouw is en een man niet omdat hij een man is. In sommige gevallen mogen vrouwen wel bevoordeeld worden, met name als het gaat om vrouwen in functies te krijgen, waarin nog maar weinig vrouwen werken. Direct en indirect onderscheid De wet verbiedt zowel direct als in direct onderscheid. Indirect onder scheid wil zeggen: onderscheid dat op het eerste gezicht niets te maken lijkt te hebben met het man of vrouw zijn, maar het in de praktijk wel blijkt te hebben. Zo mag bij ont slag b.v. het geen rol spelen of iemand al dan niet kostwinner is. In de praktijk zijn meestal de mannen kostwinner, dit zou er kunnen toe leiden dat vrouwen als eersten zou den worden ontslagen. Bij het aan nemen en ontslaan mag geen onderscheid worden gemaakt tus sen de gehuwde en ongehuwde personeelsleden. Het is verboden aan iemand de voorkeur te geven om het feit dat hij of zij al dan niet getrouwd is. Uit personeelsadvertenties moet duidelijk blijken dat zowel mannen als vrouwen kunnen solliciteren. Dit geldt voor de gehele advertentie: er kan dus niet worden volstaan met het plaatsen van de letters m/vü Wanneer er tijdens de sollicitatie procedure een keuze gemaakt moet worden uit meerdere kandidaten is onderscheid om de sexe verboden. Dit telt ook voor de verdere selectie procedure b.v. bij een psychologisch onderzoek. Gelijke kansen Iemand moet een baan toegewezen krijgen omdat hij of zij geschikt is voor dat werk. Of die iemand nu een man of een vrouw is mag niet ter zake doen. Vrouwen kunnen al leen een voorkeursbehandeling krij gen als er in een functie nog maar weinig vrouwen werkzaam zijn. In de personeelsadvertentie kan in zo'n geval staan, dat bij voldoende of ge lijke geschiktheid de voorkeur uit gaat naar een vrouw. Wanneer een vrouw hetzelfde werk doet als een man heeft ze ook recht op hetzelfde loon. Er mag alleen verschil zijn als er sprake is van b.v. meer ervaring of langere werktijden. Behalve voor het loon geldt dit ook voor andere arbeidsvoorwaarden, die mondeling of schriftelijk met een werkgever zijn overeengekomen. Er mag geen verschil gemaakt worden tussen mannen en vrouwen. Er moet sprake zijn van een gelijke va kantieregeling en een gelijke kans op promotie. Een gelijke mogelijk heid tot deelname aan bedrijfscur- sussen en/of opleidingen. Bijna iedere werksituatie Als er sprake is van een gezagsver houding, of het nu bij de overheid is of in het bedrijfsleven, de wet gelijke behandeling geldt ook als er geen arbeidsovereenkomst is, b.v. bij sta ges, vrijwilligerswerk of bij werk met behoud van uitkering. Tevens voor de vrije beroepen als notaris en advocaten geldt dat vrouwen even goed in aanmerking moeten kunnen komen. De Commissie gelijke behandeling mannen en vrouwen bij de arbeid Wanneer men zich achtergesteld voelt bij b.v. sollicitatie, werk, loon en het daaröver niet eens kan wor den met de werkgever kan contact opgenomen worden met deze com missie. Deze zal de klacht onpartij dig onderzoeken en een oordeel geven. Wanneer zowel werknemer Dertig dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen uit Zuid-Holland en Noord-Brabant na men deel aan deze vakantie. Het "Huis te Eerbeek" was het uit gangspunt voor de zwerftochten in de nabije en de wat verdere om geving. Het was tevens een goed rustpunt om na de vermoeienissen weer op adem te komen. De weersomstan digheden waren redelijk: de tempe ratuur had wat hoger gekund, maar de regen bleef - op één middag na - gelukkig achterwege. Het programma beloofde een kaste lentocht: en hoewel hier en daar nogal verscholen tussen de bomen, konden deze o.a. worden bewon derd in de omgeving van Vorden. Voorts is er een bezoek gebracht aan het kasteel "Rozendael" te Ro- zendaal en aan de tuinen van kasteel Middachten te Den Steeg. Zéér de moeite waard. £tDnniaajEizEiL Natuurlijk kan een excursie naar het nationale park "De Hoge Veluwe" met het jachthuis St. Hubertus, het Kröller-Müller Museum en het Mu seonder - het eerste ondergrondse museum ter wereld - niet achterwe ge blijven. Tot slot mogen de bezoe ken aan de kleinste stad van Nederland t.w. Bronkhorst - leuke straatjes, musea, mooie kerken aan Doesburg met de vermaarde mosterdfabriek niet onvermeld blijven. Een goed gevulde week met zo'n 250 km op de fiets, uitstekende ver zorging, leuke contacten onderling en met onze Eerbeekse "zusters". De Commissie Reizen van Zuid- Holland en Noord-Brabant kan er met veel voldoening op terugzien. L. Bruggemans als werkgever zich in het oordeel van de commissie kunnen vinden is het probleem opgelost. Het is niet verplicht om bij klachten over onge lijke behandeling de Commissie in te schakelen. U kunt zich ook recht streeks tot de rechter wenden. In zo'n geval is het aan te raden de hulp fn te roepen van het arbeidsbu reau of wetswinkel of een bureau voor rechtshulp of de vakbond. Maar hopelijk is dit allemaal niet nodig! Behalve individuele werknemers of werkgevers kunnen ook medezeg genschapsorganen als onderne mingsraden een beroep doen op deze Commissie. Belangenorganisa ties b.v. vakbonden kunnen behalve om een oordeel van de commissie ook een uitspraak van de rechter vragen. Het indienen van een klacht mag echter nooit een reden zijn voor ontslag! J.M. van der Ham- Sonnenschein Redaktie Luc Mangnus "Een groeiend deel van de bevol king ziet de boer slechts als gebrui ker van de natuur en vervuiler van het milieu. Dat er veel boeren niet mee willen in de schaalvergroting en het maximaliseren van de pro- duktie zou meer naar buiten ge bracht moeten worden. Het beeld van de niets-ontziende boer moet verdwijnen". Een uitspraak van een boerin die in een speciale krant van de Boerengroep aan het woord komt. Met deze krant wil de Boerengroep een aantal initiatieven in Nederland en de Derde Wereld voor het voet licht brengen. Dit om zo te laten zien dat boeren geen boosdoeners zijn. En om iedereen die zich ook een andere landbouw wenst een hart onder de riem te steken; er ge beurt van alles, veranderingen zijn mogelijk! De krant maakt duidelijk dat dé duurzame landbouw niet bestaat. Verscheidenheid is een voorwaarde voor duurzaamheid. Onder andere doordat die duurza me landbouw ingepast wordt in de lokaal, zo diverse, ecologie: Boeren proberen meer gebruik te maken van de mogelijkheden die de ecolo gie biedt en daarbij te vertrouwen op eigen kennis en creativiteit. Eén van de dingen die opvallen is dat veel vernieuwende boeren niet alleen ecologische, maar ook socia le, economische en mondiale aspec ten bij hun invulling van duurzame landbouw betrekken. De boeren die in de krant het woord krijgen, ko men uit: Chili, Veenweidegebied, Zimbabwe, Achterhoek, India, Filip pijnen, Columbia en de Polder. De krant is bijzonder geschikt als ach tergrondinformatie bij discussies en als lesmateriaal. Voor wie? Dé krant is bedoeld voor een ieder die geïnteresseerd is in duurzame landbouw en mondiale perspectie ven. Hierbij denkt de groep aan de boeren, plattelandsjongerenorgani saties, plattelandsvrouwen, stand organisaties, agrarische scholen en organisaties op het gebied van ont wikkelingssamenwerking. De krant telt 12 pagina's A3 en is te bestellen door f 3,90 (inclusief 1,90 portokosten) over te maken op giro nummer 3294945 t.n.v. Stichting Boerengroep te Wageningen o.v.v. 'Noord-Zuid-krant' of door contact op te nemen met de Boerengroep tel.: 08370-10500. Het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt organiseert in samenwer king met Driekant, Ons Erf een vijf daagse kursus voor agrarische jongeren in de leeftijd 18-26 jaar, die een uitdaging zien in de kreet: Kies je eigen toekomst! Het programma heeft voor een groot deel de vorm van een reis. Letterlijk omdat er interessante be drijfsbezoeken in binnen- en buiten land inzitten. Figuurlijk omdat het toewerken naar een interessante toekomst een reis op zich is. Wij no digen je uit om mee te gaan op deze reis. Het programma is zeer geva rieerd: een rondreis langs bedrijven in België, Luxemburg en nederland; gesprekken en diskussies met jongeren die voor een andere toekomst kozen buiten de landbouw; uitdagende, spannende aktivitei- ten in de Ardennen, waarin je je grenzen verkent; ontmoeting met aktieve agrari sche jongeren in het buitenland; samen met je reisgenoten je toe komstwensen bespreken en een idee krijgen hoe je die kunt ver wezenlijken. Ga je van 6 tot 10 december op de ze reis? Je reisgenoten zijn jonge agrarische mannen en vrouwen die bewust over hun toekomst willen nadenken. Kosten f 175,- inklusief reis, overnachtingen en maaltijden. Inlichtingen: Driekant/Ons Erf, tel. 08895-41744 (Mia van den Bos). 'Weet je weetje over de kalveropfokklub' heet het nieuwe instructie boekje voor kalveropfokwedstrijden. Martijn vertelt over zijn Christientje en waarom het zo leuk is om kalveren te verzorgen en mee te doen in de kalverclub. Daarnaast bevat het boekje instructies en tips over het verzorgen van een kalf en de procedure van een kal- veropfokwedstrijd. Tegelijk met het instructieboekje heeft het NAJK een tweede boekje getiteld 'Mijn kalf' uitgegeven. 'Mijn kalf' is een invulboekje voor deelnemers aan de kalveropfokwedstrijden waarin alle gegevens over het kalf genoteerd kunnen worden. De eerste exemplaren van beide kalveropfokboekjes zijn op 25 september door Arian Kamp, voorzitter van het NAJK, aangeboden aan de winnaars van de kalveropfok- wedstrijd in Overijssel/Flevoland. Deze wedstrijden werden gelijktij- gehouden met de nationale veebeoordelingswedstrijden. Instructieboekje en invulboekje zijn verkrijgbaar bij het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt, tel. 030-769869. De kosten: Instructie boekje f 2,-. Invulboekje f 1,- (exclusief verzendkosten). Op 30 oktober gaat de landelijke ac tie 'knokken voor knotten' van start. De bedoeling hiervan is vrijwilligers te mobiliseren en geld in te zamelen om nieuwe knotbomen in Neder land te kunnen inplanten en be staande te onderhouden. Op zaterdag 13 november doet de actie Zeeland aan. In de gemeente Kort- gene zullen vrijwilligers die dag nieuwe knotwilgen planten. Tijdens de zes weken durende actie worden in heel Nederland ca. 2.000 jonge knotbomen aangeplant. De actie is een initiatief van de stich ting Landelijk Overleg Natuur- en landschapsbeheer en de provinciale landschapsstichtingen. PJZ-Langstraat 1993 22 oktober excursie naar de CSM Suiker B.V. Suikerfabriek Wittouck te Breda. Vertrek: om 18.45 uur bij Zindewinde. Kosten: Leden gratis, niet-leden f 5,00. Opgave;: bij Hans van Beek, tel. 04160-43643. PJZ-Noord Beveland 23 oktober dagje stappen naar Ant werpen. Vertrek vanaf de Kaai in Kortgene om 20.00 uur, vanaf Mo tel Goes om 20.15 uur en vanaf Vierwegen in Kapelle om 20.30 uur. Opgave bij Annemarie 01107-1690 of bij Wilmer 01108-1986. PJZ Schouwen-Duiveland 23 oktober bowlen. Plaats: "Aqua Delta" te Bruinisse. Tijdstip: 21.00-23.00 uur. Kosten: leden f 10,00 niet-leden f 15,00. Opgave vóór 22 oktober bij Arianne Hanze 01119-1265 of bij Kees Hanse 01110-12616. Vanaf 2 november (6 dinsdagen lang) Koken voor gevor derden. Plaats: DAS-gebouw, Julia- nastraat te Zierikzee. Tijdstip: 19.00-21.30 uur. Kosten: f 125,00. Opgave: vóór 20 oktober bij Marco Capelle 01117-1206. PJZ-Fijnaart 30 oktober dagje naar Schiphol, met o.a. een rondrit en videofilms. Vertrek om 8.30 uur vanaf de Voor straat in Fijnaart met eigen vervoer. Kosten: leden f 20,00, bij meer dan 20 personen wordt het goedkoper. Niet-leden betalen f 10,00 meer. Opgave vóór 1 oktober bij Wilma Roelse, 01687-2516 of bij Lenno Dane, 01687-2384. Provinciaal 13 november provinciale Bowling. Plaats: Bowlingcentrum Goes, Beestenmarkt 10. Aanvang: 18.30 uur. Prijsuitreiking: 22.00 uur. Opge ven bij Annemarie van der Maas, 01107-1690 of Govert Schroder, 01102-43326.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13