SPREID DE RISICO'S de vroegrijpe wintertarwe Champignon teelt klimt langzaam uit dal Tuinders dreigen vast te lopen met lozen afvalwater zaai naast de laatrijpe rassen Tweede helft zaadteeltseizoen voor een groot deel verregend Lichtpuntjes zoeken Moeilijk seizoen Radicchio Snijrozen CLO willen aanpassing van Lozingenbesluit 076-601556 "Goede afspraken nodig over proefstations" De natte septembermaand heeft heel wat geld gekost, vooral de zaadtelers op THOLEN zullen dit on dervinden. Doordat we het hoogste aantal mm wel min of meer misge lopen zijn, viel het met de water overlast door piasvorming over het algemeen wel mee. Hierdoor zal er op de goed ontwaterende grond van de nog te rooien gewassen wei nig rot voorkomen. De meeste schade is dan ook ontstaan door de langdurige regen periodes, welke voor de zaadteelt al in de bloeitijd behoorlijk schade berokkenden. Dagen achtereen regen gaat altijd ten koste van de zaadzetting, hoe wel ook hier grote verschillen zijn in de mate van gevoeligheid tussen de bloemsoorten. Ook de mate van verdeling kan hierin nog een rol spe len en niet te vergeten de stand van het gewas. Schrale gewassen ko men onder zulke omstandigheden het beste uit de bus. De hoeveelheid gezet zaad zou ge zien de volle stand van de gewassen na de opkomst wellicht nog wel meegevallen zijn, indien er tijdens het afrijpen vrijwel geen regen meer gevallen was. Maar het tegen deel was waar. Wekenlang lagen de ten dele rijpe gewassen te rotten op het land. Hoe rijper een gewas is, des te groter de schade door o.a. schot en uitvallen. Het rijpste zaad is het meest kwetsbaar en gevoelig voor vocht. Dit zal in diverse partijen tot kiemkrachtproblemen leiden. Dit komt er dan nog achteraan, waar over de teler echter vele maanden na de oogst pas zekerheid heeft. Een lage kiemkracht houdt in dat er in eerste instantie zwaarder ge schoond moet worden. Wanneer het verschil echter te groot is, kan het ook hiermee niet op de verplich te norm gebracht worden. De be treffende firma zal deze partij dan als verloren moeten beschouwen omdat deze geen handelswaarde meer heeft. De teler ontvangt dan een teleurstellend bericht. De ver schillen in opbrengst en kwaliteit tussen het eerste half jaar en het tweede zullen dan enorm groot zijn. De eerste berichten van de ge oogste overjarige bloemzaden zijn bijzonder goed. De omstandigheden en de verwachtingen waren er dan ook naar, maar het blijft altijd af wachten met het telen van zaad. De onverwachte uitschieters en te leurstellingen kunnen, zowel onder goede als onder slechte omstandig heden nog voor verrassingen zorgen. De bladeren vallen, het wordt herfst, ook in de BARONIE. In de land- en tuinbouw is het momenteel ook herfst. Sla een willekeurig vakblad open, alles mineur. Waar om? Waarom probeert men niet om lichtpuntjes te ontdekken? Waar schijnlijk moeten deze met een lan taarntje gezocht worden, maar toch! De bedrijfstak nog verder in de put helpen, is zo gebeurd. Je wordt er moedeloos van als je alle artikelen leest. Achter al die artikelen zitten mannen en vrouwen met, mag ik aannemen, gevoel. Als die nou eens een heel enkele keer dat gevoel la ten spreken in plaats van hun op dracht zo exact mogelijk uit te voeren. Ikzelf krijg ook wel eens het verwijt alles te negatief te zien. Bij volgende stukjes ga je dan toch be ter opletten en proberen iets posi tiefs te zoeken. Altijd schrijven dat het weer slecht gaat en de prijzen niet goed zijn, gaat ook vervelen. Ik kan me voorstellen dat de lezers dat nu zo langzamerhand wel weten en deze stukjes gewoon overslaan. Lichtpuntjes zoeken valt dus in de praktijk niet altijd mee. In de Baronie heb ik er gelukkig nog enkele gevon den. Ik denk dan aan de opleiding van zo'n 15 tuindersvrouwen die buitengewoon goed verloopt. Een opleiding tot zelfstandig beroepsbe oefenaar. En het uitstel van een aan tal milieu-investeringen voor witloftelers. Dankzij de inspanning en samenwerking van een aantal te lers is dit gelukt. Ik heb er nu twee genoemd en eigenlijk daag ik hierbij alle praktijkschrijvers uit om er in hun gebied ook twee te vinden. Radicchio Rosso vergt een groot aantal manuren, een uitgekiende planning en passende weersom standigheden. Bij verschillende WEST-BRABANTSE telers is dit jaar deze teelt echter niet naar wens verlopen. Echt geld zal er niet bij hoeven, maar van een redelijk ren dement is in veel gevallen geen sprake. Het gehele jaar door is de prijs op de veiling beneden de kostprijs geble ven. Ingewijden dachten dat de prijs begin augustus wel flink zou oplo pen. Italië gooide echter roet in het eten. Normaal stopt de produktie in Italië de eerste week van augustus. Nu zijn zij bijna een maand doorge gaan met als gevolg een overaan bod. Momenteel brengt grove Radicchio weer tot f 4,— per kg op. Bijna het drievoudige van een aantal weken terug. Het seizoen in Neder land houdt op de vollegrond half no vember op zodat een hoog Op alle Nederlandse bloemenveilin gen worden de snijrozen nu aange voerd in water waaraan een uitvloeier en een antibacterieel mid del is toegevoegd. Deze behande ling gaat vaatverstopping tegen en kan het vaasleven van de roos aan merkelijk verlengen. Bij snijrozen die direct na het afsnij den in water worden gezet blijken verstoppingen op te treden door de ontwikkeling van bacteriën op het snijvlak en in de stengel. De kleine poriën waardoor het water in de stengel van het ene houtvat naar het andere loopt raken verstopt. Bij droge bewaring van rozen kan ook verstopping optreden doordat de houtvaten volschieten met lucht. De verstopping van de vaten bezorgde de Nederlandse bloemisterij vroeger veel kopzorgen. Het kwam nogal eens voor dat rozen in de vaas niet goed opengingen of al na enkele da gen verwelkten. De onderzoeker die heeft ontdekt hoe dit door andere aanvoercondities is te voorkomen is 12 oktober jl. aan de Landbouwuni versiteit gepromoveerd. jaargemiddelde er niet meer inzit. Telers die op contractbasis Radic chio Rosso geteeld hebben zullen dit jaar beter uit de bus komen. Een hogere middenveilingprijs zit er in. Struikelblok voor veel telers vormde de explosieve groei in de voorzomer. De meesten waren organisatorisch niet in staat om tijdig de sla te snij den. De gevolgen laten zich raden. Een kwaliteit die niet onder de hoogste uitbetaling viel. Daarnaast is er tijdelijk een stroeve afzet ge weest naar overzeese gebiedsdelen. Ook al zijn er harde leverings- en prijsafspraken, dan nog is het voor een afnemer aantrekkelijker om el ders goedkoper in te kopen. Aanbod vanuit Nederland was er dit jaar meer dan voldoende. Buiten verwachting zijn dit jaar veel aspiranttelers begonnen. Verder hebben enkele bedrijven het groot opgezet en zijn zich gaan specialise ren. In het gehele land was Radic chio te zien. Voor volgend jaar zullen er ongetwijfeld een aantal afvallen. Het uurloon komt in de meeste ge vallen niet boven de f 10,—. De echte werkers zullen overblijven. Ook zijn verschillenden te overmoe dig begonnen. Wie het, als neven tak, te groot heeft aangepakt moest een beroep op derden doen om het gewas te snijden, en voor het schoonmaken en inpakken. Personeel inzetten is mooi maar niet lonend. Alleen door zelf alle hande lingen te verrichten is een boter hammetje te verdienen. Assistentie van overige familieleden is dan wel een vereiste. Een komkommerteler toont de plastic bak onder de doorwortelde mat. De bak dienst voor de afvoer en recirculatie van water. Als het zogeheten Lozingenbesluit niet wordt aangepast, zullen vele glastuinbouwbedrijven in onoverko melijke problemen raken. Van bedrij ven, die niet op een riool zijn aangesloten, worden maatregelen verwacht die in de praktijk niet zijn waar te maken. Dit geldt evenzeer voor de verplicht gestelde recircula tie van gietwater, zo vinden de Cen trale Landbouw Organisaties (CLO). De CLO hebben deze week het rap port Glashelder over het Lozingen besluit WVO Glastuinbouw uitgebracht. Dit besluit in de vorm van een Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) vloeit voort uit de Wet Verontreiniging Oppervlakte water. De CLO willen met het rap port naar de achterban duidelijkheid verschaffen over hetgeen bij de WVO op het spel staat. Het parle ment zal het ontwerp van het Lozin genbesluit moeten wijzigen, vinden de land- en tuinbouworganisaties. In het rapport is een inventarisatie van knelpunten gemaakt. Verder stellen de CLO voor de te nemen maatrege len te faseren. Een aantal maatrege len kan op korte termijn worden ingevoerd. Andere kunnen pas wor den uitgevoerd wanneer het knel punt is opgelost. Grootste knelpunt is volgens het rapport Glashelder het ontbreken van riolering in vele plattelandsre gio's en de mogelijke kosten en ca paciteit van bestaande rioleringen. De CLO vinden dat de overheid moet zorgen voor de aanleg van een riolering van voldoende capaciteit tot aan het perceel van een glastuinbouwbedrijf. Waar riolering niet aanwezig is moet lozing op het oppervlaktewater worden toe gestaan. Gemeenten Waar de bestaande riolering onvol doende capaciteit heeft, zullen de meest vervuilende afvalwaterstro men op de riolering geloosd moeten kunnen worden. De gemeenten zijn voor de riolering de eerste verant woordelijke instantie. De CLO gaan deze problematiek op korte termijn aankaarten bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Recirculeren bij grondteelten is een ander belangrijk knelpunt. Met tech nisch betere watergeefsystemen, die al beschikbaar zijn, is naar ver houding het hoogste milieu rendement te halen. Goede moge lijkheden zijn er ook door verbete ring van de waterkwaliteit. Als die mogelijkheden volledig zijn benut, komt bij de CLO pas recirculeren in beeld. Verder stellen de CLO dat bedrijven met een glasoppervlakte van min der dan 2.000 m2 niet onder deze regelgeving mogen vallen. CERES NEDERLAND BV SOISSONS Na een lange periode met lage prij zen is er weer perspectief in de champignonteelt. Vraag en aanbod komen in evenwicht. Reden voor deze opleving ligt aan het feit dat veel bedrijven om technische of fi nanciële oorzaak gestopt zijn. Ook in het buitenland zijn arealen weg gevallen. "Wij zijn voorzichtig opti mistisch", zegt de heer F. Horlings, hoofd ledendienst bij de CNC, de champignoncoöperatie. Horlings benadrukt dat vooral de.af gelopen maanden de prijs flink her steld is. "De voorraden bij de industrie raken op zodat van die kant meer vraag komt. Champig nons die voor de versmarkt bestemd zijn worden vlot afgeno men. Duitsland, ons belangrijkste exportlanden neemt goed af". Volgens Horlings is het met de ge dwongen sanering binnen de cham pignonteelt wel meegevallen, maar ligt inkrimping van het areaal veel eer van telers die vrijwillig gestopt zijn. "Veel telers, hoofdzakelijk klei ne en oudere ondernemers, hebben hun cellen leeg laten staan omdat zij technisch verouderd zijn. Een veel te lage prijs is dan de factor die hen doet besluiten te stoppen. Aan de andere kant starten momenteel ver schillende telers met een nieuw bedrijf". Ondanks dat de consumptie per hoofd van de bevolking met 3 kilo stabiel blijft, verwacht Horlings dat champignonteelt een goede toe komst tegemoet gaat. "De milieir- eisen en bestemmingsplannen gaan nu een belangrijke rol spelen. Niet iedereen die nog wil beginnen of uit breiden krijgt alle vereiste vergun ningen. In het buitenland zie je hetzelfde verschijnsel. Qua kostprijs kunnen ze het daar ook niet volhou den met een te lage uitbeta- lingsprijs. Nederland heeft dan nog het voordeel dat zij bovenaan staan op kwaliteitsgebied". J.v.T. De onderhandelingen over ver zelfstandiging van de proefstations kunnen weieens lang en moeilijk worden. Het bedrijfsleven in de land- ën tuinbouw moet spijkerhar de afspraken maken met het minis terie van Landbouw. Dit zei J. van der Veen, voorzitter van het Produktschap voor Sierge wassen, op 7 oktober bij de opening van een nieuw kassencomplex van het Proefstation voor Glasgroenten en Bloementeelt in Aalsmeer. De overheid wil zich minder bemoeien met het landbouwonderzoek. Er wordt meer en meer aan het be drijfsleven overgelaten. Maar de overheid mag zich daarbij niet aan haar financiële verplichtingen ont trekken, vindt Van der Veen. "Het bedrijfsleven heeft er geen trek in om met de proefstations een nega tieve boedel over te nemen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11