Voercomputer met een stappenteller Mirage Plus bestrijdt vuur Undeen tegen wantsen en kommaschildluis MBT-fruit Lely Melkrobot werkt zonder toezicht Stofvrij ademhalen Informatie over Sumicidin super Kadaverkoelbox SAPRO 2000 Sproeiboom i.p.v. mestpendel Nieuwe windbreker Hendrix-folders over Speciale Diensten Madendood Plus Het Delta stofkapje is een nieuw produkt van de firma Schippers Bla- del B.V. Het bijzondere aan het Delta stofkapje is dat het masker opge vouwen en dus plat wordt geleverd. Hierdoor is het gemakkelijk op te bergen en handig om mee te ne men. Een ander voordeel van het vouwsysteem is, dat het stofkapje ook niet vuil wordt van binnen. Het materiaal is flexibel en past zich steeds aan, waardoor een afdich- trand niet nodig is en er geen huidir ritatie ontstaat. Het stofkapje filtert de vervuilde lucht uitstekend, maar ook de lucht die uitgeademd wordt kan heel gemakkelijk door het kapje naar buiten. Een uitademingsventiel is dus niet meer nodig. Het Delta stofkapje is leverbaar voor de stofklassen P1, P2 en ook P3. In dien gewenst kan ook een stofkapje van Het Delta Schippers koolstofinleg-kapje worden geleverd voor de filtering van stank en andere kwalijke dampen. werkzame stoffen. De preventieve component, folpet, zorgt voor een goede bescherming van de plant waardoor infectie wordt voorko men. De curatieve component, prochloraz, zorgt voor het bestrijden van de vuurschimmel waarmee de plant reeds is geïnfecteerd. Door de twee werkzame stoffen is Mirage Plus in de gehele teeltperio de inzetbaar. Door de aanwezigheid van een curatieve (genezende) com ponent is het middel zeer flexibel in te zetten. Het interval luistert dan minder scherp. De infecties van de voorgaande dagen worden immers ook gedood. Na kritische omstan digheden hoeft dan ook geen speci fiek systemisch middel te worden toegevoegd. Toe te passen dose ring: 1,5 kg per ha bij een interval van 8-12 dagen. Mirage Plus is een nieuw produkt voor vuurbestrijding in tulp. Het be vat: prochloraz 15% en folpet 60%. Mirage Plus is een zeer effectief middel tegen vuur dankzij de twee Met Actifeed verstrekt de veehou der niet alleen automatisch kracht voer, maar verbetert hij tegelijk de tussenkalftijd van het melkvee. De krachtvoercomputer is kosteneffi ciënt door de optimale benutting van de belangrijkste onderdelen", de (voer)computer en de pedometer (transponder en stappenteller aan een poot). Wil de veehouder wèl stappentellers, maar geen voercom puter? Dat kan ook. Afïact is het zelfde systeem voor verbetering van de tussenkalftijd, maar dan zonder het voerprogramma op de compu ter. Dus bij Fuliwood Actifeed en Af- iact draagt een koe een pedometer om de poot in plaats van een halstransponder. De personal computer, het hart van Actifeed is tevens de voercomputer. Deze is voorzien van een voerkaart en -programma, waarmee in de voerstations in de ligboxenstal to taal vier verschillende soorten krachtvoer kunnen worden verstrekt, ken. Daarnaast kan een aparte voer- soort aan het voerhek worden geregistreerd. Onder het voerstation bevindt zich de antenna Deze her kent de koeien met behulp van de transponder in de stappenteller. De hoeveelheid krachtvoer wordt ech ter pas verstrekt als ze vreetgedrag gaat vertonen; dus haar kop in de voerbak steekt. Een optisch oog zórgt er dan voor dat het voer be schikbaar komt. Er wordt alleen krachtvoer verstrekt als de koe het ook oppvreet. Individueel kunnen koeien in een op- of afbouwpro- gramma worden gezet. Voor de rantsoenberekening en efficiëntie- berekening maakt Actifeed onder meer gebruik van de produktiegegevens. Deze kunnen handmatig, via diskette of modem of vanuit het programma van pro- duktieregistratie (melkmeters) wor den ingevoerd. Met de Fuliwood stappenteller kan men de tussenkalftijd optimaliseren. Ricon Volkel BV brengt op de Neder landse markt een wind(bre- ker)schermen systeem, dat voor vele doeleinden geschikt is, bijvoor beeld open frontstallen, luchtinla ten, puntgevels, stalafscheidingen, roldeuren, enz. Het Galebreaker polyester scherm met PVC-bekleding gaat volgens de leverancier minimaal 10 jaar mee en waarborgt een goede ventilatie en voorkomt tocht (windbrekerskwali teit met een efficiëntie van plm/ 95%). Shell Nederland chemie bv heeft fol ders gemaakt over het gebruik van het middel Sumicidin super. Er zijn vier verschillende uitvoeringen, ge richt op resp. pootaardappeltelers, telers van diverse akkerbouwgewas sen, bloembollentelers en spruit- kooltelers. Sumicidin super is een pyrethroïde, dat kan worden ingezet tegen luis, en dat dus virusoverdracht kan voorkomen. Het kan onder meer worden gebruikt voor de bestrijding van bont in pootaardappelen. De koe draagt een pedometer om de poot in plaats van een halstransponder. Feilloos meet deze het aantal stap pen, die na het melken in de uit gang van de melkstal worden uitgelezen en vergeleken met het uurgemiddelde van de betreffende koe over de afgelopen tien dagen. Wijkt het aantal stappen af van de norm -de door de veehouder bepaal de grenswaarde- dan krijgt de vee houder een attentie. De koe is dan waarschijnlijk tochtig (meer stap pen) of ziek (minder stappen). Het bewijs van het succes van de Fullwoord stappenteller vormen de 7 praktijkbedrijven (500 koeien) waar in samenwerking van de CHAS te Dronten praktijkonderzoek werd gedaan. Gemiddeld nam de tussenkalftijd in één jaar af met 20 dagen (385-365 dgn.) ofwel 20 x f 3,50 (dr. Dijkhuizen) is gemiddeld f 70,- minder schade per koe/jaar. Meer informatie: Fulwood bv. Post bus 73, 3960 BB Wijk bij Duurste de. Tel. 03435-73044 of de Fuliwood dealer in de regio. Sommige plagen zijn in de Milieu Bewuste Teelt moeilijk te bestrijden en worden daarom steeds belangrij ker. Voor enkele hiervan biedt Un deen de oplossing, zoals tegen wantsen en kommaschildluis. Het middel mag niet tijdens de bloei worden gespot. Bij een hoge druk van wantsen (be lendende aardappelpercelen, bes sen) moet de wants zowel voor als na de bloei bestreden worden met Undeen. Indien de druk geringer is, kan aan de hand van klopmonsters het aantal en de ontwikkelingssta dia van de wantsen worden vast gesteld. Vervolgens, afhankelijk van ras en aanwezige druk in het perceel voor of na de bloei, een behandeling uitvoeren. Vanaf het derde larve sta dium veroorzaakt de wants met na me vruchtschade. Klopmonsters, uitgevoerd in wind- hagen, laten zien of er ook wantsen aanwezig zijn in de windhaag. Dit geeft een indicatie over de te ver wachten aantasting in de aanplant. Een bespuiting voor de bloei heeft tevens een bestrijdend effect op de rose appelluis en de bloedluis. De kommaschildluis is een insect dat in de geïntegreerde bestrijding een steeds grotere rol gaat spelen. Met name in percelen waar reeds meerdere jaren geïntegreerde bestrijding wordt uitgevoerd, kan steeds vaker kommaschildluis ge vonden worden. Alhoewel de kom maschildluis niet direct schadelijke effecten aan het gewas veroor zaakt, is de economische schade bij aanwezigheid van kommaschildlui zen op de vruchten aanzienlijk. Deze aanwezigheid op de vruchten wordt in het geheel niet geaccepteerd. Indien er kommaschildluizen in een perceel aanwezig zijn, dient tijdens het uitzwermen van de larven gespoten te worden met Undeen. Voor het juiste bestrijdingsmoment moeten nauwkeurige waarnemin gen uitgevoerd worden naar het tijdstip waarop het uitzwermen van de larven begint. Indien het uitzwer men over een langere periode plaatsvindt, de bespuiting na een week herhalen. Lely Industries N.V. is gestart met de serieproduktie van de Lely mlek- robot, type Astronaut. Lely Astro naut is een melkrobot die zonder toezicht werkt. De naam Astronaut is gekozen omdat de melkbekers tij dens het melken vrij bewegend met een flexibele kabel verbonden zijn met de robotkop (moederschip). De melkbekers zweven als het ware in de ruimte. In de Lely melkrobot is een automa tisch werkende laserconstructie toegepast. De laser vindt exact de positie van de spenen. Met een Lely melkrobot kunnen ongeveer 40 koeien tot driemaal per etmaal wor den gemolken. Het Lely melkrobot- systeem type Astronaut gaat ongeveer f 295.000,— kosten. Informatie: dhr. M.C. van Zanten, Le ly Industries N.V.,-tel. 01899-12644. De SAPRO 2000 kadaverkoelbox is een nieuw produkt van de firma Schippers Bladel B.V. De wanden, bodem en bovenkap zijn uitgevoerd in dubbelwandig polyethyleen met een vulling van CFK-vrij polystireen schuim (tempex). Dit garandeert een maximale isolatie. De SAPRO 2000 is bijzonder milieuvriendelijk, omdat alle gebruikte materialen recycle-baar zijn en het koelmedium bestaat uit 100% CFK-vrije 134A met een grote koelcapaciteit. Dit ga randeert een snelle koeling van dier lijk afval; tijdens het testen werd moeiteloos 2-3°C bereikt bij een buitentemperatuur van 28-30°C. De kadaverton kan met een steek- wagen (die eventueel meegeleverd kan worden), gemakkelijk in en uit de koelbox worden gereden. De steekwagen kan met de ton in de koelbox blijven staan. De box is eventueel ook geschikt voor gebruik als afvalcontainer. Inlichtingen: Schippers Bladel B.V., Bleyenhoek 17, 5531 BK Bladel, tel. 04977-82017. Madendood Plus is een nieuw vlie- genbestrijdingsmiddel van de firma Schippers te Bladel. Het middel is een groeiregelaar, die inwerkt op de ontwikkeling van de made en wel op zo'n manier dat de made zich niet kan ontwikkelen tot volwassen vlieg. Het proces van vervellen van de made wordt stopgezet. De korrels van MS Madendood Plus, met werkzame stof cyromazin, kun nen op vochtige plaatsen worden gestrooid of, opgelost in lauw wa ter, over de kweekplaatsen van de vliegen worden gegoten of gespoten. De dienstverlening van Hendrix' voeders heeft zich afgelopen jaren vergaand gespecialiseerd. Daardoor is er behoefte ontstaan aan een dui delijke omschrijving van de Speciale Diensten die de Hendrix' dealer zijn klanten kan bieden. Op deze Specia le Diensten wordt op incidentele ba sis een beroep gedaan door de klant. Ze staan los van het basisad vies door de Hendrix' dierdeskundi- ge of bedrijfsadviseur dat bij de voerprijs is inbegrepen. Onlangs is een vijftal folders uitge bracht waarin een aantal Speciale Diensten overzichtelijk zijn beschre ven. De titels geven aan wat de in houd van de verschillende folders is. Bedrijfseconomische advisering, be geleiding aanvraag milieuvergun ning en Raad van State-procedure, automatisering veehouderij: KOM PAS managementsystemen, stallen- bouw en renovatie, bemiddeling fosfaat- en melkquota. Geïnteresseerden kunnen de fol- der(s) gratis aanvragen bij de offi ciële dealer van Hendrix' voeders in hun gebied, of bij Hendrix' voeders Boxmeer, Postbus 1, 5830 MA Box meer, tel. 08855-89647. De sproeiboom met sleeps/angtoevoer Kurstjens Landbouwtechniek B.V. heeft onlangs de sproeiboom aan gepast voor opbouw van een sleegslangtoevoer, zoals gebruikelijk bij een mestpendel. Het bekende probleem van windgevoeligheid bij een mestpendel is bij een sproei boom niet aanwezig. De sproeiboom is leverbaar met een max. werkbreedte van 16 m. Er zijn dan 8 sproeikoppen gemonteerd, die alle afzonderlijk afsluitbaar zijn. De combinatie van een sleepslang- toevoer met een sproeiboom heeft als groot voordeel, dat er met een lichte machine gewerkt kan worden en dat er een continue werkgang is met grote werkbreedte, waardoor er zeer weinig sporen in het veld ko men. Door de exacte verdeling, laag bij de grond, is er geen drift moge lijk, waardoor er geen vervuiling van oppervlaktewater en/of naastliggen de percelen plaatsvindt. Het mengen van water bij de mest, tot een verhouding van 3 1, is noodzakelijk, om de mest goed te kunnen verpompen over lange af stand (tot 7.50 m). Tevens wordt de ammoniakemissie zeer sterk terug gedrongen. Op gronden, waar de grasmat een slechte aanhechting heeft met de ondergrond, waardoor het moeilijk is, om te injecteren, is deze machine ook een zeer goed al ternatief.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10