SPREID DE RISICO'S zaai naast de laatrijpe rassen co7^oTs^v de vroegrijpe wintertarwe Boer en loonwerker worden op de proef gesteld Structuur grond heeft veel te lijden Veel percelen getekend door diepe sporen Lage graanprijzen slepen contracten mee Zoals wel vaker bij extreme situaties is het weer momenteel het gesprek van de dag. De omstandigheden zijn er dan ook naar. September heeft ook in WALCHEREN een bijna re cord hoeveelheid regen gebracht. Vlissingen noteerde in totaal 152 mm, waarbij er soms op korte af stand door het buiïge karakter grote verschillen waren. We schrijven nu begin oktober en de weersvoorspel lingen wijzen nog niet op een weers- omslag ten goede. Als gevolg daarvan vordert het bie- tenrooien maar moeizaam en door de grote hoeveelheden regen ligt dit op sommige dagen zelfs geheel stil. Bruine bonen en stambonen staan bij een flink aantal telers in de ruiter. Bij anderen nog in de grond waarbij getracht wordt door handwerk ze alsnog in de ruiter te krijgen. Ook dat gaat moeizaam, met regenkle ding onder deze omstandigheden over de grond kruipen is geen pretje Bij uien zijn er ook grote verschillen, het overgrote deel van de collega's heeft kans gezien tussen de buien door de uien van het land te krijgen. Bij anderen die minder geluk had den, liggen ze in het zwad en een aantal percelen moet zelfs nog wor den gerooid. Kwaliteitsverlies is het gevolg. Aardappels zijn een verhaal apart. Hiervan zijn er nog maar weinig ge rooid, bovendien staan er nogal wat aardappels op moeilijk rooibare grond. Door de gunstige rooi- omstandigheden van de laatste ja ren en de verbeterde inschuurapparatuur om grond en aardappels van elkaar te scheiden is de teelt ook naar deze gronden ver schoven. Groeien doen ze er wel, maar de kwetsbaarheid bij on gunstige rooiomstandigheden is op deze komgrond bijzonder groot. Een goed werkende drainage is dan te vens van groot belang en kan er voor zorgen dat op een gegeven moment een gewas nog wel of niet geoogst kan worden, waardoor drai nage zich soms in één jaar terug betaalt. De mate waarin er momenteel nat- rot voorkomt is moeilijk in te schat ten en hangt met name ook van voornoemde faktoren af. Het gevolg van dit alles is, dat wij momenteel machteloos en bijna werkeloos moeten toezien hoe we steeds ver der het najaar ingaan, het werk zich steeds verder ophoopt en de te vel de staande gewassen in kwaliteit achteruitgaan. Was dit nu maar de enige narigheid dan zou je kunnen zeggen: "Een slecht jaar is nog geen slecht leven", maar de structu reel lage prijzen en de voorgaande miskenning van de land- en tuin- bouwproblematiek door de politiek geven menigeen die in onze be drijfstak werkzaam is een gevoel van verlatenheid en gelatenheid. Op deze manier gaat de spirit eruit en dat is funest voor de sector. Naast de boer is momenteel ook de loonwerker een categorie die zwaar op de proef wordt gesteld. Veel werk, weinig werkbare uren, veel onrendabele uren, straks wellicht veel overuren en een grote kans op machinebreuk. Ook de grondgebonden veehouderij ondervindt veel last van de nattig heid: stukgetrapt grasland, onrustig vee, dalende melkgift is het gevolg. Snijmaïs is er nog weinig geoogst. Velen wachten op beter weer. De berijdbaarheid van de grond is slecht en grond in de kuil is slecht voor de kwaliteit. De niet grondge bonden veehouderij heeft weliswaar geen last van het weer, maar des te meer van lage prijzen. Vooral voor de vermeerderaars in de varkens sector is het een drama. Toch kan bij een weersomslag nog veel ten goe de keren. Dan kan in korte tijd veel werk worden verzet, maar het wordt wel 5 voor 12. Hopelijk kun nen we met Kerstmis vaststellen dat veel nog op zijn pootjes terecht is gekomen. Intussen komt de datum waarop de fusie van de ZLM met de twee an dere organisaties een feit wordt steeds dichterbij. Binnen ons gebied worden er voorbereidingen getrof fen om er zowel op kring- als op af delingsniveau klaar voor te zijn. Op 24 maart 1994 vindt de stemming voor de ruilverkaveling plaats. U zult daarover deze winter uitvoerig wor den geïnformeerd. Door vóór te stemmen, werkt u ook aan morgen! Het is ook voor een praktijkschrijver uit WEST ZUID-BEVELAND moeilijk om actueel te zijn, daar dit stukje bijna een week geleden geschreven is. Het belangrijkste werk aan het begin van afgelopen week was, zor gen dat de regenmeter niet overliep en als gevolg daarvan water aflaten waar nodig. Op veel plaatsen is het land totaal onberijdbaar geworden. Het weekend is veelbelovend, maar de weersverwachting is nog steeds: wisselvallig. Het is treurig maar de voorsprong die we hadden door een vroege graanoogst is totaal verloren ge gaan. Er moet nog erg veel gebeu ren in ons gebied. De schatting dat er nog 75% van de aardappels in de grond zit, is naar mijn mening te laag. Daar we nu al weten dat de structuur van de grond bij het rooien geweld zal worden aangedaan, zul len we bij het opmaken van het bouwplan (braken of niet) moeten oppassen dat we onszelf niet "rijk" gaan rekenen. De huidige tarweras- sen kunnen hoge opbrengsten ge ven. Maar bij zaaien op stuk gereden grond moet de natuur wel erg goed zijn best doen om dat na deel op te heffen. Daar we de laatste tijd erg veel wa ter zien, kom ik vanzelf op het Wa terschap. U weet dat de bestuurssamenstelling drastisch ge wijzigd kan worden, daar er ook an dere belangengroepen in betrokken worden. Het zal nodig zijn dat de 3 ZLO in dit Waterschap niet te laat samenkomen om over deze materie van gedachten te wisselen. Er zal getracht moeten worden lijn te brengen in de kandidaatstelling om zodoende gespreid over het hele waterschapsgebied kandidaten naar voren te brengen en te steunen. Op organisatorisch gebied staat er ook veranderingen aan te komen. Binnenkort zullen de leden van de afdelingen in West Zuid-Beveland een uitnodiging in de bus krijgen een ledenvergadering bij te wonen om een statutenwijziging goed te keuren. De huidige bestuursleden van de afdelingen zijn het er over eens dat vorming van grotere afde lingen een goede zaak zou zijn. Zeg nu a.u.b. niet "zie je wel de pap is al gestort", nee! Er komt een bestuursvoorstel en de meerderheid van de leden beslist of een afdeling al of niet zelfstandig blijft bestaan. Het is een voornemen van de huidi ge bestuursleden en West Zuid- Beveland om twee nieuwe afdelin gen te vormen. U moet dit maar be schouwen als een voorbericht. Meer informatie bereikt u te zijner tijd. Welke trekker en welke hakselaar komt het verst in natte grond? Vra gen waarop personeel van loonbe drijven in WEST BRABANT ZUID ongetwijfeld antwoord kan geven. "Ik zie het ook een beetje als sport", merkte een trekker chauffeur op. "Tegen het vastzitten aan en er dan toch nog doorkomen geeft je een soort kick. Vooral als een collega blijft hangen". De boer is er niet blij mee. Veel percelen zijn getekend door diepe sporen die, al naargelang de regenval van de dag, gedeeltelijk gevuld zijn met water. Aardappelen, suikerbieten en snij maïs zijn van het land gehaald maar zonder structuurschade is dit niet verlopen. Al met al is het rooien van suikerbie ten op schema gebleven en zitten voor ongeveer 40% de aardappelen in de schuur of zijn meteen ver werkt. Verschillende telers van sui kerbieten zijn niet direct tevreden over de analyse. Het suikergehalte zou boven de 16% moeten liggen maar bij een blik op het afschrift van de suikerfabriek verdwijnt deze ge dachte. Veel telers komen niet ver der dan 15%. Het tarragehalte ligt vrij hoog, rond de i5%, voor zand- bieten aan de hoge kant. Tijdens het t,„n O De rooiwerkzaamheden dit na jaar plegen een zware aanslag op de structuur van de grond. Dit half leeg geoogste aardappelper ceel bij Wissenkerke lag er afge lopen zaterdag stil en verlaten bij. rooien, of het nu wel of niet nat is, gaat met de moderne zesrijers vrij wel alle grond van de bieten. Wel licht dat dan de koptarra voor het gros van de uitval zorgt. Wederom komt om deze reden bij veel telers het voorstel naar boven om de tarra te splitsen in grond- en koptarra. Nu is duidelijk te zien dat een groen- bemester eerst een goede structuur vraagt om voor een goede structuur te kunnen zorgen. Op percelen met onder de bouwvoor een verdichte laag laat de bladrammenas of mosterd het afweten. Van enig or ganisch rendement zal geen sprake zijn. Deze nazomer is er aanmerke lijk minder groenbemester uitge zaaid dan normaal. Mogelijk dat de minder riante financiële positie op de bedrijven een rol meespeelt. Diverse landbouworganisaties in Nederland denken een alternatief gevonden te hebben voor land- en tuinbouwers die al of niet gedwon gen hun bedrijf moeten beëindigen. Binnen natuuronderhoud komt steeds meer vraag naar mensen die de handen nog uit de mouwen wil len steken. Bij veel leden wordt deze suggestie niet in dank afgenomen. Dat er enorm veel achterstallig on derhoud is in bossen is zeker. Waar om denken de beleidsmakers van landbouworganisaties, toch een zelfstandigen- en werkgeversinstel ling, dan eerst aan hun leden terwijl honderdduizenden in Nederland nog nooit iets voor de staat verdiend hebben. Of vinden zij dat dit onge schoolde werk past bij mensen met een landbouwopleiding? Hoewel het op dit ogenblik een mooie najaarsdag is, is het in HET LAND VAN AXEL toch een sombere gewaarwording wanneer je langs de landerijen rijdt. Hoewel we ook dit maal in ons gebiedje minder regen hebben gehad dan elders, is het be hoorlijk nat. Weliswaar gaan som mige werkzaamheden gewoon door, zoals bieten- en cichoreirooien en is er al een enkel perceel snijmaïs van het land, toch is er nog heel wat werk wat er te wachten staat (en ligt). Tussen de buien door zijn er ook en kele percelen bruine bonen gedor- sen. Volgens, zoals dat in journalistieke termen heet, door gaans goedingelichte kringen wel met veertig procent vocht. Eer het produkt dan droog is, gaan er een hoop droogkosten af. En hoe is dan de kwaliteit? Wie zijn bonen nu nog in de grond heeft staan, heeft wel licht ook zorgen, maar misschien ook hoop op beter weer. Toch zal er ongetwijfeld schade zijn en wie durft er te wachten tot het eenmaal goed is. Teunisbloemen staan er hier en daar in de stuik, doch treedt daar geen schimmel op nu het zolang nat en vochtig gebleven is? Die partijen die op het zwad liggen, en dat zijn er heel wat, kunnen op de lange stop pel wel wat verdragen. Als ze echter in het water gelegen hebben, zal er ongetwijfeld ook schade zijn. Ook liggen er nog enkele uienpercelen in het water. En nog zo'n 75 procent van de aardappels zal er in de grond zitten. Nu is aardappels rooien in de eerste helft van oktober heel nor maal, maar wil dat nu ook in 1993 het geval zijn, moet het dus wel vlug gaan drogen. Al met al komen we tot de conclusie dat we een tijd lang een zeer vroege oogst ver wachtten, wat ook in deze rubriek regelmatig is verwoord, maar dat het uiteindelijk toch nog laat gaat worden. Zo zie je maar weer dat in ons vak het moeilijk is voorspellin gen te doen. Inmiddels staat ook al weer het eerste vee op stal. Vooral het wat meer luxe jongvee kan onder deze omstandigheden niet naar buiten. Er is wel nog volop gras, maar voedsel zit er weinig meer in. Voordeel voor de veehouder is dat de voerprijzen op een laag niveau liggen. Er is ruim voldoende aanbod en dat heeft z'n weerslag op de prijzen. Helaas gaat dit verhaal ook op, nog steeds, voor alle andere produkten in wat voor sektor van de landbouw dan ook. Want ook in de melkveehouderij rommelt het. Volgens het AD is er sprake van oprichting van de melk- veehoudersbond. Dit in navolging van de akkerbouwvakbond. Dat de granen een spilfunktie ver vullen komt ook weer tot uitdruk king in de contractteelt. De contracten voor de graszaadteelt worden danig naar omlaag aange past voor oogst 1994. Doch ook de contracten voor teunisbloemen zou den volgens de eerste berichten voor oogst '94 maar op f 3,80 per kg uitkomen. En bij de onderhande lingen tussen Benuline en de telers van cichorei wordt ook door de on derhandelaars van Benuline verwe zen naar het saldo van tarwe. Mogelijk dat ook deze contracten die voor 1994 afgesloten zullen worden lang geen f 130,— per ton meer zullen bedragen. In de wandel gangen wordt over f 100,— gerept. Wat blijft er dan nog over. Deze week vingen we ook nog wat op over de malaise in de varkens houderij met name in de fokkerij. Eén op de drie biggenfokkers zal op korte termijn in acute problemen ge raken. Voor de gesloten bedrijven liggen deze cijfers één op zeven. En ook in deze sektor zijn de vooruit zichten nog steeds somber. yj,, SOISSONS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 8