Veehouderijbeleid provincie Zeeland roept vragen op Nieuws uit hoofdbestuur ZLM Actieplan actualisering bestemmingsplannen Brabant Nieuwe direkteur Verzekeringen ZLM Boerenbedrijven in financiële nood vragen te laat om hulp Stimuleringsprojecten in beschermingsgebieden Brabant Laatste woord nog niet gesproken Hoofdbestuur ZLM verontrust Subsidies voor lagere milieubelasting Commissie onderzoekt agrarisch onderwijs in Zuid-Nederland Ais het aan het hoofdbestuur van de ZLM ligt is het laatste woord over het beleid van de provincie Zeeland ten aanzien van nieuw- vestigingen van veehouderijbedrij ven nog niet gesproken. De ZLM is onaangenaam verrast door het feit dat Gedeputeerde Staten hun aan gescherpte beleid naar buiten heb ben gebracht, terwijl het overleg met het Zeeuwse landbouwbe drijf sleven nog niet was afgerond. De ZLM is van mening dat de pro vincie Zeeland geen strengere re gels aan intensieve veehouderijbedrijven moet stellen dan op grond van het landelijke be leid gerechtvaardigd is. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft geconstateerd dat in het pla nologisch beleid van diverse ge meenten de vestiging van intensieve veehouderijbedrijven in het buiten gebied mogelijk is en adviseert daarom deze vestigingen tegen te gaan door het nemen van een zoge naamd voorbereidingsbesluit. Een aantal gemeenten heeft dit inmid dels gedaan, waaronder de ge meente Goes en meer recent de gemeenten Oostburg en Axel. De provincie en de gemeenten zijn bang dat de mestproblematiek uit de overschotgebieden wordt ver plaatst richting Zeeland. De provincie wil onder bepaalde voorwaarden wel medewerking ver lenen aan het opzetten van een tweede tak veehouderij op een bestaand bedrijf dan wel omschake ling van een bestaand agrarisch be drijf naar veehouderij voorzover dit binnen het bestaande bouwblok mogelijk is. Twijfel De notitie van de provincie over dit onderwerp heeft nogal wat vragen opgeroepen. Zo bestaat er gerede twijfel aan de bewering, dat het hui dige streekplan de nieuwvestiging van intensieve veehouderijbedrijven verbiedt. In bepaalde gebieden zou dit volgens het streekplan wel dege lijk mogelijk zijn. Ook is niet nader omschreven wat men precies ver staat onder nieuwvestiging. Verder constateerde het hoofdbestuur van de ZLM dat het opzetten van een veehouderijtak op een bestaand be drijf binnen het bouwblok in veel gevallen niet of nauwelijks mogelijk zal zijn. De overheid zal soepel moe ten omgaan met de begrenzing van het bouwblok om deze ontwikkeling mogelijk te maken. De ZLM wenst op het eerstvolgen de overleg met het dagelijks bestuur van de provincie opheldering over een aantal vragen, die de desbetref fende notitie "Zeeland en de mest" oproept. Contracten teunisbloemen In het hoofdbestuur van de ZLM is met verontrusting kennisgenomen van berichten dat boeren contracten krijgen aangeboden voor de teelt van teunisbloemen op braakgron- den tegen bodemprijzen. In het ka der van de MacSharryregeling is de teelt van teunisbloemen op braak- grond mogelijk. Boeren die reeds langer teunisbloemen telen tonen zich begrijpelijkerwijs verontrust over deze ontwikkeling. De ZLM zou graag meer inzicht hebben in de omvang en aard van de aangeboden contracten en verzoekt daarom de betrokken telers contact op te ne men met de SEV. Fruitopbrengsten De Nederlandse appeloogst stevent af op een record. Dat deelde de voorzitter van de tuinbouwcommis- sie van de ZLM, de heer C. Hame link, in het hoofdbestuur mee Omdat Europees gezien de appel- oogst achterblijft bij die van vorig jaar liggen de prijzen gemiddeld iets boven het niveau van vorig "ramp jaar". Toch is de stemming onder de fruittelers niet optimistisch. De oogst is intussen nog in volle gang. Vanwege de enorme aanvoer dreigt er een tekort aan opslagruimte. De peren brengen gemiddeld genomen minder op dan vorig jaar. In het hoofdbestuur van de ZLM is geconstateerd dat de legpluimvee- houderij moeilijk kan voldoen aan de 30%-vermindering van de fosfaat- produktie, die in de 3e fase mestbe leid is opgenomen. Een belangrijke oorzaak hiervan ligt in het feit dat vanwege de legperiode van 14 maanden niet ieder jaar de latente ruimte benut kan worden. Het toestaan van een middeling over twee drie jaar maakt het mogelijk het voorgestelde kortingspercenta ge te halen. Logboek veehouderij Het eenzijdig door het ministerie van LNV ingevoerde logboek voor medicijngebruik in de veehouderij blijkt in de praktijk niet te werken. Zelfs de veeartsen hebben er moeite mee Het ministerie moet het log boek gebruiksvriendelijker maken en de voorlichting verbeteren, aldus het hoofdbestuur van de ZLM op advies van de veehouderijcom- missia Zuiveringsslib Het door de akkerbouwcommissie van de ZLM genomen initiatief voor een totaalverbod van het gebruik van zuiveringsslib en GFT-compost krijgt landelijk navolging. De akker bouwcommissie van het KNLC heeft het voorstel overgenomen. Er zijn teveel risico's verbonden aan het gebruik van deze meststoffen, omdat de kans bestaat dat bepaalde stoffen, zoals zware metalen, zich in de grond ophopen. De kosten van Boeren en tuinders die als gevolg van de. malaise in de land- en tuin bouw in financiële moeilijkheden ra ken, moeten niet te lang wachten met het inroepen van deskundige begeleiding. Die oproep deed het hoofdbestuur van de ZLM j.l. maan dag naar aanleiding van een toene mend aantal meldingen over financiële problemen op agrarische bedrijven. Vooral in de akkerbouw, de varkens houderij en de glastuinbouw is door de aanhoudend lage prijzen op een aantal bedrijven een noodsituatie ontstaan. In veel gevallen blijft het niet bij financiële problemen. Onder nemers en hun gezinnen komen in toenemende mate onder psychi sche druk te staan. Als gevolg van forse vermogensverliezen nemen de spanningen in de gezins- en familie verhoudingen toe. Ook hebben sommige agrarische ondernemers uit schaamtegevoel de neiging om zich af te zonderen van de buiten wereld. Het vermoeden bestaat dat er vaak te lang wordt gewacht alvorens er hulp van buitenaf wordt ingeroepen. "Hoe eerder men zich meldt, hoe meer wij kunnen doen", rapporteer de hoofd SEV J. Withagen in het hoofdbestuur. "In de praktijk wor den we er te vaak te laat bijgeroe pen en is het kalf al verdronken". Het hoofdbestuur van de ZLM constateerde dat er - behalve voor de banken en de SEV - ook een taak is weggelegd voor kring- en afde lingsbestuurders. Zij zijn het beste op de hoogte van de situatie en kunnen er aan meehelpen dat boe ren in financiële problemen niet in een isolement terecht komen. De ZLM zal waar mogelijk blijven aan dringen op een gepaste benadering van knelgevallen. De ZLM staat voorzichtig positief tegenover de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland tot "waardevol cultuurlandschap". verwijdering zijn straks voor reke ning van de boer. Zak Zuid-Beveland Op advies van de commissie grond gebruik staat de ZLM voorzichtig positief tegenover de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland tot "waardevol cultuurlandschap". Via deze aanwijzing kunnen middelen beschikbaar komen voor een aange paste agrarische bedrijfsvoering. Verder nam het hoofdbestuur met instemming kennis van het besluit om de bloemdijken in Zeeland niet aan te wijzen in het kader van de ecologische richtlijn. Medewerking is toegezegd aan de opstelling van een convenant voor de Zak van Zuid-Beveland, waarin de bloemdij ken worden beschermd zonder dat de agrarische bedrijfsvoering wordt geblokkeerd. In de bodembeschermingsgebieden en de kwetsbare grondwaterbe schermingsgebieden in de provincie Noord-Brabant worden zogenoem de stimuleringsprojecten opgezet. Boeren en tuinders die hieraan deel nemen ontdekken samen met hun collega's en de DLV wat wel en wat niet mogelijk is op het eigen bedrijf. Meedoen betekent dat u actief werkt aan de toekomst van uw bedrijf. De provincie wil in de bescher- mingsgebieden in verband met de aanwezige natuur of de drinkwater voorziening, op vrijwillige basis het algemene beschermingsniveau sti muleren. Zij loopt hiermee vooruit op landelijke maatregelen. De pro jecten lopen tot en met 1995. On der meer voor de stroomgebieden van de rivieren Dommel, Beerze, Reusel en Mark komen stimule ringsprojecten. Project duurt drie jaar Drie jaar achter elkaar komen de deelnemers, onder begeleiding van de dienst landbouwvoorlichting in studiegroepen bijeen. Na een cursus van 4 tot 6 bijeenkomsten kunnen zij vrijwillig gebruik maken van sub sidies op activiteiten die bijdragen aan het bereiken van milieudoelstel lingen. Het registreren van bedrijfs- handelingen op het gebied van bemesting en gewasbescherming is noodzakelijk om de bedrijfssituatie in beeld te krijgen en vervolgens de mineralenverliezen en het verlies van gewasbeschermingsmiddelen terug te dringen. Zij richten zich op het introduceren en het toepassen van o.a. de mine- ralenboekhouding, toekomstgerich te gewasbescherming, de milieumeetlat en mechanische on- kruidbestrijding in de maïsteelt en overige akker- en tuinbouwgewas- sen. Om het effect van de hele stu diegroep in beeld te krijgen maakt de DLV over elk kalenderjaar een verslag van de resultaten. In dit ver slag komen alleen gemiddelden te staan. Elk jaar worden de resulta ten geplaatst naast de resultaten uit de voorgaande jaren om effecten te analyseren. Een commissie van "wijze mensen" onder leiding van dr. ir. A. de Zeeuw gaat een onderzoek instellen naar de meest gewenste ontwikkeling van het agrarisch onderwijs in Zuid- Nederland. De commissie is onlangs geïnstalleerd. Het onderzoek wordt gedragen door de AOC's in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, het AOC in Nijmegen, de praktijkscho len in Schoondijke en Horst en de Agrarische Hogeschool in Den Bosch. Ook landbouworganisaties, waaronder de ZLM en de Gelder- sche Mij. van Landbouw, zijn bij het onderzoek betrokken. Het bestuur van Verzekeringen ZLM heeft de heer mr. A.J. de Jonge te Wassenaar benoemd tot direkteur. De heer de Jonge treedt per 1 ja nuari 1994 in dienst. De huidige directeur, de heer J. Vis- scher, zal per 1 oktober 1994 ge bruik maken van de regeling om vervroegd uit te treden. Het is de bedoeling dat de nieuwe directeur in de loop van het jaar de taken van de heer Visscher gaat overnemen. De heer de Jonge is geboren in Ter- neuzen en heeft gestudeerd in Rot terdam. Na enkele functies bij de overheid te hebben bekleed is hij in 1981 overgestapt naar het Verbond van Verzekeraars als Secretaris In ternationale Zaken. In 1984 trad hij in dienst bij de Nederlandse vereni ging Van Automobielassuradeuren (NVVA) als algemeen secretaris. De ze functie bekleedde hij tot 1990. Sedert 1 januari 1990 is hij in dienst bij Klaverblad Verzekeringen te Zoe- termeer als hoofd van de sector Mo torrijtuigen. De heer de Jonge heeft enkele ne venfuncties in de verzekeringswe reld. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Maandag 4 oktober heeft de provin cie Noord-Brabant het actieplan ac tualisering bestemmingsplannen buitengebied gepresenteerd. Tij dens de presentatie wees minister Alders (ruimtelijke ordening) de ge meenten op hun verantwoordelijk heden op het gebied van de inrichting van het buitengebied. "Wil er sprake zijn van een goed landbouwbeleid en de bescherming van natuur-, milieu- en landschaps waarden, dan moeten er moderne bestemmingsplannen buitengebied zijn", aldus de minister. Hij compli menteerde de provincie met het moderne streekplan, waarin het be leid uit de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en het NBP op evenwichti ge wijze verwerkt is, maar voegde eraan toe dat het hoog tijd is dat provincie en gemeenten de bestem mingsplannen buitengebied herzien. Momenteel heeft het merendeel van de 130 Brabantse gemeenten een bestemmingsplan buitengebied dat juridisch of inhoudelijk verouderd is. De provincie onvangt een 'aanjaag- premie' van 3,75 miljoen gulden van VROM om gemeenten te stimuleren hun bestemmingsplan te herzien. Gedeputeerde Jacob-Aarts riep de gemeenten op nu gebruik te maken van de hulp die zij krijgen bij het ver nieuwen van de bestemmingsplan nen. De provincie heeft een Buitengebied Advies Team in het le ven geroepen om de gemeenten hierbij met raad en daad bij te staan. In de komende maanden brengt de provincie de gemeenten op de hoogte van de nieuwe aanpak door regiobijeenkomsten, de presentatie van een voorbeeldplan, een handlei ding, een nota ecologische bouwstenen en een bijdragere geling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3