■Of Voor de vrouw "Er over praten helpt!" Vrouw en Jongeren Plattelandsjongeren scoren met "Media" Zorgvuldig gebruik van zout Excursie Regiogroep Schouwen Duiveland Bezoek agrarische Waterschap Noord vrouwen aan het - en Zuid-Beveland Vele enthousiaste reacties op het nieuwe APJW-jaarthema VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 mm 131 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge In september bestond de Telefoni sche Hulpdienst Agrariërs - de THD A - één jaar. Het veelvuldig gebruik van deze SOS-lijn, die in de jaren tachtig door enkele boerinnen is gestart, maakte de noodzaak van een strukturele opzet duidelijk. Han- neke Meester, coördinator van de lijn, vertelt dat na een jaar er nog steeds heel vaak gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid om ano niem een gesprek te voeren. Wat is de THD-A? Het is een onaf hankelijke telefonische hulpdienst van speciaal getrainde boeren en boerinnen, die zich als vrijwilliger beschikbaar stellen voor collega's met problemen. Geheimhouding is gegarandeerd. Desgewenst kan de THD-A u ook de weg wijzen naar andere hulp. De THD-A is er voor el ke boer, boerin, tuinder en tuinders vrouw, die vragen, moeilijkheden, zorgen of verdriet heeft en hiermee in zijn eigen omgeving niet goed te recht kan. Praten helpt Samen met iemand uw probleem eens bekijken kan verhelderend zijn en ruimte scheppen in uw gedach- tenwereld, zodat er weer plaats vrij komt voor positievere zaken. Na tuurlijk spreken we makkelijk over alledaagse dingen; zelfs met vreem den. Wie kent niet de kreet: "Wat eten we vandaag" en wordt dan verrast door een wildvreemde - die toevallig ook bij de groenteman staat - met een heerlijk recept. Maar over gezins- of gezondheidsproble men spreken we alleen met vrien den of familie of we lezen erover in de krant of weekblad. Na het lezen van een artikel over zo'n onderwerp kun je het probleem soms van een heel andere kant be kijken en voel je jezelf gesterkt door informatie en herkenning. Er zijn echter problemen, waar men minder gemakkelijk over spreekt, zeker niet met bekenden. Ook de angst voor onbegrip kan iemand van een ge sprek weerhouden. De THD-A is juist "bemand" door mensen uit de agrarische wereld. Mensen, die weten wat er leeft op bedrijven, die de vaktaal verstaan en spreken. Een gesprek kan iemand uit een gedachtencirkel halen en een ander licht op de zaak werpen. Het is niet onze bedoeling dat u nu massaal deze lijn gaat bellen. Wij willen u slechts informeren over de mogelijkheid en het bestaan van de ze lijn. De THD-A is bereikbaar op maandagavond, donderdagavond, woensdagochtend, zondagmiddag en dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur. Spreken heeft nog een andere kant: die van Public Relations. Reclame voor de eigen bedrijfstak. Dit is ook een kant waaraan niet voorbij ge gaan mag worden. Maak gerust dui delijk aan belangstellenden wat er zoal speelt op een landbouwbedrijf. Hoe u met bepaalde zaken bezig bent en wat de problemen zijn waarmee u te maken krijgt. Nu het er op lijkt, dat de politiek ons vergeet, moeten we er zelf voor zor gen dat we gezien en gehoord wor den. Bij voorkeur in positieve zin. De onwetendheid van velen zorgt er voor dat men een verkeerd beeld krijgt van een agrariër. Opheldering van zaken kan zeker leiden tot een beter begrip. "Er over praten helpt!" Niet alleen over negatieve, maar ze ker ook over positieve zaken. E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Over het algemeen gebruiken we te veel zout. Het natrium in het zout is slecht voor onze nieren en het ver groot de kans op een te hoge bloed druk. Helemaal zonder zout kan het menselijk lichaam niet, maar wie gevarieerd eet hoeft eigenlijk geen zout aan het eten toe te voegen. Er zit van nature al genoeg in ons voedsel. Er bestaan diverse "zouten" maar in het leven van alle dag bedoelen we er voornamelijk keukenzout mee. Dat we deze smaakmaker zo waarderen is ons waarschijnlijk al in de vroege jeugd aangeleerd. Het lijkt er op dat hoe meer zout we als baby en kind kregen, hoe meer zout we op latere leeftijd gaan gebruiken. Een goede reden dus om geen zout aan het eten van jonge kinderen toe te voegen. Minder zout As een kwestie van wennen. Wie de zoutconsumptie gaat beperken zal deze in het begin waarschijnlijk erg missen, maar dit gaat na enkele maanden over. Een belangrijk bestanddeel van keu kenzout is natrium: één kilo keuken zout bevat zo'n vierhonderd gram. Gemiddeld krijgt een volwassene 3,5 gram natrium per dag binnen. Een klein deel daarvan: drie procent komt uit het drinkwater. Zeventien procent zit van nature in voedsel: 40 tot 50 procent voegt de in dustrie toe en de rest strooien we er zelf in. Aan keukenzout wordt soms een Cl TELEFONISCHE HULPDIENST AGRARIËRS (THD-A) telefoonnummer: 038-227740 Op donderdag 14 oktober 1993 or ganiseert de Agrarische Commissie van de NBvP, de Commissie Agra risch Vrouwenwerk van de NCB/KVO en van de CBTB tussen 13.30 en 16.00 uur een informatie middag voor alle agrarische vrou wen van Noord- en Zuid-Beveland over het Waterschap. Deze informa- tiemiddag wordt gehouden in het Waterschapsgebouw, Nassaulaan 8 te Goes. Op deze bijeenkomst wordt een diaserie "Tussen Ooster en Wester" getoond en er wordt uitleg gegeven over de nieuwe Water schapswet en de komende water schapsverkiezingen. Opgave tot 9 oktober bij J.C. van Nieuwenhuijze- Zandee, tel. 01100-14306. beetje jodium toegevoegd, omdat dit goed is voor onze schildklier functie. Als het zout "gejodeerd" is staat dit op de verpakking vermeld. De voedselindustrie gebruikt zout ook als conserveermiddel zoals b.v. in ham en worstsoorten. Sommige produkten als kaas kunnen niet zon der zout bereid worden. Hoe kan het natriumgebruik beperkt worden? In de industrie kan dat maar in be perkte mate. Als zout als conser veermiddel wordt gebruikt moeten er eerst alternatieve conserveermid delen beschikbaar zijn. Thuis is het heel goed mogelijk om het zoutge bruik te verminderen. Zout mag een belangrijke smaakmaker zijn maar een gerecht kan ook heel smakelijk worden als er iets minder zout en wat meer kruiden aan toe worden gevoegd. Flauw hoeft het dan abso luut niet te zijn. Tuinkruiden zijn een goed alternatief voor zout. Lavas b.v., het blad van de maggiplant, is heel geschikt om het zoute maggi- aroma te vervangen. Ook aroma of strooiaroma kruidenmengsels en kruidenzout bevatten royaal zout evenals hartige snacks, zoutjes, kant-en-klaar soepen en sauzen. Omdat het natriumgebruik in Neder land veel hoger is dan goed voor ons is, geeft het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding het volgende advies: VOEG MINDER ZOUT AAN HET ETEN TOE. leder gerecht heeft een specifieke smaak. Deze komt vaak niet tot zijn recht als er te veel zout in zit. Ge bruik in plaats van zout zoveel mo gelijk tuinkruiden en specerijen om de gerechten op smaak te brengen. Het is beter geen zout, aroma of kruidenzout op tafel te zetten. Men sen strooien het vaak alleen al uit gewoonte over hun eten. Wees ma tig met zoutjes, hartige snacks, sausmixen, juspoeders en dergelijke. Een laatste advies: kijk naar wat op de etiketten staat en kies voor pro dukten met een lager zoutgehalte. J.M. van der Ham-Sonnenschein Het nieuwe jaarthema voor het sei zoen 1993-1994 is "Media". De vrijwilligers van de APJW- basisgroep, die het jaarthema be denken en uitwerken, trekken weer het land in om presentaties gratis en vrijblijvend te verzorgen. Zij laten je zien dat Media een uitermate ge schikt thema is om iets leerzaams of leuks mee te doen. Wat dacht je bijvoorbeeld van een media PR- toptraining, een ledenbladwedstrijd en een gigantisch muziek-toneel- media spektakel? Onderzoek toont aan dat jongeren 30% van hun vrije tijd aan televisie kijken en radio luisteren besteden. Dat is niet niks. Critici menen dat deze vorm van vrijetijdvulling uitein delijk leidt tot passiviteit en zelfs analfabetisme. Van plattelandsjon geren kun je dat in ieder geval niet zeggen. Denk maar eens aan al die volgeschreven ledenbladen die re gelmatig verschijnen. En de persbe richten van plattelandsjongerenorga nisaties die je af en toe tegenkomt in re- gionale kranten. Het jaarthema- activiteitenaanbod sluit dan ook hele maal aan op de media-praktijk en media-behoefte van plattelands jongeren. Platsj Het nieuwe jaarthema-seizoen opent met een opmerkelijke pri meur: Platsj, dé jongerenkrant van plat Nederland. Gemaakt door en voor plattelandsjongeren. Gevuld met journalistieke artikelen van hoog niveau over onderwerpen als racisme en de tegenstelling stad- platteland. Elke plattelandsjongeren afdeling ontvangt op zeer korte termijn een aantal exemplaren. De krant bevat ook een overzicht van alle andere APJW-activiteiten rond om het thema Media. De eerste in het rijtje is de Me- dia/PR-training op vrijdagavond 19 en zaterdag 20 november in Ons Erf bij Berg en Dal. Een niet te missen weekend voor bestuurders van plat telandsjongerenverenigingen. Tij dens dit weekend leer je onder deskundige begeleiding je organisa tie presenteren, je leert hoe een krant werkt en je leert persberichten schrijven. Afdelingsbladen Het APJW stuurt in november elke afdeling een speciale handleiding voor afdelingsbladen toe. Het idee achter deze handleiding is dat een Redaktie Luc Mangnus afdelingsblad niet alleen aantrekke lijk moet zijn voor je leden maar ook voor niet-leden. Want een aantrek kelijk ledenblad is een machtig le denwerfmiddel! We presenteren onder andere onderzoeksgegevens over de leesvoorkeuren van jonge ren en geven journalistieke aanwij zingen bij het schrijven van een artikel. Ongetwijfeld zal de handleiding een prima steun zijn voor de volgende activiteit op het lijstje, namelijk de APJW-ledenbladwedstrijd. Je kunt tot 1 maart volgend jaar je (nieuwe) ledenblad opsturen naar het APJW om mee te dingen naar een leuke prijs voor het beste ledenblad van De eerste aktiviteit dit seizoen wil len we houden op 12 oktober. We zullen dan gaan kijken wat er met onze tarwe gebeurt. En dan wel met de milieuvriendelijk geteelde Zeeuwse Vlegeltarwe. Eerst willen we een bezoek brengen aan de molen in Zierikzee, waar de Zeeuwse Vlegel verwerkt wordt. We zullen daar een rondleiding krij gen. Daarna gaan we naar bakkerij Kik in Brouwershaven. Hier zullen we ook een rondleiding krijgen met uitleg hoe en wat er met de Zeeuw se Vlegel gebeurt. Ook zal er voor een diaserie worden gezorgd. De avond is voor alle agrarische vrouwen tussen de 18 en 35 jaar, die belangstelling hebben. Voor AJK-leden is de avond gratis, voor niet-leden zijn de kosten f 7,50. Tot ziens op 12 oktober om 19.00 uur bij molen De Hoop in de Lange No- belstraat. Opgave vóór 11 oktober bij Mariët Hanse, tel. 01119-2319. Wil je meer informatie over de regio- groep, dan kun je ook naar Mariët Hanse bellen. plat Nederland. Niet alleen het to taalproduct krijgt een oordeel, er worden ook prijzen uitgeloofd voor bijzonder goed geschreven artike len. Bovendien krijg je een eervolle vermelding en publikatie van je arti kel in de Plataan. De prijsuitreiking voor het beste ledenblad vindt plaats tijdens het muziek-toneel- media spektakel in het voorjaar van 1994. Promotievideo Er is op het moment een video in de maak waarin op een flitsende wijze een plattelandsjongerenvereniging wordt belicht. Vanaf december is deze produktie bij het APJW te leen. De video is uitermate geschikt voor promotiedoeleinden. Daarnaast kan het je op ideeën brengen voor eigen produkties. Natuurlijk krijg je de ruimte om alle eigengemaakte kranten, ledenbla den, video's, posters, folders, jingles en diaseries te showen. Dat kan tij dens Jamrock '94: het grote popmuziek-toneel-media spektakel in het voorjaar van 1994. Hét ant woord op het succes van Jamrock '93, maar dan nog groter en mooier. Wil je meer informatie over alle acti viteiten, wil je je opgeven voor het Media/PR-weekend of wil je de APJW-basisgroep op bezoek, bel dan naar het APJW en vraag naai Marcel Goossen. Telefoon: 030-769862/769869. Pak die te lefoon! ALGEMEEN PJZ-Langstraat 8 oktober: De jaarlijkse bowling, le den gratis, niet-leden betalen f 10,—. Aanvang 20.30 uur in bow ling Centre Waalwijk, Eeste Zeine 92, Waalwijk. PJZ-Noord-Beveland 23 oktober: Dagje stappen naar Antwerpen. Vertrek vanaf de Kaai in Kortgene om 20.00 uur, vanaf Mo tel Goes om 20.15 uur en vanaf Vierwegen in Kapelle om 20.30 uur. Opgave bij Annemarie, 01107-1690 of bij Wilmar, 01108-1986. PJZ-Schouwen Duiveland 23 oktober: Bowlen. Plaats: "Aqua Delta" te Bruinisse. Tijdstip: 21.00-23.00 uur. Kosten: leden f 10,—; niet-leden f 15,—. Opgave vóór 22 oktober bij Arianne Hanse, 01119-1265 of bij Kees Hanse, 01110-12616. Vanaf 2 november (6 dinsdagen lang): Koken voor gevorderden. Plaats: DAS-gebouw, Julianastraat te Zierikzee. Tijdstip: 19.00-21.30 uur. Kosten: f 125,—. Opgave vóór 20 oktober bij Marco Capelle, 01117-1206. PJZ-Fijnaart 30 oktober: Dagje naar Schiphol, met o.a. een rondrit en videofilms. Vertrek om 8.30 uur vanaf de Voor straat in Fijnaart met eigen vervoer. Kosten: leden f 20,—; bij müer dan 20 personen wordt het goedkoper. Niet-leden betalen f 10,— meer. Opgave vóór 1 oktober bij Wilma Roelse, 01687-2516 of bij Lenno Dane, 01687-2384. Provinciaal 13 november: Provinciale bowling. Plaats: Bowlingcentrum Goes, Beestenmarkt 10. Aanvang: 18.30 uur. Prijsuitreiking: 22.00 uur. Opge ven bij Annemarie van der Maas, 01107-1690 of Govert Schroder, 01102-43326.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13