Den Zeeuwschen Landbouw Zeeuwsche kikkerbilletjes naar Parijs Wat heeft Israël te bieden? Geschiedenis van de ZLM Vraagtekens bij bosplannen Kommer en kwel Het blijft slecht gaan in zeugenhouderij Van de hengsten kwam men op de kikkers. Reeds eerder had men uit Hulst verzocht er op aan te dringen, dat de kikkers en padden werden beschermd. Maar al te groot zou het eindelijk gemis dezer Zeeuwsche nachte galen zijn, die aan het landschap zoo'n wondere bekoring weten te geven. Het gevaar voor deze dieren werd erger. Naar de Halles Centrales te Parijs werden in 1897 4640 kilogram kikkerbille tjes schoon aan den haak alleen van het station Hulst verzonden en van 1 Januari 1898 tot 18 April reeds 1054 KG en dan nog 1000 KG uit Sas van Gent. De Z.L.M. zou bij de regeering op dit erge feit wijzen, want het nut van den kikker werd algemeen erkend. Dat was niet met den leerplicht het geval. Deze werd besproken in verband met den veldarbeid. De Z.L.M. wilde a. leerplicht tot aan het 12e jaar; b. 2 achtereen volgende weken vacantie, te re gelen door het gemeentebestuur in overleg met den districts schoolopziener; c. verplicht her- halingsonderwijs tot het 16e jaar, gedurende 4 winteravonden van 5-7 uur 's avonds, 8 uren in de week. De afdeeling Hulst ging daarmede niet accoord en richt te een tegenovergesteld verzoek aan de Staten-Generaal. Ook werd het behandeld in de afdee ling Heinkenszand en in het dag blad De Zeeuw. De Zeeuw was altijd zeer welwillend tegenover de Z.L.M., maar bestreed nu haar als zoude men politiek er in ha len. Men weet hoe een groot deel der politieke rechterzijde te gen den leerplicht was gekant. Alhoewel Mr. Hennequin een po litiek persoon was en uit meer dere feiten dat ook is af te leiden, was noch door hem noch door de vergadering in dezen aan politiek gedacht. Men zou dan immers groote verbittering en tweespalt in de Z.L.M. gekregen hebben, die uitsluitend land bouwbelangen te behartigen heeft. Er was, en hierin zat het misverstand, niet door de Z.L.M. om leerplicht gevraagd, maar om wijziging met het oog op land bouwbelangen van een wetsont werp op den leerplicht. Over het beginsel zelve liet zij zich niet uit. De vriendschap met De Zeeuw werd er niet door verstoord en is thans nog van de beste Tal van jaren gingen voorbij, waarin geen vergadering werd gehouden, of het een of ander van de paardenfokkerij was ter tafel. De Voorzitter der afdeeling Zeeland van het N.P.S. was er menigwerf bij. Het was de heer F. Hombach. In zijn grooten ijver had hij zich eens in een afzon derlijk adres gericht tot de Prov. Staten met een verzoek om sub sidie voor de paardenfokkerij. Zijn medebestuurders wisten het niet. Het Hoofdbestuur der Z.L.M. vond dat verkeerd en oor deelde, dat voor goeden gang van zaken alles moest gaan over In onze vervolgserie over de geschiedenis van de ZLM zijn we aan gekomen in het jaar 1898. Bijgaand relaas is ontleend aan de jubi leumrede, die de toen malige voorzitter in 1923 uitsprak ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van de ZLM, dat in Tholen werd ge vierd. Het verhaal geeft een aardig inzicht in wat toen de hoofdon derwerpen waren op de agenda van het ZLM- bestuur. de Z.L.M. Ged. Staten waren ook van dat oordeel en verdedigden bij de memorie van toelichting het Hoofdbestuur en rieden aan rijkssubsidie te vragen. De vee teelt en zuivelbereiding werd niet vergeten. Er werd aan de regee ring geld gevraagd om een zui- velconsulent aan te stellen, gelijk enkele provinciën dezen reeds hadden. België zat ons anders weer dwars met den veehandel. Men zon op represaillemaatregelen, maar achtte deze toch gevaarlijk. Immers Frankrijk en Engeland lieten ook tijdelijk ons levend vee niet toe. Het was ook wel ons ei gen schuld. Waarom toch na men wij in Nederland niet krachtiger maatregelen tegen de longziekte onder het vee. België had veel strenger maatregelen en moest dus wel streng zijn bij den invoer. De Zeeuwsche veeteelt was ook niet geheel op de hoogte. In 1896 deed te Wageningen eind examen B, de heer V.R.Y. Croe- sen, die nadat hij te Berlijn gestudeerd had, examen M.O. Landbouwkunde deed in de rich ting van veeteelt en zuivelberei ding. Deze bood zich aan tot het houden van voorlezingen. I.G.J. Kakebeeke beval hem aan als een zeer bekwaam man. Hij was bereid achter elkaar in verschil lende afdeelingen zonder ver goeding te spreken. Zoo kwam de tegenwoordige Voorzitter van het K.N.L.C. in Zeeland. Een post voor een zuivelconsu- lent werd op de begrooting ge bracht. Een instructie werd voor hem vastgesteld, gezien die van de Geldersche Landbouw Maat schappij. Spoedig daarna werd L.J.M. Koert benoemd. De land bouw en veeteelt gingen betere tijden tegemoet. Men had ook het voorrecht aan de nieuwe af deeling Landbouw aan het de partement ons eerelid Mr. Sickesz te zien. Behalve de veeteelt, vergat men ook de varkensfokkerij niet. De Directeur Cosman van het Vlis- singsch abattoir beval den aan- fok van Yorkshire varkens aan en was bij het invoeren van fokdie- ren behulpzaam. De Minister was weldra bereid subsidie hier voor te geven. Intusschen vermeerderden de cursussen in Axel, Oostburg, IJ- zendijke, Nieuwerkerk, met de onderwijzers Bijleveldt, Kooiman, Wale, ad. Onze J.W. van Oeveren vond proefvelden wel aardig, maar men moest een proef hoeve hebben. Herhaaldelijk kwam hij daarop terug en voor iets wat goed is moet men volgens hem geen moeite en kosten ontzien. Maar Hanken, die reeds in den Wilhelminapolder dirigeerde, vond het toch veel te duur, ter wijl bovendien in de onderschei dene deelen onzer provincie ook weer verschillend werd geboerd en de omstandigheden niet over al gelijk waren. Tafereel van het boerenleven rond de eeuwwisseling Israël, 5-15 november, 11-daagse vlieg/rondreis. U bezoekt beroemde plaatsen uit de bijbelse geschiede nis zoals Jeruzalem, Bethlehem, Je richo en Massada èn u maakt kennis met het moderne Israël. Boottocht op het meer van Galilea; tocht door de schitterende Jordaan- vallei; gelegenheid tot "drijven" in de Dode Zee en agrarische bezoe ken bij diverse kibbutzen. Zéér af wisselende rondreis. Nieuw!! Chili, 15 november-4 de cember, 20-daagse vlieg/busrond- reis. Chili is het meest langgerekte land van de wereld, met een lengte van 4.300 km en een breedte van slechts 120 tot 380 km. Het land schap is zeer gevarieerd: hoge ber gen (bijna 7.000 m), vulkanen, woestijnen, vruchtbare valleien, me ren en prachtige fjorden. Program ma o.a.: rondrit in hoofdstad Santiago; bezoek Agrarisch instituut en Ranch met barbecue en folklore- muziek; Petrohue Nationaal Park met prachtige watervallen; naar Pu- con, gelegen aan het Villaricameer, met uitzicht op de vulkaan Villarica; Nationaal Park Bary Jorge, een woud met varens, kaneel- en olijfbo men; bezichtiging landbouwgebied, gelegen in woestijn. Koelte en me ren in het zuiden - de heerlijke warmte en woestijn in het noorden! Het Landbouwschap zet vraagte kens bij de plannen van staatssecre taris Gabor van Landbouw en Natuurbeheer om in het ontwerp- bosbeleidsplan de komende 25 jaar 75.000 hectare bos extra aan te planten. Volgens het schap is het onzeker of de overheid over voldoende midde len beschikt om een dergelijk ambi tieus plan te verwezenlijken. Het rijk heeft immers nu al de grootst mo gelijke moeite om de ecologische hoofdstructuur rond te krijgen, zo schrijft het schap in een advies aan de staatssecretaris. Het Landbouwschap vindt dat de aanplant van tijdelijk bos voor de houtteelt op landbouwgrond moge lijk moet zijn. Dit hoeft dan ook niet planologisch te worden geregeld. De regeling waarbij grondeigenaren de mogelijkheid wordt geboden overal permanent bos aan te plan ten stuit echter wel op bezwaren. Op deze manier dreigen her en der plukjes bosaanplant te ontstaan zonder dat er een afweging is ge maakt tussen het landbouw- en bosbouwbelang. Als er al meer bos moet komen, dient dat volgens het Landbouw schap te gebeuren op grotere qua plaats goed afgewogen complexen. In het bosbeleidsplan van Gabor wordt nu slechts aan gemeenten gevraagd het bestemmingsplan aan te passen zonder dat andere func ties worden meegewogen. Het Landbouwschap heeft er be zwaar tegen om via bosbeleid de aanleg van landgoederen te stimule ren, zoals de staatssecretaris in het plan verder voorstelt. Met de aanleg van minimaal vijf hectaren bos wordt het nu via een achterdeur mogelijk voor particulieren op een willekeurige plek een exclusieve wo ning te bouwen, terwijl het beleid er altijd op is gericht om woningbouw zoveel mogelijk te concentreren. In het LAND VAN HULST is na de zomertijd geen verandering in het weer opgetreden. Maandag 27 sep tember, zware buien tot 70 mm in 12 uur. Dit is ook de oorzaak dat er afgelopen week niets aan de nor male werkzaamheden gedaan is. Er moest water afgevoerd worden om de schade zoveel mogelijk te beper ken. Het zal later blijken of men daar in geslaagd is. De meest kwetsbare produkten zijn: aardappelen, winterwortelen en witlofpennen. De uien waren geluk kig voor het allergrootste gedeelte geborgen. De bruine bonen zijn ge deeltelijk geruiterd, maar die nog vast staan zullen toch schade oplo pen. Het maaien met de maaibalk zal problemen geven. De roep om kwaliteit wordt steeds groter. En om er dit jaar aan te voldoen, wordt steeds moeilijker, aardappelen met een laag onderwatergewicht, witlof- pennen die vertakkingen hebben. Er zijn problemen voor het Water schap om het water zo snel moge lijk geloosd te krijgen. Door het sluiten van de gemalen te Walsoor den en Kruispolder, is er extra werk voor het gemaal Kampen. Waar schijnlijk financieel voordelig en technisch mogelijk, maar het zwak ke punt is de te hoge aanvoersnel- heid van het water in het toevoerkanaal. Nog steeds geen duidelijkheid over de pachtnorm '92 en de doorbere kening van de 50% water schapslasten. De Grondkamer heeft van de Domeinen het verzoek ge kregen om de hoogst toelaatbare pacht vast te stellen. De verande ring die optreedt is: de voorwaarde 50% doorberekening van water schapslasten, waaronder verpacht wordt. Hieraan zal een prijskaartje hangen. Nu zal blijken hoe onafhan kelijk de Grondkamer kan opereren. Durft men de knuppel in het hoen derhok te gooien of kiest men voor het afschaffen van het systeem met een Grondkamer. Moet de pachter betalen, dan heeft het niets met pacht te maken, maar is het een be lasting geworden (alles direct naar de minister van financiën). De afzet van de produkten loopt op een laag pitje tegen lage prijzen. Hoe zijn de vooruitzichten naar het laatste regeltje voor het oogstjaar '93? Vele boeren vragen zich dat af. Komt er nog toevoer of gaat het waakvlammetje uit? Wenen - Oostenrijk, 10-14 decem ber, 5-daagse vliegreis/4 overnach tingen in Wenen. Programma o.a.: rondrit Wenen met Stephansdom, Raadhuis en bezichtiging van het majestueuze Slot Schönbrunn; be zoek klooster Stift van Melk; tocht langs de Donau; folkloristische avond; operettevoorstelling in de Volksoper. Voor andere informatie of uw aan melding kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Ook geopend op zaterdag, 9.00-12.30 uur. Op werkdagen, 08.30-17.30 uur. In MIDDEN EN OOST-BRABANT zijn de oogstomstandigheden verre van ideaal. Maar desondanks wordt er toch iedere dag weer uitgereden om te hakselen dan wel te rooien. Door de goede opbrengst in kilo's en de lage prijzen is men wel eerder ge neigd om de laagste natte plekken te laten staan. De ervaring heeft ge leerd dat je met het huidige zware materiaal maar beter kunt wegblij ven op plaatsen die je niet ver trouwt. Behalve de loonwerkers en de agra riërs die tobben hoe ze moeten oogsten is er nog een grote cate gorie die zwaar tobt, namelijk de zeugenhouders. Weinigen hebben zulke slechte tijden meegemaakt als nu. En het gaat al meer dan een jaar niet goed in de zeugenhouderij en de situatie is helaas uitzichtloos, ledereen weet echter wel dat het structurele overschotprobleem op te lossen is door vele stoppers. Maar dan wel een koude sanering. Maar ja, niemand wil stoppen want 90% is modern ingericht en omschakelen naar bijvoorbeeld mestvarkens is niet rendabel doordat men dan geen levensvatbare tak overhoudt. Ja, maar dan moet de regering die gunstiger maken, klinkt het dan. "Neen", is het antwoord. We weten allemaal dat we niet meer mest moeten gaan produceren, willen we als bedrijfstak serieus genomen worden. Er is een werkgroep "Beter Mestbe leid" die probeert een zo praktisch mogelijke oplossing te vinden, die een groot draagvlak heeft onder een ieder die mest produceert, vervoert en ontvangt. Helaas lijkt dat echter alleen in het zuiden begrepen te worden. Ook hier tref je weer duide lijk het contrast noord-zuid aan. Maar de werkgroep waarin enkele zeugenhouders zitting hebben, weet toch goed waar ze mee bezig is en dat de plannen een uitkomst zijn voor heel Nederland. Daarom betreuren ze het dan ook dat de Zeeuwse gemeentes hun grenzen sluiten voor intensieve bedrijven. Anderzijds, blijft op deze manier een zeker afzetgebied bestaan voor de mest. Maar dit alles neemt niet weg dat het slecht blijft gaan in de zeugen houderij en dat overschakelen be halve kapitaalsvernietiging ook nog eens onmogelijk is door de algehele malaise in de economie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10