Zeeuwschen Landbouw Combibaan is voordelig voor werkgever en werknemer doorzicht op inzicht Een exportslachterij in Vlissingen Geschiedenis van de ZLM DOORZICHT OP INZICHT Afscheid milieu-inspecteur Van de exportmaatschappij, die ik vroeger reeds heb genoemd, hoorde men weinig meer, maar thans werd de aandacht getrok ken door de plannen van den heer Knuttel uit Ede (G), om te Vlissingen een exportslachterij te stichten. Nathan had reeds po gingen gedaan om een geregel- den uitvoer van varkens te krijgen en toen bleek, dat men, wanneer dat gelukte, op Schou wen gaarne tot de varkensfokke rij zou overgaan; maar de exportslachterij te Vlissingen zou nog veel beter zijn, inzonderheid voor het geval, hetgeen zoo dik wijls gebeurde, dat de grenzen voor uitvoer van ons levend vee gesloten waren. Men kon dan immers toch nog het geslachte uitvoeren. De Z.L.M. was dan ook zeer verheugd, toen in 1898 te Vlissingen het abattoir was gebouwd: wij zullen straks zien hoe men met den directeur der exportslagerij over verbetering van ons varkensras handelde Ook de zorg voor de paardenfok kerij ging voort. Ged. Staten wil den geen subsidie bevorderen wanneer er een verbod bleef om afgekeurde hengsten te gebrui ken. Toen echter eindelijk de Mi nister geen rijkssubsidie meer wilde verleenen, wanneer niet dat gebruik werd verboden, leg de men het hoofd in den schoot. In de landbouwkringen was er strijd geweest over dit punt, maar de meerderheid van hen, die het wel meenden met de paardenfokkerij, was toch op den duur eveneens voor het ver bod geweest. Het landbouwonderwijs nam re gelmatig toe, maar het gebrek aan landbouwleeraars was V ww««w.. t-v*. In onze serie over de eerste 80 jaar van de ZLM naderen we de eeuwwisseling. Het ZLM hoofdbèstuur richt de blik nadrukkelijk op het buitenland, zet zich in voor beter landbouw onderwijs en heeft het moeilijk met de vraag of afgekeurde hengsten nu wel of niet mogen wor den gebruikt voor de fokkerij. Ook deze afle vering is ontleend aan de jubileumrede van de voorzitter, uitgesproken in 1923. groot. Daarom stelde de Z.L.M. een premie van f 25,— op het behalen der landbouwacte en gaf zij haar bemniddeling om cursussen op te richten, voor opleiding tot die acte, waaraan in Ter Neuzen b.v. door 43 onder wijzers werd deelgenomen. Ge leidelijk nam het aantal cursussen toe K. vd. Slikke te Wolphaartsdijk werkte met zeer veel vrucht. Jeugdige krachten wijdden zich meer en meer aan het grootsche werk: de ophef fing van den Zeeuwschen land bouw! J. de Bruijne, De Die, J. de Bats, de veeartsen L. Boo gaard en L. Louter, en C.F. de Deckere van Clinge, A. Wolfert van Hoek, C.N. Jansen van Roo sendaal te Axel, J.J. van Aren- thals van Hontenisse traden op als bestuurders, of als leeraars aan cursussen, of als keur meesters op de tentoonstellin gen. Voor die laatsten kocht het Bestuur een verplaatsbare tent bij Van Malzen in Den Haag, die zeer goed voldeed. Het ledental nam toe, maar de Voorzitter wil er veel meer heb ben. 23 Juni 1897 heette het uit zijn mond: De boerenbonden vinden in Zeeland geen steun, een kleine 100 personen traden slechts toe. De toekomst zou den beminnelijken optimist be schamen. De tweespalt werd grooter en de door velen kwalijk begrepen antithese werd toege past en aangehangen in zaken waarin de eenheid en het sa menwerken eisch en plicht zijn voor de welvaart der maat schappij. Op de verkeersmiddelen en - wegen bleef de Z.L.M. letten. Bij herhaling werd de verbinding van Vlissingen met het buiten land toegejuicht. Voordeelen moesten daarvan geplukt en een commissie moest onderzoeken welk nut de landbouw zou trek Boeren slachtten hun varkens lange tijd zelf op het eigen bedrijf. ken of kunnen hebben van het Vlissingsch abattoir. J.W. van Oeveren zag blijde de wereld in en wees, in navolging van C. van Oeveren, op Australië, hetwelk ook geslacht vee naar Londen vervoerde Hij achtte het hoog tijd te zorgen, dat ons vee altijd naar het buitenland kon, zoo niet levend, dan geslacht. Vorster- man van Oyen onderzocht het en rapporteerde (zie almanak 1898) over de soort van vleesch die men in Engeland verlangde en adviseerde in verband daar mede omtrent de vetmesting. De paardenliefhebbers passiso- neerden zich hoe langer hoe meer. N.-Beveland en Schouwen streden over de plaatsing van Brillant. Cavour van A. de Kraker te Zaamslag werd afgekeurd en verwekte geen gering discours op de markten van Ter Neuzen en Axel. Cavour (de naam zal er bij sommigen wel zinnebeeld van zijn geweest) had bokspooten (of liever hoeven) en bolspatten, en ofschoon er over wat een bolspat is volgens Van Weel on der deskundigen geen verschil bestaat, werd Cavour toch 1e plaatsvervanger voor den provin cialen prijs van f 300,— Maar hij zou worden herkeurd om te zien of hij wel in het Stamboek kon blijven! Die hengsten! die hengsten! 177 stemmen waren in de afdeelingen uitgebracht voor het verbod van gebruik van afgekeurde hengsten en 95 er tegen. Het uitvoerend deel 'van het Hoofdbestuur had liever vrij heid gewild - evenals Ged. Sta ten van Zeeland - maar men moest wijken. Ik zeide het reeds, omdat ook de Minister het eischte. Als stagiair van het leerlingstelsel te Schijndel werkte Erik van Riel uit Diessen van 1987 tot 1989 op het bedrijf van Antoon Schepens in Diessen. Antoon Schepens had een arbeidsintensief bedrijf met fokzeu- gen en 70 vleesstieren. De arbeids- verlichting die Erik aan Antoon gaf was zeer welkom, want Antoon kreeg destijds steeds meer rug klachten. De oorzaak daarvan voert hij terug naar het zware werk op zijn bedrijf met name bij het voeren en uitmesten van het veestallen. Zoals op veel bedrijven zette ook op zijn bedrijf arbeidsveriichting pas de laatste jaren krachtig door. Na de stageperiode en na het beëindigen van de opleiding wilden Erik en An toon de ontstane werksituatie voort zetten, hetgeen betekende dat Erik één dag in de week bij Antoon in loondienst zou komen. Antoon was lid van de Bedrijfsverzorgingsdienst en informeerde naar de moge lijkheden. Theo van Aaken uit Hulsel heeft een gemengd bedrijf met fokzeugen ak kerbouw. Met een extra werkkracht gedurende twee dagen in de week is het vele werk rond te zetten. Theo had van 1986 tot 1989 een combiwerker voor twee dagen per week. Deze beëindigde het contract na drie jaren omdat hij samen met een broer een bedrijf opstartte. Theo diende in 1989 bij de Bedrijfs verzorgingsdienst meteen een nieuw verzoek in om een opvolger in het kader van het combinatieba nenplan. Helaas was de vraag naèr combiwerkers zo groot dat hij op de wachtlijst moest worden geplaatst. Het duurde 2 jaar voordat de pas sende combinatie gevonden werd. Erik ging in 1991 aan de slag zowel bij Theo van Aaken, Antoon Sche pens en niet te vergeten bij zijn ei gen vader. Het ouderlijk bedrijf van Erik van Riel is een zogenaamd gesloten be drijf met fok- en mestvarkens. Erik kan thuis een aantal dagen worden gemist en werken bij derden bete kent geld verdienen dat nu en later zeer welkom is. Theo, Antoon en Erik zijn best te spreken over de huidi ge wijze van samenwerken. Coördineren Frans van de Pas is coördinator bij de Bedrijfsverzorgingsdienst voor Noord-Brabant. Samen met mevr. Annemarie van de Broek uit Zundert en Arjen de Wit uit Oisterwijk coör dineert hij het werk van de combi werkers in Noord-Brabant. Bovendien doet Frans voor het com binatiebanenplan de eindcoördina- tie. Vraag en aanbod van arbeidskrachten in de agrarische sector sluiten niet altijd op elkaar aan en het is niet de bedoeling dat de combiwerkers grote reisafstan den overbruggen. Dat is niet pro- duktief en bovendien erg duur. De coördinator brengt werkgevers en werknemer bij elkaar. Daarbij tracht hij verbanden te smeden waarvan hij verwacht dat zij goed met elkaar overweg kunnen. Mocht dit onverhoopt tegenvallen dan zoekt de coördinator naar nieuwe combinaties. Maar dit is volgens Frans van de Pas slechts in hoge uit zondering nodig. 100 Bedrijven in Noord-Brabant De Bedrijfsverzorgingsdienst Noord- Brabant voert het combinatiebanen plan uit. Jan van Hooren is secreta ris van de Bond voor Bedrijfsverzorging in Noord-Brabant waaronder het combinatiebanen plan ressorteert. In Noord-Brabant doen momenteel 100 bedrijven mea De 50 combiwerkers zijn in dienst bij de Bond voor Bedrijfsver zorging. Het combinatiebanenplan is zo'n tien jaar geleden ontwikkeld door de Bedrijfsverzorgingsdienst in samen werking met de Stichting Agrari sche Projecten (STAP) en het Arbeidsbureau. Enerzijds was het de bedoeling bij de start van STAP om jeugdwerkloosheid te bestrijden en jongeren snel aan een vaste baan te helpen. Anderzijds was het ook een doelstelling om ondernemers in de landbouw ter laten gewennen aan het omgaan met vreemde ar beidskrachten. Het waren redenen voor de landelijke overheid om het combinatiebanenplan aanvankelijk te subsidiëren. Jan van Hooren zegt dat het combi natiebanenplan zowel voordelen heeft voor de deelnemende boeren- en tuinders als voor de combiwer kers. De werkgever kan de werkdruk beter verdelen. Hij weet immers wanneer hij bepaalde werkzaamhe den samen met de combiwerker kan aanpakken. Anderzijds heeft hij geen zorgen om de werving en se lectie van de juiste medewerker en ook heeft hij geen administratieve en juridische rompslomp. Naast het loon volgens de CAO-landbouw be taalt hij daar een bepaald bedrag voor. Een combinatiebaan wordt in beginsel aangegaan voor de periode van een jaar en kan vanzelfsprekend verlengd worden. De werknemer doet werkervaring op. Hij vergroot daarmee zijn kans op een vaste baan. De Bedrijfsverzorgingsdienst zorgt er voor dat aan de wettelijke bepalingen en verzekeringen is voldaan. Het combinatiebanenplan is flexibel in de werkafspraken. Meestal werkt de combiwerker dus gedurende een of meerdere dagen per week op meerdere bedrijven. Maar het is ook mogelijk dat een combiwerker bij voorbeeld een aantal maanden op bedrijf A werkt en de rest van het jaar op bedrijf B. Ook komt het wel voor dat een combiwerker zijn deeltijd-baan combineert met een deeltijdopleiding. Het combinatiebanenplan brengt meerdere werkgevers en een werk- In een artikelenreeks, die door samenwerking van NCB, ZLM, CBTB en het Consulent schap Landbouw in Noord- Brabant tot stand komt, wordt de strategie van de landbouwontwikkefingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitge dragen. De artikelen hebben een voor beeldfunctie. Het betreft on derwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een positieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Voor reacties: Landbouwcentrum, mevr. M. Commandeur, tel. (013)645511. nemer bij elkaar. In de praktijk blijkt dat deze bemiddeling en begeleiding naar tevredenheid functioneert, want de deelnemers zijn tevreden. Volgens Jan van Hooren kunnen nog veel meer boeren en vooral boomkwekers en tuinders een be roep doen op het combinatiebanen plan dan nu het geval is. Cor Rops De regionaal inspecteur milieuhygië ne in Zeeland, ing. H.G. Bomhof, neemt op 29 oktober a.s. afscheid. Hij gaat met de VUT. De afscheids receptie vindt plaats in het Abdij restaurant te Middelburg en duurt van 16.00 tot 18.30 uur. V.ln.r: Erik van Riel, Antoon Schepens, Theo van Aaken en Frans v.d. Pas

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6