Zeeuwse gemeenten moeten nieuwe veehouderijbedrijven tegengaan Boeren Westerschouwen zitten met gevolgen wateroverlast Suikerindustrie verwacht geen problemen met aanvoer Transport pluimvee weer vrij Provinciebestuur iaat beperkte ontwikkeling toe Hier en daar scnaoe aan gewassen ZLM-reactie op landbouwbegroting VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 ■jMHHjjl Het bestuur van de provincie Zee land heeft de Zeeuwse gemeenten aangespoord maatregelen te nemen om nieuwvestiging van intensieve veehouderijbedrijven tegen te gaan. De provincie is bang dat de mesto verschotproblemen, die zich elders in Nederland voordoen, ook in Zee land gaan ontstaan. Daarom heb ben de gemeenten het advies gekregen de deur op slot te doen voor nieuwe intensieve veehouderij bedrijven. Het dagelijks bestuur van de provin cie wil echter niet alle mogelijkhe den teniet doen om in Zeeland de veehouderij te bedrijven. Versterking van deze sector is zelfs welkom. Be staande agrarische bedrijven die een tak intensieve veehouderij aan hun bedrijf willen toevoegen of vol ledig op intensieve veehouderij wil len omschakelen, zullen deze mogelijkheid behouden. Ook ver plaatsing van intensieve veehoude rijen vanuit overschotgebieden naar een bestaand bedrijf in Zeeland blijft mogelijk. In al deze gevallen zijn echter vrij strenge voorwaarden van kracht. Zo moet binnen het be staande bouwblok worden ge bouwd, men moet aantonen dat de mest op een verantwoorde manier kan worden afgezet en er moet een bepaalde afstand in acht worden genomen ten opzichte van woon kernen, recreatiegebieden en na tuurgebieden. Bestemmingsplannen De provincie heeft geconstateerd dat er op dit moment ruime moge lijkheden aanwezig zijn om groot schalige veehouderijbedrijven in Zeeland te stichten. Dat komt door verouderde bestemmingsplannen en door het feit dat gemeenten bestemmingsplannen geheel of ge deeltelijk zagen afgekeurd. De pro vincie is druk bezig een handleiding voor bestemmingsplannen buiten gebied op te stellen, maar deze zal op zijn vroegst eind 1993/begin 1994 klaar zijn. Tot zolang kunnen er dus nog -wat de provincie noemt- "excessen" plaatsvinden. Om dat te voorkomen heeft de pro vincie een tussenbeleid ontwikkeld, dat er op gericht is bestaande be drijven de mogelijkheid te laten de veehouderij erbij te nemen, maar nieuwvestiging tegen te gaan. Dit laatste is mogelijk door gemeenten een voörbereidingsbesluit te laten nemen op grond waarvan bouwaan- vragen voor nieuwe veebedrijven kunnen worden afgewezen. De ge meente Borsele past dit beleid al toe. Ook de gemeente Goes nam spoorslags een voörbereidings besluit na de bouwaanvragen van De Wilhelminapolder voor var kensstallen. Een voörbereidings besluit is maar één jaar geldig. In dat jaar moeten de gemeenten zor gen dat er een nieuwe bestem mingsplan is. Het bestaande streekplan van de provincie verzet zich overigens al te gen nieuwvestiging van intensieve veehouderij. Het gemeentelijk beleid sluit daar echter onvoldoende op aan, waardoor "excessen" mogelijk zijn. Bouwaanvragen moeten im mers worden getoetst aan gemeen telijke bestemmingsplannen en niet aan het streekplan. In de notitie die ten grondslag ligt aan de brief naar de gemeenten toont de provincie zich bezorgd over de gevolgen van de mogelijke komst van veehouderijbedrijven naar Zee land. Dit vooral met het oog op de stikstofgevoeligheid van het opper vlaktewater en als gevolg daarvan algengroei. Mestproducerende be drijven worden op zichzelf niet afge wezen en kunnen zelfs een versterking betekenen van het agra rische bedrijfsleven, maar er moet worden gewaakt dat een dergelijke ontwikkeling niet doorschiet, aldus de provincia In de notitie wordt gesteld dat er in Zeeland in feite geen ruimte is voor meer mest. Er is alleen ruimte voor dierlijke mest als daartegenover het kunstmestgebruik meer dan evenre dig vermindert. Alleen dan kan het mineralenoverschot worden terug gedrongen. De provincie erkent dat er positieve kanten zitten aan dierlij ke mest. Zo wordt bij de teelt van graan voor de Zeeuwse Vlegel al leen dierlijke mest gebruikt. Ook zijn er veel minder transportproblemen als er in Zeeland meer mest wordt geproduceerd. Bovendien kan er veevoer worden verbouwd op grond waar de mest wordt afgezet (graan voor mest) waardoor de import van veevoerprodukten kan worden be perkt. Nadelen zijn het risico van een te grote ammoniakuitstoot waarvan de zuurgevoelige gebieden de dupe worden en afbreuk van het landschapsschoon. Eerst moet nu volgens de provincie worden vastgesteld welke ruimte er in Zeeland is voor dierlijke mest en mestproducerende bedrijven uit gaande van de "eindsituatie", zoals in het rijksbeleid is aangegeven in clusief de daarin gestelde verlies- normen. Daarnaast wil de provincie op de hoogte blijven van aanvragen voor de vestiging van mestproduce rende bedrijven om de vinger aan de pols te kunnen houden. Landbouw wil gesprek Het landbouwbedrijfsleven in Zee land is enigszins verrast door de ak- tie van de provincie richting gemeentebesturen. Eerder was af gesproken dat de provincie haar no titie pas naar buiten zou brengen na overleg met vertegenwoordigers van de landbouworganisaties. Daar hebben Gedeputeerde Staten ken nelijk niet op willen wachten. Er zal nu op korte termijn een gesprek plaatsvinden met de verantwoorde lijke gedeputeerden. In de Westhoek van Schouwen wordt een inventarisatie gemaakt van de scha de, die is aangericht door de overvloedige regenval van 16 en 17 september j.l. Binnen twee etmalen viel er in deze regio niet minder dan 100 millimeter regen. Veel laag gelegen landbouwpercelen kwamen blank te staan. Deze foto werd gemaakt na de hevige regenval in Westenschouwen. Het ergste was toen overigens al weer voorbij. Akkerbouwer Jan Goense uit Noordwelle toont de rotte aardappelen a/s gevolg van de extreme regenval in de westhoek van Schouwen. (Foto Anton Dingemanse). De suikerindustrie verwacht niet dat de aanvoer van bieten problemen gaat opleveren. Volgens directeur Agrarische Zaken van Suiker Unie ir. A.P.A. Calon waren de omstandig heden medio deze week alweer zo danig dat er bieten gerooid konden worden. Maandag jl. lagen de premiebieten (vroegrooilevering) overwegend klaar. Alleen vanuit Zuid Limburg - deze gaan per spoor naar de fabriek in Roosendaal - was er onvoldoende aanvoer. Er waren daarom wel enke le verschuivingen nodig om een continue aanvoer te waarborgen. Mochten de omstandigheden zo on gunstig worden dat het niet meer mogelijk is om via verschuivingen tussen gebieden over voldoende aanvoer te beschikken, dan zal de Suiker Unie het vroeg rooien niet vrij geven, zoals in het verleden wel is gebeurd. Het grootste nadeel hier van is dat de maatregel altijd te laat komt, aldus Calon. De Suiker Unie heeft daarom voor uiterste noodgevallen een ander systeem in de la liggen. "Als we aan zien komen dat het fout gaat zullen we bepaalde telers en loonwerkers rechtstreeks benaderen om vroeg te leveren, en hen door middel van een vroeg-rooi-premie compenseren. De een noemt dat wellicht niet coöpe ratief, maar ik vind het wel coöpera tief. Het is immers in het belang van alle telers dat de fabrieken kunnen doordraaien", aldus Calon. Gehaltes Het suikergehalte ligt nog steeds rond de 16 procent. Als de weers omstandigheden snel gunstig wor den kan dit voor de bieten in het veld eind oktober nog wel stijgen tot 17 procent, maar het campagne gemiddelde kan nog hooguit een half procent stijgen. Het terragehal te ligt momenteel iets boven de 20 procent. "Gezien de omstandighe den niet teleurstellend", zegt Calon. De schade wordt geregistreerd door de afdelingsvoorzitters van de standsorganisaties. Volgende week zal overleg plaatsvinden over de eventuele mogelijkheden van een schadevergoeding. Het waterschap Schouwen-Duiveland zegt al het mogelijke te hebben gedaan om het regenwater zo snel mogelijk weg te werken. Grond verziekt Maatschap Goense in Noordwelle is een van de landbouwbedrijven die getroffen werden door de zware re genval. Door het weghalen van een duiker en door intensieve bemaling staat er nu geen water meer op het land, maar volgens Jan Goense is de grond door en door verziekt. Alle zuurstof is er uit. De schade aan de gewassen is groot. Jan Goense: "in de sloten stond het waterpeil voordat de regen begon al hoog, naar mijn mening te hoog. Door de enorme regenbuien liepen de sloten over. Het water stond op een gegeven moment 20 centime ter boven het talud. Het was hier gewoon één grote watervlakte". Het waterschap Schouwen- Duiveland is onmiddellijk in aktie ge komen. Nog zaterdagavond laat is bij een perceel van Goense een dui ker uitgegraven waardoor het sloot water weg kon. Intensieve bemaling deed de rest. Toch kan Goense zich niet aan de indruk onttrekken dat het waterschap deze "ramp" had kunnen voorkomen. Volgens hem moet ruim 90 millimeter water, dat in twee dagen valt, kunnen worden weggemalen. Gesprek Vorige week hebben vertegenwoor digers van de landbouw een ge sprek gevoerd met het waterschap. In dat gesprek is vastgesteld dat het waterschap te maken had met een overmachtssituatie. Voor Goense is daarmee de kous echter niet af. Hij wijst er op dat in de extreem natte jaren 1974 en 1984 geen schade aan de gewassen in dit gebied is op getreden. Dit jaar dus wel. Op de percelen van maatschap Goense, een akkerbouwbedrijf van 63 ha. zijn vooral de winterwortels en aard appelen getroffen. Hoe groot de schade is, is op dit moment niet te zeggen. Dat zal vooral bij het rooien moeten blijken. Voorlopig valt er echter aan rooien niet te denken. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) heeft het uitlaadverbod voor vleeskuikens met ingang van In de ZLM-krant van vorige week is de reactie van ZLM-voorzitter H.C. van der Maas op de begroting van het ministerie van Landbouw (pag. 3) onvolledig weergegeven. Er had moeten staan: ZLM-voorzitter H.C. van der Maas constateert dat de landbouwpoot van de begroting van LNV door de bank genomen 20 procent moet in leveren, terwijl de totale bezuiniging 10 procent is, waarmee het ministe rie overigens in de pas loopt met an dere departementen. "Het komt er dus op neer dat een plus wordt ge zet op natuur en een zware min op de landbouw". maandag 27 september j.l. opgehe ven. Vanaf die datum is het dus weer toegestaan om op elk ge wenst moment dieren uit één hok in gedeelten af te leveren aan slach terijen. Het intrekken van het op 1 juni inge gane verbod is verantwoord omdat de NCD-problematiek (pseudo- vogelpest) zich gunstig heeft ont wikkeld ten opzichte van dit voor jaar. De stringente maatregel staat nu niet meer in verhouding tot de ri sico's die worden gelopen voor wat betreft de diergezondheid. De Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van Landbouw heeft in de afgelopen maanden meer dan veertig gevallen van ver moedelijke overtredingen behan deld. Tot nu toe zijn zes processen-verbaal opgemaakt en drie waarschuwingen gegeven. Aan een aanzienlijk aantal zaken wordt nog door de AID gewerkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3