Rooiwerkzaamheden vertraagd door overvloedige regenval Ingezakte aardappelmarkt dwingt AMAC tot forse reorganisatie Deze week Landbouwvoorlichting per 1 oktober geprivatiseerd LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT ROTTENDE WINTERWORTELS ZLM biedt Goes plaquette aan 32^' 4 Hier en daar schade aan gewassen Nu zelfstandig adviesbureau Forse afslanking personeel Pag. 3 Zeeland weert nieuwe veebedrijven Wateroverlast Westerschouwen Pag. 4 Hoechst wil schade afwikkelen Pag. 5 "Den Zeeuwschen Landbouw" Pag. 8 en 9 De maand Pag. 11 Tuinbouwklanken Pag. 12 Plattelandsjongerenwerk zlm-krant ^ÈBIBUO^ .^'OOFLB^5' VRIJDAG 1 OKTOBER 1993 81e JAARGANG No. 4185 De meest natte septembermaand sinds vele jaren stemt de boeren wel bezorgd, maar grote problemen hebben zich nog niet voorgedaan. Alleen op laag gelegen percelen is schade aan de gewassen ontstaan. Vooral in Zeeland is de laatste twee weken veel regen gevallen. Op het KNMI-meetpunt in Vlissingen wordt het maandrecord van 1974 (149 millimeter) genaderd. Op sommige plaatsen in Zeeland is nog meer re gen gevallen. De rooiwerkzaamhe den hebben overal vertraging opgelopen. Het regenwater heeft hier en daar de gewassen al aangetast. Aard appelen die meer dan 12 uur onder water staan beginnen te rotten. Naar schatting zit in het zuidwesten nog ongeveer 75% van de aardap pels in de grond. Voor aardappels die droog uit de schuur worden ge leverd noteerde de beurs Goes deze week iets meer dan een dubbeltje, wat nog onvoldoende is om uit de kosten te komen. Bovendien moet er door de hoge luchtvochtigheid in tensief worden geventileerd. Ook te velde staande vollegrondsgroenten, zoals wortelen, bonen en spruiten verliezen kwaliteit. Op Schouwen-Duiveland is er voor al in de westhoek sprake van water overlast. De enorme buien van 16 en 17 september j.l. die in deze regio een kleine 100 mm regen brach ten, hebben op diverse percelen schade aangericht. In het gebied Prunje zijn de problemen het grootst als gevolg van de slechte doorla- tendheid van de grond. Zeeuwsch-Vlaanderen had vorige week vrijdag de laatste rooibare dag, vertelt Watze van der Zee uit Zaamslag, voorzitter van de ZLM- kring Axel. "In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de meeste boeren hier in de buurt tot twee-drie uur 's nachts doorgegaan met aardappels rooien en uien laden, en na die tijd kon er niks meer gebeuren. Vanaf zaterdagmorgen is er 50 tot 60 mm regen gevallen. Je ziet nu (dinsdag jl) her en der plassen water op per celen, maar alleen daar waar door rooiwerkzaamheden de grond is vastgereden". Vrijdagnacht heeft Van der Zee zijn laatste uien binnen gereden. De op brengst daarvan is met ca. 70 ton/ha hoog en de kwaliteit heeft ook nog niet veel geleden. Bruine bonen Met de bruine bonen is het dit jaar treurig gesteld, zegt Van der Zee. De bonen die nog vast staan, en dat is in Zeeuwsch-Vlaanderen met de meeste het geval, staan met hun voeten in het water. De kwaliteit holt achteruit, onder meer als ge volg van schimmelvorming. Met de geruiterde bonen is het iets minder slecht gesteld. Maar ook hier zijn kwaliteitsproblemen: vanuit Wal cheren is al gemeld dat bonen in de ruiter zijn gaan schieten. Met een ander nadeel van de vele neerslag zien de telers van winter wortels zich geconfronteerd. Door de gunstige groeiomstandigheden is een deel van de wortels te groot ge worden, waardoor ze door de afne mers als tarra worden aangemerkt. Deze zullen hun bestemming in de voerbak vinden. In West-Brabant is eveneens veel regen gevallen. Toch werden daar midden deze week op de lichtere kleigronden al weer aardappels ge rooid. Ook in het Land van Heusden en Altena valt de wateroverlast mee. In het afgelopen weekend is daar ca. 22 mm regen gevallen, be duidend minder dan in Zeeland. Het rooien van aardappels moest een paar dagen stil gelegd worden, maar midden deze week kwamen de werkzaamheden weer goed op gang. Per 1 oktober a.s. is de privatisering van de landbouwvoorlichting in Ne derland een feit. Dit betekent dat de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) als volledig zelfstandig ad viesbureau gaat werken. Een perio de van 100 jaar landbouwvoorlichting door de over heid is hiermee afgesloten. De privatisering zou oorspronkelijk op 1 januari 1993 ingaan. Door al lerlei omstandigheden is deze da tum niet gehaald. Wel is met ingang van 1993 een begin gemaakt met de afbouw van de overheidsfinan ciering van DLV. Dit gebeurt in jaar lijkse stappen van 5%, zodat in het jaar 2003 overheid en bedrijfsleven ieder voor de helft bijdragen in de kosten van de landbouwvoorlich ting. Uiteindelijk moet dus 50% door de boeren worden opgebracht. Al in 1992 heeft DLV een begin ge maakt met het toepassen van het profijtbeginsel. Volgens Marc Joo- len, teamleider rundveehouderij in Breda, hebben de boeren aanvanke lijk erg moeten wennen aan betaal de DLV-adviezen, maar dit station is nu gepasseerd. "Ik merk in de prak tijk dat de boeren het profijtbeginsel volledig hebben geaccepteerd en dit niet als een belemmering ervaren om ons in te schakelen. Integen deel, de stemming onder de boeren is duidelijk ten voordele van DLV aan het veranderen". Zoals bekend heeft DLV een lande lijk netwerk, bestaande uit 48 regio nale vestigingen. In het werkgebied van de ZLM zijn er DLV-vestigingen in Goes (akkerbouw). Westmaas (akkerbouw), Breda (rundveehoude rij) en Boxtel (varkenshouderij, boomteelt en pluimveehouderij). Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM heeft het bestuur van de ZLM besloten een blijvend aanden ken aan te bieden aan de ge meente Goes als plaats waar de maatschappij sinds haar oprichting gevestigd is. De keus is gevallen op een bronzen plaquette met als op schrift ZLM 1843 - 1993. De plaquette zal worden geplaatst in de bestrating voor het stad huis op de Grote Markt in Goes. Het ontwerp is van beel dend kunstenaar Hein Vree uit Hoogerheide. Op maandag 4 oktober a.s. om 17.00 uur zal de plaquette worden onthuld door de burgemeester van Goes. De akkerbouwers Steur (links) en Goense bekijken de schade aan de winterwortels, die is ontstaan na de zware regenval in de West hoek van Schouwen. De boeren in deze streek kampen met de gevolgen van de langdurige hoosbuien, die twee weken gele den in twee etmalen ruim 90 millimeter regen brachten en veel percelen onder water zetten. Meer hierover op pagina 3 (Foto Anton Dingemanse). De ingezakte aardappelmarkt dwingt de landbouwmachinefabriek AMAC bv te 's Heerenhoek het mes te zetten in de produktiecapaciteit. De direktie heeft bekend gemaakt dat 45 van de 110 medewerkers moeten worden ontslagen. Direkte oorzaak is de ernstig stag nerende vraag naar machines voor de aardappelteelt en het gebrek aan uitzicht op blijvend herstel van de aardappelmarkt. AMAC is gespecia liseerd in machines voor de aardap pelteelt. De afzet van het bedrijf is in heel West-Europa meer dan ge halveerd. Het verlies aan orders is enigszins gecompenseerd door een stijgende vraag uit Oost-Europa. Nu echter de afzet op de Westeuropese markt blijft stagneren en de huidige marktsituatie voor aardappelen geen structureel herstel te zien geeft, heeft het bedrijf besloten de produktie aanzienlijk terug te brengen. Wisselende afzet Overigens verwacht direkteur P.E. Tiemersma dat de vraag uit Oost- Europa zal blijven stijgen. De afzet in dit gebied zal echter van jaar tot jaar sterk kunnen wisselen door politie ke en financiële onzekerheden. De afgeslankte organisatie wordt zoda nig ingericht, dat verantwoord en flexibel kan worden gereageerd op de wisselende marktsituatie. AMAC heeft geprobeerd haar markt aandeel in machines voor andere gewassen dan aardappelen, bijvoor beeld vollegrondsgroenten, te ver groten. Maar ook daar wordt men geconfronteerd met tegenvallende resultaten als gevolg van slechte prijsvorming. Tiemersma: "we heb ben te maken met een verminderde investeringslust in de land- en tuin bouw en een weifelende markt. In de aardappelsector zal de markt zich waarschijnlijk op de lange ter mijn wel enigszins herstellen, maar nooit meer het niveau van enkele jaren geleden halen". Kostenbesparing AMAC heeft in de afgelopen jaren via kostenbesparing getracht de re cessie op te vangen. Zo werden contracten met tijdelijke arbeids krachten niet verlengd. Dit bleek echter niet voldoende. Daarom moest worden besloten tot een for se vermindering van de produktie capaciteit. Het bedrijf uit 's Heerenhoek is een zelfstandig opererende onderne ming, welke deel uitmaakt van de Cebeco-Handelsraad groep.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 1