Praktijkproeven minder tarra en bietverlies in Numansdorp IRS: meer suiker en minder wortelopbrengst Moed putten uit de kleine lichtpuntjes Boerenrisico in optima forma WACHTEN OP DROOG WEER Logboek voor medicijngebruik in de praktijk niet werkbaar In het LAND VAN HULST is het ge lukkig weer enkele dagen droog. De oogst van de laatste uien is zo goed als afgerond. De bietencampagne begint met een hoog suikergehalte van soms 17%. De kg-opbrengst is ook hoog maar niet zo hoog als men eerst dacht. Of het suikerge halte nu nog zo hoog is na die vele regen zal mij benieuwen. De aardappeloogst zal ook in volle hevigheid losbarsten als het droog weer blijft. Hier net als bij de andere gewassen veel tot zeer veel kilo's, maar een bitter lage prijs. Hier en daar zijn ook weer teunisbloemen gemaaid en de eerste bruine bonen gedorst. De opbrengst is ge woontjes. Het is roerig in Frankrijk. Van som mige boeren hier hoor je dat de Franse boeren te ver gaan. Maar moet je soms niet te ver gaan om wat te bereiken, vraag je jezelf soms af. De Fransen gaan misschien het Duits/Franse voorstel toepassen. De Nederlandse minister van Land bouw breekt deze akties af en vindt dit een slechte zaak, maar dat zegt hij al sinds de tijd dat hij minister van Landbouw is. Deze redenering heeft voor de Nederlandse land bouw nog niet veel goeds opge leverd. Italië heeft het melkquotum over schreden en hiervoor een boete ge kregen. Deze boete is echter aan Italië kwijtgescholden. Nederland heeft hiervoor een bedrag vrij moe ten maken van 300 miljoen gulden. Wie heeft het over die "Zeeuwen benne zuunig?" En nog steeds is er volgens Bukman geen crisis, maar wat wil je als de bedrijven, waar de staat in participeert of participeerde, het zo "goed doen". DAF en Fokker zijn goede voorbeelden hiervan. Van die kant mogen wij als akkerbouw trots zijn dat wij beter met deze slechte tijd om kunnen gaan. Maar het water begint ons aan de lippen te staan, en het wordt tijd dat Buk man zijn ogen opent. Hij moet eens gaan inzien dat graan echt de spil functie heeft, de stam van de boom waar alle takken aan vast zitten. Het is te hopen dat de boeren zich nu niet laten verleiden door het fi nanciële voordeeltje dat je krijgt bij het afnemen van zuiveringsslib. De papieren die deze transporten ver gezellen kloppen niet altijd, zo bleek de laatste tijd. Uiteindelijk ben je als boer zelf verantwoordelijk voor je zaakjes. Het nieuwe vergaderseizoen gaat straks ook weer beginnen; hopelijk komt er dan eens iets positiefs naar voren. We moeten het van de kleine lichtpuntjes hebben om daar weer wat moed uit te putten. Wie er in geslaagd is de uien op tijd binnen te krijgen mag dit jaar niet mopperen. Op veel plaatsen ligt het gewas immers nog op het land. De regen maakt de kwaliteit er niet beter op, nog af gezien van de droogkosten. Op deze manier wordt het wel erg moeilijk de "superkwaliteit" te halen, die minister Bukman zo graag ziet. Om te laten zien welke maatregelen er tijdens de teelt en oogst van sui kerbieten genomen kunnen worden om tarra en bietverliezen te beper ken wordt op woensdag 6 oktober 1993 een tarra- instructiebijeenkomst georgani seerd op een bietenperceel gelegen in de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen (Torensteepoldersekade 3 te Numansdorp). De organisatie is in handen van CSM Suiker, Suiker Unie, DLV-Team Agrarisch Loonwerk en IRS. Via vooraf aangelegde objecten worden de mogelijkheden getoond die tijdens de oogst het tarrapercen- tage en bietverliezen kunnen beper ken. Er wordt gedemonstreerd met een éénfase zesrijige bunkerrooima- chine, model 1993. Op maandag 13 september j.l. zijn door de medewerkers van de Nederland se suikerindustrie bieten geoogst van 248 percelen verspreid over het gehe le land. De betreffende monsters zijn op het IRS te Bergen op Zoom verwerkt om aldus te komen tot een raming van de opbrengst van de Ne derlandse bietenoogst. De resultaten hiervan staan vermeld in overzicht 1. Overzicht 1. Opbrengsten per ha en suikergehalten d.d. 13 september 1993 Gebied Wortelgewicht Suikergehalte Suiker-gewicht kg/ha kg/ha 1. Zeeland 77.600 16,6 12.880 2. W.Brab.klei-Z.Holl.Eil. 75.900 16,5 12.540 3. Z.Holl.vast-N.Holland 75.900 16,8 12.700 4. Z. en 0. Flevoland 79.800 16,6 13.180 5. Noordoostpolder 73.400 16,5 12.080 6. Noordelijke klei 70.800 16,5 11.680 7. Noordelijke zand 60.700 16,4 9.960 8. Veenkoloniën 59.200 16,4 9.680 9. Rivierkleigebied 74.300 16,2 11.990 10. Midden en Zuid zand 67.100 16,7 11.150 11Löss 71.100 16,0 11.340 Nederland 1993 70.600 16,5 11.660 Nederland 1992 72.500 14,8 10.780 Nederland 1983 t/m 1992 59.200 14,8 8.780 In vergelijking tot de resultaten van de rooiingen die op 9 augustus j.l. heb ben plaatsgevonden dient de verwachting van de wortelopbrengst in sterke mate te worden bijgesteld. Op 9 augustus werd een gemiddelde wortelop brengst van 69 ton verwacht, terwijl dit per 13 september op 65 ton ligt. Het suikergehalte van de bieten is in de afgelopen periode evenwel meer gestegen dan in dezelfde periode van voorgaande jaren (2,0 versus 1,6%). Hierdoor zal naar verwachting de suikeropbrengst per ha toch op een hoog niveau komen. De interne kwaliteit van de suikerbieten is uitstekend. 's Ochtends om 10.00 uur en 's middags om 14.00 uur bestaat er de gelegenheid om onder begelei ding de al eerder aangelegde de monstratie objecten te bekijken. Tevens zal aan de hand van een rooiende bietenrooier het effect van verschillende machine-afstellingen gedemonstreerd en toegelicht worden. De route naar het perceel staat van af de invalswegen met bordjes aan gegeven. Mocht door weersomstandigheden de bijeen komst niet doorgaan dan zal deze plaatsvinden op woensdag 13 okto ber 1993; zelfde plaats en tijd. Infor matie hierover wordt verstrekt via de IRS-berichtentelefoon (01640-56800). Jaarlijks worden bij de Nederlandse suikerfabrieken grote hoeveelheden grond en bijmengingen met de bie ten aangevoerd. Transport, verwij dering en opslag van deze materialen veroorzaken een totale kostenpost voor de industrie van zo'n 45 miljoen gulden per jaar. Dit is een bedrag van gemiddeld 375 gulden per hectare. Rooiverliezen en verliezen door bietbeschadiging zijn in dit bedrag niet opgenomen! Het ziet ernaar uit dat telers in de nabije toekomst financieel steeds meer zullen moeten gaan bijdragen aan de oplossing van de tarraproble- matiek. Naast de tarra kunnen biet verliezen het financieel resultaat negatief beïnvloeden. Met meer aandacht tijdens de teelt en oogst van de bieten is voor menig teler nog een leuk bedrag te verdienen. Op 26 en 27 oktober 1993 wordt in Delft de PHLO-cursus 'gesloten teeltsystemen in de tuinbouw' ge houden. Op 10, 17 en 29 november 1993 wordt in dezelfde plaats de PHLO-cursus 'integrale keten- en kwaliteitsbeheersing in de sierteelt' worden gehouden. Ook over WALCHEREN is de natte moesson, in de week voor dit schrij ven, heen getrokken en heeft zijn sporen nagelaten met het gevolg dat de veldwerkzaamheden op bie ten rooien na stil kwamen te liggen. Gelukkig heeft het weekend een weersomslag te zien gegeven wat de boer weer moed geeft. Alles ziet er dan weer anders uit. De natte pe riode zal voor de nog op het veld staande of liggende gewassen kwa liteitsverlies opleveren. Sommige collega's hebben de paar dagen dat de uien inschuurbaar wa ren tot diep in de nacht doorge werkt om dit werk te klaren. Volgt er dan zo'n neerslaghoeveelheid dan kan men met voldoening terugkijken op deze beslissing. Anderen waren er net nog niet aan toe, met alle mo gelijke gevolgen vandien. Dit is het boerenrisico in optima forma. We zitten ook niet te wachten op meer kosten die een natte periode teweeg brengt door extra inzet van mate riaal, slijtage en conditionerings- kosten bij bewaarprodukten. Op dagen dat het zo overvloedig re gent, gaan vele gedachten terug naar 1974 en 1984 welke als natte najaren te boek staan. Toen, vooral in 1974, werd nog veel beroep ge daan op handarbeid, in allerlei vorm. Veelal door oud-werknemers en an deren die op één of andere manier met de landbouw verbonden waren. Dit reservoir is enerzijds aardig uit gedund, anderzijds zet in deze tijd handarbeid geen zoden meer aan de dijk. Het past niet meer in de be drijfsstructuur. Gelukkig is de tech nische kwaliteit en de omvang van de landbouwmechanisatie in de tijdsspanne van toen tot nu steeds toegenomen en verbeterd, dat bleek al in 1984 en nu zijn we weer bijna een decennia verder. De geplante winterbloemkool is mooi aangeslagen en ontwikkeld. Het oude gezegde: "Rot 't hooi dan groeien de kolen", een uitdrukking die in figuurlijke zin slaat op risi cospreiding in de bedrijfsvoering, is nu in letterlijke zin te zien. Verschil lende percelen gemaaid nagras zijn door de regen het persen wellicht niet meer waard. Diegenen die het juist in de baal hadden, kunnen er een leuke prijs van maken. Dit geldt ook voor stro, zowel bij directe leve ring als op winterlevering. Wat de winterbloemkool betreft ko men er steeds meer rassen die min der vorstgevoelig zijn wat de teeltzekerheid bevordert. Dit houdt echter ook in dat de teeltgrens lan delijk naar boven opschuift en uit breiding van het areaal tot gevolg heeft met alle bekende en gevrees de gevolgen vandien. De eerste per celen teunisbloemen zijn gezwadmaaid. Er is dit seizoen een prachtig gewas gegroeid met een goede opbrengstverwachting wat compenserend kan werken op de prijsval per kg produkt in de con tractering dit voorjaar. Naar het zich laat aanzien en horen de de geluiden hieromtrent zal er dit najaar als de weersomstandigheden het toelaten veel wintertarwe ge zaaid worden. Enerzijds gestoeld op de hoge opbrengsten van afgelopen oogst, anderzijds door het ontbre ken van alternatieve gewassen als graanvervanger. Daar het berekende omslagpunt voor wel of niet braken ongeveer bij 18 20 ha graan ligt, ligt het voor de hand dat in ons ge bied gezien de bedrijfsgrootte en het feit dat akkerbouw op veel be drijven in combinatie plaatsvindt, door velen zowel rekenkundig als gevoelsmatig voor zaaien wordt gekozen. Wat de organisatie betreft is er dit najaar nog heel wat werk te verrich ten na de reeks voorbereidende besprekingen inzake voorgestelde opschaling van kringen en afdelin gen. Ten aanzien van de vorming van de Middenzeeuwse kring zijn er afspraken gemaakt en data's vast gesteld tot realisering hiérvan. Het zal zaak zijn dat de afdelingen in hun fusieproces in de komende maan den hierbij aansluiten en de betref fende maatregelen nemen en besluitvormende vergaderingen agenderen. Een nieuwe periode breekt aan. 't Zal allemaal wat wennen zijn, maar 't doel blijft hetzelfde. Vertrouwde gezichten zullen door deze operatie versneld uit het bestuurscircuit ver dwijnen. Door de opschaling komt er een verdunning t.o.v. huidige in vulling, maar daardoor zullen ook nieuwe jongere leden deze plaatsen gaan bezetten. Voor deze laatste zal het moeilijk zijn om nu en in de toe komst naast de eigen bedrijfsvoe ring met de harde inzet van tegenwoordig "de eigen broek op houden en zonodig de riem aantrek ken", zich ook in te zetten voor funkties in 't agrarisch organisatie- en bedrijfsleven en maatschappelij ke funkties in het algemeen. Naast redelijke geldelijke vergoedingen hiervoor zal toch een zekere gedre venheid, inzet en opoffering opge bracht moeten worden. Daar tegenover kan de belevingsvreugde een positieve inbreng hebben op de eigen persoonlijkheid en gezichts- verruimend werken. Naast de overvloedige regen die we de afgelopen tijd kregen, hebben we in DE LANGSTRAAT gelukkig ook nog enkele mooie dagen mogen hebben. Het is te hopen dat het maar een beetje droog zal blijven, omdat het zo langzamerhand vol gens de diverse deskundigen de op timale tijd is, om de maïs te gaan oogsten. Een enkel perceel is inmiddels door de hakselaar bezocht en de rest zal de komende weken wel aan de beurt komen. Ook voor het rooien van de aardappels, die zowat alle maal al doodgespoten zijn, is het nodig dat het droog blijft. Al zijn de prijzen voor het tweede achtereen volgende seizoen slecht, als ze van wege het weer in het land moeten blijven, weet je zeker dat je op brengst negatief zal zijn. Niet alleen de regen zorgde voor er gernis en overlast, maar ook de af sluiting van de brug vlak voor het Capelse veer zorgde voor veel verlo ren tijd en voor veel extra te rijden kilometers. Hopelijk is de brug nu weer open gesteld en zijn we van dit ongemak weer voor een lange tijd verlost. Een andere zaak waar na de ZLM ook de gemeentes in on ze regio aandacht voor gevraagd hebben is de mogelijke inperking van de dienstverlening van het Ca pelse en Drongelse veer over de Bergsche Maas. In een tijd waarin de overheid blijkbaar niets anders kan doen als bezuinigen en regels opleggen, wordt er gekeken of het niet mogelijk is om het recht van vrije overtocht, dat bij het graven van de Bergsche Maas verleend is, zoveel mogelijk in te perken, danwel helemaal op te heffen. Gelukkig hebben de gemeentes ook ingezien dat dit, niet alleen voor de agrari sche sector, een hele slechte zaak zou zijn en hebben nu dus aan de bel getrokken. Een andere slechte zaak waar we als veehouders sinds 1 september mee geconfronteerd zijn is de invoering van een logboek voor het medicijngebruik. Is er voor het bijhouden van het medicijnge bruik nog wel wat te zeggen, de manier waarop het ons nu gepre senteerd is en de uitvoering ervan is beneden alle peil. Gelukkig dat het KNLC zich al in deze termen heeft uitgelaten, maar wat mij betreft mag de ZLM gerust tot een boycot van het geheel oproepen, totdat er een voor de mensen die er in de praktijk mee moeten werken (vee houders en dierenartsen) een alter natief is, dat wei werkbaar is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 9