"Ik heb me altijd boer onder de boeren gevoeld" no ZLM-secretaris Roelof Hoiting neemt na 35 jaar afscheid Afscheidsreceptie VRUDAG 24 SEPTEMBER 1993 Roelof Hoiting kwam 65 jaar gele den als jongste telg uit een boeren gezin met drie kinderen ter wereld in het Drentse Gieten. Zijn ouders hadden een gemengd bedrijf, met melkvee, akkerbouw en paarden. De paarden deden dienst op het be drijf en werden daarnaast ook voor de fokkerij ingezet. "We gingen er mee naar keuringen en zo", herin nert Hoiting zich uit zijn jeugdjaren. Na de MULO en de Rijkslandbou- winterschool in Assen rolde Roelof Hoiting al snel in het verenigingsle ven. Hij kwam in het bestuur van de Bond van Oud-leerlingen Drente (BOD), was een tijd voorzitter van de Drentse plattelandsjongeren en kwam als voorzitter van een land- bouwvereniging in het bestuur van het Drents Landbouw Genootschap (DLG) terecht. In Drente ontmoette Roelof Hoiting mensen, die hij later opnieuw regelmatig zou tegenko men. Aart Munters was zo iemand en ook Ad Doeleman en nog weer later Huib van der Maas uit Zeeland kruisten toen al zijn weg. Toch was het niet alles landbouw wat de klok sloeg. Roelof Hoiting was namelijk ook een fervent en niet onbekwaam korfballer. In dat shirt leerde hij zijn vrouw Janny kennen, een boerendochter uit As sen. Zij trouden in 1958. Brabant "In datzelfde jaar kwam mij ter ore dat de Noordbrabantse Maatschap pij van Landbouw op zoek was naar een adjunct-secretaris, speciaal voor het agrarisch jongerenwerk. Het ouderlijk bedrijf was intussen door mijn broer en mij overgeno men. Het was in het licht van de gaande ontwikkelingen amper groot genoeg om allebei een goede boter ham te kunnen verschaffen. Juist omdat ik al wat aktief was in het verenigingsleven, leek die baan mij wel wat. En zo hebben wij Drente de rug toegekeerd en zijn we in Bra bant terecht gekomen, om precies te zijn in Zevenbergen, de stand plaats van de NBML. Korteweg was toen algemeen secretaris". De stap van Drente naar Brabant is bij het jonge echtpaar Hoiting goed gevallen. In Brabant voelden zij zich al snel thuis. "Het was toch een beetje een avontuur", blikt Hoiting terug. "Maar het werk was voor mij niet vreemd, ik had al aardig wat er varing in het agrarische jongeren werk. Mijn hobby werd eigenlijk mijn beroep. En voor de rest hebben we geprobeerd ons zelf te blijven, onze eigen levensstijl en opvattin gen te behouden en ook iets voor de gemeenschap te doen. Zo ben ik onder andere een jaar of achttien secretaris en voorzitter geweest van een rusthuis in Zevenbergen". Streekverbetering Na een jaar of zes jongerenwerk trad er een verschuiving op in de werkzaamheden. De mechanisatie en modernisering van de landbouw kwamen op gang, ruilverkaveling en streekverbetering gingen de aan dacht vragen, ook van de landbou worganisaties. Vooral in het kader van de streekverbetering moest er veel voorlichting worden gegeven aan de boeren. Hoiting: "De vaktechnische voor lichting werd vanuit het rijk ver zorgd, maar de sociale voorlichting rekende men tot de taak van de landbouworganisaties. Zo ontstond de agrarisch-sociale voorlichting. Het kwam er op neer dat je de boe ren als het ware ontvankelijk moest maken voor vernieuwingen. In de praktijk betekende het dat je voor lichting gaf over beroepskeuze, je organiseerde bedrijfsbezoeken om mensen aan werk buiten de land bouw te helpen, je was betrokken bij voorbeeldobjecten, waarbij de boerengezinnen met nieuwe moge lijkheden werden geconfronteerd, tot en met keukeninrichtingen toe Dat gebeurde allemaal via groeps- voorlichting. Uit dat werk is de sociaal-economische voorlichting voortgekomen, die meer op indivi duele leest geschoeid is. Mijn werk ontwikkelde zich in de loop der ja ren ook in die richting. Het Roelof Hoiting: "Het gaat om het belang van de boeren, niet om de ZLM" Roelof Hoiting, secretaris van de ZLM, is deze week 65 jaar geworden. Een leeftijd waarop veel men sen al een paar jaar in de vut zitten. Zo niet Hoiting. "Als ik nog wat doen kan, dan ben ik beschikbaar", meldde hij aan het bestuur toen hij de vut-gerechtigde leeftijd naderde. De ZLM greep dit aanbod met bei de handen aan. Met het ju bileumjaar 1993 in het vooruitzicht was er genoeg werk aan de winkel. Zo werd Hoiting de man die de Manifestatie en de an dere jubileumaktiviteiten in goede banen moest lei den. Een karwei, dat hem goed af ging en waar hij nu met voldoening op te rugkijkt. agrarisch-sociale werk werd door anderen overgenomen". Als SEV-er was Hoiting aanvankelijk in Brabant aktief. Toen de NBML in 1969 met de ZLM fuseerde, ver deelde hij het werk met de heer J. Markusse, die de sociaal- economische voorlichting bij de ZLM had opgezet. Hij kreeg Schouwen-Duiveland en West- Brabant als werkgebied. De fusie had voor Hoiting persoonlijk niet al te grote consequenties. Hij herinnert zich dat er onder de boeren die bij de NBML waren aangesloten, toch wel wat angst bestond voor een Zeeuwse overheersing. Feit was dat bepaalde taken, zoals onderwijs en ledenadministratie, weliswaar door "Goes" werden overgenomen, maar ook dat de Brabantse belan genbehartiging bij de Zuidelijke Landbouw Maatschappij verster kende impulsen kreeg. Secretaris Een nieuwe fase in de loopbaan van Hoiting diende zich aan toen Korte weg als algemeen secretaris terug trad. De functie van Korteweg werd overgenomen door mr. J. Oggel en Hoiting werd gevraagd tweede se cretaris te worden. "Het was heel ander werk. Ik kreeg te maken met het voorbereiden en uitvoeren van besluiten van commissies, dagelijks bestuur en hoofdbestuur. Meer organisatorisch-uitvoerend werk dus. Daarnaast vertegenwoordigde ik geruime tijd de ZLM in de Ge westelijke Raad van het Landbouw schap in Brabant, waaruit ook weer verschillende overleggroepen voort vloeien. Ik heb ik dat werk veel pro fijt gehad van de ervaring, die ik als voorlichter had opgedaan. Je wist hoe het op de bedrijven toe ging, je kende veel mensen en situaties, je was op de hoogte van opvattingen, kortom de praktijk van het boerenle ven is steeds heel belangrijk ge weest in mijn werk als secretaris van de ZLM. Ik heb altijd voor ogen gehouden dat het belang van de boerenleden voor alles gaat. Niet de ZLM zelve, maar de leden, daar doen we 't voor". Harde werker Hoewel woonachtig in Zevenber gen, is het nooit de bedoeling ge weest van het ZLM-bestuur om in de persoon van Hoiting een "Bra bantse secretaris" te hebben. "Ik was secretaris van de ZLM, maar natuurlijk wist ik in Brabant goed de weg, ik kende de mensen daar het besta Dan ligt het voor de hand dat er al gauw naar mij werd gekeken als er in Brabant iets moest ge beuren". Hoiting is geen man van hoogte- of dieptepunten. Hij staat bekend als een evenwichtig man en een harde werker. Terugkijkend op zijn 35-jarige loopbaan, springen er voor hem niet direkt opvallende dingen uit. "Ik heb me altijd boer onder de boeren gevoeld, ik had alleen ander werk dan de boeren. Ik vond het niet erg om veel uren te maken, dat doen de boeren tenslotte ook als het nodig is. En wat dat betreft heeft mijn vrouw mij nooit iets in de weg gelegd, ondanks de vele avon den die ik op pad was". Voortdurend sjouwen om de boeren mee te trekken in nieuwe ontwikke lingen. Zo typeert Hoiting zijn lang durige loopbaan in de landbouw. Die ontwikkelingen zijn volgens de scheidende ZLM-secretaris vrij op zienbarend geweest. Zich beper kend tot Brabant noemt Hoiting in dit verband met name het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en Midden- en Oost-Brabant. Daar was het begin jaren zestig toch nog vrij schraal in de landbouw. Via ruil verkaveling en streekverbetering is in deze regio's een heleboel goed werk verricht voor en door de land bouw. In West-Brabant met zijn klei gronden waren altijd al vrij goed renderende bedrijven. Daar hebben vooral ontwikkelingen in de vorm van schaalvergroting plaatsge vonden. De landbouw als economische sec tor heeft in het leven van Hoiting een enorme evolutie doorgemaakt. "Jarenlang stond de landbouw in Nederland in hoog aanzien", aldus Hoiting. "Ze werd ten voorbeeld gesteld aan andere bedrijfstakken. De landbouw groeide en bloeide. Dat is nu kennelijk voorbij. De land bouw zit met overschotten, milieu problemen en lage prijzen. Het is een zoeken en tasten voor veel boe ren om de kost te verdienen en boer te kunnen blijven. Natuur en milieu zijn nu sleutelwoorden. De ZLM ge troost zich veel kosten en moeite om nieuwe wegen te vinden en daarbij de leden zoveel mogelijk te ondersteunen". Zichtbare organisatie Ondanks het feit dat de landbouw aanzien en invloed heeft verloren, is de ZLM volgens Hoiting nog altijd een organisatie die respect af- Na precies 35 jaar in de landbouworganisatie werk zaam te zijn geweest, neemt Roelof Hoiting afscheid als secretaris van de ZLM. Hij gaat genieten van een wel verdiend pensioen. De af scheidsbijeenkomst wordt gehouden op vrijdag 1 okto ber a.s. in cultureel centrum De Nobelaer, Anna van Ber- chemlaan 2, Etten-Leur. Van 16.00 tot 17.30 uur is er ge legenheid de heer en me vrouw Hoiting de hand te drukken. dwingt. Ook naar de leden profileert zij zich goed. Hoiting: "De ZLM maakt zich goed zichtbaar en wordt gedragen door haar leden, ook al is er wel eens kritiek". De aanstaande fusie met de Geldersche Mij en het Utrechts Landbouw Genootschap is in de ogen van Hoiting "in principe" een goede zaak. "Het is belangrijk dat de ZMO herkenbaar blijft voor de boeren, niet alleen op papier, maar zeker ook in de praktijk". Bij het fusiegebeuren is Hoiting in de laatste jaren van zijn aktieve loopbaan zijdelings betrokken ge raakt. Veel meer tijd en aandacht vroegen de organisatie van de Mani festatie, de officiële jubileumviering, de taptoe en de ploegwedstrijden, die vorige week ter gelegenheid van 150 jaar ZLM in de Wilhelminapol der werden gehouden. Met voldoe ning kijkt hij op de afgelopen maanden terug. Bescheiden als hij is, wil hij de schijnwerper niet te veel op zichzelf richten. "Het was teamwerk. Ik heb meer gecoördi neerd dan uitgevoerd. Ik ben blij dat de ZLM in dit jubileumjaar goed uit de bus is gekomen en voor mezelf was het een mooi sluitstuk van mijn werk bij de ZLM". Nieuwsgierig Het genoegen van "rustig afbou wen" heeft Hoiting niet mogen smaken. Dat wilde hij niet. Hij wenste tot de laatste dag volop in functie te blijven. Na 1 oktober a.s. moet hij er toch aan geloven. "Ik ben nieuwsgierig hoe het zal zijn om niet meer elke dag naar het werk te gaan. Ik zie er best een beetje tegen op", bekent hij eerlijk. Door de druk te van de Manifestatie en het jubi leum heeft hij nauwelijks de tijd gehad om zich op zijn pensioen voor te bereiden. Om alvast een beetje te wennen aan de vrije tijd, gaat het echtpaar Hoiting eerst een paar we ken op vakantie met de caravan. "Noem het een soort overgangspe riode. Daarna zien we wel verder. We houden allebei van fietsen, wan delen en lezen en in en rond het huis valt er ook nog het nodige te doen. Zolang we gezond zijn, willen we graag een beetje aktief blijven". Hoiting op de ploegwedstrijden in de Wilhelminapolder, die vorige week vrijdag en zaterdag werden gehouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 6