Het bepalen van de financiële positie Werken met cijfers in de akkerbouw si4 hm Sociaal Ekonomische Voorlichting Vierde bunkerrooier fa. Baert 1 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 De landbouw heeft niet alleen let terlijk met buien te maken, ook in fi guurlijke betekenis is er sprake van "zwaar weer". De prijzen op dit mo ment dragen hiertoe bij en ook de vooruitzichten lijken niet al te best. Geen reden om het hoofd te laten hangen zoals een collega onlangs nog op deze bladzijde schreef, wel reden om realistisch naar de eigen situatie te kijken en binnenkort de fi nanciële positie voor de komende tijd te bepalen. Het lijkt misschien nog wat vroeg, zo midden in het oogstseizoen, om hierover al te beginnen. Maar met het oog op de tijd die nodig is om de mogelijkheden na te gaan, waaron der eventueel die van herfinancie ring en financiële bijstand, is een tijdige verkenning aan te raden. Die verkenning van de financiële po sitie kan uit de volgende onderdelen bestaan: liquiditeitsbewaking, ofwel het zicht houden op de inkomsten en uitgaven in gezin en bedrijf voor het komende jaar. Is de ruimte op de rekening-courant voldoende? rentabiliteitsbegroting: hoe zien de opbrengsten en de kosten er op langere termijn uit, kunnen de financieringsverplichtingen (ren te en aflossing) betaald worden? aanpassingsmogelijkheden/rege lingen: zijn deze er, zo ja, in wel ke mate kunt u er gebruik van maken, zo nee, is bedrijfsbeëindi ging eventueel aan de orde? Liquiditeit In dit artikel wordt aandacht be steed aan de liquiditeitsbewaking. Wat betreft de liquiditeitsbewaking zitten we, onder andere voor de ak kerbouw, in de periode dat de op brengsten binnen moeten komen. De lopende uitgaven tot en met de cember kunnen hiermee wellicht betaald worden. Is nu al te voorzien dat dit niet het geval zal zijn, dan zal er op korte termijn gepraat dienen te worden over de ontstane financiële situatie. Een liquiditeitsprognose zal inzicht moeten geven of de rekeningcou rant voldoende ruimte biedt om alle lopende uitgaven te kunnen vol doen. Dit kan in eerste instantie jaarrond tot de volgende oogst ge beuren. Is er sprake van een continu tekort gedurende het jaar, dan zal de financieringsopzet opnieuw beke ken moeten worden. Treedt het te kort gedurende bepaalde perioden op, dan kan uit een overzicht per maand duidelijk worden in welke perioden het tekort het grootst is en of er wellicht een andere spreiding mogelijk is, al dan niet gecombi neerd een uitbreiding of aanpassing van de financiering. Bij suikerbieten en graszaad dient men rekening te houden met de gespreide betalingen in de vorm van voorschotten en nabetalingen. Ook Landbouwschap legt rekening ter inzage Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap zal de rekening van ba ten en lasten over het jaar 1992 op 6 oktober a.s. ter goedkeuring voor leggen aan het bestuur. De rekening ligt vanaf heden voor belangstellen den ter inzage op alle kantoren van het Landbouwschap. Een exemplaar is desgewenst te koop voor f 17,50. Nieuwe vestigingen Agro centrum Breda Tijdens de internationale vakbeurs voor handel in aardappelen, groen ten en fruit in Rotterdam heeft bur gemeester Nijpels van Breda twee overeenkomsten met nieuwkomers op het Internationaal Agro Business Centrum ondertekend. De twee nieuwe bedrijven zijn het internatio naal opererende tuinbouwadviesbu- ro Laurense en de Spaanse citrusproducent en handelaar Vi cente Giner Navarro S.A. met contractaardappelen kan dit het geval zijn. Ook de aanwezige voor raden, zowel aan de ontvangsten als uitgavenkant, dienen nog in geld te worden omgezet in een bepaalde periode. Voorts dient rekening te worden ge houden met de verrekening van sommige uitgaven (bijvoorbeeld zaaizaad) met de opbrengsten. Voor privé dient rekening te worden ge houden met onder andere vaste be talingstermijnen voor gas, water en electra, telefoon, verzekeringen (uit gaven) en voor kinderbijslag en stu dietoelagen (ontvangsten). Om al deze zaken zo nauwkeurig in beeld te krijgen is de boekhouding een belangrijk hulpmiddel. Het geeft de cijfers voor de eigen situatie van de laatste jaren. Op deze wijze is een liquiditeitsbe groting voor een bepaalde periode te maken (zie tabel). Zijn er openstaande rekeningen, vorderingen, achterstallige rente en aflossingen, dan dient hiermee in de begroting rekening gehouden te worden. Het is afhankelijk van de inkomsten en uitgavenpatronen op het bedrijf tot welke datum de begroting ge maakt wordt. Voor een akkerbouw bedrijf beginnen de ontvangsten meestal vanaf eind augustus/begin september binnen te komen. Een begroting tot september geeft dan een goed beeld van de maximale behoefte aan kapitaal voor bedrijfs- uitgaven en levensonderhoud. Het maken van een dergelijke be groting vergt tijd en energie. Er is enig zitwerk nodig om alles goed op een rijtje te krijgen. Om tijdig in te kunnen spelen op mogelijke tekor ten is het echter noodzakelijk te achten hiervoor de tijd te nemen en regelmatig de begroting bij te houden. Want als er maatregelen genomen dienen te worden gaat er vrijwel al tijd enige tijd overheen, hetzij voor: overleg met bank over extra fi nanciering, uitstelmogelijkheden of andere financieringsopzet al dan niet met inschakeling van het Borgstellingsfonds; overleg met crediteuren over een betalingsregeling of gedeeltelijke schuldsanering; overleg met fiscus of andere pu bliekrechtelijke lichamen over uitstel, mogelijk kwijtschelding of aanvraag van financiële bijstand via gemeente. Stel dus niet uit De SEV rekent het tot haar taak om u hierbij te ondersteunen. Wordt de rekening-courant steeds negatiever of nemen de onbetaalde rekeningen toe, neem dan contact op. Samen met u zal de tijd genomen worden om uw situatie te begroten en te bespreken en te bekijken welke ver dere stappen er gezet kunnen worden. P.J.E. Mangnus Ontvangsten Uitgaven Ruimte op de Tekort op de rekening-courant rekening-courant per datum f per datum Produkten (specificeren) f Zaad-/pootgoed MacSharry- compensatie f Bemesting Werk voor derden f Gewasbescherming Rente te ontvangen f Loonwerk Belastingen terug te ontvangen f Onderhoud/ reparaties: Kinderbijslag f - onroerend goed Studietoelage f - inventaris en auto Brandstof inventaris Uitkeringen f en auto Privé-ontvangsten f Pacht Verkoop inventaris f Waterschapslasten Overige f Ruilverkavelingsrente Bedrijfsverzekeringen Nodig f Gas, water en electra Overige algemene kosten bedrijf Rente Aflossingen Investeringen Belastingen Gezinsuitgaven Bijzondere privé- uitgaven Privé-verzekeringen Overige Beschikbaar De vier moderne bietenrooiers van de fa. Baert met de nieuwe aan winst voorop De fa. Baert in Koewacht heeft haar bietenrooierpark uitgebreid met een vierde bunkerrooier. Deze rooier zal vooral worden ingezet in de cicho- reiteelt. De fa. Baert is in de loop der jaren uitgegroeid tot een van de grootste bedrijven in Zeeland met een modern en toekomstgericht machinepark. De derde generatie Baert is nu tot het bedrijf toegetre den. Behalve loonwerk in de land bouw verricht men ook aannemerswerkzaamheden De bietenrooier van de fa. Baert komt van de fa. Vervaet, een beken de naam op het gebied van de land bouwmechanisatie, welk bedrijf eveneens in Zeeuws-Vlaanderen ge vestigd is. De bietenrooiers van Baert draaien in deze tijd van het jaar weer veel hectares en kunnen bij alle weersomstandigheden en op elke grondsoort worden ingezet met behoud van een goede rooikwaliteit. De nieuwe aanwinst is ten opzichte van zijn voorgangers al weer verbe terd en aangepast, aldus de fa. Baert. totaal totaal Maakt u wel eens berekeningen? Raadpleegt u adviseurs? Zo begint de brochure "Werken met cijfers in de akkerbouw" van de Rabobank waarin wordt ingegaan op een aan tal vragen die de ondernemer zich zelf moet stellen wanneer hij nadenkt over de toekomstmogelijk heden van zijn bedrijf. Het is goed om de invloed van de regelgeving, de milieu-wetgeving, de hogere eisen van de consument eens samen met uw adviseurs op een rijtje te zetten en ook door te re kenen. Daarna kan de ondernemer beslissen of aanpassing van de be drijfsvoering noodzakelijk is. Bedrijfsvergelijking Uit vergelijkingen van de cijfers van het individuele bedrijf met die van bedrijfsgenoten kan vaak veel infor matie worden gehaald. Bedrijfsop- pervlakte zegt daarbij veel doch lang niet alles. Soms kan een inten sieve bedrijfsvoering leiden tot een totaalsaldo dat net zo groot is als op een traditioneel bedrijf met een dub bele bedrijfsoppervlakta Gemiddel de saldi per hectare variëren sterk van bedrijf tot bedrijf. Het bouwplan en de oppervlakte zijn echter niet al leen verantwoordelijk voor de hoog te van het inkomen van de agrariër. Verschil in technische resultaten, prijsverschillen, verschil in mechanisatie- en loonwerkkosten dragen bij tot een opbrengst die misschien wel f 2.000,— per hec tare kan afwijken van een vergelijk baar bedrijf in uw regio. Het is uw zaak dat uw opbrengst dan f 2.000,— hoger is dan dat van uw collega i.p.v. andersom. Wanneer u niet beschikt over een technisch-financiële administratie dan kunt u uw bëdrijfssaldo uit uw fiscale boekhouding berekenen. Via bedrijfsvergelijkingen, studieclubs en overleg met uw adviseurs ver krijgt u wellicht meer inzicht in de technische en financiële resultaten van uw bedrijf t.o.v. anderen en ook informatie over de wijze waarop u deze resultaten kunt verbeteren. Financiële ruimte Wanneer u vervangingsinvesterin gen wenst te realiseren en eventue le prijsdalingen of tegenvallers op moet kunnen vangen dient u als on dernemer op de hoogte te zijn van de financiële ruimte van uw bedrijf. Uit een goede fiscale boekhouding kunt u deze marge berekenen over een reeks van jaren uit het verleden en zo uw inzicht belangrijk vergro ten. Pas wanneer u deze ruimte in uw bedrijf hebt berekend kunt u de vraag beantwoorden of uw toe komstplannen kunnen worden ge realiseerd en of u b.v. milieu-investeringen uit de financië le ruimte kunt financieren. Ook het tijdig regelen van de financiering, alsmede het nagaan of een investe ring subsidiabel is behoort tot de taak van u als individuele on dernemer. Vorenstaand zijn slechts enkele za ken die in de brochure van de Rabo bank aan de orde komen. De conclusie luidt echter onverkort dat wanneer u ondernemer wilt blijven inzicht in uw eigen technische be drijfssituatie en uw financiële moge lijkheden nodig zal zijn. Kritisch naar het eigen bedrijf kijken en goed on dernemerschap is nodig alvorens weloverwogen beslissingen door u mogen worden genomen. Als het om belangrijke zaken gaat, raadpleegt een goed ondernemer deskundige adviseurs. Afhankelijk van de vragen of problemen die u heeft kunt u advies inwinnen bij de SEV van uw landbouworganisatie, uw accountant en/of belastingadvi seur, uw plaatselijke bank, uw DLV-team. Laat u goed adviseren, maar beslis zelf! J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM Bergen op Zoom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4