1 Ministerie zet plus op natuur en min op de landbouw Kamerlid Blauw belooft aanpak distelpluis Krammer-Volkerak Provinciale directeur LNO moet blijven Spileffect herstellen Landbouwschade in westhoek Schouwen door zware regen k8** t Teleurstelling over landbouwbegroting 1994 Topman Suiker Unie legt functie neer Het landbouwbedrijfsleven heeft te leurgesteld gerageerd op de dinsdag ingediende begroting van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voor 1994. Naast het feit dat de begroting onvoldoende in speelt op de actuele ernstige pro blemen in de land- en tuinbouw, moet de landbouw opnieuw een on evenredig grote bijdrage aan de be zuinigingen leveren. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas constateert dat de landbouwpoot van de begroting van LNV door de bank genomen 20 procent is, waar mee het ministerie overigens in de pas loopt met andere departemen ten. "Het komt er dus op neer dat een plus wordt gezet op natuur en een zware min op de landbouw", al dus Van der Maas. De totale begro ting van het ministerie van LNV beloopt een bedrag van ruim 3 mil jard gulden. De hervorming van het EG-beleid zal naar de mening van minister Buk man niet voldoende zijn om het evenwicht op de markten te herstel len. Zeker voor rundvlees zullen aanvullende maatregelen nodig zijn. Ook voor suiker zijn aanpassingen te verwachten. De minister spreekt de hoop uit dat het nieuwe beleid op termijn even effectief zal zijn als de superheffing is geweest in de zuivel. De uitgaven van zuivel zijn sinds 1978 niet meer gestegen, voor granen kan dat niet gezegd worden. Gewasbescherming Bukman is tevreden over de stand van zaken rond de gewasbescher ming. De nagestreefde verminde ring van het totale gebruik met 30 tot 35% in 1995 zal worden gehaald. Opvallend is dat in de financiële stukken van het ministerie wordt gesproken over "opschorting" van de invoering van de gewasbescher mingsheffing en de ammoniak- en mineralenheffing. Daardoor komt er in 1994 48 miljoen gulden minder binnen dan was voorzien. Zoals be kend staat de ZLM op het stand punt dat er in het geheel geen heffingen moeten komen. Voor stimuleringsbeleid op het ge bied van het mest- en ammoniakbe leid komt in 1994 in totaal 81 miljoen beschikbaar. Daarin is een extra bedrag van 5 miljoen gulden voor voorlichtings- en demonstratie projecten begrepen. In een reactie op de landbouwbe groting laten de Centrale Landbouw organisaties weten dat het kabinet belangrijke kansen op sociaal-economisch terrein laat lig gen. Het is voor de CLO onbegrijpe lijk dat het kabinet niet tegelijk met het arbeidskostenforfait ook de zelfstandigenaftrek verhoogt. Ver der stellen CLO dat in het kader van het zogenaamde Tuinbouwakkoord het kabinet zich begin dit jaar ver plicht de zogenaamde scholieren- /studentenregeling in te voeren, waardoor scholieren en studenten onder een aantal voorwaarden bui ten de loonheffing en de premiehef fing kunnen blijven. Het kabinet is die verplichting nog steeds niet na gekomen. Ook vinden de CLO het uitermate teleurstellend dat op het terrein van administratieve lasten verlichting zo weinig gebeurt. In de land- en tuinbouw komen jaarlijks zeer veel kortdurende arbeidsver houdingen voor (piekarbeid). Vaak zijn in de administratiekosten zelfs ho ger dan de verloonde bedragen. Het Landbouwschap vindt dat in het kader van het fiscale beleid het bedrijfsvermogen volledig moet worden vrijgesteld van de vermo gensbelasting. De zelfstandigenaf trek moet worden aangepast aan de verhoging van het arbeidskostenfor fait. De glastuinbouw moet evenals andere energie-intensieve be drijfstakken worden vrijgesteld van de WABM-heffing. Het Landbouw schap vreest dat door allerlei kostenverhogende maatregelen de concurrentiepositie van agrarisch Nederland zal verslechteren. In de toelichting op zijn begroting gaat minister Bukman er naar de mening van het schap veel te ge makkelijk vanuit dat de markt de problemen in de land- en tuinbouw wel zal oplossen, aldus het Land bouwschap. Distels in het Krammer-Volkerak blij ven landbouwers in West-Brabant overlast bezorgen. De stichting Na tuurmonumenten, de beheerder van het natuurgebied, is vooralsnog niet van plan het wegwaaien van distel- pluis te voorkomen. Herhaalde gesprekken en schadeclaims zijn op niets uitgelopen. Voor de akkerbou wers Jan Geluk en Mees de Lint uit Dinteloord reden om aan de politie ke bel te trekken. Vorige week woensdag kwam de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Landbouw, de VVD-er P. Blauw, persoonlijk poolshoogte nemen. "Een rotzooi. Hier zal ik mijn best voor doen", was de eerste reactie van Blauw. "Ik zal mijn bevindingen rapporteren en de minister nader in formeren. Voor het overleg in de cember moet ik een reactie hebben". In december vindt er op initiatief van het Landbouwschap wederom een overleg plaats waarin alle partijen zitting hebben. "Nu is de maat vol", merkt coördi nator Mees de Lint resoluut op. Hij heeft een akkerbouwbedrijf van 70 ha dat tegen de Dintelse Gorzen van Krammer-Volkerak aanligt. "In het begin werden de distels nog ge maaid. Nu niet meer. Vermoedelijk uit bezuinigingsoverwegingen. Ik laat jaarlijks door taxateurs een schaderapport opstellen. De claim van f 9.000,— tot f 14.000,— voor extra bespuitingen en wieden en opbrengstderving legt Natuurmonu menten naast zich neer. Zij nemen er kennis van, meer niet". Volgens Jan Geluk valt Krammer- Volkerak als landelijk natuurgebied buiten de provinciale distelverorde ning. "Wij moeten de distelpluis maar gedogen. Tot 700 meter waait het pluis de landerijen in. De jaarlijk se overlast en schade wordt steeds groter. Vele malen wieden in suiker bieten gaat ten koste van kilo's. Een reële schadevergoeding staat er nog steeds niet tegenover". Krammer-Volkerak is 5 jaar geleden ontstaan na de aanleg van de Phi- lipsdam. Zo'n 1780 ha platen, slik ken en schorren vielen droog. Nu eb en vloed zijn weggevallen zien de natuurbeleidsmakers in deze gron den een waardevol leefgebied vóór zeldzame planten en dieren. J.v.T. De enorme regenval eind vorige week heeft in de westhoek van Schouwen een aantal boeren gedu peerd. Op sommige plaatsen is, ver deeld over drie etmalen, meer dan 150 millimeter regen gevallen. Ge volg was dat de gemalen het water niet konden verwerken en toch al natte landbouwpercelen onder wa ter kwamen te staan. De afdelingen van de ZLM in het be treffende gebied zijn bezig de schade als gevolg van de waterover last te inventariseren. Gedupeerde boeren kunnen zich bij de afdelings voorzitters melden. Vooral in de aardappelen en bieten heeft het wa ter oogstschade veroorzaakt. In de streek zijn stemmen opgegaan als zou het waterschap onvoldoen de maatregelen hebben genomen om de waterschade te voorkomen dan wel tegen te gaan. Het water schap Schouwen-Duiveland zegt al het mogelijk te hebben gedaan en heeft onmiddellijk opening van za ken gegeven over de de door hen geno men maatregelen. Voor donderdagochtend j.l. was een gesprek georganiseerd tussen het waterschap en vertegenwoordigers van de landbouw. De kringvoorzitter van de ZLM op Schouwen- Duiveland, P. Vis en vertegenwoor digers van de ZLM-afdelingen in de Westhoek, hebben dit gesprek bij gewoond. Op initiatief van de ZLM kwam maandag j.l. in Utrecht het breed 3 CLO-overleg bijeen om te praten over maatregelen om de malaise in vrijwel alle sectoren van de Nederlandse land- en tuinbouw te keren. Eveneens op initiatief van de ZLM waren hierbij ook de voorzitters van de landbouwcoöperaties aanwezig. De uitkomst van het overleg was dat er een brandbrief is gestuurd naar de ministerraad, de Eerste en de Tweede Kamer en de fracties van de politieke partijen. De in houd van deze brief staat elders in dit blad (pagina 1). Op de inhoud van deze brief is op zich niets aan te merken. In alle daarin genoemde punten kunnen wij ons ook als ZLM best vinden. Toch zijn wij a/s ZLM-delegatie (Van der Maas, Geluk en Oggel) teleurgesteld en triest naar huis gegaan. De reden hiervan is dat opnieuw is gebleken dat men er in 3 CLO-verband nog steeds onvoldoende van doordrongen is dat de huidige crisis in praktisch onze gehele land- en tuinbouw veroorzaakt wordt door het negeren van het spileffect van de granen. Door de ontkenning van dit effect in het EG-landbouwbeleid kwam eerst de akkerbouw in de problemen en worden vervolgens alle ande re sectoren -zoals de fruitteelt, de varkenshouderij en de glastuin bouw wetmatig meegesleurd. Zo staat het in de (geschiedenis)boekjes en de geschiedenis herhaalt zich. A/s ZLM willen we daarom herstel van het spileffect van de granen door -Europees- afspraken te maken over structurele braaklegging van grond en stabilisatie van de invoer van graanvervangers en daar naast -in GATT-verband- ook afspraken te maken over de graan- Produktie in relatie tot de wereldmarkt. Kortim, de ZLM wil dus principieel het huidige EG-landbouwbeleid ter discussie stellen. Dat is in het 3 CLO-beraad ook zo gesteld, maar tevergeefs. De brandbrief van 3 CLO aan de politiek gaat derhalve uit van aan vaarding van het huidige landbouwbeleid a/s een gegeven waar niets meer aan te veranderen is Toch zaten op die zelfde maandag de Europese ministers in Brussel 3 portefeuilles dik en met het zweet in de handen bij elkaar om te proberen de Fransen binnen boord te hou den. Daar hadden wij ook a/s 3 CLO gebruik van kunnen maken. Ook dat was niet haalbaar -zelfs geen telegram kon er worden gestuurd. Thuis gekomen hebben we toen in arren moede zelf a/s ZLM -met steun van de Ge/dersche en het ULG- een fax naar de gezamenlijke ministers in Brussel gestuurd met de oproep de gerechtvaardigde eisen van de Franse boeren te steunen (zie voor de tekst van de fax elders in dit blad, pagina 1). En misschien heeft het nog wel geholpen ook: de Europese Commissie is toch maar weer naar Washington gestuurd om te kijken wat er nog meer te halen is. Zo zie je maar weer: nooit te vroeg opgeven want je weet niet hoe een koe een haas kan vangen. Oggel De voorzitter van de vaste Kamercommissie P. Blauw (rechts) en zijn assistente bekijken de diste/over/ast samen met de akkerbouwers J. Geluk (links) en M. de Lint. De Commissie Grondgebruik van het KNLC wil een provinciale direc teur LNO houden. In het kader van de bezuinigingen denkt het ministe rie van LNV aan een wijziging van de taak en gebiedsindeling van de provinciale directies LNO. Bij een groter gebied per directie LNO ver dwijnt de link met de praktijk, vindt de Commissie. De grote efficency en decentra lisatie-operaties bij het mini sterie van LNV hebben nu ook hun weerslag op de directies LNO. Het ministerie bekijkt de mogelijkheid om de taak en de gebiedsindeling van de provinciale directies LNO te wijzigen. De Commissie Grondge bruik vreest dat dit leidt tot een flin ke achteruitgang ten opzichte van de huidige situatie "We willen een provinciale directeur LNO houden en niet één directeur voor meerdere provincies. De directeur staat dan nog dicht bij de boer. Wanneer het gebied groter wordt, zal LNO theore tischer te werk gaan en verliest ze de link met de praktijk", aldus de Commissia Mocht er een wijziging plaats moe ten vinden, dan pleit de Commissie voor een provinciale directeur met een kleine staf. De ondersteunende krachten daar omheen kunnen meerdere provincies gezamenlijk hebben. De voorzitter van de hoofddirektie van Suiker Unie, dr. G. Bresser, heeft de wens te kennen gegeven zijn functie te willen neerleggen. Na een carrière van meer dan 30 jaar wil hij de laatste twee jaar van zijn loopbaan reserveren voor verster king van de concernaktiviteiten in het buitenland. De heer Bresser zal het bestuur en de hoofddirektie van Suiker Unie terzijde staan als advi seur voor internationale betrek kingen. Totdat in de opvolging is voorzien, worden de taken van de direktie- voorzitter waargenomen door drs. H.A. Baars, thans ondervoorzitter van de hoofddirektie V Dr. G. Bresser

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 3