Voor de vrouw Het Europese Parlement als "reizend circus" GATT ready voor een beter landbouwbeleid Alleen op de boerderij, heel gezellig! DeJta-jongeren Brussel, een schone stad onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Stols voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Internationaal NAJK-congres op 9 oktober Weekenden voor alleenstaanden Zeventig leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Noord-Brabant, brachten don derdag 9 september een bezoek aan het Europese Parlement te Brussel. Deze dag werd georgani seerd door de agrarische commis sie. Gezeten in de vergaderzaal van de eerste-kamercommissie luister den we naar de uiteenzetting van de voorlichter voor het Nederlandstalig publiek. Jan van Laan. Het maandelijks programma van het Europese parlement bestaat uit vier delen, namelijk één week fractiever gaderingen, twee weken commis sievergaderingen en de vierde week is bestemd voor vergaderingen van alle .512 leden. Voor deze laatste week verhuizen de leden naar Strassburg. De regeringen van de twaalf aangesloten landen hebben dit zelf besloten. Het wordt weieens "het reizende circus" genoemd. Binnenkort wordt dit circus alleen maar groter. Door het vallen van de Duitse muur wordt het parlement uitgebreid met 58 leden. Tolken Voor elke taal zijn drie tolken aanwe zig. Alles mag in eigen taal gezegd worden, maar moet daarna vertaald worden in de moedertaal van de an deren. Nu kan het voorkomen dat een taal niet door iedereen beheerst wordt. Bijvoorbeeld Grieks. Dat wordt dan vertaald via het Engels in een andere taal. Dit noemt men "tolken in relais". De tolken vertalen simultaan, tegelijkertijd. Meestal gaat dat goed. Alleen wanneer minister-president Lubbers in het parlement spreekt breekt er paniek uit. Lubbers gebruikt ontzettend lan ge zinnen met enorm veel bijzinnen. De tolken raken dan tijdens het ver talen totaal de draad kwijt. De spre- ker wordt dan onderbroken en gevraagd korte zinnen te gebruiken. Landbouwhervorming Vervolgens kwam de landbouwspe- cialist Rob van der Water aan het woord. Hij is afgevaardigde van de Europese sociaal-democraten. Zijn korte inleiding handelde over de landbouw en met name de hervor ming van het landbouwbeleid. Vol gens de spreker is het eerste probleem binnen de landbouw de overproduktie. Verder zijn de ver schillen tussen de landen onderling erg groot. Bijvoorbeeld: een gemid deld landbouwbedrijf in Portugal heeft 2 ha grond, in Nederland is dat gemiddeld 50 ha. In Spanje heeft een veebedrijf gemiddeld 6 stuks vee, in Nederland 40. In ons land blijkt zo'n anderhalf procent werkzaam te zijn in de landbouw, in Griekenland is dit twintig procent, aldus Van der Water. "Dit moet één beleid worden en dat kost pijn". Problemen "De relatie tussen landbouw en mi lieu is van groot belang. Grond- en watervervuiling moeten aan banden gelegd worden", zegt Van der Wa ter. "Aan de andere kant moeten we de verwoestijning niet uit het oog verliezen. Dit ontstaat als landbouw niet meer aanwezig is, de grond ligt dus braak. De problemen zijn we reldwijd aanwezig. Kijk maar naar de handelsconflicten tussen Ameri ka en Europa (GATT) en het afscher men van de derde wereldlanden". Visie spreker: "Steun minder de produkten maar steun de mens". Dit houdt in: a. financiële steun per ha (braak ligging) b. vervroegde uittreding c. duidelijk programma voor milieu zaken en bebossing d. gezonde vrije handel e. betere ontwikkeling voor de der de wereld Discussie Op de vraag: "Zetten Duitsland en Frankrijk de GATT-onderhandelingen onder druk", antwoordde Van de Water: "Niemand is gelukkig met de GATT. Van iedereen worden offers gevraagd. Beperking van produktie zal moeten. Op termijn zullen pro dukten weer een normale prijs moe ten krijgen. Ondanks de grote boerenakties zal het Europese parle ment ja zeggen tegen het GATT- akkoord". Doordat dit akkoord nog niet gesloten is, weert Amerika staalprodukten uit Duitsland. Men verwacht dat er 40.000 ar beidsplaatsen in het Ruhrgebied zul len verdwijnen. Ronduit ja zei Van de Water op de vraag of de agrarische sector en met name de akkerbouw in Neder land zal overleven. "Wie na de om schakeling de beste positie op de markt veroverd heeft, zal overleven. De omschakeling is nu één jaar be zig en heeft drie jaar nodig. Land bouworganisaties vinden dit te snel. Voor mij kan het proces niet kort ge noeg zijn", aldus Van de Water. "Het besluit komt altijd te laat". Na het bezoek aan het Europese Parlement werd Brussel bezichtigd. Brussel is de hoofd- en residen tiestad van het koninkrijk België. Eigenlijk is Brussel een arrondisse ment, bestaande uit 19 gemeenten. Tachtig procent van de inwoners is Franstalig, twintig procent Neder landstalig. Brussel bestaat uit een beneden- en een bovenstad. Er is een behoorlijk niveauverschil. De inwoners moe ten, om in de bovenstad te komen, 45 meter klimmen over een lengte van 1 kilometer. De oudste kern van Brussel ligt in de benedenstad. Vroeger was dat het woongebied van de lagere middenstand. In deze kern staan veel middeleeuws histo rische gebouwen. Zoals het laat gotische stadhuis uit de eerste helft van de 15e eeuw. Dit stadhuis staat aan de beroemde Grote Markt, ge flankeerd door laat-barokke gilde- huizen. De plattelandsvrouwen kwamen hier oog in oog te staan met de kei zer en keizerin van Japan, samen met prins Philip van België. Het kei zerlijk paar bracht net die dag een bezoek aan Brussel. In de bene denstad zijn pittoreske straatjes te vinden met daarin vele kleine restaurantjes. De gids van de VVV raakte niet uitgepraat over de oudste overdekte winkelgalerij van het Europese vasteland, de Sint- Hubertusgalerij uit 1847. Sommige winkels verkopen vanaf het eerste begin nog steeds dezelfde waren. De bovenstad is ontstaan rond het Koningsplein. Dit plein is een recht hoekig en symmetrisch, neoklas siek plein, omgeven door verschillende musea. Sommige van deze musea zijn in oude paleizen ondergebracht. In de bovenstad leefden vroeger de adel, hoge func tionarissen en gefortuneerde zaken lui. Na de tweede wereldoorlog werd dit sociale patroon doorbro ken. Stadsvernieuwing, zowel in de beneden- als in de bovenstad, zorg de er voor dat alle rangen en stan den zich mengden. In de benedenstad verrezen torengebou wen voor onder andere de Munt schouwburg en het World Trade Center. Opmerkelijk is wel dat in Brussel veel gevels behouden blij ven. De gevels worden door een ij zeren frame verankerd, waarna de rest van het gebouw afgebroken wordt. Een nieuw gebouw wordt daarna achter de gevel opgetrok ken. Brussel heeft daarom een schat aan mooie gevels. Momenteel heerst in Brussel een grote bedrijvigheid. Veel oude hui zen worden afgebroken die in de weg staan. Zij moeten plaats maken voor de hoge snelheidslijn. Brussel krijgt een spoorwegstation, zowel voor de HSL als voor de treinen die door de Kanaaltunnel gaan rijden. Brussel heeft ook waterwegverbin- den. Eén daarvan is het oudste ka naal van België, het Brussel-Rupel kanaal, voorheen Kanaal van Wille broek. Brussel staat bekend om het Brusselse kant, Brusselse wandta pijten en Brussels lof. Witlof heeft deze naam gekregen omdat Brussel de stad was waar, in 1867, voor het eerst witlof werd aangeboden. Agrarische commissie De teleurstellende uitspraken van de Europese parlementariër konden de rest van de dag niet beïnvloeden. Presidente Tanny Branderhorst- Lucas zei dat de agrarische commis sie geen reiscommissie is. De com binatie van het agrarische gedeelte 's morgens en het culturele gedeel te, 's middags de rondleiding door Brussel, bleek mooi bij elkaar aan te sluiten, zowel voor agrarische als voor niet-agrarische leden. De agra rische commissie had een uitste kende dag georganiseerd. N. den Engelse-Graveland M. van der Ham-Sonnenschein Redaktie Luc Mangnus "Berust niet in je situatie", zegt een deelnemer aan een weekend voor alleenstaanden. "Hier zit een ande re Reyer dan voor het weekend. Ik heb mezelf helemaal leeg laten lo pen. Vooral op zaterdagavond. Ja ren ben ik niet op vakantie geweest maar ik was er helemaal uit". De ko mende maanden organiseert het NAJK, wegens succes, opnieuw twee weekenden voor al leenstaanden. Broers en zussen zijn het huis uit. Je wilt zelf ook wel op je zelf. Of je ouders denken: vond ie nou maar een vriendin. Maar jij bent de part ner van je leven nog niet tegengeko men. Trouwens, wie zegt eigenlijk dat je dat zou willen. Zelfstandig door het leven gaan heeft ook zijn voor delen. Alleen op de boerderij kan heel gezéllig zijp,, tenminste als jezelf in staat bent te leven op een manier die jou bevalt. Steeds meer mensen gaan alleen door het leven en' ma ken er iets gezelligs van. Op zoek Misschien wil je toch liever wat an ders, ben je op zoek naar een vaste levenspartner. Maar dan is er de pu bliciteit die zegt dat vrouwen geen boerin willen zijn, omdat ze bang zijn hun zelfstandigheid te verliezen, dat ze niet alleen met een boer trou wen maar ook met z'n bedrijf. Maar wat zijn eigenlijk jouw verwachtin gen van een levensgezel? Weet je het ook allemaal niet zo goed, durf je misschien niet zo goed contact te leggen met die ander waar je wel wat inziet, of vraag je je af waar je die ideale partner kunt ontmoeten? Dan wordt het tijd om het er eens met anderen over te hebben. Anderen met eigen, maar misschien wel met vergelijkbare er varingen. Welke oplossingen heb ben zij gevonden? Praktische tips Op de NAJK-weekenden voor al leenstaanden word je serieus geno men. Van daaruit gaan jij en de andere deelnemers creatief op zoek naar mogelijkheden om in de be hoefte aan contacten te voorzien. Allerlei praktische vragen over het alleen wonen en werken op de boer derij of tuinderij komen ook aan de orde. Hoe maak je bijvoorbeeld tijd vrij voor vrienden en vriendinnen als je het op 't bedrijf zo druk hebt? Op het programma staan: boeiende gesprekken, praktische tips en na tuurlijk ontspannende aktiviteiten. De weekenden staan open voor al leenstaande jonge agrariërs en vrou wen tot ongeveer 37 jaar. De weekenden worden gehouden van: 5 tot en met 7 november op Ons Erf te Berg en Dal (bij Nijmegen); 10 tot en met 12 december op Volkshogeschool Bergen (Noord- Holland). De kosten: f 105,—. Aanmelding Nadere inlichtingen en aanmelding bij: NAJK (Cathy Wiersema), Post bus 816, 3500 AV Utrecht, tel. 030-769869; Volkshogeschool Ons Erf/Drie- kant (Trees Rooyendijk), Postbus 1, 6570 AA Berg en Dal, tel. 08895-41744. Opgave zo spoedig mogelijk, in ieder geval tenminste 14 dagen vóór het weekend van je keuze. Het zijn zware tijden voor de Neder landse land- en tuinbouw. Door de lage prijzen en overschotten is het hommeles in de akkerbouw, de tuinbouw en de intensieve veehou derij. Maar als je denkt dat alleen boeren in Europa het moeilijk heb ben, heb je het mis. Ook boeren in andere delen van de wereld worste len met lage prijzen en slechte afzet. Het NAJK zet zich al jaren in voor een goede toekomst voor jonge boeren en boerinnen in Nederland, maar wil ook dat het boeren in Oost-Europa, Afrika, Azië en Ameri ka voor de wind gaat. Om er voor te zorgen dat er meer begrip ontstaat voor boeren elders in de wereld en om samen na te denken over oplos singen van de problemen organi seert de NAJK projektgroep Landbouw Wereld Wijd op zaterdag 9 oktober 10.00 uur in het I.A.C. te Wageningen, een internationaal congres. Op dit congres zullen mensen aan wezig zijn uit: de Verenigde Staten, ^Hongarije, Polen, Roemenië en Zim babwe. Zij zullen vertellen over de veranderingen op agrarisch gebied in hun land en wat de gevolgen voor onze collega's daar zijn. Verder is er een keur aan Nederland se sprekers waaronder Gerard Doornbos, voorzitter van de CBTB en de 3 CLO's en Arian Kamp, voor zitter van het NAJK. Zij zullen hun visie geven op de situatie van de in ternationale handel. En wat er vol gens hen moet gebeuren. Uiteraard is er gelegenheid om met deze mensen te discussiëren of om met onze buitenlandse gasten een praatje te maken. Alle redenen om naar het internationaal congres te gaan. Landbouw Wereld Wijd ALGEMEEN PJZ-Langstraat 25 september: Avondje stappen. Tijd: verzamelen bij Zidewinde om 21.00 uur. Kosten: voor eigen reke ning. Plaats: blijft nog een verras sing. Informatie bij Dik vxi. Berg, tel. 04160-30038. PJZ-Fijnaart 30 oktober: Dagje naar Schiphol, met o.a. een rondrit en videofilms. Vertrek om 8.30 uur vanaf de Voor straat in Fijnaart met eigen vervoer. Kosten: leden f 20,00; bij meer dan 20 personen wordt het goedkoper. Niet-leden betalen f 10,00 meer. Opgave vóór 1 oktober bij Wilma Roelse, 01687-2516 of bij Lenno Dane, 01687-2384. Provinciaal 4 oktober: PAB-vergadering in De Vroone te Kapella Aanvang: 20.00 uur. 13 november: Provinciale bowling. Plaats: bowlingcentrum Goes, Beestenmarkt 10. Aanvang: 18.30 uur. Prijsuitreiking: 22.00 uur. Opge ven bij Annemarie van der Maas, 01107-1690 of Govert Schroder, 01102-43326.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13