Goede sfeer op ploeg wedstrijden in de Wilhelminapolder AOC's organiseren spuitcursus voor verplichte vergunning Rechter moet uitspraak doen over pachtnormenbesluit Cichoreitelers niet gerust op quoteringsregeling Evenement vlekkeloos verlopen Pachters teleurgesteld in politiek Vergunning per 1-1-1996 noodzakelijk Prijzen onder druk De nationale ploegkampioenschap- pen, die vorige week vrijdag en za terdag in de Wilhelminapolder werd gehouden, zijn een groot succes ge worden. De overvloedige regenval heeft geen roet in het eten gegooid. Het programma kon zonder noe menswaardige problemen worden afgewerkt. Zaterdag was door het fraaie nazomerweer zelfs een top dag met veel publiek, een goede sfeer en prima ploeg werk. De ploegwedstrijden werden geor ganiseerd door de Ploegvereniging Nederland, die in de plaats is geko men van het Nederlands Ploeg Co mité. Onder leiding van voorzitter Jan Bom is een nieuwe start ge maakt. Het was meteen een goed begin, want het evenement in de WP - mede ter ere van het 150-jarig bestaan van de ZLM - verliep vlek keloos. De lokatie nabij de Blauwe Wijk in de WP bleek uitstekend geschikt voor een grootschalig gebeuren zo als de ploegkampioenschappen. Er ledereen die daadwerkelijk bespui tingen uitvoert moet per 1 januari 1996 een vergunning hebben. Van af heden kan men zich aanmelden bij het AOC in de eigen regio voor de cursus, die opleidt voor het exa men. Wie het examen met goed ge volg aflegt, krijgt een vergunning "Uitvoeren Gewasbescherming". De cursus gaat ongeveer 650 gul den kosten, te betalen door de cursist. Niet alle agrariërs worden verplicht de spuitcursus te volgen. Op basis van vooropleiding en leeftijd (voor gesteld is 60 jaar per 1 januari 1996) kan men vrijstelling krijgen. De belangrijkste opleidingen die vrijstelling geven voor het examen zijn: MAS A of MAS B land- en tuin bouw, Spuiten in de landbouw of Leerlingenstelsel land- en tuinbouw. Bij het AOC kan men informeren of men voor vrijstelling in aanmerking komt. Naar schatting zullen per 1 januari was totaal 100 ha beschikbaar. De ruime toegankelijkheid van het ge bied werkte er aan mee dat alles op rolletjes verliep. De ploegkampioenschappen speel den zich zoals gebruikelijk af in drie categorieën: rondgaand, twee- en drieschaar wentelploegen. De wedstrijden waren op vrijdagmid dag (met veel regen) en zaterdag. Op zaterdag waren er daarnaast het zogenaamde praktijkploegen - met medewerking van een twintigtal ploegfabrikanten en importeurs - en de trekkerbehendigheidswedstrij- den, waarbij werd gedemonstreerd wat er met een ploeg allemaal mo gelijk is. Het goed opgekomen pu bliek genoot er zichtbaar van. Nostalgie Het nostalgisch element werd verte genwoordigd door een demonstratie van historische trekkers en door de Zeeuwse trekpaarden, die het Zeeuws kampioenschap paarden- ploegen betwistten. Ook hier viel er voor de toeschouwers veel te ge- 1996 ca. 80.000 mensen een ver gunning om te mogen spuiten moe ten hebben. Dat zijn niet alleen agrariërs. Ook hoveniers en particu lieren die met bestrijdingsmiddelen werken vallen onder de verplichting. Waarschijnlijk hoeven ruim 50.000 mensen geen examen te doen om dat zij voldoende vooropleiding heb ben dan wel boven de leeftijdsgrens zitten. De overige 30.000 zullen naar het AOC moeten om de cursus te volgen. Een volledige cursus neemt ca. 14 dagdelen in beslag (40 lesuren). Het is overigens niet verplicht de cursus te volgen, wel om het examen af te leggen. Veiligheid In de cursus wordt vooral aandacht gegeven aan de veiligheid, de risi co's en de mogelijkheden tot ver mindering van gebruik en emissia Verder komen ook gebruik en on derhoud van apparatuur en het tijdig herkennen van plantenziekten aan de orda De verplichte spuitcursus is nieten. In het wedstrijdploegen stonden de Nederlandse titels op het spel. De winnaars worden uitgezonden naar de wereldkampioenschappen in Nieuw-Zeeland en naar Europese wedstrijden. In de categorie twee- schaar rondgaand kwam D. Schoo- nen uit Zeelst opnieuw als winnaar uit de bus. Hij bleef de Zeeuwse kampioen M. van Tilburgh uit Oud- Vossemeer voor. In de categorie tweeschaarwentelploegen ging de hoogste eer naar de Limburger T. Meeuwissen. Ook hier een tweede plaats voor een Zeeuw, namelijk P. Ooms uit Oud-Vossemeér. In de ca tegorie drieschaarwentelploegen sleepte de Brabander W. v.d. Broek uit Steensel de eerste plaats in de wacht. M. Crezee, eveneens uit Bra bant, haalde een eervolle tweede plaats. Bij het praktijkploegen wist A. Booyink uit Overijssel de meeste punten te vergaren. De trekkerbe- hendigheidswedstrijden werden ge wonnen door Luc Gubbels uit Helvoirt. een uitvloeisel van het Meerjaren plan Gewasbescherming. Om de AOC's in staat te stellen zo goed mogelijk op de wensen van de cursisten in te spelen, is het zaak zich zo snel mogelijk aan te melden. Adressen: AOC West-Brabant, Post bus 9692, 4801 LT Breda, tel. 076-143440, AOC Midden- en Oost-Brabant, Postbus 72, 5280 AB Boxtel, AOC Zeeland, Stati onspark 39, 4462 DS Goes, tel. 01100-27203. Het Produktschap voor Veevoeder (VVR) gaat met steun van de over heid een monitoringprogramma voor mineralen in veevoer uitvoeren. Het project omvat administratie en analytisch onderzoek en start dit jaar. Hiermee komen betrouwbare cijfers beschikbaar over aanvoer van mineralen naar de varkens-, pluimvee- en rundveehouderij. De ministeries van LNV en VROM steu nen het project met een subsidie van bijna 183.000 gulden. "Met betrekking tot het pachtnor- menbesluit en de water schapslasten hebben wij van de Tweede Kamer niets meer te ver wachten". Dat zegt een bij de pachtmanifestatie in Dronten zwaar in de politiek teleurgestelde voorzit ter van de Bond van Landpachters en Eigen Grondgebruikers (BLHB) de heer Leo Melse. De BLHB gaat in ieder geval samen met de NCB, de ZLM, de drie in de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Flevoland werkende standsorgani saties en de domeinpachters naar de rechter. Hij betreurt het zeer dat de 3 CLO's terughoudend en de NCBTB zelfs afwijzend hebben gereageerd op het verzoek om financiële steun voor deze landelijke aktie. Melse vindt dat nu grote delen van de landbouw in een crisis verkeren, lastenverlichting zeer gewenst is. "Maar juist nu worden de pachters van landbouwgronden geconfron- Op 9 september 1993 heeft voor de tweede keer dit jaar overleg plaats gevonden tussen de besturen van de telersverenigingen cichorei uit Nederland en België Naast informatie-uitwisseling over teelt- technische zaken is indringend inge gaan op de financiële paragraaf in de contracten, en de bij de EG in voorbereiding zijnde quoteringsre geling. Gebleken is dat bij gelijke op brengsten en gehaltes de financiële opbrengst voor de teler bij de 3 af nemers in Nederland en België na genoeg gelijk liggen. Door de sterk onder druk staande fructosemarkt dreigen ook de te- lersprijzen voor de grondstof cicho rei in neerwaartse zin te worden aangepast. Hiermee dreigt het fi nanciële resultaat per ha negatief te worden. Besproken is op welke wij- teerd met een sterke grond- kostenstijging door een pachtverhoging en de water schapslasten. Daarbovenop komt voor de bijzondere teelten nog eens een sterk verhoogde 60 procents toeslag omdat deze toeslag nu wordt berekend over een veel hoge re basispacht. Grondkostenstijgin- gen tot meer dan veertig procent voor pachters zijn onacceptabel". Een andere grief van de BLHB- voorzitter is dat hoewel de nieuwe waterschapswet voornamelijk tot doel heeft nieuwe groepen belang hebbenden tot de bestuurscolleges toe te laten treden, de pachters niet aan bod blijken te komen. Melse: "Het is nu al duidelijk dat slechts in enkele provincies de pachters in de waterschapsbesturen worden opge nomen en in alle andere provincies niet. Daar is de wet kennelijk niet uitvoerbaar. Onze stelling is dan ook: geen zeggenschap, dan ook geèn betaling". (JW). ze deze ontwikkeling is te voorkomen. De telersverenigingen zijn van me ning dat aan de in voorbereiding zijnde quoteringsregeling, welke vooralsnog slechts een hoeveel- heidsbepaling inhoudt, ook een mi nimumprijs voor zowel de cichoreiwortelen als de fructose verbonden zou moeten zijn. Beslo ten is in overleg met de verwerkers van de cichoreiwortelen in België en Nederland deze aanvulling op de quoteringsregeling aan de onder handelaars in Brussel mee te geven. Verder is besloten zich ervoor in te zetten dat bij de toewijzing van quo ta aan de industrie er voor elke pro ducent van inulinestroop een zodanig quotum beschikbaar komt dat een rendabele produktie moge lijk blijft. ZLM-voorzitter H.C. van der Maas reikte de door de ZLM beschikbaar gestelde kampioensbekers uit. Hier de huldiging van de winnaars van het rondgaand ploegen: Steenbergen (midden), Schoonen (rechts) en Van Tilburgh (achter Schoonen) Oude traktoren met overjarige ploegen aan het werk in de Wilhelmi napolder tijdens de ploegkampioenschappen De Zeeuwse kampioensploeger M. van Tilburgh uit Oud-Vossemeer stelt zijn ploeg in het tweeschaar rondgaand af

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11